Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Her Gün Hareketli İskandinavya Turu (1. Program)

Stockholm Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Alman Kilisesi
Alman Kilisesi

Bir diğer adı St. Gertrude Kilisesi olan kilisenin adı Alman Kilisesi olarak bilinir. Bu kilise, Gamla Stan’da yer alan önemli yapılardan bir tanesidir. Tyska Brinken, Kindstugatan, Svartmangatan ve Prästgatan sokakları arasındaki bölgede yer alan Alman Kilisesi’nin adı, Orta Çağ döneminde Almanlar tarafından hâkim olunan yerleşim alanının merkezinde olmasından geliyor. Kilisenin yapımı ise 14. yüzyıla denk geliyor. İç yapısında görülmesi gereken değerli altın işlemeler ve duvarlarında Hz. İsa’nın hayatından kesitlerin bulunduğu resimler yer almaktadır. Ana kulesinin sahip olduğu 96 metre yükseklik, eski şehir bölgesindeki en uzun yapı olma özelliğini sağlamaktadır.

Djurgarden
Djurgarden

Djurgarden Stockholm’ün göbeğinde sakin bir vaha gibidir. Bu park, geceleri kısa, gündüzlerin uzun olduğu yaz aylarında turistler ve yerlilerin sıkça gittiği bir mekândır. Bazı müzelere ve etkinliklere de ev sahipliği yapan park, piknik ve yürüyüş için de son derece uygundur. Parkta, kafeler, restoranlar barlar ve oteller de bulunmaktadır. Ormanda bisiklet turu yapmak isteyenler bisiklet, nehir yolculuğu yapmak isteyenler kano kiralayabilirler. Yeni açılan açık hava müzesi Abba ve Skansen ve Gröna Lund eğlence parkları da Djurgarden’ın içindeki diğer aktivite alanlarıdır. Parka gitmek için, Gamla Stan’dan T-Bana’ya ya da feribota binebilirsiniz. 

Fotografiska
Fotografiska

Stockholm’deki en başarılı, en “görmeden dönülmez” müzelerden biri olan Fotografiska, adından da tahmin edilebileceği üzere bir fotoğraf müzesi. Swedish Museum of Photography adıyla da duyabileceğiniz bu müzede gerçekten harika sergilere denk gelebilirsiniz ve bizce kesinlikle en az 1-2 saatinizi buraya ayırmalısınız.

Katarina Asansörü
Katarina Asansörü

Orijinal adı “Katarinahissen” olan Katarina Asansörü, aslında tamamen şehirde yaşayanların hayatını kolaylaştırmak için yapılmış olsa da, günümüzde Stockholm’ün muazzam manzarasını görmek isteyenlerin uğrak noktasıdır. 1881 yılında mühendis Knut Lindmark tarafından inşasına başlanan asansör, 19 Mart 1883’te hizmete açıldı. İlk ay günde ortalama 1.500 kişi asansörü kullanarak ulaşım sağladı. O dönemde yukarı çıkma 5, aşağı inmek ise 3 öre idi. Şimdilerde kullanılan asansör ise 1936 yılında yeniden inşa edilmiş versiyondur.

Kraliyet Sarayı
Kraliyet Sarayı

Bir diğer adıyla Stockholm Sarayı olarak bilinen Kraliyet Sarayı, İsveç hükümdarının resmi olarak ikametgâhı ve ana kraliyet sarayıdır. Ancak Kral XVI. Carl Gustaf ve ailesi, şehrin batı yakasındaki Ecker adasında bulunan Drottningholm Sarayı’nda yaşamaktadır. Fakat bu binada Kral XVI. Carl Gustaf’ın, İsveç Kraliyet Ailesi'nin diğer üyelerinin ve İsveç Kraliyet Divanı'nın makamları yer almaktadır. Saray, kral tarafından devlet başkanı sıfatıyla görevini icra ederken temsili amaçlı olarak kullanılmaktadır. Görkemli yapısıyla dikkat çeken sarayın 660'ı pencereli olmak üzere 1430 adet odası vardır. Halen özgün amacına uygun olarak kullanılan dünyadaki en büyük saraylardan biridir. Sarayın cephesi batı-doğu yönünde 115 metre (kanatlar hariç), kuzey-güney yönünde ise 120 metredir. Bu şehre gelen her turist bu ihtişamlı sarayı görmeden şehirden ayrılmıyor. 

Nobel Müzesi
Nobel Müzesi

Stockholm denince akla ilk gelen konulardan biri de Nobel Ödülleri’dir. Tam da bu sebepten şehirde bir Nobel Müzesi olması kaçınılmazdır. Nobel Müzesi, Stockholm’ün Glam Stan’daki en eski meydan olan Stortorget’te yer alıyor. Müze, 2001 yılında Nobel Ödülleri’nin 100. Yılı doğrultusunda hizmete açılmıştır. İçerisinde geniş bir salona sahip olan Nobel Müzesi, 1901 yılından bu yana verilen Nobel Ödülleri ile ilgili bilgilere yer verirken, ödül alan kişiler hakkında da pek çok şey bilgiler yer alıyor. Ve tabii ki Nobel Ödülleri’nin yaratıcısı Alfred Nobel (1833-1896) hakkında da çok sayıda doküman ve objeyi burada görmek mümkün. Müzenin en eğlenceli kısmı ise Nobel Ödülü alan kişilerle ilgili hazırlanmış alan. Burada ödül kazananların yaptıkları şeyler eğlenceli hikâyelerle anlatılıyor. Binada ayrıca İsveç Akademisi ve Nobel Kütüphanesi de yer alıyor. 

Skansen Stockholm Açık Hava Müzesi
Skansen Stockholm Açık Hava Müzesi

İsveç kültürünü en iyi yansıtan bu açık hava müzesi, şehirdeki en turistik noktalardan biridir. Ahşap bir kilise, çiftlik evi, değirmenler, dükkânlar ve ülkenin çeşitli bölgelerine ait yüzden fazla bina örneğini barındıran açık hava müzesinde ayrıca altın yaldızlı bir şato, fırın, kalay atölyeleri, el sanatları ve hediyelik eşya satan dükkânlar da bulunuyor. Özellikle çocukların ilgisini çeken bir de hayvanat bahçesi bulunan müzede, geyikler, yaban hayvanları da sergileniyor.

SkyView
SkyView

Stockholm’u bir de tepeden görmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en keyifli yöntem SkyView’i ziyaret etmektir. SkyView, sizi dünyadaki en büyük “yuvarlak yapı” olan Ericsson Globe’un tepesine çıkaracak oldukça enteresan bir deneyim sunuyor. 10 dakikada bir kalkıyor ve isterseniz içerideki restoranda bir mola verebiliyorsunuz.

​Gamla Stan (Eski Şehir)
​Gamla Stan (Eski Şehir)

Eski Şehir yerel dildeki adıyla Gamla Stan, dik beşik çatılı tipik Avrupa konutlarının arasında süzülen uzun ve dar sokaklarıyla bu şehre gelen her turistin ilk ziyaret ettiği bölgedir. Gamla Stan, Orta Çağ’ın tüm güzelliklerini yeniden yaşamanızı sağlayan bir atmosfere sahiptir. 13. yüzyıl döneminin mimari yapısının yaşatıldığı bu güzel bölge, şehre Riksgatan Caddesi üzerinden bir köprü ile bağlanıyor. Kraliyet Sarayı, Stockholm Katedrali, Parlamento Binası, Nobel Müzesi, Riddarholm Kilisesi bu tarihi bölgede yer alıyor. Ünlü caddeleri Vasterlanggetan ve Stora Nygatan’da dolaşırken hem mimarinin keyfini çıkarabilir, hem de sağlı sollu yer alan butik mağazalar ve hediyelik eşya dükkânlarından alışveriş yapabilirsiniz. Bölgenin ana meydanı Stortorget, pek çok tarihi binayla çevrili olduğundan güzel bir gezi alanı olarak ilgi çekiyor. Bu bölgede ziyaret edilmesi gereken önemli bir yer de, dünyanın en eski restoranı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Den Gyldene Freden adlı restoran. 1722 yılından beri hizmet veren restoranın adı Türkçe’de ‘Altın Barış’ anlamına geliyor.Nereye Gidilir? • Bonde Sarayı
 • Kraliyet Sikke Müzesi
 • Stockholm Katedrali
 • Kraliyet Opera Binası
 • Ulusal Müze
 • Tre Kronu-Three Crowns-Kale
 • Vasa Müzesi
 • SoFo
 • Södermalm
 • Vasterlanggatan ve Österlanggatan Caddeleri
 • Askeri Müze
 • Djurgården Kraliyet Parkı Adası
 • Gallleri Magnus Karlsson
 • Kanal TurlarıNe Yapılır? • Stockholm’de kanallar ve adalar turu turuna katılmayı unutmayın
 • Bu muhteşem şehri tarihi eski şehir Gamla Stan’dan keşfederek başlayın
 • Gamla Stan’da kahve dükkânlarına uğrayın ve burada kek ile birlikte bir kahve için
 • Dünya tarihinde önemli bir yerde olan Vikingler’in otantik gemilerini Viking Gemi Müzesi’nde çıplak gözle görün
 • Büyük Meydan’da dünyaca ünlü markaları bulabileceğiniz mağazalarda güzel bir alışveriş gerçekleştirin
 • Stockholm Kültürel Tarih Müzesi’nde Norveç kültürünü yakından tanıma fırsatı yakalayın
 • Djurgården Kraliyet Parkı Adası’nda doğa ile iç içe olmayı unutmayın
 • Vasterlanggatan ve Österlanggatan Caddeleri’nde yerel bir restoranda İsveç mutfağından güzel yemekler tadın
 • Orta Çağ şehri Stockholm’ü bir de tepeden görmek için SkyView’e gidinNe Alınır?Stockholm her ne kadar pahalı bir kent olsa da hem pazardan alışveriş yapmayı sevenler hem de alışveriş merkezlerinden alışverişi sevenler için çok sayıda opsiyonu bir arada bulunduruyor. Hamngatan’da bulunan Gallerian ve araç trafiğine kapalı Drottninggatan caddesindeki Ahlens City de oldukça güzel bir yer. Ayrıca Nordiska Kompaniet isimli mağaza da alışveriş meraklıları için iyi bir alternatif, burası da yine Hamngatan üzerinde. Cam işleme sanatı İsveç’te oldukça gelişmiştir. Çok sayıda camdan hediyelik eşya çeşidi bulabilirsiniz. Tahta atlar da yine buradan alabileceğiniz hediyeliklerden. Butik bulmak konusunda çok sorun yaşamayacaksınız, son trendlerin takip edildiği çok sayıda butik var. El yapımı süveterler de yine İsveç’in ünlü giysilerinden. Södernalm ve Vasastaden kıyafet arayanlar için önerebileceğimiz iki semt. Pazarda alışveriş yapmayı sevenler ise Östermalms ve Hötorgshallen semt pazarlarını tercih edebilir. Stockholm’de alışveriş yapacağınız yerler şu şekildedir:

Nordiska Kompaniet: 1912 yılından beri hizmet veren, Nordiska Kompaniet bilinen adıyla NK, İsveç'in en büyük alışveriş merkezi olarak bilinir. Burası sadece alışveriş için değil, mimari açıdan da görülmesi gereken bir yer. Tüm dünya markaları ve İsveç markalarını bir arada bulabilirsiniz. Üst kat da çok şık bir kafeterya var. Adres: 18-20 Hamngatan, Stockholm 111 77, İsveç

Gallerian: Şehir merkezinde yer alan bu alışveriş merkezi hafta sonları tıklım tıklım oluyor. Oldukça modern dizayn edilmiş Gallerian’da alışverişin yanı sıra lüks restoranlar da mevcut. Adres: 37 Hamngatan, Stockholm 111 53, İsveç

Emmaus Vintage Shop: Alışveriş için nostaljik bir yer arıyorsanız Emmaus Vintage Shop, sıcakkanlı çalışanlarıyla sizi bekliyor. Burada ucuz fiyatlara aradığınız çoğu şeyi bulabilirsiniz. Adres: Peter Myndes Backe 8, Stockholm, İsveçNe Yenir?İsveç ve yemek denildiğinde akla ilk gelen elbette; İsveç köftesidir. Ancak bu yemek İsveç’in kendine özgü mutfağını anlatmak için oldukça küçük bir örnek. Öncelikli olarak Stockholm’de yaşayanlar esmer ekmeği tercih ediyor. Onu da genelde kahvaltıda tüketiyorlar. Eskiden soğuğa karşı yağlı yiyecekleri tercih eden İsveç halkı şimdilerde bu konuda oldukça dikkatli davranıyor. Yağlı tercihlerini kuzeyde çıkan balıklardan yana kullanıyorlar. Özellikle somon ve hareng balıkları en çok tüketilen deniz mahsulleridir. Ayrıca tarçınlı keklerde bu şehirde çok ünlüdür ve kahve ile tüketiliyor. Şehir dünyanın her yerinden göç aldığından dolayı burada hemen hemen her ülkenin mutfağından örnekler bulabilirsiniz. Stockholm’daki popüler kafe ve restoranlar şu şekilde:

F12: Şehrin kraliyet sanat akademisi içinde yer alan bu restoran, Michelin yıldızına sahip ve müşterilerine birinci sınıf yemekler sunuyor. Mekânın dekorasyonu oldukça modern bir görünüme sahiptir. İsveç ve Avrupa tarzı yemek stilinde ayrıca Japon ve Tayland esintileri de var. Adres: Adres: Fredsgatan 12, 111 52 Stockholm, İsveç

Operakällaren: Altın yaldızlı meşe panelleri ve ışıldayan avizeleriyle tam bir klasik olan bu restoran sadece Stockholm’ün değil, İsveç’in de en iyilerinden. Geleneksel İsveç tarzı yemek için tercih edilebilecek en havalı restoranlardan. Mutfak şef Stefano Catenacci’ye emanet olan restoranın ayrıca pek çok ödülü var. Adres: Operahuset, Karl XII:s torg, 111 86 Stockholm, İsveç

Nytorget 6: Sıcak, sevimli, sade bir ortama sahip bu restoranda klasik İsveç tarzı yemekler bulunuyor. Bar atıştırmalıkları ve ana yemekler de mevcut. Patates ve béarnaise soslu antrikot en beğenilen meşhur yemeklerinden. Adres: Nytorget 6, 116 40 Stockholm, İsveçNe Zaman Gidilir?Bir Kuzey Avrupa şehri olan Stockholm'de karasal iklim hâkimdir. Ancak her ne kadar kuzeyde yer alıyor olsa da Stockholm, Paris ya da Londra gibi diğer Avrupa şehirlerinden çok daha fazla güneşli güne sahiptir. Hava sıcaklığının en soğuk olduğu dönem Şubat ayıdır. Kış aylarında ortalama sıcaklıklar -3 ila -1 derece arasındayken, bazı günlerde -20 derece hava sıcaklığı kaydedilebilmektedir. Şehrin havasının en sıcak olduğu dönem yaz aylarıdır. Ortalama sıcaklıklar 20-25 derece arasındadır. Ancak kimi zaman, özellikle akşam saatlerinde 13 dereceye kadar düşebilmektedir. 30 dereceye kadar çıktığı da olmuştur.Eğlence ve Gece HayatıStockholm, eğlence ve hareketli gece hayatı ile kendisini ziyaret eden turistlere müthiş alternatifler sunuyor. Şehir halkına ve turistlere klasik müzikten caza, rocktan geleneksel müziğe, opera-bale-tiyatro gösterilerinden festival etkinliklerine kadar geniş bir yelpaze sunuluyor. 1926 yılında Mimar Ivar Tengbom'ın tasarladığı ve Stockholm Kraliyet Filarmoni Orkestrası'nın konserlerini düzenlendiği Konserthuset, muhteşem akustiği ile klasik müzik severleri bekliyor. Bale ve opera eserlerinin sunulduğu İsveç Kraliyet Operası ise, hem mimari güzelliği, hem de sergilenen eserlerle görsel şölen sunuyor. Stockholm'de gece hayatının kalbi ise Djurgarden bölgesinde atmaktadır. Barlardan gece kulüplerine kadar pek çok alternatif sunan Stockholm'de mekânlar çoğunlukla sabah 4'e kadar açıktır. Stockholm’de önerebileceğimiz popüler mekânlar şu şekilde:

II Conte: Stockholm gece yaşamına yeni eklenmiş olan II Conte, Östermalm’ın en ünlü İtalyan restoranı olmasının yanı sıra ayrıca bar özelliğini taşımaktadır. İçi karanlık ve ağırbaşlı bir zarafet taşıyan II Conte’ye özellikle kokteylleri için gitmelisiniz. Adres: Grevgatan 9, 114 53 Stockholm, İsveç

Absolut Ice Bar: Kelimenin tam anlamıyla Stockholm’ün en havalı mekânı olan Absolut Ice Bar, tamamen buzdan yapılmış olup yıl boyunca sıfırın altında sıcaklıktadır. Sıcak bir ceket ve eldiven ödünç veren mekânda, yetişkinlere cam bir kapta (buzdan yapılmış) buzlu votka ikram edilir. Adres: Vasaplan 4, 111 20 Stockholm, İsveç

The White Room:  Bembeyaz boyanmış ve taze çiçeklerle süslenmiş The White Room, ferah ve modern bir görünüme sahiptir. Aslında bir gece kulübünden çok bir restorana benzer. Ancak gece 1 civarında mekân parti için hazırdır. The White Room, kısa zamanda genç ve elit kesimin gözdesi oldu. Adres: Jakobsbergsgatan 29, 111 56 Stockholm, İsveçFestival ve EtkinlikStockholm’de tüm yıl çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır:

 • Ocak - Yılbaşı kutlamaları
 • Mayıs - Stockholm Pride / Gurur Festivali
 • Haziran - Klasik Müzik Festivali
 • Haziran - Smaka på Stockholm / Yemek Festivali
 • Haziran - Summerburst Stockholm
 • Temmuz - Stockholm Maratonu ve Stockholm Stiletto Run Spor Festivali
 • Temmuz - Stockholm Sokak Festivali
 • Temmuz - Wira Spelen / Sokak Tiyatrosu Festivali
 • Ağustos - Stockholm Müzik ve Sanat Festivali
 • Ağustos - Stockholm Kültür Festivali
 • Eylül - Stockholm Uluslararası Film Festivali
 • Ekim - Oktoberfest
 • Kasım - Stockholm Uluslararası Caz ve Blues Festivali
 • Aralık - Nobel Ödül Töreni Oslo Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Akershus Hisarı
Akershus Hisarı

Oslo şehrindeki bir başka popüler yerlerden Akershus bölgesi ve Akershus Castle olarak bilinen mekân, 13. yüzyılı yaşatan yapı ve içeriği ile turistik noktalardan bir tanesidir. Bölge yapı olarak çok kalabalık değildir, Akershus Kilisesi sarayın içerisinde bir bölüm olarak bulunmaktadır. Tarih meraklıları ve şehir manzarası için güzel bir nokta olan bölgede birkaç müze de yer almaktadır. Bölgeye ulaşım için liman bölgesine yaklaşmak gerekiyor. En yakın olarak geçen otobüsler 60 ve 74 numaralı olanlardır. Dileyenler tramvay kullanarak Konges Gate istasyonundan liman yönüne doğru bir yürüyüşle de ulaşabilirler. 

City Hall (Belediye Binası)
City Hall (Belediye Binası)

Oslo kentindeki görülmesi gereken turistik noktalar arasında yer alan gösterişli Belediye Binası, aynı zamanda dünyaca ünlü bir organizasyona da ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. O meşhur Nobel Barış Ödülü, bu Belediye Binası’nda sahibini buluyor. İhtişamlı bir mimarisi olan binaya giriş ücretsizdir. Şehrin merkezi bölgesinde konumlanan City Hall, 1900-­1950 dönemi Norveç mimarisine bağlı olarak inşa edilmiştir. Her ayın ilk Çarşamba günü saat 13.00’de burada konser verilmektedir. Ziyaretinizi bu güne denk getirirseniz sizi çok güzel bir konser bekliyor olacak. 

Kon-Tiki Müzesi
Kon-Tiki Müzesi

Norveçli yazar ve kâşif Thor Heyerdahl ve 5 arkadaşının 1947 yılında kendi yaptıkları salla kıtalararası yolculuk yaptıkları maceralarını anlatan ve salın sergilendiği müzedir. Müzede hem Kon-Tiki, hem de Thor Heyerdahl’ın heykeli sergileniyor. Aynı zamanda seferler sırasında bulunan birtakım arkeolojik eserler de Norveç’e getirilip bu müzeye konulmuştur. Bu tarihi müze kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Kraliyet Sarayı
Kraliyet Sarayı

Görkemli ve ilgi çekici mimarisi ile dikkat çeken Kraliyet Sarayı, bu muhteşem şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Sarayın yapımına 3. Charles döneminde başlanmış ve ölümünden sonra 1849’da tamamlanmıştır. Slottsparken denilen güzel bir parkın içerisinde konumlanan ve 173 oda odası bulunan bu güzel sarayı, isteyenler rehberler eşliğinde gezebiliyor. Saraya giriş 95 Norveç Kronu, öğrenci ve çocuklar için indirimli biletler bulunuyor. Saraya ulaşım otobüslerle sağlanıyor ve otobüslerden Slottsparken durağında inmeniz gerekmektedir. Yeşil alan içerisinde yer alan saraya park içinde keyifli bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Şehrin meşhur caddesi Karl Johans Caddesi'nin sonu da Kraliyet Sarayı’na çıkmaktadır.

Munch Müzesi
Munch Müzesi

Norveçli ünlü ressam Edvard Munch’un (1863–1944) hayatı boyunca çizdiği bazı resimlerinin sergilendiği müzedir. Geçtiğimiz yüzyılda dünyanın en iyi ressamlarından biri olan Edvard Munch; çizimlerinde hayat, aşk, korku, ölüm ve melankoli gibi duygusal ve bedensel konuları işlemesiyle ünlüdür. Müzenin en önemli eserleri arasında The Scream (Çığlık) ve Madonna resimleri yer almaktadır. Ancak alışkın olduğumuz “renkli” çığlık heykeli yerine, ressamın denemelerini yaptığı siyah-beyaz tablosu buradadır.

Oslo Katedrali
Oslo Katedrali

Şehrin en önemli tarihi yapılarından biri olan Oslo Katedrali, renkli bir tavan ve mozaik camlarıyla oldukça dikkat çekicidir. Katedral, Oslo’daki görülmesi gereken dini mekânların başında geliyor. 1697'de yapımına başlanan eski kilise, 1950'de tekrar restore edilir ve o günden bu yana hala ziyaret edilebilir durumdadır. Girişin ücretsiz olduğu kutsal mekân şehrin merkezine ve alışveriş bölgesine yakın bir konumda bulunuyor. Katedrale tramvaylar veya otobüslerle ulaşmanız mümkün.

Oslo Opera Binası
Oslo Opera Binası

Kentin en önemli kültürel mekânlarından biri olan Oslo Opera Binası, Avusturalya’da bulunan Sydney Opera House’dan sonra modern mimaride yapılan dünyanın en güzel 2. binası olarak gösterilmektedir. Uzaktan bakıldığında buz dağı veya gemiyi andıran bina, mimari yarışmaların çoğunda ödül almayı başarmıştır. Eğer Opera binasında yapılan etkinliklere göz atmak isterseniz öncesinde opera binasının internet adresini ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda binanın içerisine girilip bir bölümü gezilebiliyor ve çatısına çıkılabiliyor.

Oslo Şehir Merkezi
Oslo Şehir Merkezi

 

Ulusal Galeri
Ulusal Galeri

Norveç’in en büyük resim ve heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapan Ulusal Galeri, 1837 yılında hizmete giren bir müzedir. Yaklaşık 400 bin eserin sergilendiği müze, aynı zamanda geçici sergilerle de Oslo’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Özellikle Edvard Munch’un en önemli eserleri bu müzede sergilenmektedir. Dünyaca ünlü The Scream (Çığlık) tablosu, Oslo’nun Ekeberg tepesi üzerinde acı çeken birini, kan kırmızısı rengiyle gökyüzünü ve arka planda Oslofjord’ü göstermektedir. Müzede yer alan Munch’un bir diğer eseri Hz. Meryem’i sıra dışı bir şekilde resmettiği Madonna tablosudur. Bu iki önemli eseri bu müzede inceleme fırsatına sahipsiniz. 

Vigeland Heykel Parkı
Vigeland Heykel Parkı

Heykel düşünleri için mükemmel bir yer olarak gösterilen Vigeland Heykel Parkı, 1869-1943 yılları arasında Gustav Vigeland tarafından dizayn edilmiştir. Bu parkında içerisinde 200’den fazla bronz, granit ve dökme demirden heykeller bulunmaktadır. Yıllık 1 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen parka giriş hem ücretsiz, hem de Norveç’in en çok ziyaret edilen yeri olma özelliğindedir. Bu park ziyaretinde fotoğraf makinanızın şarjı olduğundan emin olmalısınız çünkü tüm heykeller birbirinden ilginç. Parkın en önemli heykellerinden birisi, yüksek bir noktada bulunan ve 14 metre yüksekliğinde, 121 heykelle yapılmış anıttır. İnsanların beraber göğe yükselişini simgelemektedir. Parkta yer alan diğer önemli heykeller baba, anne ve çocuğun yer aldığı Yaşam Döngüsü heykeli ve Angry Boy (Kızgın çocuk) heykelidir.

Viking Gemi Müzesi
Viking Gemi Müzesi

9. yüzyılda Vikingler tarafından yapılan Gokstad, Oseberg ve Tune ismi verilen 3 Viking gemisi ve Vikingler’e ait birtakım eşyaların sergilendiği dünyaca ünlü bir müzedir. Müzedeki gemilerden bahsetmek gerekirse: Oseberg Gemisi 21.58 metre uzunluğunda, 5.10 metre genişliğinde 820 yılında yapılan gemidir. 1905 yılında keşfedilen geminin içerisinde 50-60 yaşlarında ve 25 yaşlarında iki kadına ait kemikler bulunmuş. Bunların Viking kraliçesi ve kölesinin kemiklerinin olduğu düşünülmektedir. Gokstad Gemisi; 23.24 metre uzunluğunda, 5.20 metre genişliğinde olan ve 70 kişi taşıyabilen başka bir Viking gemisidir. 890 yılında yapıldığı tahmin edilen gemi; 1880 yılında, içerisinde bir 183cm uzunluğunda, dönemin güçlü bir Viking’ine ait olduğu düşünülen kemikleriyle birlikte keşfedilmiş. Tune Gemisi ise diğer iki Viking gemisinin tersine kargo gemisi olarak kullanılmıştır. Kürk, cam ve köle taşındığı tahmin edilen gemi, Norveç’te bulunan ilk Viking gemisidir.Nereye Gidilir? • Frogner Park
 • Holmenkollen Ski Jump Müzesi
 • Fram Müzesi
 • Stortorvet Meydanı
 • Grunerlokka semti
 • Damstredet & Telthusbakken
 • Norveç Kültürel Tarih Müzesi
 • Bygdoy Adası
 • Astrup Fearnley Modern Sanatlar Müzesi
 • Karl Johans Gate
 • Oslo Ulusal Tiyatrosu
 • TusenFryd Eğlence Parkı
 • Easter Adası
 • Fiyort AdalarıNe Yapılır? • Edvard Munch’un meşhur eseri The Scream’i yakından görmek için Ulusal Galeri’ye gidin
 • Tabiat harikası fiyordlarda muhteşem bir fiyord turuna katılın
 • Vigeland Heykel Parkı’nda bulunan devasa heykelleri mutlaka inceleyin
 • Dünya tarihinde önemli bir yerde olan Vikingler’in otantik gemilerini Viking Gemi Müzesi’nde çıplak gözle görün
 • Karl Johans Gate’de dünyaca ünlü markaları bulabileceğiniz mağazalarda alışveriş gerçekleştirin
 • Norveç Kültürel Tarih Müzesi’nde Norveç kültürünü yakından tanıma fırsatı yakalayın
 • Modern mimaride yapılan dünyanın en güzel 2. binası olarak gösterilen Oslo Opera Binası’nda kültürel bir etkinliğe katılın
 • Aker Brygge & Tjuvholmen’de yer alan yerel bir restoranda Norveç mutfağından güzel yemekler tadın
 • Onların İstiklal Caddesi olan Karl Johans Gate’de güzel bir yürüyüş gerçekleştirinNe Alınır?Oslo’da yer alan alışveriş merkezleri, dünyaca ünlü markalara ait mağazalar ve yerel ürünlerin satıldığı dükkânlar ile alışveriş olanağı oldukça fazladır. Şehrin en önemli yaya trafiğine açık caddesi olan Karl Johans, kentin en önemli alışveriş bölgelerindendir. Bu caddenin etrafında dünyaca ünlü outlet zincirleri bulunmaktadır ve buralarda çeşitli mağazalar, ayakkabı dükkânları ve mobilya mağazaları yer alır. Antika ve hediyelik eşya arayanlar için kentteki en uygun bölgeler; Frogner, Kirkeristen Sentrum, Heyerdahls Gate, Akersgata, Steenstrups Gate’dir. Oslo’da cam ve seramik işçiliği de çok popülerdir. Kentin çeşitli bölgelerinde seramik ve cam ürünleri satan birçok mağaza bulunmaktadır. Ayrıca dünya tarihine damga vuran Vikingler’in evi Oslo’dan Viking biblosu ve şehri simgeleyen magnetlerden almadan dönmek olmaz. Oslo’da alışveriş yapacağınız yerler şu şekildedir:

Oslo City Shoppingcenter: Oslo merkezinde yer alan bu alışveriş merkezinde giyimden ayakkabıya birçok ürünü bulabilirsiniz.  Ayrıca alışveriş merkezinde dünyaca ünlü markalar bulunuyor. Adres: Stenersgata 1, Oslo 0050, Norveç

Karl Johans: Karl Johans Gate üzerinde yer alan Weekday, Monki ve talihsiz bir isme sahip olan Big Bok’ta her zevke uygun ürünler yer alıyor. Bu mağazalardan güzel şeyler bulabilirsiniz. Adres: Karl Johans Gate, Oslo, Norveç

Majorstuen: Majorstuen Völgesi, Oslo’da alışveriş denince akla gelen yerlerdendir ve burada bulunan Bogstadveien ve Hegdehaugsveien caddeleri ile Bygdoy Alle ve Grünerlokka bölgeleri daha elit yerler olup pahalı markalara ait dükkânlara ev sahipliği yapmaktadır. Adres: Majorstuen, Oslo, NorveçNe Yenir?Oslo’da yerel lezzetlerin yanı sıra dünya mutfağından yemekleri sunan oldukça güzel restoranlar vardır. Oslo yemek kültüründe et ve haliyle balık ön plandadır. Dana eti, kuzu eti, domuz eti, av hayvanları eti ve balık ana yemeklerin en önemli unsurlarıdır. Av etleri arasında en çok geyik eti tüketilmektedir. Bir kıyı kenti olan ve çok sayıda göle sahip olan Oslo’da balık hemen her restoranın menüsünde yer alır; kurutularak, tuzlayarak ve farklı pişirme teknikleri ile servis edilir. 24 saat buzdolabında ve dereotu ile servis edilen çiğ somon balığı Gravlaks, bolca tüketilmektedir. Oslo’nun lezzetli köy ekmekleri ve diğer ekmek çeşitleri de mutlaka denenmelidir. Oslo’ya özgü alkollü içeceklerden akevitt, %40 alkol oranına sahip, votkaya benzeyen bir içecektir. Elma suyundan yapılan hafif alkollü içecek cider ve kahve ile servis edilen alkollü sıcak içecek karsk, restoran ve kafelerde sık tüketilir. Oslo’daki birkaç popüler kafe ve restoran şu şekilde:

Louise: Onun için sizi şehrin popüler bölgelerinden biri olan Aker Brygge’de bulunan Louise, ülkenin en iddialı somon balığını yapmasıyla biliniyor. Louise, yalnızca somon konusunda değil, diğer deniz ürünleri konusunda da oldukça başarılı bir yer. Oldukça kalabalık olan burestorana gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Adres: Stranden 3, 0250 Oslo, Norveç

Crowbar&Bryggeri: Biraları ile şehir genelinde çok meşhur olan Crowba, aynı zamanda canlı müzik performanslarının da sergilendiği özel mekânlardan biridir. Kendi biralarını yapıyorlar ve gerçekten lezzetli seçenekler sunuyorlar. Adres: Torggata 32, Oslo, Norveç

The Laundromat: ilginç konseptiyle dikkat çeken The Laundromat’ın adından da anlayabildiği üzere aslında bir çamaşırhane. İzlanda menşeli kafe zincirlerinden biri olan bu mekân, hem kafe hem çamaşırhane şeklinde bir konsepte müşterilerini ağırlıyor. Kafe özellikle kahvaltılarıyla dikkat çeker. Adres: Underhaugsveien 2, Oslo, Norveç

Mucho Mas: Oslo’daki nadir Meksika restoranlarından biri olan Mucho Mas, şehirde popülerliği kazanmış ve uygun fiyatlı bir yerdir. 7-8 masalı, oldukça güzel dekore edilmiş bu Meksika restoranında lezzetli yemekler konusundan şüpheniz olmasın. Adres: Thorvald Meyers gate 36, 0555 Oslo, Norveç Ne Zaman Gidilir?Oslo, kuzey kutbuna yakın bir yerde olmasına, nemli ve oldukça ılık olan okyanus ikliminin hâkimiyetindedir. Atlas okyanusundan batı rüzgârları ile gelen Gulf Stream sıcak su akıntısı, kıyı kesimlerde kışın sıcaklığın düşmesini engeller. Oslo'da kış aylarında sıcaklık -5 derece civarındadır. Kışları ülkenin genelinde karlı bir hava hüküm sürmektedir. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları sıcaklık 20-21 derece arasında değişmektedir. Şehir en fazla yağışı Temmuz-Ekim arasında alır. Oslo'ya gitmek için en uygun dönem ise tabii ki; yaz mevsimidir. Haziran, Temmuz, Ağustos ayları hava sıcaklığı olarak en ideal zamanıdır. Temmuz-Ağustos aylarında görülen yağış miktarı da çok yüksek değildir ve tatilinize engel teşkil etmez.Eğlence ve Gece HayatıNorveç’in en güzel şehri Oslo’da eğlence ve gece hayatı oldukça popülerdir. Günün ilk saatlerinde Oslo'da, eğlence alanları, parklar, zengin ormanların yanı sıra çok sayıda müze ve sanat galerisi ziyarette bulunabilirsiniz. Gece ise sizi bekleyen daha hareketli bir hayat var. Bu nadide şehir pek çok gece kulübü, bar, disko ve diğer eğlence mekânlarına ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde kendi biralarını üreten barlar dahi bulunmaktadır. Özellikle turizmin canlandığı dönemde sabahlara kadar açık birçok mekân bulabilirsiniz. Karl Johan Gate güzel restoranlara ve tarihi mekânlara ev sahipliği yaptığı gibi Oslo’da gece hayatı için popüler durumdaki eğlence mekânlarının da konumu durumundadır. Gece hayatı için önerilen bölgeler Aker Brygge, Karl Johans, Grünerlokkeat ve Majorstua’dır. Bu alanlar geç saatlere kadar canlı ve eğlenceli bir atmosfere sahiptir. Bu şehirde kısacası; keyfinize göre özgürce eğlenebilirsiniz. Oslo’da önerebileceğimiz popüler mekânlar şu şekilde:

Smuget: Oslo’nun en popüler mekânları arasında üst sıralarda yer alan Smuget, canlı müziğin yanı sıra DJ performanslarının sergilendiği hoş bir eğlence yeridir. Oslo’nun en renkli ve seçkin kalabalığına ev sahipliği yapan Smuget, sanatçılar ve müzisyenler tarafından tercih edilir. Öğrenciler ve Oslo’nun yerlileri de bu mekâna rağbet gösterir. Ayrıca eğlenceye ara vermek ve bir şeyler yemek isterseniz mekânda çok da güzel bir restoran bulunuyor. Adres: Rosenkrantz gate 22, Oslo

Bar 1: Şehrin en lüks bölgelerinden Aker Brygge’de yer alan Bar 1, 300’den fazla konyak çeşidiyle müşterilerinin dikkatini çekmeyi başarmış bir mekândır. Oslo’da şık ve stil sahibi bir ortamda sohbet etmek isterseniz; bu mekân tam size göre. Güzel bir oturma alanı, eski briketlerle süslenmiş duvarları ve koyu renklerde cilalanmış ahşap dekorları ile Bar 1, görülmesi gereken eğlence noktalarından biridir. Adres: Holmens gate 3, Oslo

Lille: Oslo’nun popüler mekânlarından biri olan Lille, iyi bir restoranı ve farklı katlara dağılmış diskosu ile birçok alternatifi bünyesinde barındırıyor. Hatta binanın mahzeninde bir konser alanı vardır ve burada rock, funk ve blues konserlerini düzenlenir. Adres: Bygdoy alle 5, 0257, Oslo Festival ve EtkinlikOslo’da tüm yıl çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır:

 • Ocak - Yılbaşı kutlamaları
 • Mart  - Inferno Metal Festivali
 • Haziran - Oslo Live Müzik Festivali
 • Ağustos - Oslo Jazz Festivali
 • Ağustos - Oya Rock Festivali
 • Ağustos - Bollywood Film ve Kültür Festivali
 • Kasım - Oslo Uluslararası Film FestivaliGöteborg Gezi Rehberi


Göteborg gezi rehberi bulunmamaktadır.

Kopenhag Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Amalienborg Sarayı
Amalienborg Sarayı

Danimarka kraliyet ailesinin ikamet ettiği Amalienborg Sarayı, 1760 yılında rokoko mimari tarzda inşa edilen ülkenin en önemli yapılarından biridir. Kopenhag gezilecek yerler açısından ilk sıralarda olan Amalienborg, dört ayrı yapıdan oluşur. Bunlar; Christian VII Sarayı (Moltke Sarayı), Christian VIII Sarayı (Levetzau Sarayı), Frederik VIII Sarayı (Brrockdor⋴ Sarayı) ve Christian IX Sarayı (Schack Sarayı)’dır. Dört sarayın ortasında yer alan heykel sarayı inşa ettiren Kral V. Frederik’in anısına yapılmıştır. Amalienborg Sarayı’nda ayrıca Danimarka kraliyet ailesi hakkında bilgiler veren bir müze de bulunmaktadır.

Christiansborg Sarayı
Christiansborg Sarayı

1700’lü yıllarda Danimarka kraliyet ailesine ev sahipliği yapan Christiansborg Sarayı, 1800’lü yıllarda Parlamento binası olarak kullanılmıştır. Barok ve neo-barok mimari tarzlardan etkilenen yapı oldukça görkemlidir. Başkanlık ve Yargıtay ofislerinin bulunduğu yapı içerisinde; resepsiyon odaları, parlamento salonu, şapel, binicilik alanı, saray tiyatrosu, Kral Christian heykeli ve Kopenhag’ın en yüksek kulesi olan 106 metre yükseklikteki Christianborg Kulesi bulunmaktadır. 

Frederik Kilisesi
Frederik Kilisesi

Marmorkirken (Mermer Kilise) olarak da bilinen Evanjelik Kilisesi, mimar Nicolai Eigtved tarafından 1749 yılında rokoko mimari tarzında tasarlanmıştır. Kral V Frederic döneminde başlayan inşaat finansör bulunamaması sebebiyle ancak 1894 yılında tamamlanabilmiştir. Frederik Kilisesi, 31 metre genişliğindeki kubbesi ile İskandinavya’nın en büyük kubbesine sahiptir. Yapının inşasında Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası’ndan ilham alınmıştır.

Küçük Denizkızı Heykeli
Küçük Denizkızı Heykeli

Küçük Denizkızı masalının yaratıcısı, dünyaca ünlü Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen anısına Carlsberg ailesi tarafından yaptırılan Küçük Denizkızı Heykeli orijinal adı ile The Little Mermaid, Kopenhag’ın simgesi olarak kabul edilir. Turistlerin fotoğraf çektirmek için önünde sıraya girdiği heykel 1913 yılında heykeltıraş Edvard Eriksen’e yaptırılmıştır. Bronz heykel 1.25 metre uzunluğunda ve 175 kilogramdır. Bugüne kadar çeşitli saldırılara uğrayan heykelin 1964 yılında kafası kesilmiş ve orijinal kafa hiçbir zaman bulunamamış, İki kere başını kaybeden heykelin bir kere de kolu koparılmış ve birkaç kez de başından aşağı boya dökülmüştür. Fakat bu heykel her seferinde kurtarılıp, tekrar restore edilir. Böylece suyun kenarındaki yerinde kalabilmeyi başaran heykel, gezginlere Kopenhag Limanı için hoş bir karşılama sunuyor.

Nyhavn Limanı
Nyhavn Limanı

Özellikle yaz döneminde Nyhavn, turistler için uzun bir günü sonlandırmak için harika bir yer. Konforlu restoranların birinde akşam yemeği yiyebilir ya da yerel halk gibi yapıp yakınlardaki bir marketten bir bira kapıp, rıhtım kenarında ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz. Nyhavn, aslında tüm ülkelerin gemilerinin yanaşabildiği ticari bir limandı. Bölge, denizciler, barlar ve tavernalarla doluydu. Bugünlerde ise eski, güzel evler restore edilmiş durumda ve limanda şık restoranlar hâkim. Nyhavn, kanalın yanında caz müzik ve lezzetli yemekler eşliğinde rahat atmosferin tadını çıkaran insanlarla dolu. Nyhavn iskelesinde sıralanmış olan evlerin pek çoğu, ünlü artistlere ait. Ünlü yazar Hans Christian Andersen, 20 numaralı evde yaşadığı ve “Kibritçi Kız” (The Tinderbox), “Küçük Claus ve Büyük Claus” (Little Claus and Big Claus) ve “Güzel Prenses ve Bezelye” (the Princess and the Pea) adlı masallarını burada yazdığı bilinir. Ayrıca Andersen, 20 yıl boyunca 67. numarada, iki yıl boyunca ise 18. numarada yaşamıştır. Kanallar bölgesinin de merkezi konumundaki Nyhavn’dan kalkan teknelerle kanal turları düzenlenmektedir. Dilerseniz bu turlara katılabilirsiniz. 

Rosenborg Kalesi ve Rosenborg Bahçeleri
Rosenborg Kalesi ve Rosenborg Bahçeleri

Rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden olan Rosenborg Kalesi, 1606 yılında şehrin imarında önemli yere sahip Kral IV. Christian tarafından inşa ettirilmiştir. Yazlık saray olarak inşa edilen Rosenborg Kalesi, içinde yer aldığı Rosenborg Bahçeleri ile birlikte Kopenhag’ın popüler turistik noktalarındandır. Park, her yıl yaklaşık 3 milyon ziyaretçiyi ağırlar. Parkın içinde Rosenborg Kalesi’nin yanı sıra Rosenborg kışlası, kraliyet muhafızları evi, heykel ve anıtlar bulunur. Rosenborg Kalesi 1838 yılında halka açılmıştır ve kalenin içerisinde kraliyet ailesinin özel koleksiyonları, Danimarka kültürüne ait sanat eserleri sergilenir. Yaz aylarında Rosenborg Bahçelerinde çeşitli konserler ve etkinlikler düzenlenir.

Stroget
Stroget

Şehrin en ünlü caddelerinden biri olan Stroget,  uygun fiyatlı dükkân zincirlerinden dünyanın en pahalı markalarının bazılarına kadar uzanan mağazalarıyla Avrupa’nın en uzun yaya caddelerinden biridir. Uzunluğu, 1,1 kilometre ve Belediye Meydanı’ndan Kongens Nytorv’a kadar uzanmaktadır. Stroget Caddesi, Frederiksberggade, Nygade, Vimmelskaftet ve Ostergade ve Nytorv Meydanı, Gammeltorv Meydanı ve Amagertorv Meydanı’nı kapsamaktadır. Stroget ayrıca şehirdeki sokak sanatçılarının takıldıkları popüler bir mekân. Özellikle Amagertorv Meydanı’nda akrobat, sihirbaz ve müzisyenlerin performanslarını izleyebilirsiniz. Stroget sunduğu alışveriş alternatiflerinin yanı sıra birçok tarihi mekânı da bünyesinde barındırıyor. Veliaht Prensi Fredrik ve Veliaht Prensesi Mary’nin evlendiği Meryem Ana Kilisesi (Church of Our Lady), Helligandskirken, Nytorv Meydanı’ndaki adliye sarayı, Amagertorv Meydanı’ndaki Stock Çeşmesi (Storkespringvandet) gibi Kopenhag’ın güzelliklerinden bazılarını görebilirsiniz. 

Tivoli Bahçeleri
Tivoli Bahçeleri

Kopenhag’ın en ünlü eğlence parkı olan Tivoli Bahçeleri, dünyanın ikinci eğlence parkı olarak 15 Ağustos 1843’te açılmıştır. Turistlerin uğrak noktalarından biri olan Tivoli Bahçeleri’nde konser alanları, dönme dolap, atlıkarınca, lunapark treni gibi eğlence alanlarının yanı sıra parkta 30’dan fazla restoran ve kafe de yer almaktadır. Yılda yaklaşık 5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Tivoli, İskandinavya’nın birinci, Avrupa’nın ise en çok ziyaretçi alan dördüncü parkıdır.Nereye Gidilir? • Bakken
 • Kopenhag Hayvanat Bahçesi
 • National Aquarium Denmark
 • Danimarka Milli Müzesi
 • Louisiana Modern Sanatlar Müzesi
 • Danimarka Ulusal Galerisi
 • Ny Carlsberg Glyptotek
 • Experimentarium City
 • Posta ve Telekomünikasyon Müzesi Adalete Sarayı
 • Kronborg Kalesi
 • Açık Hava Müzesi
 • Kraliçe’nin Christianborg Sarayı’ndaki Duvar Kâğıdı Süslemeleri
 • Botanik Bahçesi
 • Zooloji Müzesi
 • Arken Modern Sanatlar MüzesiNe Yapılır? • Şehrin kalbinin attığı Nyhavn Limanı’nda bir kanal turuna katılın
 • Kopenhag’ın en ünlü caddelerinden biri olan Stroget’te doyasıya alışveriş yaptıktan sonra güzel bir restoranda Danimarka biranızı yudumlayın
 • Şehrin simgesi olan Denizkızı Küçük Heykeli’ni ziyaret edin ve bolca fotoğraf çektirin
 • Tivoli Bahçeleri ve bir diğer eğlence parkı Bakken’de eğlenceyi doruklarda yaşayın
 • 3000’in üzerinde hayvana ev sahipliği yapanKopenhag Hayvanat Bahçesi’nde doğa ile iç içe olun
 • Dünyaca ünlü Calsberg birasının üretildiği efsane fabrikayı gezin
 • Gözlem Kulesi’ndeki merdivenlerinden en üst katına çıkarak şehri kuşbakışı seyredin ve muhteşem bir manzaraya şahit olun
 • Danimarka Ulusal Galerisi’ndeki eşsiz eserleri yakından inceleyin
 • Danimarka kraliyet ailesinin ikamet ettiği Amelienborg Sarayı’nın heybetli görüntüsünü fotoğraf çekin
 • Kentin kuzeyinde bulunan dünyanın en büyük ve en eski açık hava müzesini mutlaka ziyaret edinNe Alınır?Kopenhag’da dünyaca ünlü alışveriş merkezlerinden, sokak tezgâhlarına, semt pazarlarına kadar çok fazla alternatifi bir arada bulmak mümkündür. Şehrin en popüler ve en büyük alışveriş caddesi elbette Stroget’tir. Raadhuspladsen ve Kongens Nytorv bölgeleri arasında bulunan cadde aynı zamanda şehrin doğu ve batı kısmını birbirine bağlar. Kopenhag Kraliyet porselenleri, gümüşleri popüler hediyelikler arasında yer alıyor. Bunun dışında mobilya tasarımları ile de ünlü olan Danimarka’dan çeşitli ev eşyaları ya da aksesuarları da alınabilir. Ayrıca şehirde pek çok bitpazarı bulunmaktadır. Çok çeşitli antika eşyalar ve ikinci el ürünler bulunan pazarlar Mayıs - Eylül arasında açıktır. Kopenhag’da alışveriş yapılabilecek bölge ve sokaklardan bazıları şu şekilde:

Illums Bolighus: Kopenhag’da iç tasarım mağazalarının en uç noktası Illums Bolighus’tur. Şehir merkezinde işlek Amagertorv’da bulunan mağaza, caddeye bakan gösterişli vitriniyle ve çok katlı olması nedeniyle kolaylıkla göze çarpıyor. Adres: Amagertorv 10, Kopenhag

Kopenhag Fisketorvet: 120’den fazla mağaza seçeneği bünyesinde bulunuyor. Bu mağazalar modadan ayakkabıya, aksesuara; ev tekstilinden elektronik aletlere; süper marketlerden fast-food markalarına kadar birçok çeşide kadar uzanıyor. Adres: Kalvebod Brygge 59, 1561 Kopenhag

Sort Cafe & Vinyl: Adından da anlaşıldığı üzere kafe ve plağı aynı bünyede barındıran samimi bir yer. Mekânın dar olması ve kafe müşterisinin yoğunluğu nedeniyle plak seçimi, dinlemesi biraz sıkıntılı olsa da bu mekânın yarattığı keyif dalgası kuvvetli. Birçok türden plak, ender rastlanan atmosferik, otantik parçalar da dâhil olmak üzere dükkan boyunca uzanan raflardan plak alabilirsiniz. Adres: Skydebanegade, 4 Kopenhag

Grand Place: Danimarka kraliyet ailesinin kanatları altında 1775 yılında kurulan Danimarka’nın ünlü porselen imalatçısı Royal Copenhagen, en iyi porselenleri bulabileceğiniz güzel bir mekândır. Adres: Amagertorv 6, KopenhagNe Yenir?Tipik bir İskandinav mutfağını doğal sebzeler, patates ve deniz ürünleri oluşturuyor. Kopenhag’da da bunlar bol bol bulabilecekleriniz arasında. Ayrıca restoranların birçoğunun organik menüsü var. Danimarka mutfağı genel olarak et, balık ve patates ağırlıklı yemeklerden oluşur. Taze sebzelerle pişirilen et ve deniz ürünleri Danimarka mutfağının vazgeçilmez yemeklerindendir. En sık tüketilen lezzetler; kızarmış domuz eti, tuzlanmış dereotu ile marine edilen ve hardal sosuyla servis edilen som balığı ve sığır eti, patates, çeşitli baharatlarla hazırlanan güveç yemeğidir. Dünya balık tüketiminde ilk sıralarda olan ülkenin mutfağında balık ayrı bir yere sahiptir. Adeta bir gastronomi cenneti olan Kopenhag’da damak tadınıza uygun bir lezzet mutlaka bulabilirsiniz. Ayrıca Dünyanın en iyi restoranı seçilen “Noma” da Kopenhag’da yer almaktadır. Kopenhag’daki birkaç popüler restorandan bahsedelim:

Noma: British Restaurant Dergisi tarafından 2010, 2011, 2012 ve 2014 yıllarında Dünyanın En İyi Restoranı seçilen Noma, şehrin elbette en güzel restoranıdır. Noma’da yer ayırtmak için genellikle birkaç ay beklemek gerekiyor. Bu yüzden birinci sınıf bir tecrübe için erkenden yerinizi ayırtmalısınız. Adres: Strandgade 93, 1401 Kopenhag K, Danimarka

Geranium: Dünyanın en iyi şeflerinden biri olarak gösterilen Rasmus Kofoed tarafından işletilmektedir. Geranium ferah, aydınlık ve dinamik bir mutfaktır. Hedefleri ise yenileştirme, meydan okuma ve zenginleştirme gibi duygular içeren yemekler yaratmaktır. Adres: Per Henrik Lings Allé 4, 2100 Kopenhag, Danimarka

Formel B: Formel B’nin yemek kültürü yenilikçi fakat köklerini klasik Fransız yemeklerinden alır ve altı çeşit ince ayarlı servis sunar. Menüler 2 haftada bir değişir. Adres: Vesterbrogade 182, 1800 Frederiksberg C, Danimarka

Restoran Lumskebugten: Taze deniz ürünlerinin geniş bir seçenek listesinin bulunduğu geleneksel Danimarka yemekleri sunmaktadır. Adres: Esplanaden 21, 1263 København K, DanimarkaNe Zaman Gidilir?Kopenhag kış aylarında oldukça soğuk,  yaz aylarını ise bahar ayları gibi yaşayan bir şehir. Ayrıca yılın hemen her mevsiminde yağmura yakalanabileceğiniz bir yer. Gündüzleri ortalama 20 derece, akşamları ise ortalama 12 derece civarında geçen yaz ayları, hem hava sıcaklıkları hem de uzun günleri bakımından şehri ziyaret için en ideal zamanlar. Ancak bu aylar aynı zamanda yağışın da en bol olduğu günler. Kış aylarında ise hava sıcaklığı ortalama -2 ile 5 derece arasında değişiyor. Yağışın ise en az görüldüğü zamanlar. Bahar ve sonbahar aylarında ise hava sıcaklıkları 2 ile 15 derece arasında değişiyor.Eğlence ve Gece HayatıKopenhag, günün her saatinde hem eğlence ve gece hayatı için birçok alternatif sunuyor. Günün erken saatlerinde Tivoli Bahçeleri’nde eğlenceyi doruklarda yaşayabilir. Özgürlükler ülkesi Danimarka, her ne kadar Norveç, İsveç ve Hollanda’nın da böyle bilinmesine rağmen, diğer İskandinav ülkelerine göre çok daha dinamik bir gece hayatına sahiptir. Özellikle şehir merkezi ve çevresinde yer alan gece kulüpleri, barlarda günün ilk ışıklarına kadar eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Kopenhag’da bulunan popüler mekânlar şu şekilde:

Bakken Kbh: Bakken, Meatpacking semtinde, renkli ışıkların ortamı hoş ve samimi kıldığı özel bir mekândır. Burada büyük partiler ve hafta sonu canlı müzik organizasyonları düzenlenmektedir.

HIVE: Oldukça popüler bir gece kulübü olan HIVE Kopenhag’ın kalbinde, Gammeltorv’a yakın konumda bulunmaktadır. HIVE, Kopenhag’ın seçkin kulüplerinden Zen ve Sunday’in bir parçasıdır.

The Jane: Hem gece kulübü hem de kokteyl barı olan Jane, Kopenhag’ın kalbinde Grabrodre Meydanı’nda yer almaktadır. Burada “Mad Men” tarzı en iyi odalarda güzelce vakit geçirebilirsiniz.

Nord: Tivoli Bahçeleri’ne yakın bir yerde bulunan Nord, sıkı giriş politikası olan artı otuz yaş bir gece kulübüdür. Eğer kimliğinizi görmek isterlerse bir iltifat olarak kabul edin.Festival ve EtkinlikKopenhag’da tüm yıl çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır:

 • Ocak - Kış Caz Festivali
 • Şubat - Kopenhag Moda Haftası
 • Mart - Charlottenborg Bahar Sergisi: Danimarkalı ve Norveçli sanatçıların katıldığı bir sergi
 • Nisan - Kraliçe Margrethe’nin Doğum Günü : Şehrin yerlileri Amalienborg Sarayı’nın balkonuna çıkan Kraliçe’ye tezahüratta bulunuyorlar.
 • Nisan - CPH: PIX Film Festivali
 • Nisan - Tivoli’de Yaz Etkinlikleri: Dünyanın en eski eğlence parkının yaz dönemi için açılması kutlanıyor.
 • Nisan - Sakura Festivali: Japon kültürü ile ilgili sergilerin ve aktivitelerin yer aldığı bir festival
 • Mayıs - Bira Festivali: Yaklaşık 20 bin ziyaretçinin ağırlandığı bu festivalde 90 kadar yerli ve uluslararası bira markası ürünlerini tanıtıyor.
 • Mayıs - Kopenhag Karnavalı: Kostümlü geçit törenleri, dans gösterileri gibi eğlenceli aktivitelerle kutlanıyor.
 • Haziran - Kopenhag Sokak Partileri Şehrin gece hayatı değişik mahallelerde gerçekleşen 5 ayrı sokak partisi ile kutlanıyor
 • Temmuz - Roskilde Festivali Kuzey Avrupa’nın en büyük müzik festivali yılın en önemli aktivitelerindendir.
 • Temmuz - Kopenhag Caz Festivali
 • Ağustos - Hamlet Yazı Kronborg Kalesi’nde Hamlet gösterimleri düzenleniyor
 • Ağustos - Strom Elektronik Müzik Festivali
 • Eylül - Kopenhag’ın Altın Çağı Bir tarih ve kültür festivali
 • Aralık - Tivoli’de Christmas Normalde kış aylarında kapalı olan Tivoli Bahçesi yeni yıl için süsleniyor, ışıklandırılıyor.

Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 16 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifi sunuyoruz

340’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyata 9 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit