Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Esnek Köln Turu

Köln Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Çikolata Müzesi (Imhoff-Schokoladenmuseum)
Çikolata Müzesi (Imhoff-Schokoladenmuseum)

Çikolata düşkünüyseniz; Köln’deki Çikolata Müzesi, çikolata hakkındaki her şeyi size sunuyor. Ren Nehri kıyısında, Eski Şehir ile Rheinau limanının arasında yer alan Çikolata Müzesi’ne kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çikolata Müzesi’nde toplam dokuz farklı alan bulunmakla birlikte müze 4 bin metrekarelik bir alan kapsıyor. Sergilerde Maya ve Aztekler’deki çikolata kültüründen günümüzde neler yapıldığına kadar her şey anlatılıyor. Müzede ilk durak, özel olarak hazırlanan tropikal yeşil evdir. Burada kakaonun nasıl yetiştiğini ve ağaçları doğal ortamında görebilirsiniz. İkinci bölümde ise üretim sürecini temsili olarak anlatan figürler mevcut. Eğer siz de bu yapım sürecine dahil olmak isterseniz; müzede kurslara katılabiliyorsunuz. Sonraki bölümlerde çikolata ve kakaonun 4000 yıllık tarihi hakkında bilgileri öğrenirken, üretim ve diğer süreçlerde kullanılan objeleri yakından inceleyebiliyorsunuz. Son bölümde ise 1800’lerden beri çikolata üzerine çalışan ve müzeyi 31 Ekim 1993’te açan kurucu Dr. Hans Imhoff ve iş ortağı Lindt & Sprüngli hakkında bilgiler veriliyor. Müze içinde yapılan turun son noktasını, litrelerce sıvı çikolatanın aktığı çikolata pınarı oluşturuyor. Her ziyaretçiye, çikolataya batırılmış bir gofret veriliyor. 

Hohe Caddesi
Hohe Caddesi

Eski Kent içerisindeki Hohe Caddesi, ev sahipliği yaptığı restoranlar, alışveriş merkezleri ve kafelerle şehrin en önemli yerlerinden biri olarak gösterilmektedir. Caddenin tarihi Roma dönemine kadar uzanıyor. Şehrin en eski ve işlek caddesi olan Hohe Strasse, alışveriş meraklılarının oldukça hoşuna gidecek bir yer. Zira Ren Nehri’ne paralel uzanan Hohe Caddesi üzerinde dünyaca ünlü markaların mağazalarının yanı sıra uygun fiyatlı hediyelikler satan dükkânlara rastlamak mümkün. 

Köln Flora ve Botanik Bahçesi
Köln Flora ve Botanik Bahçesi

11.5 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan Köln Flora ve Botanik Bahçesi, hayvanat bahçesinin bitişiğinde yer alıyor. 10 bin civarında bitki türünü barındıran bahçe kompleksinin flora bölümü 3 yıllık yenilemenin ardından 2014 yılında yeniden açılmış. Bitki ve çiçekler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz tesis bünyesinde konferanslar, konserler, evlilik törenleri ve kutlamalar gerçekleştiriliyor.

Köln Hayvanat Bahçesi
Köln Hayvanat Bahçesi

Almanya’nın en eski hayvanat bahçelerinden biri olan Köln Hayvanat Bahçesi, çocuklu aileler için şehrin en popüler noktalarından biridir. 1860 yılında açılan hayvanat bahçesi, İkinci Dünya Savaşı döneminde iki yıl kapalı kaldı. 20 hektarlık alana sahip olan hayvanat bahçesinde 700 çeşitte yaklaşık 7000 hayvan yaşıyor. Burada sadece kara hayvanlarını değil, 1971 yılında eklenen dev akvaryum sayesinde su canlılarını da keşfetmek mümkün. Parka ayrıca 1985 yılında primat evi eklendi. Bu sayede burada cüce şempanzeleri, orangutanları, gorilleri ya da lemurları görmek mümkün. Hayvanat bahçesinin son eklentisi ise çok büyük bir fil parkı oldu. Tüm bu alanlarda ziyaretçilerin hayvanlarla daha yakın temas kurulabilmesi için besleme alanları da bulunuyor. Ana girişinde ve yan kapısında yer alan hediyelik eşya mağazası ise özellikle çocukların çok ilgisini çekiyor. Köln Hayvanat Bahçesi’nde ayrıca yemek yeyip çay kahve içebileceğiniz mekânlar da mevcut. Tüm yıl açık olan Köln Hayvanat Bahçesi’nde yıl boyunca çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Ayrıca önceden rezervasyon yaptırmak koşulu ile burada kamp yapmak da mümkün. Şehrin merkezinde, Riehler Straße’de yer aldığından yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Köln Katedrali
Köln Katedrali

Köln şehir merkezinde yer alan Köln Katedrali, ihtişamlı yapısıyla bu şehirde görülmesi gereken en önemli yerlerin başında gelir. Orijinal adı Kölner Dom olan katedralin yapımına 1248 yılında başlansa da yüzyıllar boyunca maddi sıkıntılardan dolayı ve eldeki diğer imkânsızlıklardan ötürü “bitirilemeyen inşaat” olarak nam salmıştır. 19. yüzyılda tekrar yapımına devam edilen katedralin tamamlanması toplamda 632 yıl sürer ve 1880 yılında hizmete açılır. Gotik tarzda inşa edilen Köln Katedrali, 7000 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. Çift kuleli katedralin yüksekliği ise 157 metreyi bulmaktadır. Sadece Köln’ün değil, Kuzey Avrupa’nın da en büyük Gotik kilisesi olarak kabul edilen katedral, 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul girmiştir. Papa XVI. Benedictus, 2005 yılında düzenlenen Dünya Katolik Gençleri Günü dolayısıyla Köln’e gidip, milyonlarca insana Köln’ün Hıristiyan alemi için hâlâ kutsal bir şehir olduğunu, bunda da yüzyıllardan bu yana kemikleri bu katedralde olan Üç Kutsal Kral’ın etkisinin olduğunu anlatmıştır. Hem Köln’ü ziyaret edenler hem de yerel halk için önemli bir yere sahip olan Köln Katedrali’ni günde ortalama 20 bin kişi ziyaret etmektedir. Katedral, Köln Merkez Garı’nın hemen yanındadır ve ulaşımı çok kolaydır.

Köln Teleferiği
Köln Teleferiği

Ren Nehri üzerinde işleyen teleferik şehri kuş bakışı görmek için oldukça ideal. Nisan ayından Ekim’e kadar kullanılabilen Köln Teleferiği, 1957 yılından beri hizmet veriyor. 935 metre yükseklikte işleyen toplu taşıma aracı düşük hızı sayesinde Köln Katedrali başta olmak üzere kentin birçok yerini seyretmek ve fotoğraflamak için uygun ortamı yaratıyor.

Kolumba Müzesi
Kolumba Müzesi

Köln’deki St. Kolumba Kilisesi’nin kalıntıları üzerine inşa edilen Psikoposluk Kilisesi’nin yeni yapısı olarak kabul edilen Kolumba Müzesi olarak 2007 yılında hizmete açılmıştır. 2003-­2007 yılları arasında İsviçreli ünlü mimar, mimarlık ve müzik eleştirmeni Peter Zumthor’un tasarladığı yapı, Roma dönemine ait kalıntıların yanı sıra 19. yüzyıl kilisesinin de kalıntılarının bulunduğu bölgeye yapılmıştır. Bu yapı sayesinde Zumthor, 2009 Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazanmıştır. Kolumba Müzesi, hem St. Kolumba Kilisesi’nin kalıntılarının ziyaret edilebileceği hem de Gottfried Böhm'ün 1950'lerde bölgeye inşa ettiği oktagonal bir şapel biçiminde “Kalıntılar İçinde Meryem” adlı eseri ile birleşecek şekilde tasarlanmış. Açılmış olan yarışma ile bağlantılı olarak, kalıntıların içinde ayrıca Richard Serra’nın “Boğulmuş ve Korunmuş” adlı eseri de mevcut. Müzede yağlıboya, çizim ve baskı eserler, heykeller, dekoratif sanat objeleri ve dini ikonalar görülebiliyor. Müze salı günleri kapalıdır.

Parfüm Müzesi
Parfüm Müzesi

Köln’de gezilmesi gereken bir nokta ise Parfüm Müzesi orijinal adıyla Duftmuseum’dur. Bu ilginç müze, Obenmarspforten Sokağı üzerindeki Farina Evi’nde ziyaretçilerini ağırlıyor. Tasarladığı parfüme yaşadığı şehrin adını veren Johann Maria Farina’nın heykelinin bulunduğu müzede parfüm üretiminin yapıldığı odaların yanı sıra sanat eserleri, tarihi resimler ve mobilyalar sergileniyor. Müze haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.

Roma-Germen Müzesi
Roma-Germen Müzesi

Şehrin merkezinde yer alan Roma-Germen Müzesi, kentin üzerine kurulduğu Roma yerleşimine ait arkeolojik eserlere ev sahipliği yapan önemli bir müzedir. Orijinal adı “Römisch­Germanisches Museum” olan müze, 1974 yılından bu yana şimdiki binasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müze bünyesindeki eserlerin tarihi paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Roma dönemine ait yerel üretim cam eserlerden oluşan dünyadaki en büyük koleksiyon Roma-­Germen Müzesi’nde bulunuyor. Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edilebilen müzede Roma döneminden cam ve seramikler, Germen döneminden mücevherler ve anıt mezarlar mutlaka görülmesi gereken eserler arasında yer almaktadır.

Schildergasse
Schildergasse

Schildergasse, şehri ziyaret eden gezginlerin Köln gezilecek yerler listelerine ekledikleri bir diğer alışveriş cenneti. Hohe’den sonra şehrin ikinci en eski caddesi olarak bilinen Schildergasse, başta giyim ve ayakkabı mağazaları olmak üzere parfüm, spor ürünleri ve cep telefonu satan dükkânlara ev sahipliği yapıyor. İsmi “kalkan” kelimesinden gelen popüler cadde üzerinde mağazaların yanı sıra St. Antonier Kilisesi ve Renzo Piano tarafından tasarlanan Weltstadthaus gibi ilgi çekici binalar bulunuyor. 

Wallraf-Richartz Müzesi
Wallraf-Richartz Müzesi

Alman Franz Ferdinand Wallraf ve Johann Heinrich Richartz’ın yaşamları boyunca sakladıkları eserlerden oluşan Wallraf-Richartz Müzesi, Köln’deki üç büyük müzeden birisidir. Müzede Orta Çağ döneminden 20. yüzyılın ilk evresine kadar olan eserler sergilenmektedir. 1861 yılında hizmet vermeye başlayan müze, Alman Mimar Oswald Mathias Ungers tarafından tasarlanmıştır. Dönemsel olarak farklı kişilerin koleksiyonlarının eklenmesiyle müzenin sahip olduğu değer artmaktadır. Gotik, Rönesans, barok ve empresyonist akımlarına ait eserlerin sergilendiği müzede pek çok değerli eser mevcut. Bu muhteşem müzeyi her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Nereye Gidilir? • Eski Şehir Meydanı
 • Gross St. Martin
 • Ludwig Müzesi
 • Hohenzollern Köprüsü
 • Köln Merkez Camii
 • Schnütgen Müzesi
 • 4711 House
 • Kölntriangle
 • Melaten-Friedhof
 • General Jan Won Wert Heykeli
 • St. Pantaleon’s Church
 • Altenberg Katedrali
 • Köln Belediye SarayıNe Yapılır? • Ren Nehri’nde mutlaka bir tura katılın ve bu mükemmel şehri bir de nehirden gözlemleyin
 • Tren ya da otobüsler ile şehrin biraz dışına çıkarak Almanya’nın en büyük tema parkı Phantasialand’ı ziyaret edin
 • Parfüm Müzesi’nde daha önce hiç koklamadığınız parfümlerle mest olun
 • Teleferikle şehri kuşbakışı izleyin
 • Şehrin geneline yayılan çok sayıdaki eğlence merkezinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenin
 • Bisiklet kiralayıp şehri turlayın
 • Çikolata Müzesi’nde daha önce hiç görmediğiniz ve tatmadığınız değişik çikolataları deneyimleyin
 • 7 bine yakın hayvanın bulunduğu Köln Hayvanat Bahçesi’nde eğlenceli anlara imza atın
 • Şehrin en hareketli caddesi Hohe’de alışveriş yapın ve yerel bir restoranda Alman mutfağından lezzetler tadınNe Alınır?Köln, birbirinden güzel alışveriş merkezleri ve dükkânları ile alışveriş anlamında zengin seçenekler sunuyor. Büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra dünyaca ünlü mağazaların yer aldığı Hohe Strasse, şehrin en popüler alışveriş duraklarından biridir. Alışveriş yapmak için bir diğer adres ise Schildergasse. Bu caddenin sonunda Olivandenhof ve Neumarktpassage adında iki ünlü alışveriş merkezi bulunuyor. Hohe Strasse’de dolaşırken birkaç Türk’e denk gelirseniz şaşırmayın. Türk nüfusunun yoğun olması sebebiyle Türklerin işlettiği birçok restoran ve market bulmanız mümkün. Şehrin en şık dükkânlarının bulunduğu Brüsseler Caddesi’ne uğramadan olmaz. Özel tasarım parçalara meraklıysanız, Brüsseler Parkı ve karşı sokağı boyunca bu tarz ürünler satan birçok butik bulabilirsiniz. Köln’de bulunan önemli alışveriş duraklarından bahsedelim…

Lego Store: Çocuklu ailelerin merakla inceleyeceği Lego Store, Köln çarşısının ortasında yer alan ve oldukça büyük bir dükkândır. Burada, yaş gruplarına göre ayrılmış reyonlar arasında yüzlerce çeşit lego bulunmaktadır. Orta kısımda çocukların özgürce oynayabileceği bir alanında bulunduğu bu dükkân, dikkat çeken alışveriş noktalarından bir tanesidir. Adres: Hohe Strasse 52- 58, 50667 Köln, Almanya

Robert Ley Outlet Köln: Her yerde olduğu gibi Köln’de de outlet seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Köln’de en çok tercih edilen mekânlardan bir tanesi olan bu yapıda, mutfak eşyalarındaki modadan ayakkabı ve giyim eşyalarındaki modaya kadar pek çok ürüne ulaşmak mümkündür. Adres: Otto Hahn Strasse 21, 50997 Köln, Almanya

Kolonaki Lifestyle Store: Yenilikçi alışveriş mekânları arasında olan Kolonaki Lifestyle; butiklerin, kuaförlerin ve kahve içerek dinlenmek isteyenler için oldukça popüler yerdir. Adres: Spichernstrasse 6, 50672 Köln, Almanya

Kölner Weinkeller: Almanya’ya gelindiğinde içki alarak ülkelerine dönmek isteyenlerin sayısının oldukça fazla olduğu bilinmektedir. Hem Almanya genelinde hem de diğer ülkelerdeki en ünlü şarapların bulunduğu, Kölner Weinkeller şarap mahzeni; içki konusunda alım yapmak isteyenlerin muhakkak görmesi gereken yerler arasındadır. Adres: Stolberger Strasse 92, 50933 Köln, AlmanyaNe Yenir?Köln mutfağı dünya mutfakları arasında oldukça hatırı sayılır bir yere sahiptir.  Buradaki yemekler her türlü damak zevkine hitap edecek niteliktedir. Köln’de öne çıkan lezzetlerden biri sosis ve patatestir. Yöresel lezzetlerin çoğunda bu iki malzeme kullanılır. Köln havyarı olarak bilinen, aslında soğanlı bir sosis türü olan Kölsher Kaviar, Patates ve elma püresi ile hazırlanan, gözlemeye benzer Rievkoche, Soğan, elma ve patates püresiyle hazırlanan bir sosis türü olan Himmel un Aad ve ünlü Köln Birası Kölsh şehre özgü tatlardandır. Köln’de geleneksel lezzetlerin dışında farklı damak zevkine uygun lezzetler bulmak mümkündür.

Beef Brothers: Leziz bir Hamburger’in tadına varmak istiyorsanız, gitmeniz gereken yer kesinlikle Beef Brothers. Şehrin en iyileri arasında yer alan mekânda burgerler hem göze hem damağa hitap ediyor. Adres: Aachener Str. 12, 50674 Köln, Almanya

Max Stark: Leziz et yemekleriyle öne çıkan bu restoranın en ünlü yemeği Köln usulü şinitzel. Porsiyonları yeterince büyük olan mekânda hem başlangıç hem ana yemek söylememenizi tavsiye ederiz. Adres: Unter Kahlenhausen 47, 50668 Köln, Almanya

Papa Joe’s Biersalon: Bohem havası ve sıcak atmosferiyle öne çıkan restoran, caz müziğini sevenler için biçilmiş kaftan. Haftanın her günü canlı caz müziği yapılan mekânda birayla beraber Alman mutfağına özgü lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Adres: Alter Markt 50-52, 50667 Köln, AlmanyaNe Zaman Gidilir?Almanya’nın geneline göre Köln’de daha ılıman bir hava hâkimdir. Yıl genelinde hava sıcaklığı 2 ile 26 derece arasında değişir. Kış aylarında kar yağışı görülür ama kısa sürer. Yazın ise yağışlar görülebilir. Nisan gibi ısınmaya başlayan hava sıcaklığı 15 derecelere kadar çıkar. Yılın en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos’ta ise 22-26 derece arasında seyreder. Hava koşulları nedeniyle Nisan-Eylül ayları arası şehri gezmek için en uygun zamanlardır. Ancak yağmurun ne zaman yağacağını kestirmek zor olduğundan yanınızda bir şemsiye bulundurmanızda fayda var.Eğlence ve Gece HayatıKöln’de gündüz hayvanat bahçesi ve eğlence parklarında, akşamları ise kentin her köşesinde yer alan bar ve kafelerde zamanınızı geçirebilirsiniz. Şehirde gece hayatının ilk durağı İngiliz barları ile birahane karışımı olan bira evleridir. Bunların dışında gece kulüpleri ya da daha farklı tip barlar da bulabilirsiniz. Şehrin birçok yerine yayılmış olan bu tip mekânlar için ilk olarak “Altstadt” ya da “Rudolfsplatz” ’a bakabilirsiniz. “Früh am Dom”, “Pepe”, “Rosebud” şehirde bar olarak öne çıkan yerler arasında yer alıyor. Daha hareketli bir gece için “Alter Wartesaal”, “Studio 672” ya da “Underground” a gidebilirsiniz. Canlı müzik dinlemek için ise gidilebilecek favori mekân “Lanxess Arena”.Festival ve EtkinlikKöln'de yıl boyunca çok sayıda festival düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır;

 • Şubat - Köln Karnavalı: Kostümlü geçit törenleri, partilerle kutlanıyor.
 • Haziran - Romen Yaz Festivali: Romen Kiliseleri ile ünlü Köln’de her iki senede bir bu kiliselerde klasik müzik dinletileri oluyor.
 • Temmuz - SummerJam: 3 gün boyunca reggae müzik performansları sergileniyor.
 • Temmuz - Müzikli Havai Fişek Gösterileri
 • Eylül - Köln Maratonu
 • Kasım - Kunstsalon Müzik Festivali
 • Kasım - Müze Geceleri
 • Kasım - Christmas Markets

Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 18 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifini biz sunuyoruz

440’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit