Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...





Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Floransa Turu
ESNEK TUR AVANTAJIYLA
Kendi turunuzu kendiniz tasarlayın
Esnek Tur ve Kafileli Tur Nedir?

Esnek Turlar Kendi turunuzu kendiniz tasarlayın!

Her gün kesin hareketlidir. 440 destinasyona dilediğiniz tarihte tur düzenleyebilirsiniz.

Şehir merkezine ve önemli yerlere yakınlığına göre arzu ettiğiniz oteli seçebilirsiniz.

İstediğiniz havalimanını siz seçebilirsiniz.

İstediğiniz havayolunu siz seçebilirsiniz.

İstediğiniz kalkış/dönüş tarihini ve uçuş saatlerini dilediğiniz gibi siz seçebilirsiniz.

Rezervasyonunuz onaylandığı an uçak biletiniz kesilir ve otel rezervasyonunuz yapılır.

Turunuz size özeldir. 2 kişi dahi olsanız, turunuz kesin kalkışlıdır.

İndiğiniz havalimanında sizi özel araç karşılar.Transferiniz size özel gerçekleşir.

Paket içeriği; otel, uçak, transfer ve 40’a yakın destinasyonda Türkçe rehberlik şeklindedir.

Türkçe rehberlik hizmetimizin olduğu yerlerde 40 destinasyon) tercih ettiğiniz ekstra turu satın alabilirsiniz.

Bir gruba bağlı kalmadan dilediğinizce gezebilirsiniz.

Kafileli Turlar Bizim tasarladığımız turlara katılın!

Her gün hareketli değildir, belirli kalkış tarihleri vardır.

İstediğiniz oteli seçemezsiniz. Belirlenen otel veya otellerde kalırsınız. Konaklama yapacağınız otel veya otellerin bilgisi tur hareket tarihine 48 saat kala kesinleşir.

Belirlenen havalimanını Örnek: Sabiha Gökçen ya da İstanbul Havalimanı) kullanırsınız. Tüm detaylar tur hareket tarihine 48 saat kala kesinleşir.

Belirlenen havayolunu kullanırsınız. Tüm detaylar tur hareket tarihine 48 saat kala kesinleşir.

İstediğiniz kalkış/dönüş saatini siz seçemezsiniz. Café Tur’un belirlediği uçuş saatlerine bağlı kalırsınız. Tüm detaylar tur hareket tarihine 48 saat kala kesinleşir.

Rezervasyonunuz kesinleşse bile uçak biletinizi ve otel konfirmelerinizi gezi tarihine 48 saat kala alabilirsiniz.

20/40 kişilik gruplarla gerçekleştirilir.Kesin kalkışlı olabilmesi için yeterli çoğunluğun sağlanması beklenir.

Tüm transferler, tur programı ve geziler grupla birlikte otobüs ile ve tur programına bağlı kalarak gerçekleşir.

Paket içeriği; otel, uçak, transfer, Türkçe rehberlik hizmeti şeklindedir.

Gezi boyunca satın alacağınız ekstra turlar olacaktır.

Gruba bağlı kalırsınız ve geziler kısıtlı sürede grupla birlikte gerçekleşir.

Nasıl rezervasyon yaparım?

Kesin Hareketli

Floransa Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Floransa Şehir Merkezi
Floransa Şehir Merkezi

İtalyan Rönesansının doğum yeri olan Floransa, tarihi yapıları, ünlü müzeleri ile turistleri kendine çekerken, sunduğu konaklama imkanları, sakin ve nezih sokakları, farklı yiyecek-içecek seçenekleriyle gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Giotto Campanile Kulesi
Giotto Campanile Kulesi

Duomo Meydanı'nda Floransa Katedrali'ni tamamlayan kompleksin bir parçası olup serbet bir şekilde durmakta olan bir çan kulesidir. Kule, Floransa "Gotik mimarisi" ile onun dizayncısı Giotto'nun eseridir. 

Pitti Sarayı
Pitti Sarayı

Floransa’nın en büyük mimari yapısı olan Piti Sarayı 1457 yılında Pitti ailesi için inşa edilmiştir. İnşası Luca Fancelli tarafından yapılan sarayın tasarımcısı Filippo Brunelleschidir. Saray, 16. yüzyılda Medici Ailesine satılmış ve aile büyüklerinin yaşam alanı olmuştur.

Ponte Vecchio
Ponte Vecchio

Arno Nehri üzerinde bulunan, Floransa'nın en ünlü köprüsüdür. Nehrin en dar kısmında yer alan köprü 14. yüzyılda tamamlanmıştır. Köprünün üzerinde çok sayıda hediyelik eşya dükkanı ve diğer küçük dükkanlar bulunmaktadır.

Santa Maria Novella Kilisesi
Santa Maria Novella Kilisesi

Floransa'nın ilk büyük basilikası ve şehrin önemli Dominikan mezhebinin kilisesi olan yapının inşaasına 13. yüzyıl ortalarında, yaklaşık 1246'da başlandı. Romanesk-Gotik mimari tarzlı çan kulesini ve kutsal eşyaların saklandığı odayı bitirmekle görevli olan Rahip Iacopo Talenti tarafından yaklaşık 1360 yılında bitirildi.



Nereye Gidilir?



Santa Maria del Fiore Katedrali
Floransa’nın baş katedrali olan Santa Maria de Fiore aynı zamanda Roman Katolik kiliselerinin de ana kilisesi olarak kabul edilmektedir. Roma Dönemi’nde antik ve kutsal toprak üzerinde kurulan Santa Resparata Kilisesi’nin yıkılmasıyla inşasına başlanan katedralin ilk temelleri 13. Yüzyıl’da atılmış ve birçok ünlü mimarın katkısıyla ancak 15. Yüzyıl’ın başlarında tamamlanabilmiştir. Geç dönem Gotik mimarisiyle inşa edilen katedral 1982 yılında UNESCO Dünya Mirasları kapsamında koruma altına alınmıştır.

Galleria degli Uffizi
Dünya’nın en büyük 3 galerisinden biri olan Galleria delgi Uffuzi, Rönesans tarihi ve Ortaçağ Mimarisi’nin en güzel örneklerinin sergilendiği muhteşem bir yapıdır. Rönesans Dönemi’nde Floransa’nın en güçlü ailesi Mediciler tarafından Giorgio Vasari’ye inşa ettirilen galeri binası başlangıçta devlet evraklarının arşivlenmesi için saraya ek olarak yapılmış, daha sonraki dönemde, sanata ve sanatçıya verdikleri yüksek önem ile bilinen Medici Ailesi’nin resim koleksiyonlarının derlendiği bir galeri haline gelmiştir. İçerisinde Botticelli, Michelangelo, Raffaello ve Rembrant gibi ünlü sanatçılara ait eserlerin bulunduğu galeri bugün İtalya’nın en çok ziyaret edilen müzesidir. 

Akademi Galerisi’nde Bulunan Orijinal Davut Heykeli
Michelangelo’nun ustalık eseri olan Davut Heykeli’nin yapımı 3 yıl sürmüş ve heykel son halini 1504 yılında almıştır. Rönesans’ın en ünlü eseri kabul edilen heykel, 5.17 metre uzunluğunda olup Davut’un Golyat’a saldırmaya karar verdiği anı temsil etmektedir. Eser ilk olarak Piazza Signorio’da sergilenirken 1910 yılından bu yana Floransa Akademi Galerisi’nde koruma altında bulunmaktadır. Meydanda ise bugün eserin bir kopyası bulunmaktadır. İnsan bedeninin gerçekçi oranlarla betimlendiği bu eser heykel sanatına ve Rönesans Dönemi’nin evrensel yapıtlarına ilgi duyanların mutlaka görmesi gereken bir çalışmadır.

Ponte Vecchio​
Medici Ailesi’nin yazlık ve kışlık sarayları arasında ulaşımı sağlamak için 1200 metre uzunluğunda, üstü kapalı olarak inşa ettirdikleri bu geçit köprü beş asırdır şehrin iki yakasını birbirine kavuşturmaktadır. Önceleri şehrin hayvan pazarı gibi kullanılan köprü bugün tamamen kuyumcuların dükkânlarını barındırmaktadır. Ayrıca, inanışa göre, yeni evlenen çiftler köprü üzerine bir asma kilit takıp anahtarını nehre atarak aşklarını ölümsüzleştirmektedir.

Aziz Giovanni Baptisteri​
Floransa’nın tarihi bilinen en eski mimari yapısı olan Aziz Giovanni Baptisteri, 1059 yılında inşa edilmiştir. Medici Ailesi’nin ve birçok ünlü İtalyan sanatçının vaftiz edildiği bu yapı aynı zamanda Santa Maria del Fiore Katedrali’nin de bir parçasıdır. İç mimarisi Antik Roma inanışlarına yapılan göndermelerle işlenmiş olan vaftizhanede Mars tanrısına adanan bir tapınak da bulunmaktadır. Binanın en dikkat çeken yanı ise kapılarının üzerine işlenmiş olan bronzdan İncil tasvirleridir.

Palazzo Pitti​
Floransalı banker ve aynı zamanda ünlü Medici Ailesi’nin en büyük rakiplerinden olan Luca Pitti tarafından Medicilere güç gösterisi yapmak amacıyla 1458 yılında yaptırılan Pitti Sarayı, Pitti ailesinin iflası sonrası 1549 yılında Medici Ailesi tarafından satın alınmıştır. Uzun yıllar Medici Ailesi’ne ev sahipliği yapan sarayın içerisi lüks ve görkemle donatılmış ve yapılan ek mimari detaylarla genişletilmiştir. Giardino di Baboli isimli harika bir bahçeye sahip olan saray, Vasari isimli bir mimarin yaptığı koridorlar ile Palazzo Vechhio’ya bağlanmıştır. Medici Ailesi’nden sonra 18. Yüzyıl’da Napolyon’u ağırlayan saray son olarak Kral III. Emmanuel’e ev sahipliği yapmıştır. 1919 yılında da Floransa’nın en geniş sanat galerisi olarak halka açılmıştır.

Michelangelo Tepesi​
Floransa’nın en harika manzarasını izleyebileceğiniz Michelangelo Tepesi’ne şehrin merkezinden kalkan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Davut heykelinin bir kopyasının da bulunduğu bu eşsiz tepede şarkılarıyla manzarayı şenlendiren sokak müzisyenlerini dinleyebilir ya da bir şeyler içip fotoğraf çekerek harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Santa Croce Bazilikası​
Floransa’nın Hall of Fame’i diyebileceğimiz gotik kilisede başta Michelangelo olmak üzere pek çok sanatçı ve bilim adamının mezarları bulunmaktadır.

Giotto Kulesi​
İtalyanların Duomo adını verdiği şehir katedralinin bir parçası olan Giotto’nun Çan Kulesi inşası 1359 yılında tamamlanmıştır. Mimarı Giotto di Bondone olan kule, Gotik mimarinin belirgin özelliklerine sahiptir ve dış cephesinde gösterişli oymalar ile mermer süslemeler bulundurmaktadır. Giriş ücreti karşılığı çıkabileceğiniz kulenin 400’ü aşkın basamağının ardındaki manzara kesinlikle görülmeye değer!
 



Ne Yapılır?



  • Gigli’de dondurmalı tiramisunun tadına bakın.
  • Giardino di Boboli’de öğle yemeği yiyin.
  • Mevsim yeşillikli pizzalar ve ev yapımı makarnalardan tadın.
  • Mercato Centrale pazarındaki yiyeceklerden tadın, taze baharatların kokusunu içinize çekin.
  • Ev yapımı şaraplardan ve ekmek arası olarak satılan bifteklerden mutlaka deneyin.



Ne Alınır?



Deri eşyalar, çerçeveler, el yapımı sanat eserleri, birbirinden renkli kalemler ve tekstil ürünleriyle Floransa alışveriş için geniş ve ilginç fırsatlar sunmaktadır. Sanat ve turizm konularında öncü olan kentin arka sokaklarında ve özellikle Piazza San Lorezzo’da, renkli çiçek süslemeleri ve altın renkli kaplamalarıyla ünlü Floransa kağıtları başta olmak üzere pek çok uygun fiyatlı ve ilginç tasarımlı hediyelik eşya bulabilirsiniz. Modayı ve ünlü markaları takip ediyorsanız, şehrin ünlü caddelerinden Via Tornabuoni’ye uğrayabilir, sade ve gündelik ürünlerin bulunduğu açık hava pazarları ya da bitpazarları içinse Piazza S. Spiritio ve Viale Lincoln’e gidebilirsiniz. 

Enoteca Mondovino
Kaliteli şarap ve likör satın alabileceğiniz Enoteca Mondovino’da içilebilir hale getirilmiş bitter çikolatalardan da deneyebilirsiniz. 
Adres: Via S. Agostino 27-29/R
Tel: +39 055 215214

Spazio A
Alberta Ferretti ve Moschino gibi ünlü İtalyan markalarının tasarımlarını bulabileceğiniz Spozio A’da şık ve modaya uygun ürünler satın alabilirsiniz.
Adres: Via Porta Rossa 109-115/r, Piazza della Repubblica, Florence, 50123 
Tel: 055/212995 Web Sitesi: www.aeffe.com

San Lorenzo Markets
Uygun fiyatlı alışveriş yapabileceğiniz San Lorenzo’da giyimden deri ürünlerine kadar aklınıza gelebilecek her şeyi satın alabilirsiniz.
Adres: Via dell’Ariento, 50123

Pitti Vintage
Özellikle Avrupalı ve İtalyan tasarımcıların ürünlerinin satıldığı bu vintage mağazasında ilginç aksesuarlar ve farklı giysiler bulabilirsiniz. Vintage giyim ile ilgilenenlerin mutlaka uğraması gereken bir mekân.
Adres: Borgo degli Albizi 72r
Tel: +39 055 230 2676

Oltrarno Bit Pazarı
Floransa’nın en büyük pazarıdır. Sadece salı sabahları açık olan pazarda ihtiyacınız olan her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz.
Adres: Piazza S. Spirito



Ne Yenir?



Çoğu İtalya kenti gibi Floransa da farklı lezzetler bulmak konusunda sıkıntı çekmeden yemek yiyebileceğiniz bir kent. İtalya’nın en iyi aşçılarının yetiştiğine inanılan Toscana Bölgesi’ne başkentlik yapması Floransa’yı tarihi bir merkez olmanın yanında gastronomi destinasyonu olarak da geliştirmiştir. Öyle ki, bölgeye özgü olan ve İtalyanca’da “Cucina Rustic” yani kır mutfağı olarak anılan lezzetleri tatmak için gastronomi turları düzenlenmektedir. Bunun yanında verimli üzüm bağlarının bulunduğu bölge benzersiz lezzette birçok şarabın da üretim yeridir. Bölge mutfağının temelini zeytinyağı, ekmek, sığır eti, taze meyve sebze ve peynir oluşturur. İtalyan Lazanyası, Porçini mantarlı pizza, Ravioli, Dondurmalı Tiramisu ve Chanti şarapları, Floransa’da mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında bulunmaktadır.Eğer yemek için fazla bütçe harcamak istemiyorsanız, kent merkezindeki restoranlar yerine, ara sokaklarda ya da Ponte Vecchio’yu geçtikten sonra nehrin diğer tarafında kalan bölgelerde yerel lezzetler sunan lokantaları deneyebilirsiniz. 

Ristorante Leonardo
Dumo Meydanı’na çok yakın ve merkezi olmasına rağmen çok uygun fiyatlarla yemek yiyebileceğiniz bu restoranda 4-5 € gibi cüzî ücretler ödeyerek karnınızı doyurabilirsiniz. 
Adres:  Via Dei Pecori 11, 50123
Tel: 055 28 44 46

Yellow Bar
İki Floransalı ailenin ortaklığı ile kurulan ve 1974’ten beri hizmet veren Yellow Pizza, Toscana Bölgesi’nin en güzel yemeklerinden örnekler sunarken, ismini lezzetli pizzaları ve ev yapımı makarnaları ile duyurmuştur. 
Adres: Via del Pronconsolo 39/R
Tel: +39 055 211 766

Oil Shoppe
Aslında şarküteri olarak hizmet veren Oil Shoppe’de ayaküstü yenilebilecek lezzetli atıştırmalıklar bulabilir, 6-7€ gibi bir fiyata içeceğiniz de dâhil doyurucu menüler yaptırabilirsiniz. Özel köftelerinin bulunduğu ekmek arası sandviçleri ise mutlaka denemelisiniz.
Adres: Via S. Egidio 22r

Gelateria dei Neri
Sempatik dekorasyonu ve uyumlu renkleriyle dikkat çeken Gelateria dei Neri’de aklınıza gelebilecek her türlü dondurmayı, cheese cake ve pastayı satın alabilirsiniz. İşletmenin özellikle çilekli dondurmaları tüm Avrupa’da üne kavuşmuştur.
Adres: Via dei Neri 26, 50122 
Tel: +39 (0)55 210034



Ne Zaman Gidilir?



Floransa da, diğer İtalyan şehirleri gibi Akdeniz ikliminin etkisi altında, sıcak yazlar ve ılık kışlara sahiptir. Şehrin önemli müzelerini gezmek için uzun kuyruklar beklemek istemeyenler için kış ayları iyi bir tercih gibi gözükse de, güzel havadan, parklardan, ve şehrin Rönesans kokulu sokaklarından keyif almak için tatil planınızı mayıs ve eylül ayları arasındaki döneme yapabilirsiniz.



Eğlence ve Gece Hayatı



Floransa gece hayatını şekillendiren en önemli unsur şehrin öğrenci nüfusudur. İtalya’nın dört bir yanından sanat akademilerine gelen öğrenciler şehirde bohem bir eğlence kültürünün oluşmasına öncülük etmişlerdir. Oltrarno Bölgesi’nde bu tarzı temsil eden, farklı konsept ve dekorasyona sahip birçok gece kulübü ve bar bulabilirsiniz. Piazza della Signoria bölgesinde ise popüler kültüre hitap eden eğlence mekânlarına rastlayabilirsiniz. Floransa’daki çoğu bar ve gece kulübünde İtalya’nın “happy hours”u olarak bilinen Aperetivo uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulamaya göre günün belirli saatinde çok uygun fiyata küçük atıştırmalıklar, içkiler ve kokteyller deneyebilirsiniz. Bunun yanında şehrin klasik kültürünü yakından tanımak isteyenler için Teatro della Pergola, Teatro del Maggio Musicale Fiorentino, Pucchini ve Verdi Tiyatroları farklı bir deneyim imkanı sayılabilir.

Libreria Cafe La Cite
La Cite’in sıcak atmosferinde bir yandan kitap okurken diğer yandan içeceğinizi keyifle yudumlayabilirsiniz. Bu nezih İtalyan cafesi, gürültüden ve kalabalık eğlence mekânlarından hoşlanmayanlar için ideal.
Adres: Borgo San Frediano 20r, 50124, Floransa, İtalya
Tel: 055 210387

Central Park Club
Hip-hop müzikten hoşlananlar için ideal olan bu mekâna kendi dans ayakkabılarınızı getirip sabah kadar dans etmenin keyfini çıkarabilirsiniz.
Adres: Via Fosso Macinante 2, Florence, 50144, İtalya
Tel: 055/353505 

Cavalli Club
Floransa gece hayatına damgasını vurmuş şık bir mekân olan Cavalli Club, İtalyan tasarımcı Roberto Cavalli tarafından dizayn edilmiş ve hizmete açılmıştır. Ağırlıklı olarak özel davetlere ev sahipliği yapan kulüpte eğlence gece boyunca durmaksızın devam etmektedir.
Adres: Piazza del Carmine, 8, 50124 , Floransa, İtalya
Tel: 055 211650

Jazz Club
Özellikle yerli halk tarafından tercih edilen, canlı performansları izleyerek caz müziğe doyabileceğiniz eğlenceli bir mekân olan Jazz Club’da keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.
Adres: Via Nuova de' Caccini 3, Borgo Pinti’nin köşesinde, Santa Croce, Florence, 50121
Tel: 055/2479700 



Festival ve Etkinlik



Bir kültür ve sanat şehri olmasıyla yılın neredeyse her günü birçok kültür- sanat etkinliğine ev sahipliği yapan Floransa’da birçok festival dini inanışların etkisiyle şekillenmiştir.  Paskalya Yortusu, Noel Pazarları ve Viareggio Karnavalı gibi etkinlikler hem yerli halkın hem de turistlerin ilgisini çekmektedir. Bunun yanında Rönesans Dönemi’nin ruhunu yansıtan tiyatro ve opera salonlarında birbirinden kaliteli gösterilerin sergilendiği müzik ve tiyatro festivalleri de düzenlenmektedir.

Fashion Shows
Ocak ayı boyunca düzenlenen moda günlerinde İtalyan tasarımcıların bahar ve yaz ayaları için hazırladıkları kreasyonlar tanıtılmaktadır.

Viareggio Carnival
Şubat ayının başından itibaren üç hafta boyunca süren, İtalya’nın en büyük ve görkemli etkinliklerinden biri olan karnaval, Floransa sokaklarını kapatan dev geçitler, kuklalar, renkli kostümler, dans gösterileri ve dev maketlerle katılımcılarına çok eğlenceli ve renkli görüntüler sunmaktadır.

Scoppio del Carro
Paskalya Pazarı olarak da bilinen etkinlik dâhilinde beyaz güvercinler katedrallerin en tepesinden uçurulur ve ardından havai fişek gösterileriyle tüm gün kutlamalar yapılır. Etkinlik Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Festa del Grillo
İsa’nın göğe yükseldiğine inanılan Mayıs ayı içerisinde Cascine Park’ta düzenlenen etkinlikte, çiftçiler tarafından hasır bir sele içerisine doldurulan cırcırböcekleri kutlamalar eşliğinde parka bırakılır.

Estate Fiesolana
Haziran ayının ortalarından Ağustos sonuna kadar devam eden festival dâhilinde drama, müzik, dans ve sinema alanında birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Mostra Mercato Internazionale dell'Antiquariato
Eylül ve ekim aylarında düzenlenen bienalde, ülkedeki en iyi antika koleksiyoncuları bir araya gelmektedir. Antika sergilerinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Festival dei Popoli
Piazza dei Congressi’de yapılan bu film festivali Toscana Bölgesi’nin tamamında çok önemli bir yere sahiptir. Kasım ayından Aralık ayı sonuna kadar devam eden festival dâhilinde birçok film, orijinal dillerinde ve İtalyanca altyazı ile seyirciye sunulmaktadır.





Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 20 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifini biz sunuyoruz

440’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.




Peşin Fiyatına 3 Taksit
Peşin Fiyatına 3 Taksit
  3 Taksit
Peşin Fiyatına 3 Taksit
  3 Taksit
Peşin Fiyatına 2+1 Taksit
BDDK yönetmeliğine göre yurt dışı seyahat harcamalarında 3’den fazla taksit yapılamamaktadır.