Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Esnek Bakü Turu

Bakü Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Alev Kuleleri
Alev Kuleleri

Bakü’nün en yüksek yapıları sayılan Alev Kuleleri, ülkenin simgesi olarak kabul edilir ve oldukça meşhur yapılardır. Alev Binaları bilinen adıyla Flame Towers; ofis, konut ve otel olarak kullanılan 3 kuleden oluşuyor. İnşasına 2007 yılında başlanan ve 2013’te tamamlanan yapının inşasında 350 milyon dolar civarında harcama yapılmış. Bakü’nün en önemli yapıları sayılan bu binaların en önemli özelliği 10 bin LED armatürle kaplanmış dış yüzeyinin akşam oluşturduğu ve kulelerin adının kaynağı olan muhteşem görüntüsü.

Ateşgah
Ateşgah

Adı “Ateş Mabedi” anlamına gelen Ateşgah (Fire Temple), Bakü kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Surakhani Kasabası’nda yer alıyor. Ayakta kalmış 3 Mecusi tapınağından birisi olan mabedin ilk yapısı olan ahır bölümü 1713 yılında, merkezi secdegahı ise 1810 yılında inşa edilmiştir. Geçmişte Zerdüştler için önemli bir ibadet yeri olan yapının bazı odaları günümüzde müze olarak kullanılıyor. Manevi ve tarihi değeri sayesinde Bakü gezilecek yerler listesinde kendisine yer edinen tapınak ayrıca Nevruz kutlamaları için de kullanılıyor.

Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi
Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi

Tagiyev Sokağı’nda yer alan Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi (National Museum of History of Azerbaijan), bulunduğu özel eserle turistlerin gözde mekânlarından biridir. 1920 yılında kurulan müze, biri petrol taciri ve hayırsever Zeynalabdin Taghiyev’in evi olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Ülkenin ilk dönemlerinden itibaren toplanan etnografik ve arkeolojik eserlerin sergilendiği Azerbaycan’ın en büyük müzesi toplam 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi
Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid’in tasarımını yaptığı Haydar Aliyev Kültür Merkezi yere adıyla Heydar Aliyev Center, şehrin en önemli kültürel yapısıdır. inşasına 2007 yılında başlanan bu kültür merkezi hizmete ise 2012 yılında açılmıştır. Detay tasarımında Saffet Kaya Bekiroğlu’nun imzasını taşıyan bina, kısa tarihine rağmen dış görüntüsü ve iç kısmında barındırdığı özgünlük sayesinde Bakü’ye gelen gezginlerin mutlaka görmek istedikleri bir mekân haline gelmiş. Haydar Aliyev’in doğumunun 89. yıl dönümünde açılan binada konser salonları, sanat galerileri, müze ve kütüphane bulunuyor.

Kız Kalesi
Kız Kalesi

Bakü’de gezilmesi gereken bir başka nokta ise tarihi Kız Kalesi’dir. 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Kız Kalesi, bu konuda Azerbaycan için bir ilk olma özelliğini taşıyor. Maiden Tower olarak da bilinen Kız Kalesi, 12. yüzyıl da inşa edilir. Yüksekliği 27 metre olan kule 5. ve 7. yüzyıldan kalma yapıların üzerine kurulmasıyla birlikte eski bir “Zerdüşt” tapınağı olarak bilinmektedir. Bir dönem deniz feneri olarak da kullanılan Kız Kalesi’nde şimdilerdeyse sergiler ve hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. 

Kobustan Millî Parkı
Kobustan Millî Parkı

Resmi adı Kobustan Kaya Sanatı Kültürel Peyzaj Alanı (Gobustan National Park) olan milli park, Bakü’nün 64 kilometre uzağında yer alıyor. Kafkas Dağları’nın güneydoğu ucundaki alanda tarihi 40 bin yıl öncesine dayanan kaya oymaları bulunuyor. Adını bölgede bulunan dağ geçitlerinden (yerel dilde gobu) alan milli parkın içerisindeki diğer değerli bulgular olan mağara yerleşkelerini ve mezarlıkları ziyaret ederek, bölge hakkında değerli bilgiler edinebilirsiniz. 

Nizami Caddesi
Nizami Caddesi

İstanbul’un İstiklal Caddesi var ise; Bakü’nün de Nizami Caddesi var. Alışveriş tutkunlarının Bakü gezilecek yerler listelerinde özel bir yeri olan caddeye Azeri şair Nizami Ganjavi’nin adı verilmiş. Araç trafiğine kapalı durumdaki 3,5 kilometrelik cadde üzerinde alışveriş yapabileceğiniz mağazaların yanı sıra tarihi değere sahip birçok yapı bulunuyor. Kent merkezini batı-doğu düzleminde kesen yaya yolu, akşam ışıklandırması sayesinde fotoğraf çekmeyi seven tatilciler için ideal atmosfere sahip oluyor.

Old City (İçeri Şehir)
Old City (İçeri Şehir)

Bakü’nün tarihi yüzünü yansıtan Old City, bu şehirde görülmesi gereken ilk noktalardan biridir. Turistlerin en çok ziyaret ettiği bu bölge, bünyesinde birçok etnik mimariyi ve farklı kültürü barındırıyor. Paleolitik dönemden itibaren yerleşim yeri olarak kullanılan bu tarihi yer, 2000 yılında UNESCO Dünya Tarih Mirasları Listesi’ne girmesinin ardından 2003 yılında tehlike altındaki dünya miraslarından biri olarak kabul edilmiş. Eski Kent’in Arnavut kaldırımlı sokaklarında ellinin üzerinde tarihi yapı bulunuyor. Shirvanshaks Sarayı, Kız Kulesi, Synyg Gala bu bölgede görülmesi gereken başlıca yerlerdendir.

Şehitlik
Şehitlik

Şehitler Yolu denilen ve şehrin en yüksek noktasında bulunan bu şehitlik, hem Azeri, hem de Türk askerlerin birlikte yattığı bir yerdir. Bu önemli mezarlık, bugüne kadar oldukça iyi şekilde korunmuştur. Ayrıca şehitlikte Osmanlı şehitleri anısına 1999 yılında Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı tarafından yaptırılan bir anıt ve bir camii bulunmaktadır. Camii günümüzde ibadete kapalıdır. Anıtın üstünde ise Azerbaycan’da şehit düşen Türk askerlerinin ismi yazmaktadır. 

Şirvanşahlar Sarayı
Şirvanşahlar Sarayı

Asya taş mimarisinin ayakta olan en görkemli örneklerinden olan Şirvanşahlar Sarayı 15. yüzyılda Şirvanşahlar hanedanı tarafından inşa edilen önemli bir yapıdır. Şirvanşahlara saraylık yapmanın dışında hastane, kışla gibi birçok alanda kullanıldıktan sonra günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. 2 katlı olan sarayın üst katı konaklama alanı, alt katı ise sarayın ihtiyaçlarının görüldüğü yer olarak kullanılır. Sarayın içinde birçok kompleks ve en altında ise bir hamam bulunuyor. Bakü’nün özel noktalarından Old City’nin içine girerek, Şirvanşahlar Sarayı’na ulaşabilirsiniz.

Yanardağ
Yanardağ

1950’li yıllarda bölgede hayvan otlatan bir çobanın ateş yakmaya çalışırken, doğal gaz kaynağının alev alması sonucu kazara keşfettiğine inanılan Yanar Dağ Bakü yakınındaki, tuz gölleri ile ünlü Apşeron Yarımadası’nda bulunuyor. Devamlı olarak yanan gaz kaynağında basıncın etkisiyle alevlerin yüksekliği kimi zaman 3 metreyi bulabiliyor. Bölgeye Bakü’den kalkan otobüslerle rahatça ulaşabilirsiniz.Nereye Gidilir? • Kristal Salon (Baku Crystal Hall)
 • Teze Mir Camii
 • Apşeron Yarımadası (Absheron Peninsula)
 • Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi (National Art Museum of Azerbaijan)
 • Bibiheybet Camii (Bibi-Heybat Mosque)
 • Çeşme Meydanı (Fountains Square)
 • Minyatür Kitap Müzesi (Baku Museum of Miniature Books)
 • Azeri Ulusal Kıyafet Müzesi, Bakü Hayvanat Bahçesi
 • Bakü Televizyon Kulesi (Baku TV Tower)
 • Park Bulvar
 • Targovi Caddesi
 • Teze Bazaar
 • Ulusal Bilim Müzesi ve Uluslararası Mugam Merkezi Ne Yapılır? • Kız Kulesi’nin tepesinden Hazar Denizi’nin muhteşem manzarasını izleyin
 • Şehrin kalbi Nizami Caddesi’nde doyasıya alışveriş yaptıktan sonra bir kafede kahvenizi yudumlayın
 • Dünyada benzeri olmayan Halı Müzesi’ndeki eşsiz eserleri yakından inceleyin
 • Hazar kıyısında bulunan dev Azerbaycan bayrağına bir göz atın
 • Devamlı faaliyet halinde olan yanardağın sıcaklığına yakından tanık olun
 • Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nde kültürel bir etkinliğe mutlaka katılın
 • Kobustan Kaya Sanatı Kültürel Peyzaj Alanı’nda 40 yıl öncesinde yapılan kaya oymalarını yakından inceleyin
 • Bakü Bulvarı’nda sağlıklı bir yürüyüş gerçekleştirin
 • Şirvanşahlar Sarayı’nda yer alan şahların özel eşyalarına göz atın
 • Old City’de yer alan yerel bir restoranda Azerbaycan mutfağından lezzetli yemekleri deneyinNe Alınır?Bakü alışveriş konusunda ziyaretçilerine birçok alternatif sunuyor. Bu kentte kapalı ve açık hava mekânlarında alışveriş yapmak için birçok mağaza mevcut. Özellikle son yıllarda açılan alışveriş merkezleri ile Bakü bu konuda bayağı yol kat etmiş durumda. Bunlardan bir tanesi olan Park Bulvar Alışveriş Merkezi şu an Bakü’nün en büyüğü. İçinde fazlasıyla ünlü marka ve ürün bulunuyor. Park Bulvar’a alternatif olarak Metropark Shopping Center ve Bakü’nün en eskisi olan TSUM Alışveriş Merkezi tercih edilebilir. Bunun dışında sadece yayalara açık olan Nizami Caddesi üzerinde de birçok dükkân ve mağaza bulunmakta. Azerbaycan el sanatları gibi hediyelik eşyalar almak isterseniz; Nizamiye Caddesi’nde sizi bekleyen birçok dükkân bulunuyor. Fiskiye Meydanı’nda ise yine mağazalar, restoranlar ve kafeler bulunuyor. Özellikle hediyelik eşya alışverişlerinizi bu iki yerde yapabilirsiniz.Ne Yenir?Azerbaycan geleneksel mutfağı; doğal olarak Türk ve Asya mutfaklarının etkisinde lezzetli yemeklere sahiptir. Azerbaycan mutfağında dana, koyun eti, kümes hayvanları ve balık çok fazla kullanılır. Türk mutfağına göre biraz daha yağı ve tuzu fazla kullandıkları için kimilerine ağır gelebilir. Tereyağı, kuyruk yağı ve safranın Azeri mutfağında önemli bir yeri vardır. Pilavlar, dolmalar, kebaplar, çorbalar, baklavalar gibi çoğu yemek size tanıdık gelecek. Ancak Azerbaycan mutfağını bizim mutfağımızdan farklı bir özelliği var. Azerbaycan mutfağında farklı baharat seçimleri vardır. Özellikle Kişniş ve safran baharatları yemeklerde çokça kullanılmaktadır.  Yemeklerin yanında ince ince dilimlenmiş salataları da bulunur. Bakü’nün her köşesinde Azeri mutfağına ait lezzetleri tadabilirsiniz. Ayrıca bu tarihi kentte Dünya mutfağından örnekler sunan birçok restoran da bulunuyor. Bakü’deki birkaç popüler restorandan bahsedelim:

Buta Palace: Old City’de bulunan bu restoran, salaş bir görüntüye sahip olmasına karşın Azeri yemeklerini özellikle de düşbere çorbasını nefis yapan bir mekândır. Adres: Heydar Aliyev ave., Surakhani circle, Bakü

Sheki Restoran: Dekorasyonuyla Azeri kültürünü birebir yansıtan bu mekânda sheki pitisi ve kuzu incik buğulama yemenizi tavsiye ederiz. Adres: Nerimanov r. Ehmed Recebli, Bakü

Chinar: Çin ve Japon mutfağının en iyi yemeklerini tadabileceğiniz, modern, ahşap ağırlıklı, loş, farklı oturma alanlarıyla, dikkat çeken bu restoran şehrin en nezih mekânlarından biridir. Edamame, acı-ekşi yengeç çorbası ve yiyebileceğiniz en iyi sushi, sashimileri mideye indirirken, Erdinger biranızı sipariş etmeyi unutmayın. Adres: Shovket Alakbarova Str.1, Bakü

Zakura: Bakü’nün barlar sokağında yer alan bu Japon restoranı, deniz mahsullü yemekleriyle şehrin en gözde restoranlarından biridir. Balık çeşitleri, salata, çıtır karides ve tempuralar bu restoranın en favori yemekleri. Adres: A.Alizade 9, Bakü

Kaspia: Four Seasons Hotel’in üst katında bulunan deniz mahsulleri restoranı, yemekleri kadar zengin dekorasyonuyla hafızalarda kalıyor. Adres: 1 Neftchilar Avenue Four Seasons Hotel, Bakü

Scalini: Bakü’deki en iyi İtalyan restoranı olmakla birlikte konumu nedeniyle müşterileri, üst düzey bürokratlar. Enfes ev şarabı eşliğinde prosciutto, safranlı deniz mahsullü risotto sonrası tiramisu ve espressonuzu beklerken grappa içmeyi unutmayın. Adres: Bakikhanov St., Bakü

Tosca: Bakü’deki bir başka İtalyan restoranı olan Tosca, pizzalarıyla oldukça meşhurdur. Enginar kalbi, pizzaları ve özelikle dondurmasını deneyin. Adres: 34 Neftchiler Avenue, Seaside Boulevard , BaküNe Zaman Gidilir?Yarı kurak bir iklime sahip Bakü’de hava sıcaklığı yıl boyu 2 ile 32 derece arasında değişir. Bakü, rüzgârlı bir şehir olarak bilinir. Kışın bu rüzgârlar soğuğun daha çok hissedilmesine neden olur. Yaz aylarında hava sıcaklığı sahil turizmi ile ünlü Yunanistan ve İspanya’ya benzer. Haziran ve Eylül ayları arasında hava sıcaklığı 23-32 derece arasında seyreder. En sıcak ay Ağustos ayıdır. Kasım-Mart arasındaki kış döneminde ise hava sıcaklıkları 2 ile 12 derece arasında değişir. En soğuk ay genellikle Şubat ayıdır. Dağlık kesimler biraz daha soğuk olur. Kış aylarında yağış ve kar görülür. Şehri ziyaret için en uygun zamanlar Mayıs ve Eylül aylarıdır.Eğlence ve Gece HayatıBakü’de günün ilk saatlerini Nizamiye Caddesi’ndeki kafelerde ya da parklarda geçirmeniz mümkün. Kent kültürel açıdan da birçok alternatif bulunduruyor. Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nde sezonun oyunlarını izleyebilir ya da bir müzik dinletisi ile harika bir vakit geçirebilirsiniz. Bakü gece hayatı bakımından da alternatif oldukça bol bir şehir. Gece hayatı geç saatlere kadar sürmese de eğlenceli denebilir. Eğlence mekânları hafta sonu gece 2-3, hafta içi ise gece 1 gibi kapanıyor. Gece kulüpleri ve barlar genellikle “Fıskiye Meydanı” denilen bölgede toplanmıştır. Bakü’deki popüler mekânlardan bazıları şu şekilde:

Eleven: Park Inn Otel’de bulunan bu kulüp Bakü’de canlı müziğin olduğu en kaliteli mekânlardan biri olarak kabul edilir. Giyiminize dikkat etmenizi tavsiye ederiz çünkü girişte bazen problem yaşanabiliyor. Adres: Park INN Azerbaijan Hotel, Azadliq ave. 1, Bakü

Opera Sky: Daha çok üniversite gençliğine hitap eden konserlerin yapıldığı kaliteli bir gece kulübü. Adres: 15 Nobel Avenue, Bakü

Otto: Genelde Türk sanatçıların gelip konser verdiği, haftanın her günü canlı müzik yapan bu mekân özellikle turistlerin uğrak noktalarından biridir. Adres: 3 Tarlan Aliyarbeyov, Bakü

Phoenix: Rock müzik severlerin hafta sonu uğramadan edemediği, havalandırmanın yetersizliğinden dolayı duman altı olan ama buna değen bir Rock Bar. Adres: Yusif Mamedaliev 10, Bakü

Finnegan’s: İrlanda ve İngiltere’deki pubları andıran bu mekân, hafta sonu canlı müzik performanslarının sergilendiği oldukça keyifli bir bardır. Adres: Abdulkarim Ali-zadeh Street 8, BakuFestival ve EtkinlikBakü'de tüm yıl çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır:

 • Ocak - Yılbaşı kutlamaları
 • Mart - Nevruz Kutlamaları
 • Nisan - Qara Qarayev Festivali: Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali
 • Mayıs - Gül Bayramı - Eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in doğum günü anısına Bakü çiçeklerle süsleniyor.
 • Haziran - Ulusal Silahlı Kuvvetler Günü: Askeri geçit töreni yapılıyor.
 • Ağustos - Gabala Uluslararası Müzik Festivali
 • Eylül - Uzeyir Hajibeyov Uluslararası Müzik Festivali
 • Ekim Bakü Caz Festivali
 • Aralık - Uluslararası Rostropovich Festivali: Yılbaşı öncesi düzenlenen ünlü müzisyen ve orkestraların katıldığı bir müzik festivali

Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 18 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifini biz sunuyoruz

440’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit