Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Sömestr Bruges Turu

Kesin Hareketli

Bruges Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Bruges Beginaj Yapıları
Bruges Beginaj Yapıları

Beginaj, 13. ve 14. yüzyıllarda Flaman ülkelerinde ortaya çıkan Katolik cemaatinden kimselerin yaşadığı yerleşim yerleridir. Bruges Beginaj Yapıları, Belçika şehirleri içerisinde sadece en çok Bruges’de korunmuştur. Ancak artık Beguinler bulunmamaktadır ve yapı 1927’de Benediktin Tarikatı’na devredilmiştir. 1240’dan önce şehrin güneyinde dindar bir kadın topluluğu bulunmaktaydı (de Wingarde). Beginaj 1244’te Constantinople’ın Margaret’i (II. Margaret) tarafından kurulmuştur. Bu komplekste Gotik bir Beginaj kilisesi ve otuz beyaz renkli yapı bulunmaktadır. En yeni yapılar 16. 17. ve 18. yüzyıllara dayanır. Bruges Baginaj Yapıları aynı zamanda UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Bruges Tarihi Şehir Merkezi
Bruges Tarihi Şehir Merkezi

Bruges’e gelen tüm ziyaretçilerin mutlaka gittiği, Bruges Tarihi Şehir Merkezi, Orta Çağ’ın seçkin yerleşkelerinden biridir. Ortak bir Avrupa şehir kültürünün eseri olan Bruges merkezi uzun bir tarihe sahiptir. Jan van Eyck öncülüğünde gelişen Flaman Pirimitifleri ekolünün doğduğu yer olan bölge önemli bir mimari yapıya sahiptir. Özellikle Gotik stilde yapılan tuğla yapılar burada dikkat çekicidir. Bruges Tarihi Şehir Merkezi’nde bir zamanlar Karanlık Çağ olarak adlandırılan Orta Çağ’ın sıradan insanlarının günlük yaşantısı da dahil olmak üzere pek çok bilgi edinilebilir. Ayrıca bu tarihi şehir merkezi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Burg Meydanı
Burg Meydanı

Bruges kentinin yönetim merkezi olarak kabul edilen Burg Meydanı, turistlerin en çok zaman geçirdiği noktalardan biridir. Burada yan yana yükselen hükümet binaları, Gotik stildeki belediye binası ve The Holly Blood Bazilikası meydanı çevreleyen önemli yapılardır. Meydanda yükselen Sint­Donatius Katedrali Fransız Devrimi’nde tahrip edilmesine rağmen mimari güzelliğini günümüzde koruyor. Burg Meydanı kısacası şehrin kalbi olarak bilinir ve Rönesans ve Orta Çağ mimarisindeki yapıları ile dikkat çeker. 

Çan Kulesi (Belfort)
Çan Kulesi (Belfort)

Belçika’nın en tarihi çanlarından biri olan Belfort’un yapımı Orta Çağ’da 1240 tarihine dayanır. Bu çan kulesi şehrin en önemli sembollerinden biridir. Kule belediyeye ait bir arşiv hazinesine ev sahipliği etmekteydi ancak birçok yangının ardından bu arşivler büyük ölçüde kaybolmuştur. Çan kulesine çıkan merdiven oldukça dar ve diktir 83 metre yüksekliğindeki yapıya çıkmak için 366 adet merdiven basamağı bulunur. Kule pazar alanında yer alır. Bruges, Flaman kumaşının üretiminde önemli bir endüstri merkeziydi. 1280’de gerçekleşen yıkıcı yangın kulenin yeniden inşasına neden olur ve bu yangının ardından kulede saklanan tüm arşiv tahrip olmuştur. Çan Kulesi, bu Orta Çağ şehrinde kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. 

Çikolata Müzesi
Çikolata Müzesi

Çikolata severlerin oldukça ilgisini çeken Çikolata Müzesi orijinal adı ile Choco-Story‘de kakao ve çikolatadan yapılma eserleri yakından inceleyebilirsiniz. Ayrıca müzede uzmanlardan hem çikolata yapımı hem de tarihçesi ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz ve tadımlar yapabilirsiniz.

Eski St. John Hastanesi
Eski St. John Hastanesi

11. yüzyıla dayanan tarihi ile dikkat çeken Eski St. John Hastanesi, eski bir tıp merkezidir. Bu muhteşem yapı Church of Our Lady’nin yanında yer alır. Burası günümüzde ayakta duran Avrupa’nın en eski hastanesi olarak bilinir. Orta Çağ’da Avrupa’da çeşitli salgınlar nüfusu önemli ölçüde azaltmıştır. Bu dönemde hastaneler az ve tıp geleneksel yöntemlerle çalışmaktaydı. Ancak Orta Doğu’da Avrupa’ya oranla tıp bilimi oldukça gelişmişti. St. John Hastanesi böyle bir Avrupa tablosunun içinde büyük önem arz etmekteydi. Özellikle de Hıristiyan hacılar ve seyyahlar için. Yapı daha sonra yeni koğuşlarla genişletildi ve yapıya bir de manastır ilave edildi. Günümüzde bu tarihi kompleksin bir bölümü Hans Memling Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Grote Markt
Grote Markt

Tarihi şehrin merkezinde yer alan ve Bruges şehrinin kalbi olarak sayılan Grote Markt orijinal adıyla Büyük Meydan, Belfry Çan Kulesi‘nin de içinde olduğu pek çok tarihi yapıyı bünyesinde barındırıyor. Ayrıca ilgi çekici mimariye sahip dükkânları, kafeleri, restoranları bünyesinde bulunduran Büyük Meydan, hem gündüz hem de gece etkinlikleri ile turistlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Özellikle Christmas gibi önemli zamanlarda ve belli günlerde meydanda kurulan Christmas Market’lerde şehre özgü hediyelik eşyalara, Bruges çikolatalarına ve çeşitli yiyeceklere rastlayabilirsiniz. Özel aydınlatma efektleri ve müzik dinletileri ile geceleri mükemmel bir atmosfere bürünen Grote Markt’ta keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Gruuthusemuseum
Gruuthusemuseum

15 ve 19. yüzyıllar arasındaki zengin saray yaşamına ışık tutacak objelerin bulunduğu Gruuthusemuseum, önemli turistik yerler arasında yer alır. Gruuthuse krallarının zenginliğine ve lüks hayatına tanıklık etmek isteyenler için uygun bir müze olan Gruuthusemuseum; etkileyici şömineleri, süslü ahşap kirişleri, halıları ve diğer dekorasyon ögeleri ile dikkat çekiyor.

Kutsal Kan Bazilikası
Kutsal Kan Bazilikası

Kentin en önemli tarihi yapılarından biri olan ve Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı bazilikanın yapımı 12. yüzyıla dayanır. Bazilika önce bir şapel olarak tamamlanır. O zamanki Katolik cemaatin sayısına oranla yapı küçük bir şapel olarak inşa edilse de cemaatin büyümesi zamanla yapıyı yetersiz kılacaktı. 16. yüzyıla gelindiğinde tahrip olan şapel yeni ihtiyaçlar doğrultusunda yıkılıp yerine Gotik stilde bir bazilika yapılmıştır. 19. yüzyılda yapı yeniden düzenlenerek Neo­Gotik bir görünüm kazanması sağlanır. Bu dönemde eklenen 1845 tarihli vitray pencere, Kutsal Kitap’tan sahneleri aksettirmektedir.

Minnewaterpark
Minnewaterpark

Bruges şehrinin hemen girişinde olan ve doğa ile baş başa kalmak isteyenler için oldukça uygun bir yer olan Minnewaterpark; yeşilin tonları, gölü, kuğuları ve sessiz ortamı ile görülmeye değer. Ağaçlar ile çevrili olan ve “Aşk Gölü” olarak anılan bir gölün bulunduğu Minnewaterpark, romantik ve huzurlu ortamı ile ziyaretçilerini büyülüyor. Minna ile savaşçı sevgilisi Stromberg‘in trajik aşkının konu olduğu efsaneye göre gölün üstünde bulunan köprüden eşiniz ya da sevgiliniz ile birlikte geçerseniz sevdiğiniz kişiyle sonsuz bir aşk yaşayabilirsiniz. Efsanelere konu olan göl boyunca yürüyüş yapabilir, banklarda dinlenebilir, sakin ve huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

The Church of Our Lady
The Church of Our Lady

Şehrin en önemli yapılarından biri olan The Church of Our Lady’nin tarihi 14 ile 15. yüzyıllara kadar dayanır. Bu tarihi kulenin yüksekliği 122,3 metredir. Bu şehirdeki en uzun yapı olmasının yanı sıra aynı zamanda Almanya’daki St. Martin Kilisesi’nden sonra dünyanın en uzun tuğla kulesidir. Gotik stilde yükselen kulenin ana mekânı uçan payandalarla desteklenmiş ve kule piramidal külahla örtülmüştür. The Church of Our Lady kilisesinin en önemli yapısı ise ünlü sanatçı Michelangelo’nun yaptığı Brüj’lü Madonna adlı eserdir. Bu eser; Çocuk İsa ve Meryem’i tasvir eder. İtalya’da yapılan eser Alessandro Mocheroni tarafından 4 bin florine satın alınmıştır. Fransız İhtilali’nde eser devrimciler tarafından Paris’e götürülmüşse de Napolyon’un yenilmesinin ardından Bruges’e geri getirilmiştir. 1944 yılında Alman askerleri eseri Kızılhaç kamyonu ile kaçırmıştır. Ancak 2 yıl sonra bulunan eser tekrar Bruges’e getirilmiştir. 1979’da Pietà’ya saldırılmasının ardından eser tedbir amaçlı kurşungeçirmez cam arkasına konulmuştur. Ziyaretçilere açık olan esere 5 metreden daha fazla yaklaşmak yasaktır.Nereye Gidilir? • Historium Bruges
 • Belediye Sarayı
 • Aziz Salvator Katedrali
 • De Halve Maan Bira Fabrikası
 • Aşk Gölü
 • Bruges Town Hall
 • Grand Place
 • Beguinage Manastırı
 • Notre Dame Kilisesi
 • Yel Değirmenleri
 • Patates Müzesi
 • SteenstraatNe Yapılır? • Grote Markt’tan başlayarak tarihi bölgeleri keşfederek gezinize başlayın
 • Minnewater Gölü’nde kuğuların size eşlik ettiği bir tekne turuna katılın
 • Şehrin her köşesinden hissedeceğiniz muhteşem çikolatalardan alın ve sevdiklerinize götürün
 • Michelangelo’nun yaptığı Brüj’lü Madonna heykelini kesinlikle yakından görün
 • Slottskogen Hayvanat Bahçesi’nde doğa ile iç içe olun
 • De Halve Maan Bira Fabrikası’nda biranın tarihini öğrenin
 • Muhteşem manzaralar eşliğinde yel değirmenlerini ziyaret edin ve bolca fotoğraflar çekin
 • Steenstraat Caddesi’nde istediğiniz ürünleri bulabileceğiniz güzel bir alışveriş yapın
 • Avrupa’nın en eski hastanesi olan Eski St. John Hastanesi’ne ziyarette bulununNe Alınır?Belçika’nın en önemli şehirleri arasında bulunan Bruges alışveriş konusunda herkesin görmesi gereken yerlerden biridir. Kentin geleneksel çarşıları Tarihi Şehir Merkezi’nde yer alır. Burada sayısız çikolata dükkânı bulunmaktadır. Tarihi Şehir Merkezi bir anlamda çikolata ustalarının hünerlerini sergilediği bir yer olma özelliği taşır. Beyaz, siyah, kahverengi, kırmızı, yeşil, mavi ve pembe dilediğiniz renkte ve dilediğiniz aromada hazırlanmış çikolatalar kentten ayrılırken bavullarınızı doldurmanız için sizi bekliyor. Ayrıca Aralık ayında kurulan Christmas Market’leri oldukça meşhurdur. Bunların yanı sıra bu kentin dantelleri de bir hayli ünlüdür. Hepimizin evlerinde annelerimizden, anneannelerimizden kalma danteller var ama kalıcı ve şık bir hediyelik için dantel oldukça iyi bir seçenek. Özellikle dantelden yapılma şapkalara bayılacaksınız. Kısacası Bruges şehrinin; çikolata, hediyelik eşya, ahşap dekoratif ürünler, oyuncaklar, kırtasiye malzemesi ve dantelle ünlü olduğunu söyleyelim. Bruges’de alışveriş yapacağınız yerler şu şekildedir:

2be Beer Wall: Belçika’ya özgü olan her ürünü burada bulabileceğinizi garanti ediyoruz. Ten Ten’den Belçika çikolatalarına birçok ürün bu mağazada yer alıyor. Ayrıca bira raflarında daha önce hiç görmediğiniz biralar bulunuyor. Adres: Wollestraat 53, Bruges 8000, Belçika

The Old Chocolate House: Şehrin meşhur çikolatalarını bulabileceğiniz şirin bir dükkândır. Burada istediğiniz her türden çikolata bulabilir ve sevdiklerinize hediyelikler alabilirsiniz. Adres: Mariastraat 1, 8000 Bruges, Belçika

Käthe Wohlfahrt: Yeni yıl zamanı birçok insanın noel alışverişi için tercih ettiği bu mekân, bulundurduğu ürünlerle renkli görüntüler sunuyor. Noele dair her şeyi bu güzel mağazada bulabilirsiniz. Ayrıca dükkân mimari yapısı da oldukça ilgi çekicidir. Adres: Walplein 12, 8000 Bruges, Belçika

Jan De Clerck: Oldukça cana yakın insanların işlettiği bu mağazada şehre özgü birçok ürün ve oldukça lezzetli çikolatalar satın alabilirsiniz. Adres: Academiestraat 19, 8000 Bruges, Belçika

Farmer's Market: Adından da anlaşıldığı üzere bir çifti marketi olan bu dükkân oldukça şirin ve müşterilerine kaliteli ürünleri satmasıyla bilinir. Buradan hem alışveriş yapabilir hem de güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Adres: Bruges, BelçikaNe Yenir?Genel olarak çevre kültürlerden etkilenen Belçika mutfağının buna rağmen Orta Çağ’dan gelen bir yemek haznesi de vardır. Belçika çikolata ve birasıyla ünlü bir ülkedir. Bruges şehrinde hâkim olan Flaman kültürü kendine has bir yapıya sahiptir. İyi yemek, iyi şef ve iyi yaşamı ana felsefe yapan Flaman mutfağı lezzetli yiyecek ve içeceklere sahiptir. Waffle, patates kızartması, bira ve çikolata burada kendi karakterini oluşturmuş ve dünyaya yayılmıştır. Ayrıca Bruges bir liman şehridir haliyle deniz mahsulleri de burada oldukça popülerdir. Kuzey Denizi’ne özgü her türlü balık Bruges restoranlarında servis edilmektedir. Kısacası Bruges yemek alternatifi konusunda oldukça zengindir. Burada ister ayaküstü, isterseniz de muhteşem Bruges manzarası ve kokusu eşliğinde eşsiz yemekler yiyebilirsiniz. Bruges kentinde her tarza ve her bütçeye yemek bulabilirsiniz. Bruges’deki birkaç popüler kafe ve restoran şu şekilde:

Bocca: Genelde paket servis konseptinde işleyen bu restoran kente en popüler makarnacı olarak bilinir. Ancak restoranın içinde uzunca bir masa var ve ayrıca oturup burada yiyebiliyorsunuz. Pek çok makarna sosu var kendi hazırladıkları. Bunlardan seçip makarnanıza ekletiyorsunuz. Sosların içinde fıstık ezmeli pesto gibi ilginç tatlar da bulunuyor. Hemen kutuya koyup makarnanızı size veriyorlar. İstiyorsanız oturup isterseniz yürürken yiyorsunuz. Adres: Dweersstraat 13, 8000 Bruges, Belçika

L.E.S.S.: Restoranın adının anlamaı “Love Eat Share Smile” mottosunun kısaltmasıdır. Ülkenin ünlü şeflerinden Gert De Mangeleer’in katkı sağladığı, Michelin yıldızına sahip bir restoran. Menü, ağırlıklı olarak İber Yarımadası’nın deniz mahsullerini içeren otantik yemekleri son derece uygun fiyatlara sunuluyor. Adres: Torhoutse Steenweg 479 (Sint-Michiels), Bruges, Belçika

Zeno: Yerel, taze ve organik ürünlerle yapılan yemekler, Belçika mutfağının dünü ve bugününü bir arada yansıtıyor. Michelin yıldızı bulunan Zeno’da, menü fazla bir çeşitlilik arz etmiyor, fiyatlar da biraz yüksek fakat özel akşam yemekleri için gayet tercih edilebilir, sakin ve hoş bir atmosfere sahip. Adres: Vlamingstraat 53, Bruges, Belçika

Pomperlut: Yemeğinizi peri masallarından fırlamışa benzeyen son derece otantik döşenmiş, büyülü bir ortamda yemek isterseniz Pomperlut’a gitmelisiniz. Ahşaptan oyulmuş mantarlar ve cam bardaklarla süslü duvar rafları, koyu ahşap masalar, bembeyaz örtüler, duvarları kaplayan tarihi resimler, fotoğraflarla burası öncelikle yarattığı atmosferle insanları çeken bir restoran. Adres: Minderbroedersstraat 26, Bruges, BelçikaNe Zaman Gidilir?Bruges şehrinde yaz ayları hafif yağışlı geçer. Yılın en sıcak dönemi Haziran - Ağustos aylarıdır. Bu dönemde sıcaklık ortalaması 17 derece civarındadır. Bruges’e yapılacak turistik ziyaretler için en ideal zaman Ağustos ayıdır. Ayrıca kentteki birçok turistik etkinlik ve festival de Haziran - Ağustos arası gerçekleşir. Ayrıca şehrin bir açık hava müzesi olduğunu unutmayın. Bu nedenle sıcak dönemlerde gitmek daha mantıklı bir seçenek olabilir.Eğlence ve Gece HayatıOldukça tarihi bir yapıya sahip olan Bruges yaşlı bir şehir olsa da genç eğlence ve gece hayatına sahiptir. Günün ilk saatlerinde şehrin hemen hemen her yerinde bulunan bir tarihi mekânda zaman geçirebilir ya da Minnewaterpark’ta eğlenceli dakikalara tanıklık edebilirsiniz. Tarihi Şehir Merkezi, kentte gece hayatının da merkezi konumunda işlev görür. Burada ve çevrede yer alan barlar, kulüpler ve çeşitli ekollerdeki mekânlar etkin ışıklarla donatılmış ve yüksek kaliteli müzikle harmanlanmış Avrupai bir gece hayatı vadetmektedir. Kentte alkol fiyatlarının düşük olması bir yana özellikle bira fiyatlarındaki ucuzluk şaşırtıcı niteliktedir. İçki fiyatlarıyla doğru orantılı olan gece hayatı da kentte bilhassa makul fiyatlarda seyir eder. Bruges’de önerebileceğimiz 3 popüler mekânlar şu şekilde:

Le Trappiste: Meşhur Belçika biralarını deneyebileceğiniz bu mekân, yüzlerce çeşit biraya ev sahipliği yapıyor. Mahzeni andıran bir ortamın yanı sıra bu barın çok güzel bir ambiyansı var. 5'li bira tadımlık menülerini seçerek, sırayla çeşit çeşit kombinasyonlar denemek mümkün. Adres: Kuipersstraat 33 8000 Bruges, Belçika

T Brugs Beertje: Sadece Bruges şehrinin değil Belçika’nın da en popüler publarından biri olan Brugsbeertje, yerli halkın yanı sıra turistlerin de uğrak noktası olarak bilinir. Burada 300’ü aşkın bira çeşidi bulunuyor. Ayrıca mekânda akşam saatlerinde canlı müzik performansları sergileniyor. Adres: Kemelstraat 5, Bruges 8000, Belçika

Cactus Club: Bu mekânı Bruges şehrindeki diğer mekânlardan ayrı bir yere koyabilirsiniz. Genellikle kentteki eğlence yerleri oldukça sakindir anca Cactus Club, sabahın ilk saatlerine kadar açık olmasının yanı sıra DJ performanslarının sergilendiği bir yerdir. Adres: Sint-Sebastiaansstraat 4, 8200 Bruges, BelçikaFestival ve EtkinlikGöteborg’da tüm yıl çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır:

 • Ocak - Yılbaşı kutlamaları
 • Nisan - Inside Bruges
 • Mayıs - Red Rock Rally
 • Mayıs - Çikolata Festivali
 • Temmuz - Klinkers Festivali
 • Temmuz - MA Festival - Modern Times in Early Music
 • Ekim - Music in Mind
 • Ağustos - Benenwerk - Bruges Ballroom

Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 18 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifini biz sunuyoruz

440’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit