Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Her Gün Hareketli Adriyatik'te 5 Ülke (Karadağ, Hırvatistan, Bosna Hersek, Slovenya, İtalya)

Budva Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Becici
Becici

Becici otel kompleksi ve plajı, Parisli uzmanlar tarafından 1935 yılında Akdeniz’in en güzel plajı olarak ilan edilmiştir. Budva şehrinin güneyinde, 2 kilometre uzaklıktadır. 1950 metre uzunluktaki kumsalı, sakin denizi ve eğlenceli plajlarının bolluğu, Becici bölgesini özellikle ailelerin tatili için ideal bir yer haline getirmiştir. Güney Adriyatik’in en güzel ve en büyük plajlarından biri olarak kabul edilir.

Catholic Church of Saint John
Catholic Church of Saint John

Budva’nın en eski kiliselerinden biridir. Yapı üç kısımdan oluşmaktadır: çan kulesi, kilise ve piskoposluk binası. Tarih içerisinde mimari değişiklikler yaşayan Church of St John the Baptist içerisinde şehrin tarihini gösteren figür ve resimler de görülebilir.

Church of St Sabas the Sanctified
Church of St Sabas the Sanctified

Budva gezilecek yerler listesinde yer alan eski kiliselerin en yenisidir. 1804 yılında inşa edilen kilisenin önünde ünlü yazar ve politikacı Stjepan Mitrov Ljubisa’nın mezarı bulunmaktadır. Kilisenin mimarisinde Church of the Assumption’dan esinlenilen noktalar bulunmaktadır.

Dans Eden Kız Heykeli
Dans Eden Kız Heykeli

Budva’nın en çok fotoğraflanan noktalarından biridir. Bir efsaneye göre Budva’da boğulan bir kızın heykeli olduğu söylenmektedir. Kimilerine göreyse sadece sıradan bir heykeldir. Old Town manzarası ile fotoğraflanası ve görülesi bir heykeldir. Heykele dokunmanın uğur getireceği yolunda söylentiler de vardır.

Hisar (The Citadel)
Hisar (The Citadel)

Budva’nın en yüksek noktasında bulunmaktadır. Yüzyıllar içerisinde genişletilip değiştirilen hisar günümüzde görsel önemini korumaktadır. 1836’da inşa edilmiştir. Giriş ücreti 2 Euro’dur.

Jaz Plajı
Jaz Plajı

Budva plajlarından en büyüklerinden biridir. Bin 200 metre uzunluğundaki Jaz Plajı, Budva’nın 2 bin 500 metre kuzeyinde yer almaktadır. Jaz Plajı’nda kumsal kısmı da deniz de kumludur. Ayrıca bu plaj 2000 tane yer seçeneği ile kampçıların da uğrak yeridir. 

Kale Kosmac
Kale Kosmac

Budva’ya gelen her turistin mutlaka çıktığı bu kale oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Kale, Budva şehri çevresinde Brajici köyü yakınlarındadır. 800 metre yüksekliktedir. 1841-1850 yılları arasında yapılmıştır. Avusturya-Macaristan ve Karadağ arasındaki sınırı oluşturur ve eskiden Avusturya kalesi olarak bilinir. Günümüzde ise Karadağ’ı ziyaret eden bütün turistler tarafından ziyaret edilir.

Mogren Plajı
Mogren Plajı

Birbirine kısa bir tünelle bağlanan iki plajdan oluşur ve toplam uzunluk 350 metredir. Old Town bölgesinden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Plaj olağanüstü güneş ışığı ve güney rüzgarına maruz kalmaktadır. Plajda St Anton adına adanmış bir kilise kalıntıları vardır. Çünkü efsaneye göre, korsanlar tarafından batırılan bir İspanyol Kalyonundan kurtulan bir denizci, plaja çıktığında, kurtulması anısına bu kiliseyi yapmıştır. 13 Haziran günü, burada ayin düzenlenmektedir. Kilise çok küçük olduğundan, ayin sahilde düzenlenir.

Old Town
Old Town

Budva’nın sembollerinden biri olan Old Town, aslında bir ada üstüne kurulur ve zamanla bir kanal oluşarak yarımada halini almıştır. Araştırmalara göre Old Town 2500 yıllık bir yerdir ve Adriyatik Denizi kenarındaki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Old Town’u çevreleyen duvarların büyük bir kısmı hala görülebilir ve turistik hale gelmiştir. 1667 ve 1979 yıllarında meydana gelen depremlerden etkilenmiştir. Fakat sonrasında günümüzdeki haline kavuşturulmuştur. Günümüzde Old Town dar sokakları, meydanları, Orta Çağ’dan kalma duvar ve kuleleri ile bir labirent görünümü sunmaktadır. Budva gezilecek yerler listesindeki hemen hemen tüm önemli yapılar burada yer almaktadır. Günümüzde birçok binanın giriş katı sanat galerisi, kafe, butik ya da mağazaya dönüştürülmüştür.

Petrovac
Petrovac

Deniz kenarında yer alan bir kasabadır. Budva ve Bar arasında yer alan Petrovac 600 metrelik kumlu bir sahile sahiptir ve popüler turistik bir yerdir. Petrovac’dan ilk olarak 18. – 19. yüzyılda bahsedilmiştir. Bu güzel yerleşim yeri çam ormanları ile çevrilidir. Bir zamanlar öncelikli geçim kaynağı balıkçılık olan Petrovac’da günümüzde gelir kaynağı turizm, çam ve zeytin işlemeciliğidir.

Santa Maria In Punta
Santa Maria In Punta

Yaklaşık 1200 yıl önce inşa edilmiş bir kilisedir. Bir efsaneye göre İspanyol denizcilerin Hz. Meryem heykeli bırakıp mum yaktıkları noktaya inşa edilmiştir. Budva’daki en eski kilise olan Church of St Mary of Punta bölgedeki en eski Roma dönemi öncesi yapılarındandır.

Sveti Stefan
Sveti Stefan

Budva’da yer alan bir ada köyüdür. Günümüzde yazlık yeri olması ile tanınmaktadır. Ana karaya bir hat ile bağlıdır. Bu nedenle 15. yüzyılda savunma amaçlı kullanıldığı olmuştur. O dönemde saklanma ve silahları ateşleme noktası olarak kullanılmıştır. Bu dönemde Türklere karşı kazanılan bir zafer sonucunda günümüzdeki haline gelmeye başlamıştır. Fakat o dönem birçok kez korsanlar ve Osmanlıların saldırılarına maruz kalmıştır. Bir balıkçı köyü olarak kullanılan Sveti Stefan birkaç kez baştan inşa edilmiştir. Adanın iç kısımlarına gidildikçe dar ve ilgi çekebilecek sokaklar görülebilir. Ayrıca küçük meydanlar, üç tane kilise ve apartmandan dönüştürülen oteller de mevcuttur.  Stefi Stefan günümüzde yazın ikamet edecek temiz ve egzotik bir yer arayanların uğrak yeridir. 19. yüzyılda 400 kadar kişinin ikamet ettiği ada zamanla değişime uğramıştır. Özellikle 1940’lardan sonra adayı turistik hale getirmek hedeflenmiştir. Böylece Sveti Stefan için yeni bir dönem başlamıştır. 20. yüzyılda altın günlerine ulaşmıştır. Bu kadar popüler olan Stevi Stefan 1972 yılında dünyanın en özgün turistik yeri olması nedeniyle ödüle layık görülmüştür. Ne Yapılır? • 15.yüzyıldda inşa edilen surlarla kaplı Old Town (Eski Şehir) tarihi dar sokakları, kuleleri ve anıtlarıyla açık hava müzesini andırıyor. Akdeniz kültür ve mimari izlerini taşıyan eski şehri keşfedin
 • Deniz kıyısında yer alan ve manzarasıyla ilgi çeken Budva Katedrali, Saint John Kilisesi, Holy Trinity Kilisesi ve Saint Sava Kilisesi’ni mutlaka ziyaret edin
 • Budva Rivierası'nın en büyük kumsallarından biri olan Jaz, Slovenska Plaza, 3 eşsiz plaja sahip Saint Nikola Adası, Sveti Stefan Adası'na 500 metre uzaklıktaki Queen's Beach başta olmak üzere tüm plajlarında deniz keyfini çıkarın
 • Budva’nın en çok ilgi gören yerlerinden biri olan Dans Eden Kız Heykeli’nin önünde sizin de bir fotoğrafınız olsun
 • Arkeoloji ve Etnografya Müzeleri’nde Budva’nın tarihini yakından inceleyin
 • Yürüyüş, yemek ve yüzme gibi aktivite seçenekleri sunan Marina’ya mutlaka vakit ayırın
 • Old Town ve çevresinde bulunan yerel restoran ve kafelerde Balkan mutfağından lezzetler tadın
 • Sanat, felsefe, hayat gibi konularda tartışmaların yapıldığı ruhani bir yer olan Open Art Studio’yu ziyaret etmeyi unutmayın
 • Budva’nın en yüksek noktasında bulunan Hisar’a çıkarak bu tarihi kentin muhteşem manzarasını bir de tepeden görün
 • Budva’nın hareketli gece hayatına dalın ve sabahın ilk saatlerine kadar eğleninNe Alınır?Budva’nın turistik bir mekân olması dolayısıyla şehir merkezinde hediyelik eşya alabileceğiniz çok sayıda dükkân mevcuttur. Ayrıca Old Town içerisinde bulunan butiklerden özel tasarım ayakkabı ve kıyafet de bulabilirsiniz. Ancak şehir merkezindeki fiyatlara göre çok daha yüksek bir fiyat ödemeniz gerekebilir. Kentte yer alan Flea Market, şehrin merkezinden biraz uzakta yer almasına ve eski şehir kısımlarında yer almasına rağmen oldukça popüler bir alışveriş mekândır. Flea Market en çok porselen eşya ve tarihi bozuk paraların bulunduğu bir yerdir. Bu kente uğradığınızda mutlaka ziyaret etmeniz gereken ve seramik ya da porselenlerinden almanız gereken bir yerdir. Ufak tefek süs eşyaları, pek çok farklı hediyelik eşyalar ve daha farklı tasarımlara sahip olan eski eşyaları da bulmanız mümkün. Yine Budva’da yer alan ve pek çok müşterisi olan diğer meşhur yer ise Tq Plaza’dır. Burası, adından da anlaşıldığı üzere büyük bir plaza yani alışveriş merkezidir. Enerjik, modern ve olağanüstü bir görünüme sahiptir. Çok fazla kafe ve restoran içermektedir. Mağazaları da gayet makul fiyatlarla müşterilerini beklemektedir.Ne Yenir?Turistik bir bölge olması nedeniyle Budva, sadece Balkan mutfağından lezzetler sunan restoranları değil, çok sayıda farklı ülkeye ait restoranlara da ev sahipliği yapmaktadır. Çin yemeğinden, deniz ürünlerine oldukça geniş bir yelpazede yemek önerisi sunan Budva’da yerel olarak Akdeniz mutfağının karakteristik özelliklerini taşıyan yemekleri de tadabilirsiniz. Kurutulmuş dana eti ile yapılan kastradina ve bir çeşit pide olan pogaeayı denemenizi öneriyoruz. Gün içinde atıştırmalık bir şeyler yemek isterseniz dilim pizza ve krep satan çok sayıda mekân hizmet veriyor Budva’da. Elbette ki Karadağ’ın nefis şaraplarını da yemeklerinizde bolca tadabilirsiniz. Daha çok sahil şeridinde ve liman kısmında yer alan restoranlar oldukça lezzetli deniz ürünleri sunuyor. Budva’da en çok beğenilen restoranlar ise şunlar:

Mozart ­Restoran: Old Town’ın hemen dışında yer alan kafe en çok Karadağ usulü yapılmış kahvesi ve lezzetli kekleri ile beğeni toplayan ve çok sayıda ödülün de sahibi olan bir mekândır.

Porto: Oldukça geniş olan menüsü ile dikkat çeken restoran deniz ürünleri ile ön planda yer alan bir restorandır, merkeze oldukça yakın olan konumu ile ulaşımı oldukça rahattır.

Jadran: Daha çok Akdeniz yemekleri ve deniz ürünleri dikkat çekmektedir.

Zeleni Gaj: Küçük ve oldukça şirin bir işletme lan Zeleni Gaj, yöresel tatları denemek için güzel bir seçenek.

Shanghai Chinese Restaurant: Olur da Budva’da canınız Çin yemeği yemek isterse ilk tercihiniz bu restoran olmalıdır.

Balkan: 35 yıllık tarihi ile oldukça köklü bir işletme olan Balkan yöresel yemeklerin yanı sıra uluslararası tatlarda da iddialı.Ne Zaman Gidilir?Sıcak ve ılıman bir iklimi olan Budva’da en çok yağış kış aylarında düşmektedir. Şehirde kışlar ılık ve yazlar sıcak ve kurak geçer. Temmuz ayında sıcaklık 30 derecelerin üstüne çıkar. Ocak ayında ise sıcaklık 2 derece civarındadır. Mayıs ve Ekim ayları arasında deniz suyu sıcaklığı ortalama 18 derecedir. Yüzme sezonu 10 Mayıs tarihinde başlar ve 8 Kasım tarihine kadar 182 gün devam eder. Yaz turizmi ile öne çıkan şehre Haziran­-Eylül döneminde gitmek en uygun zaman olmasına karşın Budva, kışın da ayrı bir güzelliğe bürünüyor.Eğlence ve Gece HayatıBudva nefes kesen tarihi ve sahillerinin yanı sıra hareketli geceleri ile de oldukça ün yapmış bir şehirdir. Yazlık bir mekân olduğu için kentte Uluslararası DJ’lerin pop, rock, tekno ve house tarzı müzik yaptıkları birçok kulüp, bar ve disko var. Budva’da gece hayatı konusunda popüler olan mekânlar şu şekilde:

Top Hill: Budva’nın en popüler mekânlarından biri olan Top Hill, hoş, eğlenceli, uygun fiyatların yer aldığı sevimli bir diskodur. Bar ve disko tarzlarının birleşiminden oluşan bu mekânda oldukça hoş vakit geçirebilirsiniz.

La Roca: Kentte yer alan diğer meşhur club ise La Roca’dır. Müziğin harika bir ortam oluşturduğu ve tasarımıyla müşterilerini en çok etkileyen yerlerden birisidir. Harika bir gece geçirebileceğiniz, atmosferin çok sıcak ve samimi olduğu La Roca’da fiyatlar ise oldukça makuldür.

Raffaello: Budva’nın en kaliteli mekanları arasında yer alan Raffaello, sınırsız eğlence sunmasının yanı sıra kentin tarih kokusunu derinliklerde hissetmenizi sağlıyor. Burası, içki fiyatları da oldukça makul durumdadır.Festival ve EtkinlikTarihi dokusu ile her yıl binlerce turistin uğrak noktası olan Budva’da yıl içinde birçok festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Budva’da yıl boyunca düzenlenen etkinlikler şu şekilde:

 • Mart: Turist Pazarı
 • Nisan: Bahar Maskeli Balosu Karadağ
 • Nisan: Hediyelik Eşya Fuarı
 • Mayıs: Budva Karnavalı
 • Haziran: Budva Müzik Festivali
 • Haziran: Uluslararası Dans Festivali
 • Temmuz: Budva Gecesi
 • Ağustos: Tiyatro Festivali
 • Eylül: Karadağ Tenis Turnuvası
 • Eylül: Bilgi Festivali Balıkçılık Festivali (Days of Sirun)
 • Aralık: Yeni Yıl PartisiDubrovnik Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Dubrovnik Şehir Merkezi
Dubrovnik Şehir Merkezi

Hırvatistan'ın en güzel şehirlerinden biri olan Dubrovnik, küçük ve tarihi yapısıyla, modern tesisleriyle, çeşitli cafe ve restoranlarıyla son yıllarda turistlerin gözdesi olmuştur.

Old Town
Old Town

Şehri çevreleyen surları ve Dubrovnik katedrali ile ünlü olan Eski Şehir, Hırvatistan 'ın 1991'de Yugoslavya'dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle önemli ölçüde zarar gördü. UNESCO'nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle şehir eski görünümünü büyük ölçüde geri kazandı.Nereye Gidilir?Old Town (Eski Şehir)
Adriyatik’in incisi olarak adlandırılan Dubrovnik’in tarihî şehri (Old Town) Gothik, Rönesans ve Barok Mimarisi’nin izlerini taşıyan kiliseleri, sarayları, çeşme ve manastırları ile Ortaçağ’dan günümüze ulaşmış en önemli kentlerden biridir. 1667 yılındaki büyük depreme ve 1990 yılındaki savaşa rağmen, yapılan restorasyon çalışmaları ile şehir eski dokusuna kavuşturulmuştur. UNESCO tarafından dünya mirasları kapsamında koruma altına alınan şehir, Dalmaçya kıyılarının eşsiz manzarası ile 13. Yüzyıl’ın liman kenti havasını bir arada sunmaktadır.

Stradun Caddesi
Stradun Caddesi, Dubrovnik’in kalbidir. Yaklaşık 300 metre uzunluğundaki cadde, şehrin ticaret merkezi olduğu gibi önemli kutlamaların ve festivallerin de adresidir. Hırvat ve Slavların ortak mimari kültürü ile oluşturulan ve önceleri Yunanca “cadde” anlamına gelen “Pletea” olarak adlandırılan alan, bölgedeki Venedik hâkimiyeti sonrasında büyük cadde anlamına gelen “Stradun” ismiyle anılmaya başlamıştır. Parke taşlarla döşenmiş cadde boyunca alışverişin keyfini çıkarabilir ve şehrin günlük yaşantısını yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Mljet Parkı
Dubrovnik’e yaklaşık 3 saat uzaklıkta, Adriyatik’in berrak sularında bulunan Mljet Parkı, Hırvatistan’ın doğal güzelliklerini gözler önüne seren bir milli bir parktır. Adanın tam ortasında büyük göl ve küçük göl anlamına gelen Veliko Jezero ve Malo Jezero adında iki tuz gölü bulunmaktadır. Adanın en dikkat çekici yeri ise bugün restoran olarak kullanılan ve 12. Yüzyıl’da inşa edilmiş Saint Mary Manastırı’dır. Muhteşem bir gün batımı manzarasına sahip olan adada kayaking yapabilir ve göllerde yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Dubrovnik Köprüsü
Franjo Tudman Köprüsü olarak da bilinen Dubrovnik Köprüsü, 518 metre uzunluğunda olup Hırvatistan’ın en modern yapıları arasındadır. Yapımına 1989 yılında başlanan köprünün inşasına savaş sırasında ara verilmiş ve daha sonra köprü Zagreb Üniversitesi’nin Sivil Mühendislik Bölümü tarafından yeniden tasarlanmıştır. Dubrovnik ile Gruz Limanı’nı birbirine bağlayan Dubrovnik Köprüsü, muhteşem manzarasının yanı sıra doğa ile bütünleşmiş mimarisi ile de dikkat çekmektedir. 

Korcula Adası
Hırvatistan’ın bağlar ve zeytin ağaçları ile dolu yemyeşil adası Korcula’da, Balkanlar’ın doğası ve tarihi iç içe geçmiş haldedir. Dubrovnik ya da Split’ten feribotla ulaşabileceğiniz Korcula Adası’nda müzeler, küçük plaj ve koyların yanı sıra tipik kiremitli Balkan evlerini ve kuleleri keşfedebilirsiniz. Ünlü gezgin Marco Polo’nun doğduğu yer olması açısından da tarihî bir önem taşıyan adada, zamandan soyutlanarak huzur ve sakinliği bir arada bulabilirsiniz. 

Sponza(Rector)Sarayı
Stradun Caddesi’nin bitiminde bulunan Sponza (Rector) Sarayı, 1516- 1522 yılları arasında 1667’deki büyük depremden önce inşa edilmiş olup, bölgedeki en önemli eserlerden biri olarak kabul edilmektedir. Saray binası Gotik Miamari ve Rönesans Mimarisi’nin belirgin özelliklerini taşımaktadır. Her yaz Dubrovnik Yaz Festivali’nin açılışına en sahipliği yapan Sponza Sarayı’nda yıl boyu birçok konser, tiyatro gösterisi ve şiir dinletileri gerçekleşmekte, ve devlet arşivi ve cumhuriyet dönemine ait altınlar sergilenmektedir. Eğer sıcak bir yaz günü yolunuz bu kente düşerse sarayın kemerli kısımlarında ya da civarında soğuk suların aktığı çeşmelerde serinleyebilirsiniz. 

Franciscan Manastırı ve Müzesi
Franciscan Manastırı, 1347 yılında dünyanın ilk eczanelerinden biri olarak manastırın rahipleri tarafından kurulmuştur. Bugün müze olarak hizmet veren manastır binası, 11. Yüzyıl’dan 19. Yüzyıl’a kadar biriktirilmiş birçok objeye, işlemeli porselenlere ve geniş bir kütüphaneye ev sahipliği yapmaktadır. Franciscan Manastırı, 1667 yılında yaşanan büyük depremde ve ardından meydana gelen yangında oldukça zarar görmüştür. Öyle ki efsaneye göre manastırda bulunan altın ve gümüş sunaklar yangının sıcaklığına dayanamayarak erimiş ve Stradun Caddesi’ne akıp yok olmuştur. 

Dubrovnik Ortodoks Kilisesi
19. Yüzyıl’ın sonlarında Neo-Bizans stilinde inşa edilmiş olan Dubrovnik Ortodoks Kilisesi, Old Town içerisinde bulunmaktadır. Kilisenin iç tasarımında 15. Ve 16. Yüzyıl’a ait Balkan ikonaları bulunduğu gibi Miroslav Gospel incilinin replikalarının sergilendiği bir müze de bulunmaktadır. Bunlara ek olarak içerisinde farklı dillere ait 12.000 kitabın bulunduğu kilise kütüphanesini de gezebilirsiniz.

Lovrijenac Kalesi
Dubrovnik’in özgürlüğünün ve sonsuzluğunun simgesi olarak kabul edilen Lovrjenac Kalesi, tarihî şehrin batısındaki Pile Kapısı civarında kurulmuş olup 37 metre yüksekliğindedir. Şehri savunma amacıyla inşa edilmiş olan taş kalenin girişinde Latince “Özgürlük dünyanın hiçbir altınına satılmadı” yazmaktadır. Günümüzde Dubrovnik Yaz Festivali dâhilinde birçok tiyatro oyununa ev sahipliği yapan Levrjenac Kalesi, özellikle kalede oynanan Sheakespeare gösterileri ile bilinmektedir.

Ston Surları
Ston Surları, Dubrovnik’e 25 km uzaklıktaki Ston Şehri’ni yedi kilometre boyunca çevreler. Avrupa’nın Çin Seddi olarak da bilinen bu surlar 14. ve 15. Yüzyıl arasında yapılmıştır. Günümüze inşa edildiği ilk haliyle ulaşamasa da surlar üzerindeki 40 kulenin 20’si ile 5 adet kale hala varlığını sürdürmektedir.Ne Yapılır? • Lapad Koyu ve Banje Plajı’ndan Adriyatik’e dalın.
 • Buzara’yı tadın.
 • Dubrovnik teleferiği ile manzaranın keyfini çıkarın.
 • Konavle’de jeep safariye çıkın.
 • Hırvat şarapları ve biralarını tadın.
 • Strukle yemeğini keşfedin.
 • Elafiti Adaları Turu’na katılın.Ne Alınır?Küçük ve şirin kent Dubrovnik’te alışveriş olanakları da kendisi gibi küçük fakat şirindir. Şehirle özdeşleşen hediyelik eşyaların başında lavanta torbaları, mercan taşlarından yapılmış takılar, Konavle Bölgesi’nde üretilen danteller ve el işi işlemeler gelmektedir. Bunun yanında Gunduliceva Meydanı’nda kurulan yerel pazarlarda köy ve kasabalardan gelen kurutulmuş sebzeler, zeytinyağları ile Rajika adı verilen erik rakısından satın alabilirsiniz. Kravat’ın doğduğu topraklardan hatıra olarak, sevdiklerinizin zevkine uygun ipek kravatlar bulabilirsiniz. Alışveriş merkezleri genellikle şehrin en ünlü caddesi olan Stradun’da bulunmaktadır. Butikler ve diğer mağazalar Old Town’da bulunan Dubrovnik Saat Kulesi ve Dubrovacka Kuca civarında yer almaktadır.

Bio & Bio
Gruž ve Pile bölgesinin arasında Šipčine otobüs durağına çok yakın bir mevkide bulunan Bio&bio, şehrin en büyük organik pazarlarından biridir. Pazarda sadece gıda değil, kozmetik alanında da birçok doğal ürün bulabilirsiniz.
Adres: Vukovarska 24, Mercante Centar, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Tel:+385 20 311 614

Dubrovačka Kuća
Çoğu hastalığın tedavisinde kullanılan banyo tuzları, lezzetli zeytinyağlar ve bölgesel şarapları bulabileceğiniz Dubrovačka Kuća'da Zagreb El Sanatları Müzesi'nin ürettiği seramik ve cam ürünlerini de çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.
Adres: Od sv Dominika, Old City, Dubrovnik
Tel: 20 322 092

Maria Boutique
Ploče Kapısı'nda bulunan Maria Boutique, moda odaklı konsept bir mağazadır. Hırvatistan'da Givenchy, Stella gibi ünlü markaları bulabileceğiniz nadir yerlerdendir. Mağazada sergilenen özel tasarım aksesuarlara mutlaka göz atmalısınız.
Adres: Ulica Sv Dominika, Old Town

Clara Stones Jewellery Store
Adriyatik'in pembe mercanları, benzersiz incileri ve değerli taşlarından yapılmış farklı mücevher tasarımlarını bulabileceğiniz Clara Stones Jewellery Store, şehrin en işlek caddesi Stradun'a çok yakın bir mevkide yer almaktadır.
Adres: Nalješkovićeva 8, Dubrovnik, Croatia
Tel : (+385-20) 32 17 06

Lega-Lega
Old Town’da bulunan Lega-Lega, orjinal tasarımlı defterler, t-shirtler ve benzeri hediyelik eşyaların satıldığı bir mağazadır. Osijekli genç tasarımcıların ürünlerini görmek için Stradun Caddesi'ne mutlaka uğrayın.
Adres: Dropčeva 3,20000 Dubrovnik, Croatia
Tel: +385 31 494 104

DOC Kerum Shopping Center
Dubrovnik'in en büyük alışveriş merkezi olan Doc, Lapad bölgesinde bulunmaktadır. AVM içerisinde çocuklar ve yetişkinler için her türlü mağaza, süpermarket ve restorana rahatça ulaşabilirsiniz. Benetton, Nike, Miss Sixty ve Mala Mare gibi ünlü markaların mağazalarından uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz.
Adres: Kralja Tomislava 7, Dubrovnik, 20000
Tel: + 385 20 323 887Ne Yenir?Tarih boyunca farklı ırkların hâkimiyeti altında yaşayan Dubrovnik’te melez bir yemek kültürü hâkimdir. Deniz mahsulleri ve sebzeden yapılan yiyecekler sıklıkla tüketilmektedir. Yemekler genel olarak fazla baharat ya da biber içermez fakat “Vegeta” adı verilen ve çeşitli sebze tozlarının karışımından elde edilen yöresel baharat yemeklerin vazgeçilmezidir. Şehirde dünya mutfağından örnekler ya da büyük gıda zincirlerinin şubelerini bulmak mümkündür, ancak Dubrovnik’e gelip de bir balık restoranına uğramadan dönmek olmaz. Özellikle “Lignje s krumpirom “adı verilen patatesli kalamarı, Hırvat üretimi şaraplardan biri eşliğinde mutlaka denemelisiniz. Bunun yanında Dubrovacka Rozata tatlısı ve Pasticada adı verilen biftek yemeği Dubrovnik’te tadabileceğiniz tatlar arasındadır.

Taj Mahal
Yemek menüsünde ağırlıkla Boşnak Mutfağı'ndan örnekler sunan Taj Mahal'in vejetaryenler için özel menüleri de bulunmaktadır. Genellikle bifteklerde kullandıkları ve adına sudžukice dedikleri soslarla hazırlanan yemeklerinden mutlaka tatmalısınız.
Adres: Ulica Nikole Gučetića 2, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Tel:+385 20 323 221

Kamenice
Hırvat Mutfağı'nın yerel örneklerini sunan restoranda özellikle kalamar, hamsi ya da istiridye ile yapılan yemeklerin tadına bakabilir, sosyalist döneme özgü dekorasyonu ile de geçmişte yolculuk yapabilirsiniz.
Adres:  Gundulićeva poljana 8, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Tel:+385 20 323 682

Restaurant Nautika
Eski şehrin girişine çok yakın bir bölge olan Pile'de yer alan restoranın Adriyatik manzaralı teraslarında şık bir akşam yemeği yiyebilir, Lovrijenac ve Bokar Kaleleri'nin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Özel bir şef grubunun hazırladığı menülerde deniz ürünleri ağırlıklıdır. Restoranın Dalmaçya Adası'nda tutulan ıstakozları, Nautika’ya özgü spesiyaller arasındadır.
Adres: Brsalje ulica 3, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Tel: +385 20 442 526

Lokando Peskarija
Balık pazarının hemen yakınında bulunan Eski Liman'da yer alan bu restoranda şehrin en taze deniz ürünlerini yiyebilirsiniz. Sonrasında tadacağınız Rozara Dubrovnik isimli yöresel tatlıyla yemeğiniz çok daha lezzetli bir hale gelebilir. Deniz manzaralı masalarda tekneleri izleyebilir ve yerel şarapları deneyebilirsiniz.
Adres: Pred Dvorom 1, 20000 Dubrovnik
Tel: +385 20 32 47 50

Tovjerna Sesame
Eski Şehre yürüme mesafesinde, 19. Yüzyıl'dan kalma bir binada hizmet veren Sesame, Dubrovnik'teki çoğu restorana göre çok daha zengin bir menüye sahiptir. Antikalarla döşenmiş harika terasında mangalda biftek, renkli mevsim salatası ya da trüf mantarından yapılmış lezzetli yemekler bulabilirsiniz.
Adres: Dante Alighieria b.b.
Tel: +385 20 412 910

Defne
Hotel  Pucić  Palace’ın bünyesindeki  Defne, eski şehrin ambiyansı ve dev terası ile şehrin gözde mekânlarındandır. Türk, Yunan ve Balkan yemeklerinin yoğun olduğu ve Doğu Akdeniz havasının hissedildiği menüsü ile restoran, misafirlerine benzersiz tatlar sunmaktadır.
Adres: The Pucic Palace Hotel, Ulic od Puca 1, Dubrovnik
Tel: + 385 20 326 222Ne Zaman Gidilir?Dalmaçya kıyılarının güzel kenti Dubrovnik, yaz tatilleri için ideal. Kalabalıktan hoşlanmayan, ama Dubrovnik’in harika plajları ve özgün mimarisinden mahrum kalmak istemeyenlerden iseniz, yazdan kalma günlerin yaşandığı eylül ve ekim aylarını tercih edebilirsiniz.Eğlence ve Gece HayatıDubrovnik’in doğal ve tarihî güzelliklerle bezeli dingin sokakları, günün batmasıyla birlikte çehresini harekete ve eğlenceye doğru değiştirir. Deniz kenarına kurulmuş masalarda taze deniz ürünleri ve yerel şaraplarla uzayan sofralar, revü şovları, akrobasi gösterileri, ve sokak müzisyenlerinin performanslarıyla bambaşka bir lezzete kavuşur. Geceyi sabaha bağlamak isteyenler için barlar, casinolar, publar ve gece kulüpleri nezih ortamlarında misafirlerine keyifli anılar yaşatmak için yorulmaksızın hizmet verir.

Latino Club Fuego
Şehrin kuzeyindeki Pile’de bulunan Lationo Club Fuego, Dubrovnik’in en eski ve köklü barlarından biridir. İsmi sebebiyle Latin müzikleri çalan bir mekân olduğu algısı yaratsa da Fuego’da genellikle elektronik müzik ya da popüler şarkı listeleri çalınmaktadır. Kulübün geniş dans pistinde rahatça dans edebileceğiniz gibi, girişte herhangi bir kıyafet zorunluluğu da yoktur.
Adres: Pile Brsalje 11 Old Town
Tel: + 385 20 312-870

Club Lazareti
16. Yüzyıl’da karantina bölgesi olarak kullanılan Ploce bölgesinde yer alan kulüpte çoğunlukla konserler ve özel davetler verilmektedir. Lazareti sanat atölyesi olarak kullanılmaya başlanan alan daha sonraları bir gece kulübüne dönüştürülmüştür. Mekânda genellikle rock ve alternatif müzik tercih edilmekle birlikte bazı özel günlerde konsept dışı müzikler de çalınmaktadır.
Adres: Rana Supila 8 20000 Dubrovnik

Buža
Eski şehrin güney kıyısında bulunan kayalıklara kurulmuş olan Buža’ya, Soul ve Funk melodiler peşinden dar bir tüneli takip ederek ulaşılmaktadır. Gün ışığından tamamen yalıtılmış ortamı, beton masalar üzerine yapılan soğuk içecek ve levrek servisiyle Buza, sıcak yaz günlerinde serin bir gece geçirmek isteyenlerin uğrak mekânlarındandır.
Adres: Crijevićeva ulica 9, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Telefon:+385 98 361 934

Trubadur Hard Jazz Café
Dubrovnik gece yaşamının köşe taşlarından olan Trabadur, açık havada servis yapılan masaları ve canlı caz konserleriyle adını duyurmuştur. Eğer kaliteli caz dinleyip içkinizi yudumlamak istiyorsanız daha fazla mekân araştırmanıza gerek yok. Trabadur tam size göre!
Adres: Bunićeva poljana 2, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Telefon:+385 20 323 476

D'vino Wine Bar
Eğer şaraptan anlıyor ya da farklı coğrafyalarda üretilmiş birbirinden farklı şarapları tatmaktan hoşlanıyorsanız D’vino Şarap Bar’ın küçük ama samimi ortamını ziyaret edebilirsiniz. Üstelik mekânın duvarında yazan “ burada söz konusu sizin değil şarabınızın yaşı” gibi esprili yazılarla da eğlenebilirsiniz.
Adres: Palmotićeva ulica 4A, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Telefon:+385 20 321 223

Golden Sun Casino
2008 yılında Libertas Otel’in restorasyonu sonrasında hizmet vermeye başlayan casino, Dubrovnik gece yaşamındaki alternatifleri ve bahis oyunlarını artırmak amacıyla kurulmuştur. Texas Hold'em, Karayip Poker, Amerikan Rulet, Black Jack ve Punto Banco gibi birbirinden farklı slot makineleri ve yenilikçi oyunları ile şansını denemek isteyenler için ideal bir mekândır.
Adres: Liechtensteinov put 3, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Telefon:+385 20 638 588

Caffe Bar Nonenina
Old Town içerisindeki tarihi yolculuğunuza mola verdiğinizde, küçük bir sokakta bulunan Nonenina’da yüz seksenden fazla kokteyl, viski, şarap ve diğer yerli-yabancı içecekleri bulabilirsiniz. Tütün sever müşterilere Küba Purosu da ikram edilmektedir.
Adres: Pred Dvorom 4, Dubrovnik, Croatia
Tel: +385 (0)91 333 06 01Festival ve EtkinlikYeni Yıl
Yeni yıl kutlamaları için halk genellikle 31 Aralık günü, Eski Şehir’de bulunan Stradun Caddesi’nde toplanmaktadır. Eğlenceli partiler ve kutlamalar yapılmaktadır. Bazı otellerde yılbaşına özel kutlamalar gerçekleştirmektedir.

Müzeler Gecesi
Her yıl 27 Ocak’ta Rector Sarayı’nda toplanan akademisyenler ve sanatçılar özel bir açılış konuşmasıyla etkinliği başlatırlar. Etkinlik çerçevesinde, şehrin önemli müzelerinin kapıları gece 01.00’e kadar ziyaretçilere açık kalmaktadır.

St. Blaise Festivali
Her yıl 2-3 Şubat’ta Dubrovnik’in koruyucu azizi olduğuna inanılan St. Blaise için Eski Şehir içerisinde kutlamalar yapılır. St. Blaise’nin heykelleri ya da adına yapılan anıtlar renkli kurdelelerle süslenir ve göstericiler özel kostümler giyerek yerel dansları sergilerler.

Karnaval
Mardi Grass festivallerinin Dubrovnik versiyonu olan bu kutlama bir hafta boyunca Revelin Fort’ta uzun kostümlü geçitler, balo ve dans gösterileriyle renkli bir şekilde devam etmektedir. Karnaval her yıl Şubat ayı içerisinde belirlenen bir tarihte gerçekleştirilmektedir.

Dubrovnik İstiridye Festivali
İstiridyelerin, Hırvat Mutfağı için ne kadar önemli bir malzeme olduğu aşikârdır. Özellikle mart ayı içerisinde Dalmaçya kıyılarından yılın en lezzetli istiridyeleri çıkmaktadır. 19 Mart'ta kutlanan St. Joseph Bayramı ile beraber yapılan İstiridye Festivali, gastronomların yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Her türlü yemeği yapılan istiridyeler, dört gün boyunca Stradun Caddesi'nde tüm ziyaretçilere yerel şaraplar eşliğinde tattırılmaktadır.

İlkbahar Festivalleri

Libertas Film Festivali
Özellikle Avrupa ve Balkan yönetmenlerinin filmlerini buluşturan Libertas Film Festivali, 2011 yılından itibaren Hollywood’lu yönetmen ve oyuncuların da yoğun ilgisini almaya başlamıştır. Bir hafta boyunca süren festival dâhilinde şehirde bulunan tüm sinemalarda özel gösterimler yapılmaktadır. Festival tarihi bahar ve yaz ayları içerisinde belirlenmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için festivalin web sitesini  www.libertasfilmfestival.com adresinden ziyaret edebilirsiniz.

Dubrovnik Shakespeare Festival
İlk kez Hırvat asıllı Amerikan oyun yazarı Micheal Lederer tarafından düzenlenen etkinlik, zamanla Hırvatistan’ın kültür ve sanat gelişimine katkı sağlayan geleneksel bir festivale dönüşmüştür. Shakespeare oyunlarının, Hırvatların bakış açısıyla yorumlanmış halini görebilir, bunun yanında Lederer’in kendi yazdığı oyunları da festival dâhilinde izleyebilirsiniz. Festival her yıl Nisan ve Mayıs ayları içerisinde düzenlenmektedir.

Yaz Festivalleri

Uluslararası Dubrovnik Opera Festivali
20. Yüzyıl'ın en önemli opera sanatçılarından olan Cavtat doğumlu Tino Pattiera'nın adına adanmış festival her yıl dört gün boyunca Haziran- Temmuz ayları içerisinde yapılmaktadır. Rector Sarayı'ndaki konserler Saraybosna Filarmoni Orkestrası ve Dubrovnik Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kent Kültürünü Canlandırma Festivali
İlk kez 2005 yılında 70 sanatçı ve 50 özel davetliyle ve Temmuz- Ağustos aylarında yapılan festival geçen yıllar içerisinde gelenekselleşmiştir. Entelektüel kültür ile sokak kültürünü harmanlamayı amaçlayan festival Orlanda Kulüp'ün desteğiyle yapılan bir dizi konser, tiyatro, sergi ve film gösterimlerinden oluşmaktadır.

Dubrovnik Yaz Festivali
Eski Şehrin her sokak ve caddesine yayılmış ve Edingburgh'taki yaz kutlamalarını aratmayan gösterilere sahne olan Dubrovnik Yaz Festivali'nin amacı şehrin tarihi zenginliğini yaşatmaktır. Şehrin mehtaplı surlarında görsel bir şölen yaşayabilir, düzenlenen sokak festivallerindeki performansları izleyebilirsiniz. Festival her yıl Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde düzenlenmektedir.

Water Polo Wild League
Dubrovnik'in Divlja Liga'sı sporseverler tarafından bilinen eşsiz bir aktivitedir. Şehir plajlarındaki su topu müsabakalarından oluşan bu etkinliğine dünyanın dört bir yanından şampiyonayı kazanmak için gelen su topu takımları katılmaktadır. Her yıl 12 Temmuz ile 13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen ligin, Eski Liman'da düzenlenen ve festival havasında geçen final maçlarına yoğun ilgi gösterilmektedir.

Re-Vel-Ini
Hırvat sanatçıların dört gün boyunca Eski Liman ile aynı adı taşıyan kalesine nazır düzenledikleri bu elektronik müzik festivali Revelin Club tarafından desteklenmektedir. Güney Dalmaçya'nın en büyük festivallerinden olan bu etkinlik her yıl 18-31 Temmuz tarihleri arasında Revelin Club'da düzenlenmektedir.

Dubrovnik Film Toplantısı
Hollywood Oscar Törenleri'nin kırmızı halı görkemini Dubrovnik'e taşımayı amaçlayan etkinlik ilk kez 2006 yılında gerçekleştirilmiştir. Saraybosna Film Festivali'ne de yaptığı katkılarla bilinen Adriatic Luxury Hotels'in sponsorluğunda düzenlenen etkinlik 31 Temmuz gecesi Rector Sarayı'nda yapılan kırmızı halı geçidiyle başlamaktadır. Kevin Spacey, Mickey Rourke ve Morgan Freeman gibi birçok ünlü sinema oyuncusu geçen yıllarda bu etkinliğine katılmışlardır.

Julian Rachlin ve Dostları
Dubrovnik Yaz Festivali'nin kapanış etkinliklerden biriyken on yılını geride bırakan Julian Raclin ve Dostları'nın oda müziği gösterileri, bugün Sir Roger Moore ve John Malkovich gibi ünlü isimlerin de eşlik ettiği geleneksel bir oda müziği festivaline dönüşmüştür.

Sonbahar Festivalleri

Dubrovnik Uluslararası Erken Müzik Festivali
Rector Sarayı'nın eşsiz atmosferinde sergilenen ve Dubrovnik'in kültürel geçmişini vurgulamak için düzenlenen bu festivalde Ortaçağ'daki Hırvat üst sınıf müzik zevkinin izlerini hissedebilirsiniz. Sonbaharın da habercisi olan bu müzik festivali her yıl 15-20 Eylül tarihleri arasında düzenlenmektedir.

Reçel ve Marmelat Festivali
Beş yılını geride bırakan ve her yıl 6-7 Kasım tarihleri arasında düzenlenen bu festival, yerli üreticilerin ekonomideki paylarını artırmayı amaçlamaktadır. Ülkedeki tüm Hırvat ilçelerinden otuzdan fazla katılımcı, taze ve organik ürünlerini festival boyunca sergilemektedir.

Uluslararası Koro Festivali
Cizvit Kilisesi ve Revelin Fort'ta düzenlenen festival hem bölgeden hem de Avrupa'nın çeşitli yerlerinden katılan koroların performanslarından oluşur. İki bölümde düzenlenen festivalin sonunda ise final yarışması yapılmaktadır. Etkinlik her yıl 13-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenmektedir.Neum Gezi Rehberi


Neum gezi rehberi bulunmamaktadır.

Portoroz Gezi Rehberi


Portoroz gezi rehberi bulunmamaktadır.

Venedik Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Ahlar Köprüsü
Ahlar Köprüsü

Esirleri eski Venedik Sarayları'ndaki sorgu odalarına götürmek için kullanılan köprü Antonio Contin tarafından tasarlanmış ve 1602 yılında inşa edilmiştir.

Büyük Kanal
Büyük Kanal

Kıyısında 13. ve 18.Yüzyıl arasında inşa edilmiş yapıların sıralandığı, turistlerin goldollarla da gezebildiği, şehrin büyük su trafiği koridorunu şekillendiren kanalda, deniz otobüsleri ve deniz taksiler de hizmet vermektedir.

Ducale Sarayı
Ducale Sarayı

Venedik'te bulunan gotik tarzda yapılmış bir saraydır. Saray Venedik dükalarının köşküdür.

Rialto Köprüsü
Rialto Köprüsü

Grand Canal üzerinde kurulmuş ikinci köprü olan Rialto, Venedik’teki Rialto Pazarı’nın hareketliliğini artırmak ve kanal trafiğini rahatlatmak amacıyla 16. Yüzyıl’da inşa edilmiştir. Başlangıçta ahşap bir köprü iken şehrin iki yaka arasındaki geçiş ihtiyacına ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak taş köprü haline getirilmiştir. Büyük Kanal’ın en güzel manzarasını izleyebileceğiniz Rialto Köprüsü iki yandan eğimli ve kemerli bir yapıya sahiptir. Mimar Antonio da Ponte tarafından inşa edilen yapı bugün Venedik’in en önemli sembollerinden biridir.

San Marco Çan Kulesi
San Marco Çan Kulesi

San Marco Meydanı'nın tam orta kısmında bulunan, Torre dell’orologio adı verilen gösterişli bir saat kulesidir.

San Marco Kilisesi
San Marco Kilisesi

San Marco Bazilikası ilk önce 9. Yüzyıl’da inşa edilmiş daha sonra geçirdiği yangın ile 11. Yüzyıl’da tekrar inşa edilmiş evangalist bir kilisedir. Venedik’in en görkemli mimari yapısı olarak dikkat çeken bazilika son halini 1094 yılında almıştır. Bu eser dönemin zenginlik ve refahının sembolü olmuştur. Bazilikanın dış süslemeleri kadar iç dizaynı ve kullanılan malzemelerin özellikleri de dikkat çekmektedir. 

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

San Marco Meydanı dört tarafı gotik ve neo gotik tarzda inşa edilmiş olan Procuratie Vecchie, Ala Napoleonica, Procuratie Nuove ve San Marco Bazilikası ile çevrilidir. Ayrıca meydanın tam orta kısmında Torre dell’orologio (Çan Kulesi) adı verilen gösterişli bir saat kulesi bulunmaktadır.

Türk Sarayı
Türk Sarayı

Fondaco dei Turchi (Türk Sarayı) bir zamanlar Avrupa’nın en önemli ticaret merkezlerinden olan Venedik’te şehre gelen tüccarların konaklayabilmesi için 1621 yılında inşa edilmiştir. O dönemde Osmanlı Devleti ile de gelişmiş bir ticari ilişkisi bulunan Venedik Yönetimi, Osmanlı tebaasından gelen tüccarlara burayı tahsis ettiği için Türk Sarayı olarak anılmıştır. Venedik- Bizans stilinde inşa edilmiş bina zamanla ev, ambar ve han gibi farklı amaçlarla kullanılmıştır.

Venedik Şehir Merkezi
Venedik Şehir Merkezi

Kimilerine göre romantik gondol gezileriyle tadı yavaş yavaş çıkarılacak eşsiz bir aşk kenti, kimileri içinse asırlar boyu denizlere hükmetmiş bir devletin ev sahibi. Yüzü aşkın adacığın üzerine kurulmuş bu denizle kardeş şehir, sanki kurulduğu günden bugüne hiç bozulmamış gibi sade ama büyüleyici havasıyla, sizi tüm karmaşaları unutup, küçük köprüleri arasına gizlenmiş kendi tatlı karmaşasına çağırıyor  Nereye Gidilir?Ponte Dei Sospiri (Ahlar Köprüsü)
Venedik’in 16. Yüzyıl mimarisine ait olan Ahlar Köprüsü, beyaz kireçtaşından yapılmış 11 metrelik bir geçit olup Rio di Palazzo ve Venedik Hapishanesi’nin arasında inşa edilmiştir. Rivayete göre o dönem sarayda sorgulanmak için bu köprüden geçirilen suçlular ölmeden önce son kez iç geçirerek Venedik’e bakarlarmış, bu yüzden köprüye Ahlar Köprüsü ya da İç Çekiş Köprüsü de denmektedir. Mimar Antonio Cantini tarafından inşa edilen köprü hakkındaki bir diğer rivayet ise şöyledir. Eğer birbirine âşık iki çift gondolla Ahlar Köprüsü’nün altından geçerken birbirlerini öperlerse aşkları sonsuzlaşacaktır. Venedikte keyifli bir gondol gezisi yapmak için bu köprü de iyi bir fırsat olacaktır.

Palazzo Ducale(Dükler Sarayı)
14. ve 15. Yüzyıllar arasında gotik tarzda inşa edilmiş bir saray olan Palazzo Ducale, bir zamanlar Venedik Cumhuriyeti’nin en görkemli binalarından biri ve şehrin yönetildiği yerdi. İlk başlarda ahşap bir taban üzerine inşa edilen saray büyük bir yangın felaketi atlatmış ve sürekli olarak gotik ve neo gotik tarzda yapılan restorasyonlarla bugünkü halini almıştır. Dışarıdan bakıldığında binanın üst kısmının kemerli tabana nasıl oturtulduğu hayranlık uyandırmakta ve bu yüzden yerçekimine meydan okuyan bina olarak da adlandırılmıştır.

San Marco Meydanı ve Bazilikası
Venedik’in en güçlü ve zengin döneminde inşa edilmiş bu iki yapı şehrin en önemli simgelerinden olmanın yanında en bilinen turistik merkezleridir. San Marco Meydanı dört tarafı gotik ve neo gotik tarzda inşa edilmiş olan Procuratie Vecchie, Ala Napoleonica, Procuratie Nuove ve San Marco Bazilikası ile çevrilidir. Ayrıca meydanın tam orta kısmında Torre dell’orologio (Çan Kulesi) adı verilen gösterişli bir saat kulesi bulunmaktadır. San Marco Bazilikası ise ilk önce 9. Yüzyıl’da inşa edilmiş daha sonra geçirdiği yangın ile 11. Yüzyıl’da tekrar inşa edilmiş evangalist bir kilisedir. Venedik’in en görkemli mimari yapısı olarak dikkat çeken bazilika son halini 1094 yılında almıştır. Bu eser dönemin zenginlik ve refahının sembolü olmuştur. Bazilikanın dış süslemeleri kadar iç dizaynı ve kullanılan malzemelerin özellikleri de dikkat çekmektedir. 

Murano ve Burano Adaları
Her ikisi de Venedik Lagünü’nde bulunan Murano ve Burano Adaları, Venedik tatiliniz sırasında keşfedebileceğiniz şirin ve sakinliği ile dikkat çeken destinasyonlardır. Tüm dünyaca ünlenmiş Murano Camları ile el işi dantel ürünleri ve kanal kenarında rengârenk sıralanmış Burano Evleri fotoğraf karesinden çıkmış kadar hoş hisler uyandıracaktır. Oldukça bohem bir havaya sahip olan bu adalarda gezerken sanatın yaşamın içerisine nasıl dahil olduğunu göreceksiniz.

Fondaco dei Turchi Sarayı
Fondaco dei Turchi (Türk Sarayı) bir zamanlar Avrupa’nın en önemli ticaret merkezlerinden olan Venedik’te şehre gelen tüccarların konaklayabilmesi için 1621 yılında inşa edilmiştir. O dönemde Osmanlı Devleti ile de gelişmiş bir ticari ilişkisi bulunan Venedik Yönetimi, Osmanlı tebaasından gelen tüccarlara burayı tahsis ettiği için Türk Sarayı olarak anılmıştır. Venedik- Bizans stilinde inşa edilmiş bina zamanla ev, ambar ve han gibi farklı amaçlarla kullanılmıştır.
 
Peggy Guggenheim Müzesi
Venedik’teki Grand Canal’ın kıyısına kurulmuş olan Peggy Guggenheim Müzesi, Avrupa’nın modern sanata adanmış öncü koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bir müzedir. Solomon R. Guggenheim Vakfı’na bağlı olarak hizmet veren müze dünyanın çeşitli kentlerinde açılmış Guggenheim Müzeleri’ndendir. İçerisinde Kübizm, Sürrealizm ve Ekspresyonizm dalında başyapıt sayılacak eserleri keşfedebilir hem de müzeye ulaşmak için kanalda keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Campo San Polo’daki Açıkhava Pazarı
San Marco Meydanı’ndan sonra Venedik’te bulunan en geniş meydan ve kamusal alan olan Campo San Polo’nun yapımına ilk kez 15. Yüzyıl’ın sonlarında başlanmıştır. Meydan içerisinde San Polo Kilisesi, Tiepolo, Soranzo, Dona ve Corner Mocenigo Saraylarını gezebileceğiniz gibi meydanda kurulan Açıkhava pazarından organik yiyeceklerin yanı sıra sevdikleriniz için hediyelik eşyalar da alabilirsiniz. Campo San Polo ayrıca Venedik Film Festivali’ne ev sahipliği yapmasıyla da adını duyurmuştur.

Rialto Köprüsü 
Grand Canal üzerinde kurulmuş ikinci köprü olan Rialto, Venedik’teki Rialto Pazarı’nın hareketliliğini artırmak ve kanal trafiğini rahatlatmak amacıyla 16. Yüzyıl’da inşa edilmiştir. Başlangıçta ahşap bir köprü iken şehrin iki yaka arasındaki geçiş ihtiyacına ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak taş köprü haline getirilmiştir. Büyük Kanal’ın en güzel manzarasını izleyebileceğiniz Rialto Köprüsü iki yandan eğimli ve kemerli bir yapıya sahiptir. Mimar Antonio da Ponte tarafından inşa edilen yapı bugün Venedik’in en önemli sembollerinden biridir.

Torcello Adası
Venedik Lagünü içerisinde ilk yerleşim yeri olan Torcello Adası, 15 Yüzyıl’da adanın çevresinde ortaya çıkan sıtma hastalığı sebebiyle terk edilmiştir. Bugün yaklaşık 20 kişinin yaşadığı bu sakin ve sessiz adayı Murano ve Burano Adaları’nı gezdikten sonra ziyaret edebilirsiniz. Adada bir zamanlar ressamların eserlerine konu olmuş köprüleri ve Santa Maria Assunta Katedrali’ni keşfedebilirsiniz. Ayrıca damak zevkine ve yeni tatlara meraklı olanlar için burada hizmet veren Locanda Capriani benzersiz bir keyif olacaktır.Ne Yapılır? • Rialto Köprüsü’nün etrafındaki Gondollarla büyük kanal turuna çıkın.
 • Ünlü Venedik maskelerinden mutlaka satın alın.
 • Sarda in Saor’u mutlaka tadın.
 • Gelato dondurmalarından tadın.
 • Murano ve Burano Adaları’ndaki muhteşem cam ürünlerini keşfedin.
 • Rialto Pazarı’nda alışverişe çıkın.Ne Alınır?Venedik, gerçek bir turizm kenti olduğundan alışveriş tutkunlarının da gözde şehirlerindendir. Venedik karnavalının gelenekselleşmesiyle ünlenen maskeler, Murano ve Burano Adası’nda adeta bir sanata dönüştürülen cam işçiliği ürünleri, özel tasarımların bulunduğu butikler ve aklınıza gelebilecek her türlü hediyelik ve dekoratif eşyanın cenneti gibidir. Venedik’te mağazalar genellikle Pazartesi ve Cumartesi günleri sabah saatlerinde 10.00’dan 13.00’a kadar açık ve öğleden sonraları ise 15.30-19.00 arası hizmet vermektedir. İtalyanlar için milli önemi olan günlerde dükkânlar tamamen kapalı olabilir. Ayrıca satın alacağınız cam ürünleri çoğu mağaza belirli bir ücret karşılığı Avrupa’nın her yerine eve teslim şeklinde taşımaktadır. Largo XXII Marzo ve Calle Dei Fabbri caddelerinde Armani’den Zegna’ya birçok ünlü markanın satıldığı mağazaları bulabilirsiniz. Daha özel ve yerel tasarımlar arıyorsanız Venedik’in arka sokaklarını gezmelisiniz.

Camuffo
Camuffo ziyaretçileri mekânın cam koleksiyoncuları ve böcek bilimcileri için inanılmaz bir ortam olduğunu söylerler. Binlerce farklı çeşitte camın çocuk, böcek ve yusufçuk kuşu heykelciklerine dönüştürüldüğü Camuffo’da, Murano Adası’nda üretilen cam ürünlerini çok daha uygun fiyata satın alabilirsiniz.
Adres: Cale Delle Acque, 4992, Venedik, İtalya

Schegge
Son derece ilginç maskeleri bulabileceğiniz Schegge’de bir zamanlar maskeli baloların gözdesi olan ve Gothik dönemin izlerini bulabileceğiniz şık maskeler satın alabilirsiniz.
Adres: Calle Lunga Maria Formosa 6185, Venedik, İtalya
Tel: 041 522 57 89 Çalışma Saatleri: 10.00-21.00 Pazartesi-Cumartesi

Antichità Claudia Zaggia
Aladdin’in Mağarası’nı andıran küçücük bir mekânda üretilen mücevherler, kolyeler ve art noveau tarzı yüzüklerden oluşan mağaza aksesuar düşkünleri için ideal bir alışveriş mekânıdır.
Adres: Sestiere Di Dorsoduro 1195 Calle della Toletta, Venedik, İtalya
Tel: 041 522 31 59

Giovanni Zanella
Birbirinden renkli ve şık ayakkabıların tasarlandığı mağazada alışılmışın dışında çok özel ve farklı ayakkabı modelleri bulabilirsiniz.
Adres:5641 Castello, San Lio, Venedik, İtalya
Tel: 041 523 55 00 Çalışma Saatleri: 9.30-13.00 ve 15.00- 19.00 (Pazartesi- Cumartesi)Ne Yenir?İtalyanların yemek kültürleri genellikle makarna ve pizza olarak bilinir ancak Venedik bir ada şehri olmasından dolayı daha çok deniz mahsulleri konusunda uzmanlaşmıştır. Özellikle sarımsaklı soslarla sunulan midyeler ve püre ile servis edilen mürekkep balığı yemeklerini mutlaka denemelisiniz. Turistik bir şehir olması dolayısıyla Venedik çok pahalı bir şehirdir. Gastronomi zevklerinize dur diyemeyenlerden iseniz Venedik’te yemek için özel bir bütçe ayırmanızda fayda vardır. Kahvenin ve şarabın yeri yine Venedikliler için çok önemlidir. Özellikle San Marco Meydanı’nda bulunan kafelerde lezzetli ve birbirinden farklı kahve çeşidini bulabilirsiniz. Venedik’in klasik İtalyan Mutfağı’ndan ayrılan ve sadece şehre özel bazı tatları ise şu şekildedir: Risotto İtalyan Pilavı, Fegato Alla Veneziana (ciğer,soğan ve sirke ile hazırlanan bir et yemeği), Cicchetti (et ya da balıkla hazırlanan atıştırmalık), Tramezzino (Venedik’e özgü sandviçlere verilen isim), Baccala Balığı yemeği.

Trattoria Corte Sconta
Asmalarla kaplı gizli bahçesinde hoşça vakit geçirebileceğiniz restoranda ev yapımı makarnalar ve deniz ürünlerinden yapılan lezzetli makarna sosları bulabilirsiniz. Kabuklu deniz ürünleri ise adeta bir ressamın paletini andıracak renklilikte servis edilmektedir.
Adres: Calle del Pestrin 3886, Venedik, İtalya
Tel: 041 522 70 24 Çalışma Saatleri: 11.30- 15.30 & 18.00-22.30pm (Salı-Cumartesi)

Gam Gam
İsrail mutfağının lezzetlerini sevenler için hem lezzetli hem de uygun fiyata menüler sunan Gam Gam’da Kızıldeniz’in deniz mahsulü yemeklerinden de mutlaka tadmalısınız.
Adres: Cannaregio 1123 Calle del Ghetto Vecchio, Venedik, İtalya
Tel: 041 71 52 84 Çalışma Saatleri: 12.00-23.00 (Pazar- Perşembe)
 
Naranzaria
Taze ve lezzetli Fruili Şarapları’nı tadabileceğiniz Naranzaria’da menü de oldukça zengin. Doğu yemek kültürünün Venedik yemek kültürüyle harmanlandığı restoranda özellikle Venedik tarzı suşiyi denemelisiniz.
Adres: San Polo 130 Campo San Giacometto, Venedik, İtalya
Tel:  041 724 10 35 Çalışma Saatleri: Salı- Pazar

Le Bistrot de Venice
Şık ve zarif bir dekorasyonla içinizi huzur dolduracak bir restoran Le Bistrot de Venice. Kaliteli ve lezzetli şaraplar tadarken modern ve geleneksel mutfağının leziz yemeklerine bayılacağınız bir mekân.
Adres: San Marco, 4685 Calle dei Fabbri Venezia, Venedik, İtalya
Tel: 041 523 66 51Ne Zaman Gidilir?Eksiksiz bir Venedik deneyimi yaşamak için en ideal zaman, renkli kostümlerin ve maskelerin şehri zamanda yolculuğa çıkardığı Venedik Festivali’nin yapıldığı şubat-mart ayları. Keyifli havası ve canlı doğasıyla bahar mevsimi ve suların yükseldiği yaz sonrası dönem de bu ilginç şehrin farklı yönlerini keşfetmek için oldukça uygun.Eğlence ve Gece HayatıBir zamanlar Avrupa’nın en gözde gece hayatının yaşandığı bir şehir olmasına rağmen geçmişe göre bugün daha sessiz sakin bir gece hayatı vardır Venedik’te. Ancak her şeye rağmen değişmeyen bir deyim Venedik’in gece yaşamını özetler gibidir. “Sirenler çaldığında suların yükseleceğini anlayabilirsiniz ama bir Venedikli ne yapar eder gecesini bir şekilde anlamlandırır.” Eğer bar, disco ya da casino tarzı yerlere ilgi duymuyorsanız dolunayın altında romantik bir tekne gezintisine çıkabilirsiniz. Şehrin en sessizleştiği bu saatlerde gondollo kanalların arasında dolaşmaktan inanılmaz bir keyif alabilirsiniz. Ya da Napolyon’un “Dünyanın en güzel salonu” dediği San Marco Meydanı’nda bulunan kafelerde vakit geçirebilirsiniz.

Collegium Ducale
Eski bir hapishanede performans gösteren altı klasik müzik oda sanatçısının, Bach ve Albinoni eserlerini çaldığı bir gece ile unutulmaz dakikalar yaşayabilirsiniz. Çoğu zaman opera sanatçılarının da sahne aldığı Collegium Ducale, klasik müzik severler için ideal olan mekânda bilet fiyatları 20-25€ arasındadır.
Adres: Palazzo delle Prigioni, Venedik, İtalya
Tel: 041 98 42 52

Casinò Di Venezia
Venedikliler hiçbir operanın görkemli Venedik Casinosu’nda yaşanan dramaları 0yansıtamayacağı söylerler. Ünlü operacı Richard Wagner’ın 19. Yüzyılda son zamanlarını geçirdiği ve hayatını kaybettiği binada, adına müzeye dönüştürülmüş bir oda da bulunmaktadır. Aslında otelin bir parçası olan casinoda eğer otelin müşterisi değilseniz girişte kupon satın alabilir ve kumarhanede şansınızı deneyebilirsiniz.
Adres: Cannaregio 2040 Palazzo Vendramin-Calergi, Venedik, İtalya
Tel: 041 529 71 11

Al Vapore
Kaliteli Blues ve Jazz müzik dinleyebileceğiniz Al Vapore’de müzik dolu eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz.
Adres: Via Fratelli Bandiera, Marghera 8, Venedik, İtalya
Tel: 041 93 07 96

Centrale
Venedik’in en gözde ve canlı gece hayatının yaşandığı Centrale’de, bar, restoran ve lounge bar gibi farklı eğlence bölümleri bulunmaktadır. Özellikle hafta sonları Hollywood ünlülerinin yaptığı tarzda özel partilere ev sahipliği yapmaktadır.
Adres: Piscina Frezzeria N. 1659/B 30124, Venedik, İtalya
Tel: 041 296 0664 Festival ve EtkinlikKarada ya da denizde, Venedik’te daima bir kutlama vardır. 19. Yüzyıl’da Napolyon yönetimiyle beraber eğlence kültürü neredeyse yok edilip ruhsuz bir Venedik oluşturulmuştu ancak karnavalın anayurdunda 20.Yüzyıl’da yeniden bir uyanış başladı. Maskeler, renkli giysiler, veba salgınının anısına her ne kadar siyaha boyansa da canlılığını kaybetmeyen gondolları ile yeniden Avrupa’nın parti başkenti olmaya aday olmuştur. Her yıl binlerce turistin akınına uğrayan Venedik, yerel günleri ve ulusal kutlamalarıyla size renkli günler vaat eden bir şehirdir.

Venedik Karnavalı
Venedik ile özdeşleşmiş olan maskelerin ve renkli kostümlerin sokakları süslediği bu festival binlerce kişinin ilgisine mazhar olmaktadır. Her yıl geleneksel olarak Ocak ve Şubat ayları arasında düzenlenmektedir.

Venedik Bienali
Haziran ve Kasım ayları arasında düzenlenen Bienal’de farklı sanat dalları üzerine çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Redentore Festivali
Her yıl Temmuz ayının üçüncü haftasında düzenlenen etkinlik, dini bir festivaldir. Çeşitli havai fişek gösterilerinin yanında şehrin kanallarında gondol yarışları düzenlenmektedir.

Venedik Film Festivali
Dünyaca ünlü Venedik Film Festivali Ağustos ve Eylül ayları boyunca sinemaseverlere unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

Geleneksel Venedik Maratonu
42 kilometrelik koşudan oluşan maraton için Canal de Granede’nin üzerine yapay köprü kuruluyor ve yarışmacılar ada içerisinde koşularını tamamlıyorlar.

Regatta Festivali
13. Yüzyıl’dan bu yana Büyük Kanal’da gerçekleştirilen etkinlik her yıl Eylül ayında yapılmaktadır. Festival dâhilinde gondol yarışları geleneksel kıyafetler eşliğinde yapılmaktadır.

Madonna Della Salute Festivali
Her yıl Kasım ayında düzenlenen festivalin amacı şehrin vebadan kurtuluşuna şükretmek için yapılır. Meryem Ana’ya şükranların sunulduğu festivalde şehrin tüm bürokratları San Marco Meydanı’ndaki Bazilika’ya doğru yürüyüşe geçerler. Resmi tören geçidi renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 17 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifini biz sunuyoruz

440’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit