Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Her Gün Hareketli Grand Ukrayna Turu

Lviv Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Folk Architecture Museum
Folk Architecture Museum

Oldukça etkileyici olan bu açık hava müzesi, şehrin dışındaki Shevchenko ormanı içinde yer alıyor. Folk Architecture Museum bildiğiniz müzelerden farklı bir yapıya sahiptir. Müzede Ukrayna’nın Transcarpathian, Lemkos, Boykos, Hutsuls ve Bukovyna bölgelerinde yaşayan yerel halkın geçmişine ait izleri bulabilirsiniz. Ayrıca müzede 6 ahşap kilise ve 120 tane ahşap ev bulunmaktadır.

Lviv Ermeni Katedrali
Lviv Ermeni Katedrali

Lviv’e  14. Yüzyılda yerleşen Ermeniler, burada kendi semtlerini ve yerleşim alanlarını kurduktan sonra, ibadetlerini yapabilmek için de Ermeni Kilisesi’ni inşa ederler. 150 bin üzerinde Ermeni’nin yaşadığı Lviv’de bu katedral oldukça önemlidir. Katedral mimari yapısı ve atmosferiyle turistlerin bu şehirde mutlaka ziyaret ettiği yerler arasında yer alır. 

Lviv Opera Binası
Lviv Opera Binası

Lviv’de ziyaret edilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alan Opera binası, sadece Ukrayna ve Lviv’in değil Avrupa’nın en iyi  opera binalarından biridir. Bu binanın ön cephesinde devasa ve etkileyici heykeller yer alıyor. Farklı mimarilere ait yansımaları üzerinde taşıyan Opera Binası’nda  dünyaca ünlü oyunlar da sergileniyor. Bu Opera binasının bir  de hikâyesi var.  1895 yılında Lviv’de bir opera  binası yapımı için yarışma  düzenlenir. En iyi proje sahibi seçilen Zygmunt Gorgolevski adında bir mimar projeyi nehrin üstüne inşa etmeyi planlar ve büyük tepki alır. Çünkü bunu duyan herkes binanın sağlamlığına dair kuşku duyar. Bunun üzerine  şehirde dedikodular dolaşsa da Opera Binası sağlam temeller üzerine kurulur. Fakat  binanın yapımı biter  bitmez mimar Zygmunt Gorogolevski hayatını kaybeder. Üzerinden yüz yıl geçmesine rağmen bina hala sapasağlam duruyor. 

Lychakiv Mezarlığı
Lychakiv Mezarlığı

İsminden anlaşıldığı gibi biraz ürpertici olan Lychakiv Mezarlığı, dünyanın en bilinen ve dikkat çeken mezarlıklardan biridir. Buradaki en eski mezar 1675 yılına aittir. Mezarlıkta 3 binden fazla mezar taşı bulunur.18. yüzyıla ait mezarlıkta çok sayıda ünlü sanatçının, bilim adamının mezarı da burada bulunmaktadır. Bu tarihi anıt mezarlık görülmeye değer niteliklere sahiptir. Lychakiv’e şehir içinden tramvaylarla ulaşım sağlanıyor. 

Potocki Sarayı
Potocki Sarayı

1880'de Avusturya Başbakanı Alfred Jozef Potocki'nin konutu olarak inşa edilen sarayın maliyeti Potocki’ye oldukça pahalıya mâl olmuştur. Lviv'deki hiçbir konut bu sarayın maliyetine yaklaşamaz. Saray, ünlü Fransız mimar Louis Dauvergne tarafından Fransa'daki Hôtel Particulier'in imitasyonu olarak inşa edilir. 1940'ta Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti tarafından saraya el koyar ve 2000’li yıllarda saray, Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından devlet konutu olarak kullanılır. O günden şu ana kadar Potocki Sarayı, Ukrayna devlet başkanlarına ev sahipliği yapar.

Ratusha Tower
Ratusha Tower

Rynok Meydanı’nda bulunan Ratusha Tower manzarası ile çıkılmaya değer noktalardan birisidir. 1835 yılında inşa edilen bu kulenin tepesine çıktığınız andan itibaren manzaranın güzelliğine hayran kalacağınızı garanti ediyoruz. Yaklaşık 65 metre yüksekliğinde olan binanın tepesine 310 basamak çıkarak varabilirsiniz. Kulenin tepesinde muhteşem Lviv manzarasını fotoğraflamayı unutmayın.

Rynok Meydanı
Rynok Meydanı

UNESCO dünya miras listesinde de yer alan Rynok Square, Lviv’in en ünlü meydanıdır. Lviv’in kalbinin attığı  meydanda tarihi dokuyu hissedebilirsiniz.  Meydanın hemen hemen her yerinde çok sayıda müze de yer alıyor.  Bu meydan, tam 500 yıldır Lviv kenti için kültür, ticaret merkezliği yapar. Ayrıca meydanın her köşesinde mitolojik şekiller yer alan çeşmeler bulunuyor. Meydanın tam ortasındaki belediye binası sizi heybetli görüntüsüyle karşılar. Rynok Meydanı, çevresindeki kafelerde oturarak meydanın keyfine varabilirsiniz.  Rynok Meydanı’nın tam ortasında yer alan kuleye çıkarak şehri kuş bakışı seyredebilirsiniz. 

St. George’s Katedrali
St. George’s Katedrali

Sadece Ukrayna ve Lviv’in değil, Avrupa’nın en önemli katedrallerinden biri olan St. George’s Katedrali,  tepede yer alan konumu ile oldukça etkileyici bir yapıdır. St. George’s Katedrali, Lviv’e gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği noktaların başında gelmektedir. 1744-1760 yılları arasında yapılmış olan katedralin yolları biraz yokuş olmasına rağmen bu katedrali gezmeden Lviv’den ayrılmamalısınız.Nereye Gidilir? • Eczane Müzesi
 • Virmanska Sokağı
 • Arsenal Müzesi
 • Lviv Kahve Üreticisi
 • Bira Tiyatrosu
 • Olesko Kalesi
 • Lviv Tren İstasyonu
 • Brewery Müzesi 
 • Jesuit Kilisesi
 • The Bernardine Manastırı
 • Boim’s Şapeli 
 • Lviv ÜniversitesiNe Yapılır? • Lviv’e ayak bastığınız andan itibaren şehrin tarihi bölgesi olan Old Town’da uzun bir yürüyüşe çıkın
 • Market Meydanı’nda bulunan kafe ve restoranlarda Ukrayna mutfağına ait lezzetleri tadın
 • Bira Müzesi’nde bira tarihini yakından inceleyin ve ziyaretçilere sunulan ufak müzikal gösteriyi izleyin
 • Çikolata Fabrikası’nı keşfedip, buradan sevdiklerinize bolca çikolata alın
 • Old Town bölgesi başta olmak üzere şehrin geneline yayılan çok sayıdaki bar, disko ve puplarda sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenin
 • Ratusha Tower’dan Lviv’i bir de yukardan keşfedin
 • Lviv Kahve Üreticisi’nde size özel hazırlanan muhteşem bir kahve için
 • Hemen hemen her köşe başında bulunan kiliseleri, şapelleri, katedralleri ziyaret edin
 • Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmeyi unutmayınNe Alınır?Lviv’de alışveriş merkezleri açısından pek çok alternatif sunmuyor ancak bu şehrin her köşesinde alışveriş yapma imkânınız var. Şehirde Classicon, Svitoch ve Ravlyk olmak üzere üç alışveriş merkezi olmasına rağmen kentin arka sokaklarındaki ziyaretçileri bekleyen birçok sürpriz var. Kentteki sahafları özellikle gezmeniz gerekiyor. Göz kamaştıran bu sahaflarda ikinci el kitaplar satın alabilir, hem de sokak kütüphanesinin tadına varabilirsiniz. Lviv’de, el yapımı ürünlerden, çikolata ve kahvesini almadan dönmemelisiniz. Ayrıca Lviv, her büyük şehirde olduğu gibi lüks markaları da sunmasının yanı sıra, her şehirde bulması zor olan yöresel hediyelik ürünleri de beraberinde satın alma imkânı sağlıyor. Lviv’de alışveriş yapabileceğiniz yerler hakkında tavsiyede bulunalım:

Pravda B Gallery: Görebileceğiniz en yaratıcı, zevkli ve farklı el yapımı ürünler için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kolektsiya Jewellery Boutique: Farklı ve sıradan olmayan tasarımları ile özellikle bayanların mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini yerlerden biridir. Bu dükkân şehrin en ünlü alışveriş noktasıdır.

King Cross Leopolis: Şehrin biraz dışında olmasına karşın ilginç yöresel ürünleri ve markaları bir arada toplayan bir yerdir.

Shop Under Kumpel: Ukrayna’nın yöresel yiyecek ve içeceklerini kolaylıkla bulabileceğiniz bir yer. Aynı zamanda alt katında bulunan restoran kısmından, tat ve lezzet testi ile ne alacağınıza karar verebileceğiniz bir hizmet sunuyor.

Something Interesting: İsminde de anlaşıldığı gibi, değişik ve ilginç ürünlerin satışını yapan bir dükkân. Kıyafet, resim ve genç sanatçıların ürünlerinin satıldığı bir alan, şık tasarımı ile alışveriş severleri bekliyor.

Gothic Hall Antique and Modern Art Shop: Hediyelik eşyalar bulabileceğiniz olmasının yanı sıra ayrıca 2. Dünya Savaşı’na ait ürünler bulabilirsiniz.

Opera Passage: Lviv şehrinde en pahalı ve lüks dükkânların bulunduğu bir pasaj. Markalar ve birbirinden gösterişli ürünler için bu pasajı gezmenizi tavsiye ederiz.Ne Yenir?Dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahip olan Ukrayna mutfağı, Polonya ve Beyaz Rusya mutfağına benzemesine rağmen 20. yüzyıla gelişimini devam ettirmiş ve kendine özgü bir tarz kazanmıştır.  Ukrayna mutfağındaki bazı alışkanlıklar Macar ve Türk  mutfağından gelmiştir. Örneğin Türkiye’deki yağda kızartma tekniğin adına Ukraynalılar, smajeniye adını vermiştir. Ukrayna mutfağında yerini almış farklı lezzetleri tatmadan Lviv’den ayrılmak olmaz. Ayrıca Lviv’in kafe ve restoranlarının uygun fiyatları sizi şaşırtabilir. Lviv’de lezzetli yemekleri bulabileceğiniz restoranlar konusunda birkaç tavsiyede bulunalım.

Strudel Haus: Sabah saat 8 de açılan bu mekân, gece saat 11 civarına kadar hizmet veriyor. Burada çay ve kahve molası verebilirken, farklı tatlarda lezzetli bir tatlı çeşidine de tanık oluyorsunuz. Kahve Ukrayna'nın ve özellikle Lviv şehrinin olmazsa olmazı. Biraz da harika turtalardan ve yerel tatlılardan tatmak için harika bir yer. Adres: 6 Shevska Street, Lviv, Ukrayna

The First Lviv Grill Restaurant: Lviv şehrinde et lezzetini tatmanın keyfi bir başkadır. Hem de sandığınızdan bile ucuza mal olur. Izgara lezzetini başarılı bir şekilde sergileyen mekânda, güzel soslar ve salataları mutlaka denemenizi öneriyoruz. Bu restoranın oldukça ilginç bir dekorasyonu olması yemeğinize ilginç bir hava katacaktır. Orta Çağ görüntülerinin dekorasyonu eşliğinde farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tam da Ukrayna'nın gotik havasına uygun ve bazen şaşırtıcı görsellik görülmeye değer. Adres: Valovaya street 20  Lviv 79000, Ukrayna

Cluniary Studio Kryval Lypa: Yerel tatlar arayanlara oldukça hoş bir dekorasyona sahip bu mekânı tavsiye ediyoruz. Ziyaretçilerin severek vakit geçirdiği restoranda farklı şarap çeşitleri bulunyor. İsterseniz bu lezzet için, isterseniz güzel bir Ukrayna sofrası keyfi yaşamak için bu mekânı tercih edebilirsiniz. Ukrayna usulü tavuk yemeklerinin yanı sıra, ünlü Borch çorbası mutlaka denenmesi gereken tatlar arasında bulunuyor. Adresi: Proizd Kryva Lypa, 8 off Sichovykh Striltsiv, Lviv, Ukrayna

Atlas Cafe: Nostaljik bir hava ile dekore edilen, bu kafede yerel lezzetlerden tadabilirsiniz. Şehre farklı bir açıdan bakmanıza olanak veren restoranda ayrıca güzel bir kahve molası verebilirsiniz. Meydana bakan pencerelerinde Lviv şehrine ve güzel meydana bir göz atma şansı veren mekân ilgili bir hizmet anlayışını önünüze seriyor. Fiyat olarak da oldukça uygun olan Atlas Cafe, hem dinlendirici, hem de sohbet etmeye müsait bir yapıya sahiptir. Adres: Rynok Square, 45  Lviv 79000, Ukrayna.

Lviv Coffee Mining Manufacture: Sadece Lviv'in değil Ukrayna çapında ünlenen kahve üreticisi. Müşteriye sunulan kahveler dükkânda müşterinin gözü önünde öğütülüyor ve mekân mis gibi kahve kokuyor. Burada tadacağınız kahvenin tadını unutmak kolay olmayacak. Adres: Rynok Square, 10, Lviv, Lviv Oblast, Ukrayna,
 Ne Zaman Gidilir?Karasal iklimin hâkim olduğu Lviv’de hava Mayıs ve Eylül arası yaklaşık 20 derecedir. Ekim ayından Nisan ayına kadar  hava sıcaklıkları düşüktür. Yaz mevsiminde giderseniz Lviv’in tadını daha iyi çıkarabilirsiniz. Noel dönemi gitmek isteyenler tabi ki Ocak ayının soğukluğunu göz ardı etmeliler. Ancak Kasım ve Ocak ayları, Batı Ukrayna’nın en güzel kış mevsimlerinin yaşandığı dönemdir. Eğlence ve Gece HayatıLviv sadece tarihsel dokusu ve restoranlarıyla değil mükemmel gece hayatı ile de ziyaretçilerini kendine hayran bırakmasıyla ünlüdür. Şehirde birçok gece kulübü ve eğlence mekânı bulunuyor. Lviv’de gündüz önemli turistik noktaları gezdikten sonra çok yorulmanıza rağmen kendiniz gece hayatı ya da bir diğer tabi ile eğlence hayatından alıkoyamayacağını garanti ediyoruz. Lviv’de bulunan önemli eğlence merkezlerinden bahsedelim… 

Rafinad People Club & Bar: Lviv’in en ünlü barlarından biri olan Rafinad People Club, eğlencenin ve dansın sonuna kadar yaşandığı özel bir yerdir. Rahat ve keyifli atmosferi ile ziyaretçilerine güzel bir görüntü sunan mekânda başlıca ziyaretçiler genellikle turistler oluyor. Lviv şehrinin eğlence hayatını yansıtan bir ortam olarak dikkat çekmekte. Genellikle bir parti havasının sürdüğü kulüp, özel dansçılarıyla ilgiyi üzerinde bulunduruyor. Ayrıca bu kulüp, şehir merkezinde yer aldığı için kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Adres: Rudanskogo St. 1, Lviv, Ukrayna

Metro Club & Bar: Lviv’de turistlerin eğlenmek adına başlıca ziyaret ettikleri bir yer olan Metro Club, oldukça kalabalık ve popülerdir. Özellikle ülkemizden gelenlerin sıkça uğradığı mekânda eğlence ve müzik sabahlara kadar devam ediyor. Akşam saat 9 gibi başlayan coşkulu eğlence sabah 6 gibi sona eriyor. Adres: Petrushevicha 3 Lviv 79005, Ukrayna

Pravda Beer Teatre: Sizi Lviv şehrinin en farklı bir mekânlarından biri olan Pravda Beer Theatre, iki katlı ve uygun fiyatlı olmasının yanı sıra tiyatronun da sergilendiği bir noktadır. Canlı müzik eşliğinde yemeğiniz yemek, hem de bir tiyatro kukusunu içinize çekmek istiyorsanız, burayı uğranacak yerler listenize ekleyebilirsiniz. Birasının çok sevildiği bu yerin dekorasyonu hem dinlendirici hem de eğlendiricidir. Adres: Rynok Square, 32, Lviv 79008, Ukrayna

Lviv Millenium Club: Bu gece kulübüne daha çok yerli Lviv halkı gelmektedir. Kulübün içinde gazino, sanat film tiyatrosu, bilardo ve video oyunları gibi her kesime hitap eden farklı seçenekler mevcuttur. Adres: 2 Chornovola Av, Lviv, Ukrayna
 Festival ve EtkinlikUkrayna’nın özel şehirlerinden biri olan Lviv'de yıl boyunca çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bu şehrin özel mekânlarında birçok etkinliğe katılmanız mümkün. Lviv’deki bazı önemli festivalleri şu şekildedir:

 • Ocak - Yeni Yıl Kutlamaları
 • Ocak - Doughnut (Pampuh) Festivali
 • Mart - Çikolata Festivali: Sanat Sarayı’nda düzenlenen bu festivalde farklı kalıplarda farklı tatları barındıran çikolatalar sergileniyor.
 • Mart - Lviv Moda Haftası: Lviv Ulusal Havalimanı’nda düzenlenen festivalde çeşitli defileler yapılıyor.
 • Nisan - Pysanka Festivali: Lviv’in çeşitli noktalarında renkli görüntülere sahne olan festivalde yöresel danslar sergileniyor.  
 • Nisan - Paskalya: Şehir merkezi dahil kentin her bölgesinde kutlanan Paskalya’da özellikle yumurta boyama sanatı dikkat çeker.
 • Mayıs - Lviv Geçit Töreni
 • Mayıs - Flugery L’vova Uluslararası Jazz Festivali: Mayıs
 • Mayıs - Lviv Uluslararası Çocuk Festivali 
 • Mayıs Uluslararası Müzik FestivaliKiev Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Bağımsızlık Meydanı
Bağımsızlık Meydanı

Heykeller ve çeşmelerle dolu, turuncu devrim sırasındaki gösteriler ve toplantıların merkezi bu meydan olmuştur. 1991 yılında Ukrayna’nın Sovyetler birliğinden ayrılması için yapılan gösteriler ve toplantılar, aylarca bu meydanda düzenlenmiştir.

Çernobil Müzesi
Çernobil Müzesi

1980'den beri itfaiye binası olarak kullanılan bina, 1992 yılında müzeye çevrildi. Çernobil reaktör kazası, bir deney esnasında meydana gelen 20. Yüzyılın en büyük nükleer kazasıdır. Ukrayna'nın Kiev iline bağlı Çernobil kentindeki Nükleer Güç Reaktörünün 4. ünitesinde 26 Nisan 1986 günü erken saatlerde meydana gelen nükleer kaza sonrasında atmosfere büyük miktarda fisyon ürünleri salındı. Bu müzede, o zamana ait belgeler, gazete haberleri, mektuplar ve fotoğraflar bulunuyor.

Kiev Şehir Merkezi
Kiev Şehir Merkezi

Özellikle gece hayatı ile ünlenen şehir, oldukça temiz ve düzenli sokakları, büyük meydanları, tarihi yapıları, katedralleri, her türlü bütçeye hitap eden cafe ve barları ile turistlerin ilgi odağı olan bir şehirdir.

Mikro Minyatür Müzesi
Mikro Minyatür Müzesi

Müzenin kurucusu ve bütün eserlerin sahibi Ukraynalı Mykkola Syadristy'dir. Bütün eserleri kendi elleriyle yapmıştır. Eserlerin pek çoğu Guiness Rekorlar Kitabına girmiş olan sanatçı ilk eserini 1960’larda yapmıştır. Müzede eserlere merceklerle bakılır. Toplu iğne başına yerleştirilen satranç takımı, saç telindeki gül, iğne deliğine yerleştirilmiş piramit ve kervan, saç telinin ucuna yazılmış isim ve soyisim gibi eserler oldukça ilgi çekicidir.

Pechersk Lavra Manastırı
Pechersk Lavra Manastırı

Rusya’daki ilk Ortodoks manastırı olarak 1051 yılında inşa edilmiştir. Bu dev kompleks içinde, yer altında ve yer üstünde olmak üzere 30 kadar kilise vardır. Bulunduğu alan Roma-Vatikan'ın iki katı kadardır. Manastır, UNESCO tarafından, Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilerek, koruma altına alınmıştır.

Zoloti Vorota
Zoloti Vorota

Kiev prensliğinin kurucusu ve Kiev’i Şehir devlet haline getiren Yaroslav Mudri, 1017-1024 yılları arasında Bizans’la olan sıcak ilişkilerden etkilenilerek ve Bizans’taki mimariden esinlenerek, şehre giriş kapısı ve şehrin çevresine surlar inşaa edilmesine karar verdi. Golden Gate (zoloti vorota) adı verilen giriş kapısı inşaa edildi. Şehrin çevresindeki surların yıkılmasına rağmen giriş kapısı günümüze kadar yıkılmadan ve orjinal dokusunu koruyarak gelmiştir.Nereye Gidilir?Mikrominyatür Müzesi
Mykolo Syadristy adındaki Ukraynalı sanatçının kurduğu ve içerisinde akla hayale gelmeyecek icatların yer aldığı Mikrominyatür Müzesi.
Sanatçının 1960’larda yapmaya başladığı icatların çoğu Guinnes Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmıştır. Pechersk Lavra Manastırı’nda yer alan müzede dünyanın en küçük ve mikroskopla görebileceğiniz eserleri bulunmaktadır. Bir insan saçının teline yerleştirilmiş gül, toplu iğnenin deliğine yerleştirilen bir gladyatör ya da bir böceğe giydirilmiş altın bir ayakkabıyı görünce büyüleneceksiniz.

Maydan Bağımsızlık Meydanı
1991’de Sovyetlerden ayrılmak için yapılan gösterilere ve Turuncu Devrim’e şahitlik etmiş Maydan Bağımsızlık Meydanı’nı mutlaka ziyaret edin.

Ulusların Dostluğu Takı
1982 yılında Rus- Ukrayna Dostluğu’nu simgelemek için yapılan çelikten gökkuşağını yani Ulusların Dostluğu Takı’nı görün ve anıtın bulunduğu Podol Tepesi’nden Dinyeper Nehri’nin eşsiz manzarasını seyredin veya nehirdeki tekne turlarına katılın.

Pechersk Lavra Manastırı
Ukrayna’nın en önemli yapılarından olan Pechersk Lavra otuz hektarlık bir alana kurulmuş olup bünyesinde on sekiz kilise bulundurmaktadır. Bu kiliselerin on iki tanesi yer yüzeyinde yer alırken altı tanesi yerin altına inşa edilmiştir. Anlamı “Mağara Manastırı” olan bu mekâna Slav Ortodoksları hacı olmak için her yıl dünyanın dört bir yanından Kiev’e gelmektedir. Bahçesinde bulunan çeşme kutsal sayılıyor. İnanışa göre çeşme başında dilek tutarken rüzgâr ters eser ve suyu üzerinize sıçrarsa dileğiniz kabul olmuş demektir.

Chornobyl Müzesi

Zoloti Varota
11. Yüzyıl’da yapılmış olan şehrin giriş kapısıdır. Bilge Yaroslav tarafından inşa ettirilen kapıda Bizans Mimarisi’nin izleri görülmektedir. Zoloti Varota adında aynı zamanda bir metro istasyonu ve tiyatro da bulunmaktadır.

St. Sophia Katedrali

Rodina Mat Heykeli

II. Dünya Savaşı Müze KompleksiNe Yapılır? • Dünyanın en güzel tavuk yemeklerinin yapıldığı ülkeden Kiev Tavuğu yemeden dönmeyin.
 • Ukrayna’nın Kızıl Birası Obolon’u mutlaka tadın.
 • Ukrayna’nın ulusal lezzetlerinden Borshch (Pancar çorbası), Varenniki (Peynir, et veya meyve içeren hamur), Holubtsi (Lahana dolması)’yi deneyin.
 • Kiev aynı zamanda şaraplarıyla da meşhurdur. Abrau , Miskhako veya Kara Doktor olarak bilinen şaraplarından birini Dinyeper Nehri’ni izlerken yudumlayın.
 • İskandinav Varegleri’nin sauna kültürünün votka ile bütünleştirildiği Kiev’de vodka&sauna geleneğini deneyin.Ne Alınır?Kiev’de alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda AVM, doğal çiftlik ürünlerini bulabileceğiniz pazarlar ve içki dükkânı vardır. Bunun yanında sanat ve kültürün merkezi olan kentte bulunan birçok farklı sanat galerisinden uygun fiyata tablo, mücevher ve seramik ürünü satın alabilirsiniz.

Globus Alışveriş Merkezi
Şehrin en bilinen yerlerinden Khreshchtyk Caddesi’de Maidan Meydanı’nın hemen altında dev bir alana kurulmuş olan Globus’da aradığınız her türlü ürünü bulabilirsiniz. Polo, Timberland ve Swatch gibi ünlü markaların mağazalarının bulunduğu alışveriş merkezinde her Pazar bütün mağazalarda ekstra %5 indirim de uygulanmaktadır.
Adres: Metro Maidan, Kiev, Ukrayna
Tel: 238 5937

Andriyivskyi Uzviz Market
Kiev’in geleneklerinin yansıdığı birçok ürünü, Sovyet Kültürü’nü yansıtan eşyaları ve Matruşka Bebekleri’ne kadar her şeyi bulabileceğiniz bu pazarda enteresan hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Hafta sonları ise alışveriş için en iyi günlerdir.
Adres: Andriyivskyi Uzviz Caddesi, Kiev, Ukrayna

Metrograd
Lva Tolstoho Meydanı'ndan Kreshatyk kadar olan bölgenin yer altına kurulmuş olan bu alışveriş kompleksi farklı bölümlere ayrılmış olup giyim, elektronik ve hediyelik eşya gibi birçok alanda hizmet veren mağazalardan oluşmaktadır.
Adres: Metro L’va Tolstogo Square, Kiev, Ukrayna
Tel: +380 247 5665Ne Yenir?Hem zengin mönülü yemekleri hem de birbirinden farklı lezzette içkileriyle Kiev, ilginç gastronomik keşifler yapabileceğiniz ve bunun yanında çok taze deniz mahsullerini bulabileceğiniz bir kent. Bunun yanında İtalyan, Fransız, Amerikan, Japon, Çin, Kafkasya ve Rus mutfağı gibi dünya mutfağı restoranları da bulabilirsiniz. Üstelik ülkenin para kuru diğer Avrupa ülkelerine göre düşük olduğundan çoğu turist için ucuz bir şehir bile denilebilir. Şehrin meydanlarına ya da ara sokaklarına yayılmış birçok kafe, restoran ve uluslar arası fast food zincirlerinde uygun fiyata yemek yiyebilirsiniz.

Fortetsya
Kiev’in en iyi on restoranından biri olan Fortetsya’nın muhteşem dekorasyonları içinde Ukrayna’nın lezzetli yerel yemeklerini ve içeceklerini tadabilirsiniz. Restoran Venedik Karnavalı, Ortaçağ Masalı ve Vikingler Odası konseptiyle 3 bölüme ayrılmış olup Pitoresk şöminelerle donatılmıştır. Ayrıca bir de karaoke alanı bulunmaktadır.
Adres: Gongadze Ave. 21, Kiev, Ukrayna
Tel: 463 51 31

Skatert-Samobranka
Dinyeper Nehri’ne nazır kurulmuş olan restoran Rus Mutfağı’nın spesiyallerinden ve ev yapımı likörlere kadar zengin bir mönüye sahiptir. Göz alıcı ahşap dekorasyonları ile şık bir akşam yemeği için ideal bir mekândır.
Adres: Kiev, 26-a Bohatyrska Str., Kiev, Ukrayna
Tel: +38 (044) 592-00-20, +38 (067) 402-84-55

Ani Restaurant
Eğer klasik Osmanlı Mutfağı’na yakın bir damak zevkiniz varsa haşlama, isli yufka ve lavaş ekmek gibi menülerden oluşan Ermeni Mutfağı’nın spesiyallerini sunan Ani Restaurant’da lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.
Adres: Kyiv, 72 Chervonoarmiyska Caddesi, ("Olimpiysky" Trade Center, 4. Kat)
Tel: +38 (044) 590-25-65

34 Lesi Ukranki
Birbirinden farklı lezzette kahve içebileceğiniz bu kafe Ukrayna’nın tarihi caddesi Pecherskiy’de bulunmaktadır. Tarihi havayı kahvelerinizi yudumlarken daha iyi hissedebilirsiniz.
Adres: 34, boulevard Lesi Ukrainki, Kiev, Ukrayna

Aromaty Skhodu
Kiev’in onlarca kafesi arasında öne çıkan Aromaty Skhodu dilediğiniz çeşit kahveyi bulabileceğiniz hoş bir mekân.
Adres: Saksahans'koho P. Str. 70/16, Kiev, Ukrayna
Tel: +380(44)2487598 ; +380(44)2487556Ne Zaman Gidilir?Temmuz ve ağustos ayları, Kiev’de sıcaklıkların en üst seviyeye ulaştığı ve şehrin turist akınına uğradığı dönem olarak nitelendirilebilir. Nisan-ekim ayları arasında düzenlenen bir çok festival ve etkinlik, şehri ne zaman ziyaret edeceğiniz hakkında size yol gösterici olabilir. Eğer soğuk havayla, ve kartpostal tadındaki manzaralarla aranız iyiyse, Kiev’i kış döneminde ziyaret ederek karlar altındaki şehrin tadını çıkarabilirsiniz.Eğlence ve Gece HayatıIşıltılı ve marjinal şovlardan, dansın ve içkinin hiç bitmediği Kiev’de belki de dünyanın en renkli gece hayatı yaşanmaktadır. İster Dj eşliğinde kendinizi müziğin ve dansın ritmine kaptırın isterseniz de akrobasi, revü ve striptiz şovlardan birini izlemeye gidin. Konukseverliği ve sıcak ortamı hissedebileceğiniz Kiev bar, disko ve gece kulüplerinde eğlenceli dakikalar geçireceksiniz.

Budha Bar
Kiev gece hayatının önemli merkezlerinden olan bu lounge restoran diğer Budha Bar zincirlerinden daha geniş ve farklı zevklere hitap eden bölümlere ayrılmış durumda. Unutulmaz bir Kiev gecesi için Asya ve Uzakdoğu yemeklerinden oluşan zengin menülerinden ve içkilerinden tatmalısınız.
Adres: 14, Kreshatik Strt. , Kiev Ukrayna
Tel: 0 (44) 270 76 77 

Kiev Arena Club
Geniş dans pisti, muhteşem ışıklandırılmış alanıyla sadece Kiev’in değil Avrupa’nın da en saygın gece kulüplerinden olan Kiev Arena Club’ın uluslar arası gece hayatı alanında da birçok ödülü bulunmaktadır.
Adres: Kiev, Basseynaya St, 2A,Kiev, Ukrayna
Tel: 0 (44) 492 00 00

Cabaret
Hem bar hem de striptiz club olarak hizmet veren Cabaret’te farklı bir gece geçirebilirsiniz. Kulüp hafta sonları kadın misafirlerinden giriş ücreti talep etmemektedir.
Adres: 12 Hospitalna Caddesi, President Hotel Kyivsky, Kiev, Ukrayna
Tel: 294-30-06

Red&Black
Bilardo, casino, disko, restoran ve özel şovları bulabileceğiniz Red&Black’de bir çok ünlü Ukraynalı sporcu, politikacı, pop star veya TV yıldızına rastlayabilirsiniz. Eğer casinoda şansınızı denemek isterseniz de sizlere lezzetli bir akşam yemeği sunulmaktadır.
Adres: 24 Peremohy St., Kiev, Ukrayna
Tel: 274-09-53

Kiev Cinema Club
“Müzik her şeydir!” sloganıyla hizmet veren kulüp underground müziklerin çalındığı ve ülkenin en iyi DJ’lerinin hazırladığı müzik listesiyle sınırsız eğlence vaat ediyor. Kiev Cinema Club, tekno ve dram&bass tarzında müzikleri sevenler için ideal bir mekân.
Adres: 24 Peremohy St., Kiev, Ukrayna
Tel: 274-09-53Festival ve EtkinlikUkraynalılar, özellikle Kievliler eğlenceyi bir yaşam biçimi haline getirmişlerdir. Kiev bir teknoloji kenti olmasının yanında önemli bir kültür merkezidir. Ülkede her yıl geleneksel olarak düzenlenen birçok festival düzenlenmektedir.

Kiev Yeni Yıl Günü
Tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Kiev’de de yeni yıl coşkusu çok büyük hazırlıklarla başlıyor. Işıklandırılan ve süslenmiş çam ağaçlarıyla donatılmış sokaklarda Noel büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Yeni Yıl kutlamalarının en görkemli ve ışıltılı şekilde kutlandığı yer ise Maydan Meydanı’dır. 

Tatiana Günü
Kökeni 1175 yılınan dayanan Tatiana Günü aynı zamanda öğrenci günü olarak da bilinir. Kraliçe Elizabeth’in Moskova Üniversitesi’nin kurulmasını onayladığı gün her yıl Ocak ayında büyük partilerle şehrin çeşitli bölgelerinde kutlanmaktadır. Bu özel günde öğrenimi devam eden öğrenciler okullardan erken ayrılır ve kendileri için hazırlanan konser, parti ve yemek davetlerine katılırlar.

Ukrayna Moda Haftası
Ukrayna’nın ünlü modacıları ve tasarımcılarının her yıl yeni moda trendlerini tanıtmak için düzenlediği bu etkinlik yılda iki kez (Ocak ve Ekim Ayı) Mystetskiy Arsenal Müzesi’nde düzenlenmektedir. 
Adres: Mystetskyi Arsenal
Tel: +38 044 428 7647, Web Sitesi: http://fashionweek.ua/ 

Docudays Film Festivali
Uluslararası alanda İnsan Hakları sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlik çeşitli film gösterileri, atölyeler ve söyleşilerden oluşmaktadır.
Tel : +38 057 714 9603
Web Sitesi: http://docudays.org.ua/2010/en/

Intercharm 
Her yıl Eylül ayında Kiev Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen festivalde ülkenin alanında saygın kozmetik ve parfüm şirketlerinin katılımıyla gerçekleşir. Fuar kapsamında saç ve cilt bakımı, yeni kozmetik ürünlerin tanıtımı gibi aktiviteler bulunmaktadır.
Adres: International Exhibition Centre (IEC)
Tel: +380 (0) 44 594 95 95
Web Sitesi: http://www.intercharm.kiev.ua/eng/

Kiev Ateş Festivali
Dünyanın dört bir yanından ateş dansları ve hokkabazlık gösterileriyle katılan sanatçıların misafirlerine görsel ziyafet ve heyecanlı anlar yaşattığı Ateş Festivali, Kiev’in en sevilen etkinliklerindendir. İzleyenlerin nefeslerini kesen şovlar her yıl önceden belirlenen bir tarihte düzenlenmektedir. 

Jazz in Kiev Festivali
Her yıl Ekim ayında Kievlilere müzik ziyafeti yaşatan festival, Ekim Sarayı olarak da bilinen 
Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenmektedir. Etkinliğe dünyanın dört bir yanından ünlü saksafoncu, çift basçı ve perküsyon sanatçısı katılmaktadır.
Adres: International Centre for Culture and the Arts
Tel: +380 95 111 55 77Odessa Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Altın Çocuk Heykeli
Altın Çocuk Heykeli

Metalik kırık bir yumurtanın içinde oturan tombul bronz bir çocuğun heykeli marina bölgesinde yer alır. Heykelin, altın çağını sembolize ettiğine inanılır ve çocuğun ayağını tutan kişinin seyahatinin çok iyi ve güzel geçeceğine inanılır. Turistlerin en çok ziyaret ettiği özel yerlerden biri olan bu heykeli fotoğraflamayı kesinlikle unutmayın. 

Arcadia Plajı
Arcadia Plajı

Turunuzu yaz aylarına doğru planlıyorsanız, Ukrayna’nın en ünlü plajı Arcadia’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Arcadia ismini Odessa şehrinin kurucuları koymuş ve ileride başarılı bir tatil mekânı olacağını ümit etmişlerdir. Nitekim; günümüzde bu plaj şehre gelen her turist için ziyaret edilmesi gereken yerdir. Arcadia Plajı, hem gündüz plajı ve kafeleri hem de gece restoranları ve kulüpleriyle şehrin nabzının attığı önemli yerlerden biri haline gelmiştir. Buradaki gece kulüpleri Mayıs ile Eylül arasında faaliyet göstermektedir.

Deribasovskaya Caddesi
Deribasovskaya Caddesi

Odessa’nın en renkli ve en hareketli caddesi olarak kabul edilen Deribasovskaya Caddesi, sunduğu tüm alternatiflerle sadece şehre gelen turistlerin değil, aynı zamanda Odessa halkının uğrak noktalarından biridir. Cadde boyunca birbirinden çeşitli bar ve kafeler bulunur ve özellikle yazın ve sonbahar başlangıçlarında yürüyüş yapan insanlarla dolup taşar. Kentin en işlek caddesi olan Deribasovskaya’da hem alışveriş yapabilir hem de yerel yemekleri tadabileceğiniz restoranlar bulabilirsiniz. 

Duke de Richelieu Anıtı
Duke de Richelieu Anıtı

Potemkin Merdivenleri’nin en üstünde bulunan Duke de Richelieu Anıtı, Odessa’nın ilk başkanı Duke de Richelieu’nun heykelidir. Rusya Çarı tarafından Odessa yöneticisi olarak görevlendirilen Duc de Richelieu’nun şehri yönetmesiyle Odessa, kalkınmış ve bu nedenle halk onun anısına bu heykeli yaptırır. Primorski Bulvarı’nda yer alan Duke de Richelieu Anıtı ayrıca Odessa kentinde inşa edilen ilk anıt özelliğini taşımaktadır. 

Katakomblar
Katakomblar

Katakomb adıyla anılan yeraltı şehirleri ya da yeraltı labirentleri, Odessa’nın yaklaşık 70 kilometre dışında yer alır. Deniz seviyesinin 60 metre altına kadar inen bu yer altı tünellerinin oluşum nedeni taş madenciliğidir. Fakat daha sonra savaş sırasında bu gizli madenler ve tüneller cephanelik ya da saklanma yeri olarak kullanılır. İkinci Dünya Savaşı sırasında özellikle Sovyet partizanlarına saklanma yeri olarak hizmet eden bu Katakombları gezerek, geçmişte yaşanmış savaşların izlerine tanıklık edebilirsiniz. Unutulmaması gereken önemli bir ayrıntı da çok sayıda farklı yollara sahip bu tünellerde kaybolma olaylarının daha önce gerçekleşmiş olmasıdır. Şimdilik 2 bin 500 kilometre olduğu bilinen bu yer altı labirentlerinin haritaları tam olarak çıkarılamamaktadır. Bunun sonucunda da kaybolan insanların taş düşmeleri ya da susuzluktan ölmeleri gibi talihsiz olaylar geçmişte yaşanmıştır. Birçok yeri müze haline getirilen ve Katakomblara özel turlar düzenleniyor. İsterseniz 2,5 saat süren Usatovo ve Nerubayske köylerinin altında bulunan Katakombları isterseniz de diğer bir tur seçeneğiyle bu Katakomblarda bir gece konaklayabilirsiniz. 

Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu
Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu

Rönesans tarzında tasarlanan ve mimari yapısıyla dikkat çeken Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu, kentin en turistik noktalarından biridir. 1665 koltuk kapasiteli olan Opera ve Bale Tiyatrosu, şehrin tam merkezinde bulunuyor. Bu opera binası Avrupa’nın en güzel mimari eserlerinden biri olma düşüncesiyle inşa edilir. Kendine has akustik yapısıyla dikkatleri çeken bina, kubbe, kemer, kabartma ve mumlarıyla sanatseverleri büyülemeye ve ağırlamaya devam etmektedir. Eğer gitmişken bir oyun izlemek isterseniz biletleri salıdan pazara 11.00 ile 19.30 saatleri arasında operadan ya da internet sitesinden alabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir başka şey ise operanın bir kıyafet kuralı olduğudur, şort tişört ve spor ayakkabı gibi günlük kıyafetlerle girmeniz yasaktır.

Odessa Pasajı
Odessa Pasajı

Odessa'nın merkezinde yer alan pasaj tarihi yapısı ile göz kamaştırmaktadır. Şuan çalışmakta olan pasajda irili ufaklı hediyelik eşya satılan yerler mevcuttur. Odessa'ya ait biblolar alıp, koleksiyonunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Odessa Şehir Parkı
Odessa Şehir Parkı

Deribasavskaya Caddesi’nde bulunan şehir parkı, gürültüden uzak ıhlamur ve kestane ağaçlarıyla bezenmiş dinlenmeye yönelik bir yerdir. Parkın içinde bulunan küçüklü büyüklü kafelerde manzara eşliğinde Ukrayna'nın yöresel yemeklerinin tadına bakma imkânınız da var. Özellikle akşam saatlerinde parkın içinde yapılan gösterilere katılıp eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Potemkin Merdivenleri
Potemkin Merdivenleri

Odessa’da görülmesi gereken yerlerin başında şehrin sembolü olan Potemkin Merdivenleri yer alır. Primorskaya Caddesi’ni marinaya bağlayan bu merdivenler 192 basamaktan oluşmaktadır. 1837­-1841 yılları arasında yapılan bu merdivenler şehrin en önemli turistik noktalarından biridir. Potemkin Zırhlısı isimli film bu merdivenlerde çekilmiş olup, aynı zamanda bu merdivenler Avrupa’nın en dikkat çekici 10 merdiveni arasında yer almaktadır. Bu merdivenlerin bir başka önemli ve eşsiz özelliği ise tasarımında optik illüzyondan yararlanmasıdır. Şöyle ki, merdivenin en altından yukarı baktığınızda sadece yükselen merdiven basamaklarını görebilirsiniz ulaşacağınız son merdiveni ve devamını değil. Aynı şekilde eğer merdivenin en üst basamağındaysanız diğer basamakları göremezsiniz sadece son basamaktan sonra yer alan caddeyi görebilirsiniz. Bu ilgi çekici merdivenlerde güzel vakit geçirip, bolca fotoğraf çekebilirsiniz. 

Puşkin Müzesi
Puşkin Müzesi

Sanatseverlerin kaçırmaması gereken önemli müzelerden biri olan Puşkin Müzesi, ünlü Rus şair Alexander Puşkin’in pek çok önemli koleksiyonuna ev sahipliği yapar. Puşkin Müzesi olarak adlandırılan yer Puşkin’in 1823’te yaşadığı apartman dairesidir. Moskova’da sürüldüğü için Odessa’ya gelen Puşkin 13 ay kadar bu şehirde yaşamıştır. Edebiyat ile yakından ilgili olan turistler için Puşkin Müzesi oldukça ilgi çekici, özel bir yerdir. Hafta içi 10.00 ile­ 17.00 arası ziyaret edebileceğiniz bu güzel müze hafta sonları ise kapalıdır. Nereye Gidilir? • St. Nickolas Katedrali
 • Katakomblar
 • Spaso-Preobrazhensky Katedrali
 • Odessa Privoz
 • Arcadia Bölgesi
 • Doğu ve Batı Sanatları Müzesi
 • Odessa Arkeoloji Müzesi
 • Sabornaya Meydanı
 • Shevchenko Parkı ve Zafer Anıtı
 • Catherina Meydanı
 • Marina bölgesi
 • Odessa Flarmoni Binası
 • Odessa Belediye Binası
 • Aleksandr Pushkin Büstü
 • Chabanka Su Parkı
 • Konyak fabrikası
 • Yahudi MüzesiNe Yapılır? • Katakomblar yani yar altı şehirlerini mutlaka ziyaret edin
 • Günün erken saatlerinde Odessa Şehir Parkı’na gidin ve sağlıklı bir yürüyüş gerçekleştirin
 • Puşkin Müzesi’nde sergilenen eserleri yakından inceleyin
 • Odessa Pasajı’ndan yöresel hediyelikler alın
 • Şehrin geneline yayılan çok sayıdaki eğlence merkezinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenin
 • Kendinizi Arcadia Bölgesi’ndeki plajlara mutlaka atın
 • Avrupa’nın en dikkat çekici 10 merdiveni arasında gösterilen Potemkin Merdivenleri’nde zaman geçirin
 • Chabanka isimli aquaparkta eğlenceli anlara imza atın
 • Konyak Fabrikası’nda hem şampanya yapım sürecini ve brandy üretimini dinleyin ardından da tadım yapın
 • Şehrin en hareketli caddesi Deribasovskaya’da alışveriş yapın ve yerel bir restoranda Ukrayna mutfağından lezzetler tadınNe Alınır?Bir liman şehri olan Odessa Ukrayna’nın en büyük alışveriş yerlerinden biridir. Bunda bir liman şehri olmasının etkisi büyüktür. Deribavoskaya Caddesi’nde yol boyunca uzanan sağlı sollu çeşitli butikler bulunmaktadır. Pazar günleri şehirde kurulan antika pazarı da meraklıları için oldukça ilginç bir deneyim olabilir. Fakat unutmamak gerekir ki; elli seneden eski olan ürünleri ülke dışına çıkartmak kesinlikle yasaktır. Hediyelik eşya olarak elde boyanmış ve Sovyetlerin sembolü haline gelmiş iç içe geçmiş tahtadan olan matruşka bebekler çok sayıda satılmaktadır. Bunun yanında Ukrayna’dan en çok alınan hediyelik eşyaların başında votka gelmektedir. Liman kenti Odessa’da alışveriş yapabileceğiniz yerler hakkında tavsiyede bulunalım:

Odessa Privoz: En az 1 gün ayırmanız gereken bir adres. Yiyecek, içecek, giyecek, elektronik dahil olmak üzere bütün ihtiyaçlarınızı Privoz’dan karşılayabilirsiniz. Ayrıca birbirinden farklı yöresel lezzetleri bu mekânda tadabilirsiniz.

Comic Shop On the Bus: Birbirinden ilginç hediyelik eşya ve ürünleri bulabileceğiniz eğlenceli bir dükkândır. Alışveriş yapmasanız dahi burayı kesinlikle görmelisiniz.

Gapchinska Art Gallery: Oldukça güzel dekore edilen Gapchinska Art Gallery’de hem sergiyi gezebilir hem de alışveriş yapabilirsiniz. Sadece ziyaret etmek için bile gitmenizi tavsiye ediyoruz.

LaBanque: Odessa’dan ayrılmadan önce yerel ürünler satın almak isterseniz kesinlikle LaBanque’ye gitmelisiniz. Süs ve hediyelik eşyalar için en ideal dükkân burasıdır.Ne Yenir?Odessa mutfağı haliyle Ukrayna mutfağı ile benzer özelliklere sahiptir. Çok sıcak bir iklimin yaşanmadığı bölgede et yemekleri ve kök sebzeler mutfakta büyük yer tutuyor. Liman kenti olmasının verdiği özellikten bölgede balık ve diğer deniz ürünleri çok fazla yeniliyor. Odessa’da en sevilen çorba Ukrayna’nın da milli yemeği kabul edilen Borsç çorbası ile Varenyky adı verilen mantı yemeğidir. Esmer buğdaydan yaptıkları ekmek ise sofraların olmazsa olmazıdır. Odessa mutfağında süt ürünleri ve sütle yapılan yemekler çok fazla tercih ediliyor. Turşu ve reçel yapma kültürünü Odessa mutfağında da görmek mümkün. Bölge kış aylarında çok soğuk olduğundan patates ve lahana gibi bitkiler daha çok kullanılıyor. Odessa mutfağında masalarda bulunması gereken tatlar genelde aynı. Çorba ya da salata ile yemeğe başlayan halk daha sonra patates kullanılmış beyaz ya da kırmızı bir et yemeği, sonrasında da tatlıyı yiyerek yemeği noktalıyor. Ancak kentte elbette dünya mutfaklarıyla beslenen restoranlar da bulunuyor. Odessa’daki birkaç popüler restorandan bahsedelim:

Ukrainskaya Lasunka: Deribovoskaya Caddesinde yer alan ve sadece Ukrayna mutfağını müşterilerine sunan orijinal bir restorandır. Yerel halk bu restorana büyük rağbet gösterir. Adres: Novoselskoho vul. 2, Odessa 65029, Ukrayna

La Gioconda Restaurant: Gidenlerden hep tam not alan bu restoranın aynı zamanda harika bir deniz manzarası bulunmaktadır. Restoranda özellikle deniz ürünlerinden alternatifler tercih edebilirsiniz. Adres: 2nd Lermontovskiy Lane, Odessa 65014, Ukrayna

Steakhouse Meat & Wine: Adından da anlaşıldığı üzere özellikle et yemekleriyle adını duyuran bu restoran Odessa’nın en iyileri arasında gösterilmektedir. Ayrıca restoranda aradığının tüm şarap çeşitlerini bulabilirsiniz. Adres: Derybasivska Street, 20, Odessa, Ukrayna

Troubodour Brasserie: Hem uluslararası hem de yerel lezzetleri tatmak istiyorsanız gitmeniz gereken yerlerin başında burası gelmektedir. Adres: Zhukovs'koho St, 13, Odessa, UkraynaNe Zaman Gidilir?Odessa’da ılıman deniz iklimi hâkimdir. Yazlar ılık, kışlar serin ve yağışlı geçer. Kış aylarında hava sıcaklığı -10 derece civarında seyrederken, yaz aylarında hava sıcaklığı 20 derece civarındadır. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları seyahat için iklim koşulları nedeni ile daha uygundur.Eğlence ve Gece HayatıUkrayna’nın çoğu şehrinden olduğu gibi Odessa’da da eğlence ve gece hayatı son derece renkli ve canlıdır. Ülkemizden de birçok turistin ziyaret ettiği Odessa’da günün ilk saatlerini Deribavoska’ya Caddesi’ndeki kafelerde ya da parklarda geçirmeniz mümkün. Kent kültürel açıdan da birçok alternatif bulunduruyor. Şehirde çok sayıda tiyatro bulunuyor. Buralarda sezonun oyunlarını izleyebilir ya da operada da bir müzik dinletisi ile harika bir vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Odessa’nın çok güzel bir sahili var. Gece ise kenti ziyaret eden turistleri sınırsız bir gece hayatı bekliyor. Maddi olarak oldukça uygun seçenekleri barındıran Odessa’da birçok bar ve disko bulunuyor. Yalnız gecenin geç saatlerinde gitmeye karar verdiyseniz kapıda oluşan kuyruğu dikkate almanız gerek. Arcadia bölgenin gece hayatı ile ünlü caddesidir. Bölgede çok sayıda bar ve gece kulübü bulunuyor. Sadece bu bölgede değil Odessa’nın her yerinde geceleyin hemen hemen her yer bir eğlence mekânına dönüşüyor. Odessa’da bulunan önemli eğlence merkezlerinden bahsedelim…

Itaka: Arcadia bölgesinde bulunan Itaka, Odessa2nın en popüler barlarından biridir. Özel ışık şovları, gösterileri ile birlikte meşhur Rus sanatçılarının sahne aldığı bir eğlence merkezi olan Itaka’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Vechernyaya Odessa: Denizin tam içinde yer alan bu mekân, yaz aylarında açıktır. Bu mekânda plaj partileri düzenlenir. Vechernyaya sizleri kulüp havasından çok, deniz partisi havasına sokabilir.

Ibiza: Giriş ücreti diğer kulüplere göre daha pahalı olan Ibiza, sadece Odessa’nın değil, ülkenin de en meşhur gece kulübüdür. Odessa gece hayatının incisi olan bu mekânı mutlaka görün ve ziyaret ediniz. Sabahın ilk ışıklarına kadar açık olan Ibiza’da eğlence sizi bekliyor.

Faktura: Faktura, Odessa’da bulunan diğer gece kulüplerinden farklı bir konsepte sahiptir. Klasik veya caz müzik dinlemek isteyenlerin ziyaret edebileceği Faktura, farklı dekorasyonu ile ilgi çeken ve kaliteli bir mekândır.

Golfstream: Karaoke yapıp farklı şarapları tatmak istiyor ve yanında romantik bir akşam geçirmek istiyorsanız Golfstream tam size göre bir yer. Ayrıca mekânda canlı müzik performansı da sergileniyor.

“YO!” Club: Avrupa’nın en büyük gece kulüplerinden biri olan “YO!” club, gençlerin ve turistlerin en çok gittiği mekânlardan biridir. Oldukça kalabalık olan kulüpte DJ performansları sergileniyor. Festival ve EtkinlikUkrayna’nın diğer şehirleri festival ve etkinlik bakımından çok alternatif sunmasa da Odessa’da bu tam tersi. Yıl boyunca Odessa’da düzenlenen festival ve etkinlikler şu şekildedir:

 • Nisan - Odessa Humorina Festivali: Tüm dünya genelinde kutlanan 1 Nisan Şaka günü Odessa’da festival havasında kutlanır. Herkes eğlenceli ve komik kostümler giyerek kentin ana meydanlarını doldururlar.
 • Nisan - Uluslararası Müzik Festivali “2 Days and 2 Nights of New Music”
 • Mayıs - Odessa Müzeler Gecesi
 • Haziran - Uluslararası Motor Festivali
 • Temmuz - Odessa Uluslararası Film Festivali
 • Eylül - Odessa'nın Doğum günü: Bu tarih, yılbaşı kutlamaları kadar görkemli geçmektedir.
 • Eylül - Odessa Jazz Festivali

Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 17 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifini biz sunuyoruz

440’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit