Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Esnek Brüksel Turu

Kesin Hareketli

Brüksel Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Atomium
Atomium

Brüksel'in bir diğer sembolü de Atomium ikonik yapısıdır. 1958 yılında Dünya Fuarı için Andre Waterkey tarafından inşa edilmiştir. Bir demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş halindeki bu yapı şehre gelen turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Atomium'un son katında bulunan restoranda şehrin muhteşem manzarası eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca bu yapının içerisinde zaman zaman kültürel etkinlikler düzenlenmekte ve süreli sergiler açılmaktadır.

Autoworld
Autoworld

Brüksel’de yer alan bir diğer dikkat çekici müze olan Autoworld‘de Avrupa ve Amerika kökenli yaklaşık 400 adet araç sergileniyor. Mercedes, BMW, Packard Old Mobile, Renaults, Ford ve Bugatti gibi markaların ünlü modellerini görebileceğiniz müzede eğlenceli vakit geçirebilir, burada yer alan dükkândan müzedeki araçların minyatürlerini satın alabilirsiniz. 

Belçika Kraliyet Sarayı
Belçika Kraliyet Sarayı

Palace Royal ya da Türkçe karşılığı ile Belçika Kraliyet Sarayı, Brüksel’in bir diğer önemli yapısı. Brüksel Park’ın önünde bulunan Place Royale yakınında bir meydan ve Palace of Nation federal parlamento binası bulunmaktadır. Kraliyet ailesi günümüzde burada değil de Brüksel merkezine uzak bir noktada olan Laeken Kalesi’nde yaşamaktadır.

Brüksel Çizgi Roman Müzesi
Brüksel Çizgi Roman Müzesi

Dünyadaki en ünlü çizgi roman ve karikatür müzelerinden biri de Brüksel’dedir. Orijinal ismi ile Centre Belge de la Bande Dessine müzesinde karikatürün yaradılışı, gelişimi ile ilgili çalışmaların yanı sıra Brüksel kökenli sanatçıların çalışmalarını görebilirsiniz. Brüksel’de gezilecek en eğlenceli yerlerden biri olan bu müzede özellikle TenTen ve Şirinler karakterlerinin çizimlerinin olduğu bölümler çok fazla ilgi görmektedir. Eğlenceli bu kültür turunun yanında aynı zamanda karikatür çizerliğine merakı olanlar için karikatür çizim aşamalarıyla ilgili workshoplara katılmak ve bu konuda bilgilenmek de mümkündür.

Brüksel Şehir Merkezi
Brüksel Şehir Merkezi

Brüksel’de her turistin görmesi gereken yerlerinin en başında ünlü meydanı Grand Place gelmektedir. Bu meydanda barok ve gotik mimari anlayışların dokunuşuna şahit olmak mümkündür. Yılın her dönemi kalabalık olan bu meydanda konserler ve kültürel organizasyonlar yapılmaktadır. Meydanın çevresindeki onlarca kafe ve restoranda hem Brüksel’e özgü lezzetleri deneyebilir hem de dünya mutfağından ünlü lezzetleri tadabilirsiniz. Yıl içerisinde bu meydanda yapılan festivalleri yazının devamında bulabilirsiniz. Meydanı çevreleyen ünlü tarihi yapılardan bazıları: Maison du Roi, Maison des Ducs de Brabant, Le Cornet, Hotel Ville, Everard’t Serclaes Heykeli, Maison de Boulangers'dir. Ayrıca Brüksel’in ünlü simgesi Manneken Pis Heykeli de bu meydana oldukça yakın bir konumdadır.

Cinquantenaire Parkı
Cinquantenaire Parkı

Sunduğu yeşil alan ile Brüksel’in en önemli parklarından olan Cinquantenaire Parkı, Belçika’nın özgürlüğün 50. yılı anısına düzenlenen sade bir parktır. 30 bin hektarlık bir alan üzerine 1880 yılında kurulan park içerisinde bahçeler, gölcükler, şelaleler, bitki çeşitleri ve değerli eserler bulunuyor. Kalabalık Belçika sokaklarından uzaklaşmak isterseniz bu parka kesinlikle gitmelisiniz. 

Galeries Royales de Saint Hubert
Galeries Royales de Saint Hubert

Diğer bir adıyla “Everything for everybody” ( Herkes için her şey) mottosu ile bilinen Galeries Royales de Saint Hubert, Brüksel’in en önemli galerilerindendir. 1846 yılında yapımına başlanan galeri Jean Pierre Cluysenaer tarafından yaklaşık bir buçuk yılda inşa edilmiştir. Galeries Royales de Saint Hubert'de dünyaca ünlü sanat eserlerini görebilirsiniz. Ayrıca sergi gezmek dışında Brüksel’e özgü çok güzel hediyelik eşyalar, yetenekli takı tasarımcılarının ürettiği takılardan ya da antika değeri olan ürünler satın alabilir, opera ve tiyatro izleyebilirsiniz. Kısacası Galeries Royales de Saint Hubert, size hem alışveriş alternatifi sunuyor hem de kültürel bir gezi. 

Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi
Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi

Şehrin merkezine oldukça yakın olan müzeye, kolayca ulaşabilmek mümkün. İçeride Waterloo Savaşından başlayan, 1. ve 2.Dünya Savaşları ile devam eden kara, hava ve denizle ilgili bir tarih var. Bu güzel müzeden çıkınca da parkta gezmeyi, dinlenmeyi ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz. Silah ve askeri konulara merakınız varsa Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi’ni ziyaret etmeden Brüksel’den ayrılmamalısınız. Ayrıca bu tarihi müzeye giriş için ödeme yapmıyorsunuz. Müze oldukça büyük bu nedenle vaktinizi doğru ayarlamanızda fayda var.

Manneken Pis
Manneken Pis

Manneken Pis Türkçe adıyla “İşeyen Çocuk Heykeli”, Brüksel’in sembollerinden biridir. 17. yüzyılda yapılan heykelin kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Neden yapılmış olabileceğine dair ise birden fazla rivayet bulunmaktadır. Çocuğun ajan olduğunu söyleyenler de vardır, çocuğun kaybolduğunu ve ailesinin anısına yaptırmış olabileceğini söyleyenler de. Ünlü heykelin bir de gardırobu vardır. Bu gardırop dünyanın her tarafından gelen ziyaretçiler tarafından kostümlerle donatılmasıyla bilinir. Özel günlerde işeyen çocuk bu kıyafetlerle giydirilir. Gittiğiniz dönemde festival dönemine ya da bir kutlamaya denk gelirseniz bu sevimli çocuk heykelinden akıtılan lezzetli Belçika birasından içebilir ve Grand Placa'ın neşeli kalabalığına katılabilirsiniz.

Mini Europe
Mini Europe

Avrupa’yı çok kısa sürede gezmeye hazır mısınız? Mini Europe, dünyaca ünlü bir minyatür parkıdır. Avrupa’da gezilip görülecek birçok muhteşem yapının minyatür hali burada yer almaktadır. Yaklaşık 350 dünyaca ünlü yapının minyatürünü bir arada bulabilirsiniz. İnsan boyutundaki Eyfel Kulesini geçtikten sonra Vezüv Yanardağına dokunabilmek Mini Europe dünyasında mümkündür. Bu eğlenceli hayal dünyası özellikle çocukların oldukça ilgisini çekmektedir. Mini Europe, çocuklarıyla Brüksel’e gidecek olanlar için kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Parkta yılın bazı dönemlerinde eğlenceli organizasyonlar da düzenlenmektedir. 

St. Michael ve St. Gudula Katedrali
St. Michael ve St. Gudula Katedrali

11. yüzyılda gotik mimari anlayışıyla yapılan kilise 20. yüzyılda katedral unvanını alır. Aziz Gudula’nın kutsal hazinesinin buraya getirilmesiyle bu ismi almıştır. Bu katedralde turistlerin gezmeden dönmediği yapılardan biridir. Kraliyet ailelerinin özel günlerini burada kutladığı bilinir. Belçika tarihinde bir gezintiye çıkmak isterseniz burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca bu muhteşem mimari yapıya giriş ücretsizdir. Nereye Gidilir? • Grand Sablon Meydanı
 • Basilique Nationale du Sacre-Coeur
 • Notre Dame de la Chapelle
 • Kakao ve Çikolata Müzesi
 • Horta Müzesi
 • Saint Jacques sur Coudenberg Kilisesi
 • Müzik Enstrümanları Müzesi
 • Bruparck
 • Oceade
 • Belvue Müzesi
 • Adalete Sarayı
 • Afrika Müzesi
 • Borsa
 • Belçika Bira Müzesi
 • Avrupa Birliği Binaları
 • Parlamentarium
 • Brusseis Casino Ne Yapılır? • Grand Place Meydanı'nı keşfederek gezinize başlayın
 • Belçika'nın muhteşem çikolatasını tatmadan Brüksel turunuzu kesinlikle bitirmeyin
 • Şehrin simgesi olan İşeyen Çocuk Heykeli’ni ziyaret edin ve bolca fotoğraf çektirin
 • İstanbul'daki Miniatürk parkının bir benzeri olan Mini Europe’de kısa bir Avrupa gezisine çıkın
 • Belçika Çizgi Roman Müzesi’nde Ten Ten, Şirinler ve Red Kit'in doğuşuna şahit olun
 • Hemen hemen çoğu kafe ve barda birbirinden değişik biraları bulun, Belçika'nın ünlü patates kızartması ve midyesi ile yudumlayın
 • Müzik Enstrümanları Müzesi’nde daha önce görmediğiniz enstrümanları keşfedin
 • Cinquantenaire Parkı’nda sağlıklı bir yürüyüş gerçekleştirin
 • Autoworld’de dünyaca ünlü markaların özel arabalarını yakından inceleyin
 • Grand Place’de yer alan yerel bir restoranda Belçika mutfağından lezzetli yemekleri deneyinNe Alınır?Belçika’nın başkenti Brüksel alışveriş konusunda ziyaretçilerine birçok alternatif sunuyor. Şehirde ünlü markaların lüks mağazalarını bulabileceğiniz gibi ara sokaklara kurulan gizlenmiş sokak pazarlarından da çok güzel hediyeler alabilir, antika parçalar bulabilirsiniz. En çok satılan yöreye özgü hediyelik eşyalar; Belçika çikolataları, bira, Ten Ten gibi ünlü çizgi karakterlere ait eşyalar ve işeyen çocuk simgeleridir. Bunlar dışında Belçika simgelerinin basılı olduğu tişörtler ve bardaklar şehrin birçok yerinde satılmaktadır. Brüksel’de alışveriş yapılabilecek bölge ve sokaklardan bazıları şu şekilde:

Avenue Louise: Boulevard de Waterloo yakınında bulunan bu sokak Belçika ve Brüksel menşeli tasarımcıların yoğun olarak bulunduğu bir yerdir. Mers du Zord, Zadig& Voltaire, Chine Collections ve Walt burada bulabileceğiniz tasarımcı markalarındandır. Bu sokakta kadın giyim ürünleri ve erkek takım ve ayakkabı ağırlıklı seçenekleri bulabilirsiniz. Kısacası; Avenue Louise, Brüksel’in Şanzelizesi olarak değerlendirilir.

Rue Neuve: Brüksel’deki en uzun alışveriş caddelerinden biridir. Özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır. Espirit, Zara, Mango, Celio, Morgan gibi Avrupa markalarının birçoğu Rue Neuve’de bulunabilir. Bu sokakta bulunan Media Markt ise elektronik ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir yerdir.

Boulevard de Waterloo: Brüksel’deki en ünlü alışveriş sokaklarından biridir. Louise Vuitton, Gucci, Feragarmo, Versace gibi dünya devi markalar yan yana bulunabilir.
 
Grand Place: Brüksel’de çikolata, dantel ve hediyelik alışverişi yapacaksanız size birçok seçenek sunan bölge Grand Place ve civarıdır. Hemen her bütçeye uygun seçenekleri burada bulmak mümkündür.

Galeries St. Hubert: 1847 yılında açılan Galeries St. Hubert Avrupa’nın ilk alışveriş merkezidir. Buraya Rue de la Colline’den ana girişine ulaşmanız mümkündür. Galeries St. Hubert içerisinde lüks giyim mağazaları, kafeler, tiyatro ve çikolata dükkânları bulunmaktadır. Ne Yenir?Brüksel yemek kültürü açısından çeşitli Avrupa lezzetlerini yansıtmaktadır. Şehirde yeme içme denince akla gelen ilk şeyler çikolata, waffle, patates kızartması, midye ve çilektir. Brüksel yemeği ihtiyaçtan öte tutku haline getiren bir yerdir. Şehirden 1500’den fazla restoran bulunmaktadır. Restoranların çoğu şehir manzaralıdır. Eğer Petite rue des ya da Bouchers sokaklarında şehir manzarası eşliğinde yemek yemediyseniz Brüksel’i görmüş sayılmazsınız. Restoranların birçoğunda rezervasyon şart değildir. Fakat kalabalık olması ihtimaline karşı yer ayırtmanızda fayda vardır. Farklı ve yerel tatları sevenlerdenseniz, Brüksel'e özgü lezzetleri de mutlaka denemelisiniz. Bu lezzetlerin en önemlileri; kuru üzümle yapılan tatlı bir ekmek çeşidi olan "couque de brussels", patates püresiyle yapılan özel bir sebze yemeği "stoemp", özel soslarla sunulan yılan balığı "eel" ve beyaz şarap ve safranın ayrı bir lezzet kattığı "balık çorbası"dır. Brüksel’deki birkaç popüler restorandan bahsedelim:

Chez Leon: Brüksel’in en lükse ve popüler restoranlarından olan Chez Leon’da tencere içinde pişmiş halde gelen kremalı, şarap soslu, ya da acı soslu midyeler ve sarımsaklı domates soslu tepsi servisini mutlaka denemelisiniz. Restoranın servisi oldukça hızlı ve akşam saatlerinde bu mekân çok kalabalıktır. Burada önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Adres: Rue des Bouchers, 18

La Belle Maraichere: Çarşamba ve perşembe günleri kapalı olan bu şık ve sıcak atmosferli aile işletmesinde, ödül kazanmış şefleri ile dikkat çeker. Sadece Brüksel’in değil, tüm Belçika’nın en favori restoranları arasında yer alıyor. Restoranda somon balığı, ahtapot ve midye favorilerdir. Adres: Place St. Catherine, 11A

Mokafe: Kahvaltı tabakları, kruvasanları, bol malzemeli omletleri, sabahın çok erken saatinde bile açık olması ve ücretsiz wi-fi ile herkesin tercihi. Çocuklu ailelere de önerebileceğimiz bir yer burası. Çünkü genelde Fransız mutfağının yaygın olduğu ve kahvaltıyı kahve ve kruvasan ile geçiştirdikleri bu ülkede peynir, zeytin, yumurta, salatalık, domates gibi Türk işi alışkın olduğumuz kahvaltı lezzetlerini bulabilirsiniz. Adres: Galerie Du Roi, 9

Maison Antoine: Patates denilince çok tercih edilen ve bilinen bir mekân. Ancak, Brüksel’in yerli halkı burayı turistler kadar cazip bulmuyor. Daha çok iş adamları, bürokratlar ve turistlerle doluyor. Adres: Place Jourdan, 1Ne Zaman Gidilir?Kışları soğuk yazları ise orta derecede sıcak olan Brüksel, İngiltere’nin başkenti Londra’dan daha fazla yağış alan bir yer. Yağışın en çok görüldüğü zamanlar Temmuz ortası ve Aralık ayı. Bu sebeple yağışın daha az olduğu Nisan ve Mayıs ayları ile Eylül-Ekim ayları şehri ziyaret için en uygun zamanlar. Kış aylarında sıcaklık 1 derecelere kadar düşerken yaz aylarında en fazla 23 derecelere kadar çıkıyor.Eğlence ve Gece HayatıYılın her döneminde bir festivale ev sahipliği yapan Brüksel’de eğlence ve gece hayatı bakımından birçok alternatif bulunuyor. Herhangi bir eğlence merkezi ya da bara gitmeseniz bile Brüksel sokaklarının her köşesinde şarkı söyleyen ya da gösteri yapan bir sanatçı görmeniz mümkün. Brüksel gece hayatı oldukça hareketli bir şehirdir.
Gece kulüpleri genelde saat 23.00 gibi açılır ve sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence tüm hızıyla devam eder. Dünyanın en iyi biralarını Brüksel’de içebilirsiniz. Trappist adı verilen manastır biralarının en iyilerinden Westmalle, Belçika’da altı manastırda keşişler tarafından yapılır. Ayrıca, Orval birasını da mutlaka denemelisiniz. Yine manastır geleneklerine ve isimlerine göre, ama manastırların dışında üretilen biralardan Maredsous ve buğday birası Hoegaarden mutlaka tadılması gerekenler arasındadır. Brüksel’de “Studio 44”, “Fuse”, “The Wood” ve “The Flat” şehrin en çok tercih edilen gece kulüpleridir. Rock, blues ya da caz gibi canlı müzik dinlemek isterseniz “Bizon” veya “Music Village” ’a uğramanızı tavsiye ederiz. Bunların dışında “Flagey” ve “Théâtre de la Monnaie” gibi şehrin en önemli iki konser salonunun programına da göz atabilirsiniz.Festival ve EtkinlikBrüksel’de tüm yıl çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır:

 • Ocak - Yılbaşı kutlamaları
 • Ocak - Antika ve Güzel Sanatlar Fuarı
 • Şubat - Müze Geceleri: Yaklaşık 20 kadar müze bu festivalde gece saat 01:00’e kadar açık oluyor.
 • Şubat - Anima Festivali: En son yapılan ve hatta henüz tanıtımı bile yapılmamış çizgi filmler, animasyonlar izleyebileceğiniz bir festival
 • Mart - Eurantica: 150 kadar antikacı ve sanat galerisinin katıldığı bu fuarda mobilyadan, saate; silahlardan seramik eşyalara kadar birçok şey bulabilirsiniz.
 • Nisan - Millenium Uluslararası Film Festivali
 • Mayıs - Kraliçe Elizabeth Müzik Yarışması
 • Mayıs- Les Nuits Botanique: Botanik bahçesinde gerçekleşen çeşitli konserler ve yiyecek stantları oluyor.
 • Mayıs - Belçika Onur Haftası: Şehir merkezinde gerçekleşen geçit törenleri, konserler ve gösterilerle kutlanıyor.
 • Mayıs - Euroferia: İspanya dışında gerçekleşen en büyük İspanyol kültürel festivali
 • Temmuz - Brüksel Plaj Festivali: Kanalın kenarı kumlarla kaplanıyor ve plaja dönüştürülüyor. Güneşlenenler, plaj voleybolu oynayanlarla yaz aylarında renkli bir ortama dönüşüyor. Bazı akşamlar canlı müzik bile oluyor.
 • Ağustos - Brüksel Yaz Festivali: Sokak tiyatroları, konserlerle geçen bir festival
 • Ağustos - Flower Carpet Festival: Şehrin ana meydanı Grand Place çiçeklerden oluşan dev bir halı ile kaplanıyor.
 • Kasım - Winter Wonders: Yılsonunun kutlandığı bu festivalde Grand Place meydanında büyük bir Christmas pazarı kuruluyor. Müzik ve ışıklandırmalarla renklendiriliyor.

Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 18 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifini biz sunuyoruz

440’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit