Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Her Gün Hareketli Floransa Venedik Turu

Floransa Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Floransa Şehir Merkezi
Floransa Şehir Merkezi

İtalyan Rönesansının doğum yeri olan Floransa, tarihi yapıları, ünlü müzeleri ile turistleri kendine çekerken, sunduğu konaklama imkanları, sakin ve nezih sokakları, farklı yiyecek-içecek seçenekleriyle gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Giotto Campanile Kulesi
Giotto Campanile Kulesi

Duomo Meydanı'nda Floransa Katedrali'ni tamamlayan kompleksin bir parçası olup serbet bir şekilde durmakta olan bir çan kulesidir. Kule, Floransa "Gotik mimarisi" ile onun dizayncısı Giotto'nun eseridir. 

Pitti Sarayı
Pitti Sarayı

Floransa’nın en büyük mimari yapısı olan Piti Sarayı 1457 yılında Pitti ailesi için inşa edilmiştir. İnşası Luca Fancelli tarafından yapılan sarayın tasarımcısı Filippo Brunelleschidir. Saray, 16. yüzyılda Medici Ailesine satılmış ve aile büyüklerinin yaşam alanı olmuştur.

Ponte Vecchio
Ponte Vecchio

Arno Nehri üzerinde bulunan, Floransa'nın en ünlü köprüsüdür. Nehrin en dar kısmında yer alan köprü 14. yüzyılda tamamlanmıştır. Köprünün üzerinde çok sayıda hediyelik eşya dükkanı ve diğer küçük dükkanlar bulunmaktadır.

Santa Maria Novella Kilisesi
Santa Maria Novella Kilisesi

Floransa'nın ilk büyük basilikası ve şehrin önemli Dominikan mezhebinin kilisesi olan yapının inşaasına 13. yüzyıl ortalarında, yaklaşık 1246'da başlandı. Romanesk-Gotik mimari tarzlı çan kulesini ve kutsal eşyaların saklandığı odayı bitirmekle görevli olan Rahip Iacopo Talenti tarafından yaklaşık 1360 yılında bitirildi.Nereye Gidilir?Santa Maria del Fiore Katedrali
Floransa’nın baş katedrali olan Santa Maria de Fiore aynı zamanda Roman Katolik kiliselerinin de ana kilisesi olarak kabul edilmektedir. Roma Dönemi’nde antik ve kutsal toprak üzerinde kurulan Santa Resparata Kilisesi’nin yıkılmasıyla inşasına başlanan katedralin ilk temelleri 13. Yüzyıl’da atılmış ve birçok ünlü mimarın katkısıyla ancak 15. Yüzyıl’ın başlarında tamamlanabilmiştir. Geç dönem Gotik mimarisiyle inşa edilen katedral 1982 yılında UNESCO Dünya Mirasları kapsamında koruma altına alınmıştır.

Galleria degli Uffizi
Dünya’nın en büyük 3 galerisinden biri olan Galleria delgi Uffuzi, Rönesans tarihi ve Ortaçağ Mimarisi’nin en güzel örneklerinin sergilendiği muhteşem bir yapıdır. Rönesans Dönemi’nde Floransa’nın en güçlü ailesi Mediciler tarafından Giorgio Vasari’ye inşa ettirilen galeri binası başlangıçta devlet evraklarının arşivlenmesi için saraya ek olarak yapılmış, daha sonraki dönemde, sanata ve sanatçıya verdikleri yüksek önem ile bilinen Medici Ailesi’nin resim koleksiyonlarının derlendiği bir galeri haline gelmiştir. İçerisinde Botticelli, Michelangelo, Raffaello ve Rembrant gibi ünlü sanatçılara ait eserlerin bulunduğu galeri bugün İtalya’nın en çok ziyaret edilen müzesidir. 

Akademi Galerisi’nde Bulunan Orijinal Davut Heykeli
Michelangelo’nun ustalık eseri olan Davut Heykeli’nin yapımı 3 yıl sürmüş ve heykel son halini 1504 yılında almıştır. Rönesans’ın en ünlü eseri kabul edilen heykel, 5.17 metre uzunluğunda olup Davut’un Golyat’a saldırmaya karar verdiği anı temsil etmektedir. Eser ilk olarak Piazza Signorio’da sergilenirken 1910 yılından bu yana Floransa Akademi Galerisi’nde koruma altında bulunmaktadır. Meydanda ise bugün eserin bir kopyası bulunmaktadır. İnsan bedeninin gerçekçi oranlarla betimlendiği bu eser heykel sanatına ve Rönesans Dönemi’nin evrensel yapıtlarına ilgi duyanların mutlaka görmesi gereken bir çalışmadır.

Ponte Vecchio​
Medici Ailesi’nin yazlık ve kışlık sarayları arasında ulaşımı sağlamak için 1200 metre uzunluğunda, üstü kapalı olarak inşa ettirdikleri bu geçit köprü beş asırdır şehrin iki yakasını birbirine kavuşturmaktadır. Önceleri şehrin hayvan pazarı gibi kullanılan köprü bugün tamamen kuyumcuların dükkânlarını barındırmaktadır. Ayrıca, inanışa göre, yeni evlenen çiftler köprü üzerine bir asma kilit takıp anahtarını nehre atarak aşklarını ölümsüzleştirmektedir.

Aziz Giovanni Baptisteri​
Floransa’nın tarihi bilinen en eski mimari yapısı olan Aziz Giovanni Baptisteri, 1059 yılında inşa edilmiştir. Medici Ailesi’nin ve birçok ünlü İtalyan sanatçının vaftiz edildiği bu yapı aynı zamanda Santa Maria del Fiore Katedrali’nin de bir parçasıdır. İç mimarisi Antik Roma inanışlarına yapılan göndermelerle işlenmiş olan vaftizhanede Mars tanrısına adanan bir tapınak da bulunmaktadır. Binanın en dikkat çeken yanı ise kapılarının üzerine işlenmiş olan bronzdan İncil tasvirleridir.

Palazzo Pitti​
Floransalı banker ve aynı zamanda ünlü Medici Ailesi’nin en büyük rakiplerinden olan Luca Pitti tarafından Medicilere güç gösterisi yapmak amacıyla 1458 yılında yaptırılan Pitti Sarayı, Pitti ailesinin iflası sonrası 1549 yılında Medici Ailesi tarafından satın alınmıştır. Uzun yıllar Medici Ailesi’ne ev sahipliği yapan sarayın içerisi lüks ve görkemle donatılmış ve yapılan ek mimari detaylarla genişletilmiştir. Giardino di Baboli isimli harika bir bahçeye sahip olan saray, Vasari isimli bir mimarin yaptığı koridorlar ile Palazzo Vechhio’ya bağlanmıştır. Medici Ailesi’nden sonra 18. Yüzyıl’da Napolyon’u ağırlayan saray son olarak Kral III. Emmanuel’e ev sahipliği yapmıştır. 1919 yılında da Floransa’nın en geniş sanat galerisi olarak halka açılmıştır.

Michelangelo Tepesi​
Floransa’nın en harika manzarasını izleyebileceğiniz Michelangelo Tepesi’ne şehrin merkezinden kalkan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Davut heykelinin bir kopyasının da bulunduğu bu eşsiz tepede şarkılarıyla manzarayı şenlendiren sokak müzisyenlerini dinleyebilir ya da bir şeyler içip fotoğraf çekerek harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Santa Croce Bazilikası​
Floransa’nın Hall of Fame’i diyebileceğimiz gotik kilisede başta Michelangelo olmak üzere pek çok sanatçı ve bilim adamının mezarları bulunmaktadır.

Giotto Kulesi​
İtalyanların Duomo adını verdiği şehir katedralinin bir parçası olan Giotto’nun Çan Kulesi inşası 1359 yılında tamamlanmıştır. Mimarı Giotto di Bondone olan kule, Gotik mimarinin belirgin özelliklerine sahiptir ve dış cephesinde gösterişli oymalar ile mermer süslemeler bulundurmaktadır. Giriş ücreti karşılığı çıkabileceğiniz kulenin 400’ü aşkın basamağının ardındaki manzara kesinlikle görülmeye değer!
 Ne Yapılır? • Gigli’de dondurmalı tiramisunun tadına bakın.
 • Giardino di Boboli’de öğle yemeği yiyin.
 • Mevsim yeşillikli pizzalar ve ev yapımı makarnalardan tadın.
 • Mercato Centrale pazarındaki yiyeceklerden tadın, taze baharatların kokusunu içinize çekin.
 • Ev yapımı şaraplardan ve ekmek arası olarak satılan bifteklerden mutlaka deneyin.Ne Alınır?Deri eşyalar, çerçeveler, el yapımı sanat eserleri, birbirinden renkli kalemler ve tekstil ürünleriyle Floransa alışveriş için geniş ve ilginç fırsatlar sunmaktadır. Sanat ve turizm konularında öncü olan kentin arka sokaklarında ve özellikle Piazza San Lorezzo’da, renkli çiçek süslemeleri ve altın renkli kaplamalarıyla ünlü Floransa kağıtları başta olmak üzere pek çok uygun fiyatlı ve ilginç tasarımlı hediyelik eşya bulabilirsiniz. Modayı ve ünlü markaları takip ediyorsanız, şehrin ünlü caddelerinden Via Tornabuoni’ye uğrayabilir, sade ve gündelik ürünlerin bulunduğu açık hava pazarları ya da bitpazarları içinse Piazza S. Spiritio ve Viale Lincoln’e gidebilirsiniz. 

Enoteca Mondovino
Kaliteli şarap ve likör satın alabileceğiniz Enoteca Mondovino’da içilebilir hale getirilmiş bitter çikolatalardan da deneyebilirsiniz. 
Adres: Via S. Agostino 27-29/R
Tel: +39 055 215214

Spazio A
Alberta Ferretti ve Moschino gibi ünlü İtalyan markalarının tasarımlarını bulabileceğiniz Spozio A’da şık ve modaya uygun ürünler satın alabilirsiniz.
Adres: Via Porta Rossa 109-115/r, Piazza della Repubblica, Florence, 50123 
Tel: 055/212995 Web Sitesi: www.aeffe.com

San Lorenzo Markets
Uygun fiyatlı alışveriş yapabileceğiniz San Lorenzo’da giyimden deri ürünlerine kadar aklınıza gelebilecek her şeyi satın alabilirsiniz.
Adres: Via dell’Ariento, 50123

Pitti Vintage
Özellikle Avrupalı ve İtalyan tasarımcıların ürünlerinin satıldığı bu vintage mağazasında ilginç aksesuarlar ve farklı giysiler bulabilirsiniz. Vintage giyim ile ilgilenenlerin mutlaka uğraması gereken bir mekân.
Adres: Borgo degli Albizi 72r
Tel: +39 055 230 2676

Oltrarno Bit Pazarı
Floransa’nın en büyük pazarıdır. Sadece salı sabahları açık olan pazarda ihtiyacınız olan her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz.
Adres: Piazza S. SpiritoNe Yenir?Çoğu İtalya kenti gibi Floransa da farklı lezzetler bulmak konusunda sıkıntı çekmeden yemek yiyebileceğiniz bir kent. İtalya’nın en iyi aşçılarının yetiştiğine inanılan Toscana Bölgesi’ne başkentlik yapması Floransa’yı tarihi bir merkez olmanın yanında gastronomi destinasyonu olarak da geliştirmiştir. Öyle ki, bölgeye özgü olan ve İtalyanca’da “Cucina Rustic” yani kır mutfağı olarak anılan lezzetleri tatmak için gastronomi turları düzenlenmektedir. Bunun yanında verimli üzüm bağlarının bulunduğu bölge benzersiz lezzette birçok şarabın da üretim yeridir. Bölge mutfağının temelini zeytinyağı, ekmek, sığır eti, taze meyve sebze ve peynir oluşturur. İtalyan Lazanyası, Porçini mantarlı pizza, Ravioli, Dondurmalı Tiramisu ve Chanti şarapları, Floransa’da mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında bulunmaktadır.Eğer yemek için fazla bütçe harcamak istemiyorsanız, kent merkezindeki restoranlar yerine, ara sokaklarda ya da Ponte Vecchio’yu geçtikten sonra nehrin diğer tarafında kalan bölgelerde yerel lezzetler sunan lokantaları deneyebilirsiniz. 

Ristorante Leonardo
Dumo Meydanı’na çok yakın ve merkezi olmasına rağmen çok uygun fiyatlarla yemek yiyebileceğiniz bu restoranda 4-5 € gibi cüzî ücretler ödeyerek karnınızı doyurabilirsiniz. 
Adres:  Via Dei Pecori 11, 50123
Tel: 055 28 44 46

Yellow Bar
İki Floransalı ailenin ortaklığı ile kurulan ve 1974’ten beri hizmet veren Yellow Pizza, Toscana Bölgesi’nin en güzel yemeklerinden örnekler sunarken, ismini lezzetli pizzaları ve ev yapımı makarnaları ile duyurmuştur. 
Adres: Via del Pronconsolo 39/R
Tel: +39 055 211 766

Oil Shoppe
Aslında şarküteri olarak hizmet veren Oil Shoppe’de ayaküstü yenilebilecek lezzetli atıştırmalıklar bulabilir, 6-7€ gibi bir fiyata içeceğiniz de dâhil doyurucu menüler yaptırabilirsiniz. Özel köftelerinin bulunduğu ekmek arası sandviçleri ise mutlaka denemelisiniz.
Adres: Via S. Egidio 22r

Gelateria dei Neri
Sempatik dekorasyonu ve uyumlu renkleriyle dikkat çeken Gelateria dei Neri’de aklınıza gelebilecek her türlü dondurmayı, cheese cake ve pastayı satın alabilirsiniz. İşletmenin özellikle çilekli dondurmaları tüm Avrupa’da üne kavuşmuştur.
Adres: Via dei Neri 26, 50122 
Tel: +39 (0)55 210034Ne Zaman Gidilir?Floransa da, diğer İtalyan şehirleri gibi Akdeniz ikliminin etkisi altında, sıcak yazlar ve ılık kışlara sahiptir. Şehrin önemli müzelerini gezmek için uzun kuyruklar beklemek istemeyenler için kış ayları iyi bir tercih gibi gözükse de, güzel havadan, parklardan, ve şehrin Rönesans kokulu sokaklarından keyif almak için tatil planınızı mayıs ve eylül ayları arasındaki döneme yapabilirsiniz.Eğlence ve Gece HayatıFloransa gece hayatını şekillendiren en önemli unsur şehrin öğrenci nüfusudur. İtalya’nın dört bir yanından sanat akademilerine gelen öğrenciler şehirde bohem bir eğlence kültürünün oluşmasına öncülük etmişlerdir. Oltrarno Bölgesi’nde bu tarzı temsil eden, farklı konsept ve dekorasyona sahip birçok gece kulübü ve bar bulabilirsiniz. Piazza della Signoria bölgesinde ise popüler kültüre hitap eden eğlence mekânlarına rastlayabilirsiniz. Floransa’daki çoğu bar ve gece kulübünde İtalya’nın “happy hours”u olarak bilinen Aperetivo uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulamaya göre günün belirli saatinde çok uygun fiyata küçük atıştırmalıklar, içkiler ve kokteyller deneyebilirsiniz. Bunun yanında şehrin klasik kültürünü yakından tanımak isteyenler için Teatro della Pergola, Teatro del Maggio Musicale Fiorentino, Pucchini ve Verdi Tiyatroları farklı bir deneyim imkanı sayılabilir.

Libreria Cafe La Cite
La Cite’in sıcak atmosferinde bir yandan kitap okurken diğer yandan içeceğinizi keyifle yudumlayabilirsiniz. Bu nezih İtalyan cafesi, gürültüden ve kalabalık eğlence mekânlarından hoşlanmayanlar için ideal.
Adres: Borgo San Frediano 20r, 50124, Floransa, İtalya
Tel: 055 210387

Central Park Club
Hip-hop müzikten hoşlananlar için ideal olan bu mekâna kendi dans ayakkabılarınızı getirip sabah kadar dans etmenin keyfini çıkarabilirsiniz.
Adres: Via Fosso Macinante 2, Florence, 50144, İtalya
Tel: 055/353505 

Cavalli Club
Floransa gece hayatına damgasını vurmuş şık bir mekân olan Cavalli Club, İtalyan tasarımcı Roberto Cavalli tarafından dizayn edilmiş ve hizmete açılmıştır. Ağırlıklı olarak özel davetlere ev sahipliği yapan kulüpte eğlence gece boyunca durmaksızın devam etmektedir.
Adres: Piazza del Carmine, 8, 50124 , Floransa, İtalya
Tel: 055 211650

Jazz Club
Özellikle yerli halk tarafından tercih edilen, canlı performansları izleyerek caz müziğe doyabileceğiniz eğlenceli bir mekân olan Jazz Club’da keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.
Adres: Via Nuova de' Caccini 3, Borgo Pinti’nin köşesinde, Santa Croce, Florence, 50121
Tel: 055/2479700 Festival ve EtkinlikBir kültür ve sanat şehri olmasıyla yılın neredeyse her günü birçok kültür- sanat etkinliğine ev sahipliği yapan Floransa’da birçok festival dini inanışların etkisiyle şekillenmiştir.  Paskalya Yortusu, Noel Pazarları ve Viareggio Karnavalı gibi etkinlikler hem yerli halkın hem de turistlerin ilgisini çekmektedir. Bunun yanında Rönesans Dönemi’nin ruhunu yansıtan tiyatro ve opera salonlarında birbirinden kaliteli gösterilerin sergilendiği müzik ve tiyatro festivalleri de düzenlenmektedir.

Fashion Shows
Ocak ayı boyunca düzenlenen moda günlerinde İtalyan tasarımcıların bahar ve yaz ayaları için hazırladıkları kreasyonlar tanıtılmaktadır.

Viareggio Carnival
Şubat ayının başından itibaren üç hafta boyunca süren, İtalya’nın en büyük ve görkemli etkinliklerinden biri olan karnaval, Floransa sokaklarını kapatan dev geçitler, kuklalar, renkli kostümler, dans gösterileri ve dev maketlerle katılımcılarına çok eğlenceli ve renkli görüntüler sunmaktadır.

Scoppio del Carro
Paskalya Pazarı olarak da bilinen etkinlik dâhilinde beyaz güvercinler katedrallerin en tepesinden uçurulur ve ardından havai fişek gösterileriyle tüm gün kutlamalar yapılır. Etkinlik Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Festa del Grillo
İsa’nın göğe yükseldiğine inanılan Mayıs ayı içerisinde Cascine Park’ta düzenlenen etkinlikte, çiftçiler tarafından hasır bir sele içerisine doldurulan cırcırböcekleri kutlamalar eşliğinde parka bırakılır.

Estate Fiesolana
Haziran ayının ortalarından Ağustos sonuna kadar devam eden festival dâhilinde drama, müzik, dans ve sinema alanında birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Mostra Mercato Internazionale dell'Antiquariato
Eylül ve ekim aylarında düzenlenen bienalde, ülkedeki en iyi antika koleksiyoncuları bir araya gelmektedir. Antika sergilerinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Festival dei Popoli
Piazza dei Congressi’de yapılan bu film festivali Toscana Bölgesi’nin tamamında çok önemli bir yere sahiptir. Kasım ayından Aralık ayı sonuna kadar devam eden festival dâhilinde birçok film, orijinal dillerinde ve İtalyanca altyazı ile seyirciye sunulmaktadır.Venedik Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Ahlar Köprüsü
Ahlar Köprüsü

Esirleri eski Venedik Sarayları'ndaki sorgu odalarına götürmek için kullanılan köprü Antonio Contin tarafından tasarlanmış ve 1602 yılında inşa edilmiştir.

Büyük Kanal
Büyük Kanal

Kıyısında 13. ve 18.Yüzyıl arasında inşa edilmiş yapıların sıralandığı, turistlerin goldollarla da gezebildiği, şehrin büyük su trafiği koridorunu şekillendiren kanalda, deniz otobüsleri ve deniz taksiler de hizmet vermektedir.

Ducale Sarayı
Ducale Sarayı

Venedik'te bulunan gotik tarzda yapılmış bir saraydır. Saray Venedik dükalarının köşküdür.

Rialto Köprüsü
Rialto Köprüsü

Grand Canal üzerinde kurulmuş ikinci köprü olan Rialto, Venedik’teki Rialto Pazarı’nın hareketliliğini artırmak ve kanal trafiğini rahatlatmak amacıyla 16. Yüzyıl’da inşa edilmiştir. Başlangıçta ahşap bir köprü iken şehrin iki yaka arasındaki geçiş ihtiyacına ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak taş köprü haline getirilmiştir. Büyük Kanal’ın en güzel manzarasını izleyebileceğiniz Rialto Köprüsü iki yandan eğimli ve kemerli bir yapıya sahiptir. Mimar Antonio da Ponte tarafından inşa edilen yapı bugün Venedik’in en önemli sembollerinden biridir.

San Marco Çan Kulesi
San Marco Çan Kulesi

San Marco Meydanı'nın tam orta kısmında bulunan, Torre dell’orologio adı verilen gösterişli bir saat kulesidir.

San Marco Kilisesi
San Marco Kilisesi

San Marco Bazilikası ilk önce 9. Yüzyıl’da inşa edilmiş daha sonra geçirdiği yangın ile 11. Yüzyıl’da tekrar inşa edilmiş evangalist bir kilisedir. Venedik’in en görkemli mimari yapısı olarak dikkat çeken bazilika son halini 1094 yılında almıştır. Bu eser dönemin zenginlik ve refahının sembolü olmuştur. Bazilikanın dış süslemeleri kadar iç dizaynı ve kullanılan malzemelerin özellikleri de dikkat çekmektedir. 

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

San Marco Meydanı dört tarafı gotik ve neo gotik tarzda inşa edilmiş olan Procuratie Vecchie, Ala Napoleonica, Procuratie Nuove ve San Marco Bazilikası ile çevrilidir. Ayrıca meydanın tam orta kısmında Torre dell’orologio (Çan Kulesi) adı verilen gösterişli bir saat kulesi bulunmaktadır.

Türk Sarayı
Türk Sarayı

Fondaco dei Turchi (Türk Sarayı) bir zamanlar Avrupa’nın en önemli ticaret merkezlerinden olan Venedik’te şehre gelen tüccarların konaklayabilmesi için 1621 yılında inşa edilmiştir. O dönemde Osmanlı Devleti ile de gelişmiş bir ticari ilişkisi bulunan Venedik Yönetimi, Osmanlı tebaasından gelen tüccarlara burayı tahsis ettiği için Türk Sarayı olarak anılmıştır. Venedik- Bizans stilinde inşa edilmiş bina zamanla ev, ambar ve han gibi farklı amaçlarla kullanılmıştır.

Venedik Şehir Merkezi
Venedik Şehir Merkezi

Kimilerine göre romantik gondol gezileriyle tadı yavaş yavaş çıkarılacak eşsiz bir aşk kenti, kimileri içinse asırlar boyu denizlere hükmetmiş bir devletin ev sahibi. Yüzü aşkın adacığın üzerine kurulmuş bu denizle kardeş şehir, sanki kurulduğu günden bugüne hiç bozulmamış gibi sade ama büyüleyici havasıyla, sizi tüm karmaşaları unutup, küçük köprüleri arasına gizlenmiş kendi tatlı karmaşasına çağırıyor  Nereye Gidilir?Ponte Dei Sospiri (Ahlar Köprüsü)
Venedik’in 16. Yüzyıl mimarisine ait olan Ahlar Köprüsü, beyaz kireçtaşından yapılmış 11 metrelik bir geçit olup Rio di Palazzo ve Venedik Hapishanesi’nin arasında inşa edilmiştir. Rivayete göre o dönem sarayda sorgulanmak için bu köprüden geçirilen suçlular ölmeden önce son kez iç geçirerek Venedik’e bakarlarmış, bu yüzden köprüye Ahlar Köprüsü ya da İç Çekiş Köprüsü de denmektedir. Mimar Antonio Cantini tarafından inşa edilen köprü hakkındaki bir diğer rivayet ise şöyledir. Eğer birbirine âşık iki çift gondolla Ahlar Köprüsü’nün altından geçerken birbirlerini öperlerse aşkları sonsuzlaşacaktır. Venedikte keyifli bir gondol gezisi yapmak için bu köprü de iyi bir fırsat olacaktır.

Palazzo Ducale(Dükler Sarayı)
14. ve 15. Yüzyıllar arasında gotik tarzda inşa edilmiş bir saray olan Palazzo Ducale, bir zamanlar Venedik Cumhuriyeti’nin en görkemli binalarından biri ve şehrin yönetildiği yerdi. İlk başlarda ahşap bir taban üzerine inşa edilen saray büyük bir yangın felaketi atlatmış ve sürekli olarak gotik ve neo gotik tarzda yapılan restorasyonlarla bugünkü halini almıştır. Dışarıdan bakıldığında binanın üst kısmının kemerli tabana nasıl oturtulduğu hayranlık uyandırmakta ve bu yüzden yerçekimine meydan okuyan bina olarak da adlandırılmıştır.

San Marco Meydanı ve Bazilikası
Venedik’in en güçlü ve zengin döneminde inşa edilmiş bu iki yapı şehrin en önemli simgelerinden olmanın yanında en bilinen turistik merkezleridir. San Marco Meydanı dört tarafı gotik ve neo gotik tarzda inşa edilmiş olan Procuratie Vecchie, Ala Napoleonica, Procuratie Nuove ve San Marco Bazilikası ile çevrilidir. Ayrıca meydanın tam orta kısmında Torre dell’orologio (Çan Kulesi) adı verilen gösterişli bir saat kulesi bulunmaktadır. San Marco Bazilikası ise ilk önce 9. Yüzyıl’da inşa edilmiş daha sonra geçirdiği yangın ile 11. Yüzyıl’da tekrar inşa edilmiş evangalist bir kilisedir. Venedik’in en görkemli mimari yapısı olarak dikkat çeken bazilika son halini 1094 yılında almıştır. Bu eser dönemin zenginlik ve refahının sembolü olmuştur. Bazilikanın dış süslemeleri kadar iç dizaynı ve kullanılan malzemelerin özellikleri de dikkat çekmektedir. 

Murano ve Burano Adaları
Her ikisi de Venedik Lagünü’nde bulunan Murano ve Burano Adaları, Venedik tatiliniz sırasında keşfedebileceğiniz şirin ve sakinliği ile dikkat çeken destinasyonlardır. Tüm dünyaca ünlenmiş Murano Camları ile el işi dantel ürünleri ve kanal kenarında rengârenk sıralanmış Burano Evleri fotoğraf karesinden çıkmış kadar hoş hisler uyandıracaktır. Oldukça bohem bir havaya sahip olan bu adalarda gezerken sanatın yaşamın içerisine nasıl dahil olduğunu göreceksiniz.

Fondaco dei Turchi Sarayı
Fondaco dei Turchi (Türk Sarayı) bir zamanlar Avrupa’nın en önemli ticaret merkezlerinden olan Venedik’te şehre gelen tüccarların konaklayabilmesi için 1621 yılında inşa edilmiştir. O dönemde Osmanlı Devleti ile de gelişmiş bir ticari ilişkisi bulunan Venedik Yönetimi, Osmanlı tebaasından gelen tüccarlara burayı tahsis ettiği için Türk Sarayı olarak anılmıştır. Venedik- Bizans stilinde inşa edilmiş bina zamanla ev, ambar ve han gibi farklı amaçlarla kullanılmıştır.
 
Peggy Guggenheim Müzesi
Venedik’teki Grand Canal’ın kıyısına kurulmuş olan Peggy Guggenheim Müzesi, Avrupa’nın modern sanata adanmış öncü koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bir müzedir. Solomon R. Guggenheim Vakfı’na bağlı olarak hizmet veren müze dünyanın çeşitli kentlerinde açılmış Guggenheim Müzeleri’ndendir. İçerisinde Kübizm, Sürrealizm ve Ekspresyonizm dalında başyapıt sayılacak eserleri keşfedebilir hem de müzeye ulaşmak için kanalda keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Campo San Polo’daki Açıkhava Pazarı
San Marco Meydanı’ndan sonra Venedik’te bulunan en geniş meydan ve kamusal alan olan Campo San Polo’nun yapımına ilk kez 15. Yüzyıl’ın sonlarında başlanmıştır. Meydan içerisinde San Polo Kilisesi, Tiepolo, Soranzo, Dona ve Corner Mocenigo Saraylarını gezebileceğiniz gibi meydanda kurulan Açıkhava pazarından organik yiyeceklerin yanı sıra sevdikleriniz için hediyelik eşyalar da alabilirsiniz. Campo San Polo ayrıca Venedik Film Festivali’ne ev sahipliği yapmasıyla da adını duyurmuştur.

Rialto Köprüsü 
Grand Canal üzerinde kurulmuş ikinci köprü olan Rialto, Venedik’teki Rialto Pazarı’nın hareketliliğini artırmak ve kanal trafiğini rahatlatmak amacıyla 16. Yüzyıl’da inşa edilmiştir. Başlangıçta ahşap bir köprü iken şehrin iki yaka arasındaki geçiş ihtiyacına ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak taş köprü haline getirilmiştir. Büyük Kanal’ın en güzel manzarasını izleyebileceğiniz Rialto Köprüsü iki yandan eğimli ve kemerli bir yapıya sahiptir. Mimar Antonio da Ponte tarafından inşa edilen yapı bugün Venedik’in en önemli sembollerinden biridir.

Torcello Adası
Venedik Lagünü içerisinde ilk yerleşim yeri olan Torcello Adası, 15 Yüzyıl’da adanın çevresinde ortaya çıkan sıtma hastalığı sebebiyle terk edilmiştir. Bugün yaklaşık 20 kişinin yaşadığı bu sakin ve sessiz adayı Murano ve Burano Adaları’nı gezdikten sonra ziyaret edebilirsiniz. Adada bir zamanlar ressamların eserlerine konu olmuş köprüleri ve Santa Maria Assunta Katedrali’ni keşfedebilirsiniz. Ayrıca damak zevkine ve yeni tatlara meraklı olanlar için burada hizmet veren Locanda Capriani benzersiz bir keyif olacaktır.Ne Yapılır? • Rialto Köprüsü’nün etrafındaki Gondollarla büyük kanal turuna çıkın.
 • Ünlü Venedik maskelerinden mutlaka satın alın.
 • Sarda in Saor’u mutlaka tadın.
 • Gelato dondurmalarından tadın.
 • Murano ve Burano Adaları’ndaki muhteşem cam ürünlerini keşfedin.
 • Rialto Pazarı’nda alışverişe çıkın.Ne Alınır?Venedik, gerçek bir turizm kenti olduğundan alışveriş tutkunlarının da gözde şehirlerindendir. Venedik karnavalının gelenekselleşmesiyle ünlenen maskeler, Murano ve Burano Adası’nda adeta bir sanata dönüştürülen cam işçiliği ürünleri, özel tasarımların bulunduğu butikler ve aklınıza gelebilecek her türlü hediyelik ve dekoratif eşyanın cenneti gibidir. Venedik’te mağazalar genellikle Pazartesi ve Cumartesi günleri sabah saatlerinde 10.00’dan 13.00’a kadar açık ve öğleden sonraları ise 15.30-19.00 arası hizmet vermektedir. İtalyanlar için milli önemi olan günlerde dükkânlar tamamen kapalı olabilir. Ayrıca satın alacağınız cam ürünleri çoğu mağaza belirli bir ücret karşılığı Avrupa’nın her yerine eve teslim şeklinde taşımaktadır. Largo XXII Marzo ve Calle Dei Fabbri caddelerinde Armani’den Zegna’ya birçok ünlü markanın satıldığı mağazaları bulabilirsiniz. Daha özel ve yerel tasarımlar arıyorsanız Venedik’in arka sokaklarını gezmelisiniz.

Camuffo
Camuffo ziyaretçileri mekânın cam koleksiyoncuları ve böcek bilimcileri için inanılmaz bir ortam olduğunu söylerler. Binlerce farklı çeşitte camın çocuk, böcek ve yusufçuk kuşu heykelciklerine dönüştürüldüğü Camuffo’da, Murano Adası’nda üretilen cam ürünlerini çok daha uygun fiyata satın alabilirsiniz.
Adres: Cale Delle Acque, 4992, Venedik, İtalya

Schegge
Son derece ilginç maskeleri bulabileceğiniz Schegge’de bir zamanlar maskeli baloların gözdesi olan ve Gothik dönemin izlerini bulabileceğiniz şık maskeler satın alabilirsiniz.
Adres: Calle Lunga Maria Formosa 6185, Venedik, İtalya
Tel: 041 522 57 89 Çalışma Saatleri: 10.00-21.00 Pazartesi-Cumartesi

Antichità Claudia Zaggia
Aladdin’in Mağarası’nı andıran küçücük bir mekânda üretilen mücevherler, kolyeler ve art noveau tarzı yüzüklerden oluşan mağaza aksesuar düşkünleri için ideal bir alışveriş mekânıdır.
Adres: Sestiere Di Dorsoduro 1195 Calle della Toletta, Venedik, İtalya
Tel: 041 522 31 59

Giovanni Zanella
Birbirinden renkli ve şık ayakkabıların tasarlandığı mağazada alışılmışın dışında çok özel ve farklı ayakkabı modelleri bulabilirsiniz.
Adres:5641 Castello, San Lio, Venedik, İtalya
Tel: 041 523 55 00 Çalışma Saatleri: 9.30-13.00 ve 15.00- 19.00 (Pazartesi- Cumartesi)Ne Yenir?İtalyanların yemek kültürleri genellikle makarna ve pizza olarak bilinir ancak Venedik bir ada şehri olmasından dolayı daha çok deniz mahsulleri konusunda uzmanlaşmıştır. Özellikle sarımsaklı soslarla sunulan midyeler ve püre ile servis edilen mürekkep balığı yemeklerini mutlaka denemelisiniz. Turistik bir şehir olması dolayısıyla Venedik çok pahalı bir şehirdir. Gastronomi zevklerinize dur diyemeyenlerden iseniz Venedik’te yemek için özel bir bütçe ayırmanızda fayda vardır. Kahvenin ve şarabın yeri yine Venedikliler için çok önemlidir. Özellikle San Marco Meydanı’nda bulunan kafelerde lezzetli ve birbirinden farklı kahve çeşidini bulabilirsiniz. Venedik’in klasik İtalyan Mutfağı’ndan ayrılan ve sadece şehre özel bazı tatları ise şu şekildedir: Risotto İtalyan Pilavı, Fegato Alla Veneziana (ciğer,soğan ve sirke ile hazırlanan bir et yemeği), Cicchetti (et ya da balıkla hazırlanan atıştırmalık), Tramezzino (Venedik’e özgü sandviçlere verilen isim), Baccala Balığı yemeği.

Trattoria Corte Sconta
Asmalarla kaplı gizli bahçesinde hoşça vakit geçirebileceğiniz restoranda ev yapımı makarnalar ve deniz ürünlerinden yapılan lezzetli makarna sosları bulabilirsiniz. Kabuklu deniz ürünleri ise adeta bir ressamın paletini andıracak renklilikte servis edilmektedir.
Adres: Calle del Pestrin 3886, Venedik, İtalya
Tel: 041 522 70 24 Çalışma Saatleri: 11.30- 15.30 & 18.00-22.30pm (Salı-Cumartesi)

Gam Gam
İsrail mutfağının lezzetlerini sevenler için hem lezzetli hem de uygun fiyata menüler sunan Gam Gam’da Kızıldeniz’in deniz mahsulü yemeklerinden de mutlaka tadmalısınız.
Adres: Cannaregio 1123 Calle del Ghetto Vecchio, Venedik, İtalya
Tel: 041 71 52 84 Çalışma Saatleri: 12.00-23.00 (Pazar- Perşembe)
 
Naranzaria
Taze ve lezzetli Fruili Şarapları’nı tadabileceğiniz Naranzaria’da menü de oldukça zengin. Doğu yemek kültürünün Venedik yemek kültürüyle harmanlandığı restoranda özellikle Venedik tarzı suşiyi denemelisiniz.
Adres: San Polo 130 Campo San Giacometto, Venedik, İtalya
Tel:  041 724 10 35 Çalışma Saatleri: Salı- Pazar

Le Bistrot de Venice
Şık ve zarif bir dekorasyonla içinizi huzur dolduracak bir restoran Le Bistrot de Venice. Kaliteli ve lezzetli şaraplar tadarken modern ve geleneksel mutfağının leziz yemeklerine bayılacağınız bir mekân.
Adres: San Marco, 4685 Calle dei Fabbri Venezia, Venedik, İtalya
Tel: 041 523 66 51Ne Zaman Gidilir?Eksiksiz bir Venedik deneyimi yaşamak için en ideal zaman, renkli kostümlerin ve maskelerin şehri zamanda yolculuğa çıkardığı Venedik Festivali’nin yapıldığı şubat-mart ayları. Keyifli havası ve canlı doğasıyla bahar mevsimi ve suların yükseldiği yaz sonrası dönem de bu ilginç şehrin farklı yönlerini keşfetmek için oldukça uygun.Eğlence ve Gece HayatıBir zamanlar Avrupa’nın en gözde gece hayatının yaşandığı bir şehir olmasına rağmen geçmişe göre bugün daha sessiz sakin bir gece hayatı vardır Venedik’te. Ancak her şeye rağmen değişmeyen bir deyim Venedik’in gece yaşamını özetler gibidir. “Sirenler çaldığında suların yükseleceğini anlayabilirsiniz ama bir Venedikli ne yapar eder gecesini bir şekilde anlamlandırır.” Eğer bar, disco ya da casino tarzı yerlere ilgi duymuyorsanız dolunayın altında romantik bir tekne gezintisine çıkabilirsiniz. Şehrin en sessizleştiği bu saatlerde gondollo kanalların arasında dolaşmaktan inanılmaz bir keyif alabilirsiniz. Ya da Napolyon’un “Dünyanın en güzel salonu” dediği San Marco Meydanı’nda bulunan kafelerde vakit geçirebilirsiniz.

Collegium Ducale
Eski bir hapishanede performans gösteren altı klasik müzik oda sanatçısının, Bach ve Albinoni eserlerini çaldığı bir gece ile unutulmaz dakikalar yaşayabilirsiniz. Çoğu zaman opera sanatçılarının da sahne aldığı Collegium Ducale, klasik müzik severler için ideal olan mekânda bilet fiyatları 20-25€ arasındadır.
Adres: Palazzo delle Prigioni, Venedik, İtalya
Tel: 041 98 42 52

Casinò Di Venezia
Venedikliler hiçbir operanın görkemli Venedik Casinosu’nda yaşanan dramaları 0yansıtamayacağı söylerler. Ünlü operacı Richard Wagner’ın 19. Yüzyılda son zamanlarını geçirdiği ve hayatını kaybettiği binada, adına müzeye dönüştürülmüş bir oda da bulunmaktadır. Aslında otelin bir parçası olan casinoda eğer otelin müşterisi değilseniz girişte kupon satın alabilir ve kumarhanede şansınızı deneyebilirsiniz.
Adres: Cannaregio 2040 Palazzo Vendramin-Calergi, Venedik, İtalya
Tel: 041 529 71 11

Al Vapore
Kaliteli Blues ve Jazz müzik dinleyebileceğiniz Al Vapore’de müzik dolu eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz.
Adres: Via Fratelli Bandiera, Marghera 8, Venedik, İtalya
Tel: 041 93 07 96

Centrale
Venedik’in en gözde ve canlı gece hayatının yaşandığı Centrale’de, bar, restoran ve lounge bar gibi farklı eğlence bölümleri bulunmaktadır. Özellikle hafta sonları Hollywood ünlülerinin yaptığı tarzda özel partilere ev sahipliği yapmaktadır.
Adres: Piscina Frezzeria N. 1659/B 30124, Venedik, İtalya
Tel: 041 296 0664 Festival ve EtkinlikKarada ya da denizde, Venedik’te daima bir kutlama vardır. 19. Yüzyıl’da Napolyon yönetimiyle beraber eğlence kültürü neredeyse yok edilip ruhsuz bir Venedik oluşturulmuştu ancak karnavalın anayurdunda 20.Yüzyıl’da yeniden bir uyanış başladı. Maskeler, renkli giysiler, veba salgınının anısına her ne kadar siyaha boyansa da canlılığını kaybetmeyen gondolları ile yeniden Avrupa’nın parti başkenti olmaya aday olmuştur. Her yıl binlerce turistin akınına uğrayan Venedik, yerel günleri ve ulusal kutlamalarıyla size renkli günler vaat eden bir şehirdir.

Venedik Karnavalı
Venedik ile özdeşleşmiş olan maskelerin ve renkli kostümlerin sokakları süslediği bu festival binlerce kişinin ilgisine mazhar olmaktadır. Her yıl geleneksel olarak Ocak ve Şubat ayları arasında düzenlenmektedir.

Venedik Bienali
Haziran ve Kasım ayları arasında düzenlenen Bienal’de farklı sanat dalları üzerine çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Redentore Festivali
Her yıl Temmuz ayının üçüncü haftasında düzenlenen etkinlik, dini bir festivaldir. Çeşitli havai fişek gösterilerinin yanında şehrin kanallarında gondol yarışları düzenlenmektedir.

Venedik Film Festivali
Dünyaca ünlü Venedik Film Festivali Ağustos ve Eylül ayları boyunca sinemaseverlere unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

Geleneksel Venedik Maratonu
42 kilometrelik koşudan oluşan maraton için Canal de Granede’nin üzerine yapay köprü kuruluyor ve yarışmacılar ada içerisinde koşularını tamamlıyorlar.

Regatta Festivali
13. Yüzyıl’dan bu yana Büyük Kanal’da gerçekleştirilen etkinlik her yıl Eylül ayında yapılmaktadır. Festival dâhilinde gondol yarışları geleneksel kıyafetler eşliğinde yapılmaktadır.

Madonna Della Salute Festivali
Her yıl Kasım ayında düzenlenen festivalin amacı şehrin vebadan kurtuluşuna şükretmek için yapılır. Meryem Ana’ya şükranların sunulduğu festivalde şehrin tüm bürokratları San Marco Meydanı’ndaki Bazilika’ya doğru yürüyüşe geçerler. Resmi tören geçidi renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 17 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifini biz sunuyoruz

440’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit