Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Her Gün Hareketli Otobüslü Büyük Balkan Turu

Dubrovnik Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Dubrovnik Şehir Merkezi
Dubrovnik Şehir Merkezi

Hırvatistan'ın en güzel şehirlerinden biri olan Dubrovnik, küçük ve tarihi yapısıyla, modern tesisleriyle, çeşitli cafe ve restoranlarıyla son yıllarda turistlerin gözdesi olmuştur.

Old Town
Old Town

Şehri çevreleyen surları ve Dubrovnik katedrali ile ünlü olan Eski Şehir, Hırvatistan 'ın 1991'de Yugoslavya'dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle önemli ölçüde zarar gördü. UNESCO'nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle şehir eski görünümünü büyük ölçüde geri kazandı.Nereye Gidilir?Old Town (Eski Şehir)
Adriyatik’in incisi olarak adlandırılan Dubrovnik’in tarihî şehri (Old Town) Gothik, Rönesans ve Barok Mimarisi’nin izlerini taşıyan kiliseleri, sarayları, çeşme ve manastırları ile Ortaçağ’dan günümüze ulaşmış en önemli kentlerden biridir. 1667 yılındaki büyük depreme ve 1990 yılındaki savaşa rağmen, yapılan restorasyon çalışmaları ile şehir eski dokusuna kavuşturulmuştur. UNESCO tarafından dünya mirasları kapsamında koruma altına alınan şehir, Dalmaçya kıyılarının eşsiz manzarası ile 13. Yüzyıl’ın liman kenti havasını bir arada sunmaktadır.

Stradun Caddesi
Stradun Caddesi, Dubrovnik’in kalbidir. Yaklaşık 300 metre uzunluğundaki cadde, şehrin ticaret merkezi olduğu gibi önemli kutlamaların ve festivallerin de adresidir. Hırvat ve Slavların ortak mimari kültürü ile oluşturulan ve önceleri Yunanca “cadde” anlamına gelen “Pletea” olarak adlandırılan alan, bölgedeki Venedik hâkimiyeti sonrasında büyük cadde anlamına gelen “Stradun” ismiyle anılmaya başlamıştır. Parke taşlarla döşenmiş cadde boyunca alışverişin keyfini çıkarabilir ve şehrin günlük yaşantısını yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Mljet Parkı
Dubrovnik’e yaklaşık 3 saat uzaklıkta, Adriyatik’in berrak sularında bulunan Mljet Parkı, Hırvatistan’ın doğal güzelliklerini gözler önüne seren bir milli bir parktır. Adanın tam ortasında büyük göl ve küçük göl anlamına gelen Veliko Jezero ve Malo Jezero adında iki tuz gölü bulunmaktadır. Adanın en dikkat çekici yeri ise bugün restoran olarak kullanılan ve 12. Yüzyıl’da inşa edilmiş Saint Mary Manastırı’dır. Muhteşem bir gün batımı manzarasına sahip olan adada kayaking yapabilir ve göllerde yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Dubrovnik Köprüsü
Franjo Tudman Köprüsü olarak da bilinen Dubrovnik Köprüsü, 518 metre uzunluğunda olup Hırvatistan’ın en modern yapıları arasındadır. Yapımına 1989 yılında başlanan köprünün inşasına savaş sırasında ara verilmiş ve daha sonra köprü Zagreb Üniversitesi’nin Sivil Mühendislik Bölümü tarafından yeniden tasarlanmıştır. Dubrovnik ile Gruz Limanı’nı birbirine bağlayan Dubrovnik Köprüsü, muhteşem manzarasının yanı sıra doğa ile bütünleşmiş mimarisi ile de dikkat çekmektedir. 

Korcula Adası
Hırvatistan’ın bağlar ve zeytin ağaçları ile dolu yemyeşil adası Korcula’da, Balkanlar’ın doğası ve tarihi iç içe geçmiş haldedir. Dubrovnik ya da Split’ten feribotla ulaşabileceğiniz Korcula Adası’nda müzeler, küçük plaj ve koyların yanı sıra tipik kiremitli Balkan evlerini ve kuleleri keşfedebilirsiniz. Ünlü gezgin Marco Polo’nun doğduğu yer olması açısından da tarihî bir önem taşıyan adada, zamandan soyutlanarak huzur ve sakinliği bir arada bulabilirsiniz. 

Sponza(Rector)Sarayı
Stradun Caddesi’nin bitiminde bulunan Sponza (Rector) Sarayı, 1516- 1522 yılları arasında 1667’deki büyük depremden önce inşa edilmiş olup, bölgedeki en önemli eserlerden biri olarak kabul edilmektedir. Saray binası Gotik Miamari ve Rönesans Mimarisi’nin belirgin özelliklerini taşımaktadır. Her yaz Dubrovnik Yaz Festivali’nin açılışına en sahipliği yapan Sponza Sarayı’nda yıl boyu birçok konser, tiyatro gösterisi ve şiir dinletileri gerçekleşmekte, ve devlet arşivi ve cumhuriyet dönemine ait altınlar sergilenmektedir. Eğer sıcak bir yaz günü yolunuz bu kente düşerse sarayın kemerli kısımlarında ya da civarında soğuk suların aktığı çeşmelerde serinleyebilirsiniz. 

Franciscan Manastırı ve Müzesi
Franciscan Manastırı, 1347 yılında dünyanın ilk eczanelerinden biri olarak manastırın rahipleri tarafından kurulmuştur. Bugün müze olarak hizmet veren manastır binası, 11. Yüzyıl’dan 19. Yüzyıl’a kadar biriktirilmiş birçok objeye, işlemeli porselenlere ve geniş bir kütüphaneye ev sahipliği yapmaktadır. Franciscan Manastırı, 1667 yılında yaşanan büyük depremde ve ardından meydana gelen yangında oldukça zarar görmüştür. Öyle ki efsaneye göre manastırda bulunan altın ve gümüş sunaklar yangının sıcaklığına dayanamayarak erimiş ve Stradun Caddesi’ne akıp yok olmuştur. 

Dubrovnik Ortodoks Kilisesi
19. Yüzyıl’ın sonlarında Neo-Bizans stilinde inşa edilmiş olan Dubrovnik Ortodoks Kilisesi, Old Town içerisinde bulunmaktadır. Kilisenin iç tasarımında 15. Ve 16. Yüzyıl’a ait Balkan ikonaları bulunduğu gibi Miroslav Gospel incilinin replikalarının sergilendiği bir müze de bulunmaktadır. Bunlara ek olarak içerisinde farklı dillere ait 12.000 kitabın bulunduğu kilise kütüphanesini de gezebilirsiniz.

Lovrijenac Kalesi
Dubrovnik’in özgürlüğünün ve sonsuzluğunun simgesi olarak kabul edilen Lovrjenac Kalesi, tarihî şehrin batısındaki Pile Kapısı civarında kurulmuş olup 37 metre yüksekliğindedir. Şehri savunma amacıyla inşa edilmiş olan taş kalenin girişinde Latince “Özgürlük dünyanın hiçbir altınına satılmadı” yazmaktadır. Günümüzde Dubrovnik Yaz Festivali dâhilinde birçok tiyatro oyununa ev sahipliği yapan Levrjenac Kalesi, özellikle kalede oynanan Sheakespeare gösterileri ile bilinmektedir.

Ston Surları
Ston Surları, Dubrovnik’e 25 km uzaklıktaki Ston Şehri’ni yedi kilometre boyunca çevreler. Avrupa’nın Çin Seddi olarak da bilinen bu surlar 14. ve 15. Yüzyıl arasında yapılmıştır. Günümüze inşa edildiği ilk haliyle ulaşamasa da surlar üzerindeki 40 kulenin 20’si ile 5 adet kale hala varlığını sürdürmektedir.Ne Yapılır? • Lapad Koyu ve Banje Plajı’ndan Adriyatik’e dalın.
 • Buzara’yı tadın.
 • Dubrovnik teleferiği ile manzaranın keyfini çıkarın.
 • Konavle’de jeep safariye çıkın.
 • Hırvat şarapları ve biralarını tadın.
 • Strukle yemeğini keşfedin.
 • Elafiti Adaları Turu’na katılın.Ne Alınır?Küçük ve şirin kent Dubrovnik’te alışveriş olanakları da kendisi gibi küçük fakat şirindir. Şehirle özdeşleşen hediyelik eşyaların başında lavanta torbaları, mercan taşlarından yapılmış takılar, Konavle Bölgesi’nde üretilen danteller ve el işi işlemeler gelmektedir. Bunun yanında Gunduliceva Meydanı’nda kurulan yerel pazarlarda köy ve kasabalardan gelen kurutulmuş sebzeler, zeytinyağları ile Rajika adı verilen erik rakısından satın alabilirsiniz. Kravat’ın doğduğu topraklardan hatıra olarak, sevdiklerinizin zevkine uygun ipek kravatlar bulabilirsiniz. Alışveriş merkezleri genellikle şehrin en ünlü caddesi olan Stradun’da bulunmaktadır. Butikler ve diğer mağazalar Old Town’da bulunan Dubrovnik Saat Kulesi ve Dubrovacka Kuca civarında yer almaktadır.

Bio & Bio
Gruž ve Pile bölgesinin arasında Šipčine otobüs durağına çok yakın bir mevkide bulunan Bio&bio, şehrin en büyük organik pazarlarından biridir. Pazarda sadece gıda değil, kozmetik alanında da birçok doğal ürün bulabilirsiniz.
Adres: Vukovarska 24, Mercante Centar, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Tel:+385 20 311 614

Dubrovačka Kuća
Çoğu hastalığın tedavisinde kullanılan banyo tuzları, lezzetli zeytinyağlar ve bölgesel şarapları bulabileceğiniz Dubrovačka Kuća'da Zagreb El Sanatları Müzesi'nin ürettiği seramik ve cam ürünlerini de çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.
Adres: Od sv Dominika, Old City, Dubrovnik
Tel: 20 322 092

Maria Boutique
Ploče Kapısı'nda bulunan Maria Boutique, moda odaklı konsept bir mağazadır. Hırvatistan'da Givenchy, Stella gibi ünlü markaları bulabileceğiniz nadir yerlerdendir. Mağazada sergilenen özel tasarım aksesuarlara mutlaka göz atmalısınız.
Adres: Ulica Sv Dominika, Old Town

Clara Stones Jewellery Store
Adriyatik'in pembe mercanları, benzersiz incileri ve değerli taşlarından yapılmış farklı mücevher tasarımlarını bulabileceğiniz Clara Stones Jewellery Store, şehrin en işlek caddesi Stradun'a çok yakın bir mevkide yer almaktadır.
Adres: Nalješkovićeva 8, Dubrovnik, Croatia
Tel : (+385-20) 32 17 06

Lega-Lega
Old Town’da bulunan Lega-Lega, orjinal tasarımlı defterler, t-shirtler ve benzeri hediyelik eşyaların satıldığı bir mağazadır. Osijekli genç tasarımcıların ürünlerini görmek için Stradun Caddesi'ne mutlaka uğrayın.
Adres: Dropčeva 3,20000 Dubrovnik, Croatia
Tel: +385 31 494 104

DOC Kerum Shopping Center
Dubrovnik'in en büyük alışveriş merkezi olan Doc, Lapad bölgesinde bulunmaktadır. AVM içerisinde çocuklar ve yetişkinler için her türlü mağaza, süpermarket ve restorana rahatça ulaşabilirsiniz. Benetton, Nike, Miss Sixty ve Mala Mare gibi ünlü markaların mağazalarından uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz.
Adres: Kralja Tomislava 7, Dubrovnik, 20000
Tel: + 385 20 323 887Ne Yenir?Tarih boyunca farklı ırkların hâkimiyeti altında yaşayan Dubrovnik’te melez bir yemek kültürü hâkimdir. Deniz mahsulleri ve sebzeden yapılan yiyecekler sıklıkla tüketilmektedir. Yemekler genel olarak fazla baharat ya da biber içermez fakat “Vegeta” adı verilen ve çeşitli sebze tozlarının karışımından elde edilen yöresel baharat yemeklerin vazgeçilmezidir. Şehirde dünya mutfağından örnekler ya da büyük gıda zincirlerinin şubelerini bulmak mümkündür, ancak Dubrovnik’e gelip de bir balık restoranına uğramadan dönmek olmaz. Özellikle “Lignje s krumpirom “adı verilen patatesli kalamarı, Hırvat üretimi şaraplardan biri eşliğinde mutlaka denemelisiniz. Bunun yanında Dubrovacka Rozata tatlısı ve Pasticada adı verilen biftek yemeği Dubrovnik’te tadabileceğiniz tatlar arasındadır.

Taj Mahal
Yemek menüsünde ağırlıkla Boşnak Mutfağı'ndan örnekler sunan Taj Mahal'in vejetaryenler için özel menüleri de bulunmaktadır. Genellikle bifteklerde kullandıkları ve adına sudžukice dedikleri soslarla hazırlanan yemeklerinden mutlaka tatmalısınız.
Adres: Ulica Nikole Gučetića 2, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Tel:+385 20 323 221

Kamenice
Hırvat Mutfağı'nın yerel örneklerini sunan restoranda özellikle kalamar, hamsi ya da istiridye ile yapılan yemeklerin tadına bakabilir, sosyalist döneme özgü dekorasyonu ile de geçmişte yolculuk yapabilirsiniz.
Adres:  Gundulićeva poljana 8, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Tel:+385 20 323 682

Restaurant Nautika
Eski şehrin girişine çok yakın bir bölge olan Pile'de yer alan restoranın Adriyatik manzaralı teraslarında şık bir akşam yemeği yiyebilir, Lovrijenac ve Bokar Kaleleri'nin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Özel bir şef grubunun hazırladığı menülerde deniz ürünleri ağırlıklıdır. Restoranın Dalmaçya Adası'nda tutulan ıstakozları, Nautika’ya özgü spesiyaller arasındadır.
Adres: Brsalje ulica 3, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Tel: +385 20 442 526

Lokando Peskarija
Balık pazarının hemen yakınında bulunan Eski Liman'da yer alan bu restoranda şehrin en taze deniz ürünlerini yiyebilirsiniz. Sonrasında tadacağınız Rozara Dubrovnik isimli yöresel tatlıyla yemeğiniz çok daha lezzetli bir hale gelebilir. Deniz manzaralı masalarda tekneleri izleyebilir ve yerel şarapları deneyebilirsiniz.
Adres: Pred Dvorom 1, 20000 Dubrovnik
Tel: +385 20 32 47 50

Tovjerna Sesame
Eski Şehre yürüme mesafesinde, 19. Yüzyıl'dan kalma bir binada hizmet veren Sesame, Dubrovnik'teki çoğu restorana göre çok daha zengin bir menüye sahiptir. Antikalarla döşenmiş harika terasında mangalda biftek, renkli mevsim salatası ya da trüf mantarından yapılmış lezzetli yemekler bulabilirsiniz.
Adres: Dante Alighieria b.b.
Tel: +385 20 412 910

Defne
Hotel  Pucić  Palace’ın bünyesindeki  Defne, eski şehrin ambiyansı ve dev terası ile şehrin gözde mekânlarındandır. Türk, Yunan ve Balkan yemeklerinin yoğun olduğu ve Doğu Akdeniz havasının hissedildiği menüsü ile restoran, misafirlerine benzersiz tatlar sunmaktadır.
Adres: The Pucic Palace Hotel, Ulic od Puca 1, Dubrovnik
Tel: + 385 20 326 222Ne Zaman Gidilir?Dalmaçya kıyılarının güzel kenti Dubrovnik, yaz tatilleri için ideal. Kalabalıktan hoşlanmayan, ama Dubrovnik’in harika plajları ve özgün mimarisinden mahrum kalmak istemeyenlerden iseniz, yazdan kalma günlerin yaşandığı eylül ve ekim aylarını tercih edebilirsiniz.Eğlence ve Gece HayatıDubrovnik’in doğal ve tarihî güzelliklerle bezeli dingin sokakları, günün batmasıyla birlikte çehresini harekete ve eğlenceye doğru değiştirir. Deniz kenarına kurulmuş masalarda taze deniz ürünleri ve yerel şaraplarla uzayan sofralar, revü şovları, akrobasi gösterileri, ve sokak müzisyenlerinin performanslarıyla bambaşka bir lezzete kavuşur. Geceyi sabaha bağlamak isteyenler için barlar, casinolar, publar ve gece kulüpleri nezih ortamlarında misafirlerine keyifli anılar yaşatmak için yorulmaksızın hizmet verir.

Latino Club Fuego
Şehrin kuzeyindeki Pile’de bulunan Lationo Club Fuego, Dubrovnik’in en eski ve köklü barlarından biridir. İsmi sebebiyle Latin müzikleri çalan bir mekân olduğu algısı yaratsa da Fuego’da genellikle elektronik müzik ya da popüler şarkı listeleri çalınmaktadır. Kulübün geniş dans pistinde rahatça dans edebileceğiniz gibi, girişte herhangi bir kıyafet zorunluluğu da yoktur.
Adres: Pile Brsalje 11 Old Town
Tel: + 385 20 312-870

Club Lazareti
16. Yüzyıl’da karantina bölgesi olarak kullanılan Ploce bölgesinde yer alan kulüpte çoğunlukla konserler ve özel davetler verilmektedir. Lazareti sanat atölyesi olarak kullanılmaya başlanan alan daha sonraları bir gece kulübüne dönüştürülmüştür. Mekânda genellikle rock ve alternatif müzik tercih edilmekle birlikte bazı özel günlerde konsept dışı müzikler de çalınmaktadır.
Adres: Rana Supila 8 20000 Dubrovnik

Buža
Eski şehrin güney kıyısında bulunan kayalıklara kurulmuş olan Buža’ya, Soul ve Funk melodiler peşinden dar bir tüneli takip ederek ulaşılmaktadır. Gün ışığından tamamen yalıtılmış ortamı, beton masalar üzerine yapılan soğuk içecek ve levrek servisiyle Buza, sıcak yaz günlerinde serin bir gece geçirmek isteyenlerin uğrak mekânlarındandır.
Adres: Crijevićeva ulica 9, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Telefon:+385 98 361 934

Trubadur Hard Jazz Café
Dubrovnik gece yaşamının köşe taşlarından olan Trabadur, açık havada servis yapılan masaları ve canlı caz konserleriyle adını duyurmuştur. Eğer kaliteli caz dinleyip içkinizi yudumlamak istiyorsanız daha fazla mekân araştırmanıza gerek yok. Trabadur tam size göre!
Adres: Bunićeva poljana 2, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Telefon:+385 20 323 476

D'vino Wine Bar
Eğer şaraptan anlıyor ya da farklı coğrafyalarda üretilmiş birbirinden farklı şarapları tatmaktan hoşlanıyorsanız D’vino Şarap Bar’ın küçük ama samimi ortamını ziyaret edebilirsiniz. Üstelik mekânın duvarında yazan “ burada söz konusu sizin değil şarabınızın yaşı” gibi esprili yazılarla da eğlenebilirsiniz.
Adres: Palmotićeva ulica 4A, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Telefon:+385 20 321 223

Golden Sun Casino
2008 yılında Libertas Otel’in restorasyonu sonrasında hizmet vermeye başlayan casino, Dubrovnik gece yaşamındaki alternatifleri ve bahis oyunlarını artırmak amacıyla kurulmuştur. Texas Hold'em, Karayip Poker, Amerikan Rulet, Black Jack ve Punto Banco gibi birbirinden farklı slot makineleri ve yenilikçi oyunları ile şansını denemek isteyenler için ideal bir mekândır.
Adres: Liechtensteinov put 3, 20000, Dubrovnik, Hırvatistan
Telefon:+385 20 638 588

Caffe Bar Nonenina
Old Town içerisindeki tarihi yolculuğunuza mola verdiğinizde, küçük bir sokakta bulunan Nonenina’da yüz seksenden fazla kokteyl, viski, şarap ve diğer yerli-yabancı içecekleri bulabilirsiniz. Tütün sever müşterilere Küba Purosu da ikram edilmektedir.
Adres: Pred Dvorom 4, Dubrovnik, Croatia
Tel: +385 (0)91 333 06 01Festival ve EtkinlikYeni Yıl
Yeni yıl kutlamaları için halk genellikle 31 Aralık günü, Eski Şehir’de bulunan Stradun Caddesi’nde toplanmaktadır. Eğlenceli partiler ve kutlamalar yapılmaktadır. Bazı otellerde yılbaşına özel kutlamalar gerçekleştirmektedir.

Müzeler Gecesi
Her yıl 27 Ocak’ta Rector Sarayı’nda toplanan akademisyenler ve sanatçılar özel bir açılış konuşmasıyla etkinliği başlatırlar. Etkinlik çerçevesinde, şehrin önemli müzelerinin kapıları gece 01.00’e kadar ziyaretçilere açık kalmaktadır.

St. Blaise Festivali
Her yıl 2-3 Şubat’ta Dubrovnik’in koruyucu azizi olduğuna inanılan St. Blaise için Eski Şehir içerisinde kutlamalar yapılır. St. Blaise’nin heykelleri ya da adına yapılan anıtlar renkli kurdelelerle süslenir ve göstericiler özel kostümler giyerek yerel dansları sergilerler.

Karnaval
Mardi Grass festivallerinin Dubrovnik versiyonu olan bu kutlama bir hafta boyunca Revelin Fort’ta uzun kostümlü geçitler, balo ve dans gösterileriyle renkli bir şekilde devam etmektedir. Karnaval her yıl Şubat ayı içerisinde belirlenen bir tarihte gerçekleştirilmektedir.

Dubrovnik İstiridye Festivali
İstiridyelerin, Hırvat Mutfağı için ne kadar önemli bir malzeme olduğu aşikârdır. Özellikle mart ayı içerisinde Dalmaçya kıyılarından yılın en lezzetli istiridyeleri çıkmaktadır. 19 Mart'ta kutlanan St. Joseph Bayramı ile beraber yapılan İstiridye Festivali, gastronomların yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Her türlü yemeği yapılan istiridyeler, dört gün boyunca Stradun Caddesi'nde tüm ziyaretçilere yerel şaraplar eşliğinde tattırılmaktadır.

İlkbahar Festivalleri

Libertas Film Festivali
Özellikle Avrupa ve Balkan yönetmenlerinin filmlerini buluşturan Libertas Film Festivali, 2011 yılından itibaren Hollywood’lu yönetmen ve oyuncuların da yoğun ilgisini almaya başlamıştır. Bir hafta boyunca süren festival dâhilinde şehirde bulunan tüm sinemalarda özel gösterimler yapılmaktadır. Festival tarihi bahar ve yaz ayları içerisinde belirlenmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için festivalin web sitesini  www.libertasfilmfestival.com adresinden ziyaret edebilirsiniz.

Dubrovnik Shakespeare Festival
İlk kez Hırvat asıllı Amerikan oyun yazarı Micheal Lederer tarafından düzenlenen etkinlik, zamanla Hırvatistan’ın kültür ve sanat gelişimine katkı sağlayan geleneksel bir festivale dönüşmüştür. Shakespeare oyunlarının, Hırvatların bakış açısıyla yorumlanmış halini görebilir, bunun yanında Lederer’in kendi yazdığı oyunları da festival dâhilinde izleyebilirsiniz. Festival her yıl Nisan ve Mayıs ayları içerisinde düzenlenmektedir.

Yaz Festivalleri

Uluslararası Dubrovnik Opera Festivali
20. Yüzyıl'ın en önemli opera sanatçılarından olan Cavtat doğumlu Tino Pattiera'nın adına adanmış festival her yıl dört gün boyunca Haziran- Temmuz ayları içerisinde yapılmaktadır. Rector Sarayı'ndaki konserler Saraybosna Filarmoni Orkestrası ve Dubrovnik Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kent Kültürünü Canlandırma Festivali
İlk kez 2005 yılında 70 sanatçı ve 50 özel davetliyle ve Temmuz- Ağustos aylarında yapılan festival geçen yıllar içerisinde gelenekselleşmiştir. Entelektüel kültür ile sokak kültürünü harmanlamayı amaçlayan festival Orlanda Kulüp'ün desteğiyle yapılan bir dizi konser, tiyatro, sergi ve film gösterimlerinden oluşmaktadır.

Dubrovnik Yaz Festivali
Eski Şehrin her sokak ve caddesine yayılmış ve Edingburgh'taki yaz kutlamalarını aratmayan gösterilere sahne olan Dubrovnik Yaz Festivali'nin amacı şehrin tarihi zenginliğini yaşatmaktır. Şehrin mehtaplı surlarında görsel bir şölen yaşayabilir, düzenlenen sokak festivallerindeki performansları izleyebilirsiniz. Festival her yıl Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde düzenlenmektedir.

Water Polo Wild League
Dubrovnik'in Divlja Liga'sı sporseverler tarafından bilinen eşsiz bir aktivitedir. Şehir plajlarındaki su topu müsabakalarından oluşan bu etkinliğine dünyanın dört bir yanından şampiyonayı kazanmak için gelen su topu takımları katılmaktadır. Her yıl 12 Temmuz ile 13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen ligin, Eski Liman'da düzenlenen ve festival havasında geçen final maçlarına yoğun ilgi gösterilmektedir.

Re-Vel-Ini
Hırvat sanatçıların dört gün boyunca Eski Liman ile aynı adı taşıyan kalesine nazır düzenledikleri bu elektronik müzik festivali Revelin Club tarafından desteklenmektedir. Güney Dalmaçya'nın en büyük festivallerinden olan bu etkinlik her yıl 18-31 Temmuz tarihleri arasında Revelin Club'da düzenlenmektedir.

Dubrovnik Film Toplantısı
Hollywood Oscar Törenleri'nin kırmızı halı görkemini Dubrovnik'e taşımayı amaçlayan etkinlik ilk kez 2006 yılında gerçekleştirilmiştir. Saraybosna Film Festivali'ne de yaptığı katkılarla bilinen Adriatic Luxury Hotels'in sponsorluğunda düzenlenen etkinlik 31 Temmuz gecesi Rector Sarayı'nda yapılan kırmızı halı geçidiyle başlamaktadır. Kevin Spacey, Mickey Rourke ve Morgan Freeman gibi birçok ünlü sinema oyuncusu geçen yıllarda bu etkinliğine katılmışlardır.

Julian Rachlin ve Dostları
Dubrovnik Yaz Festivali'nin kapanış etkinliklerden biriyken on yılını geride bırakan Julian Raclin ve Dostları'nın oda müziği gösterileri, bugün Sir Roger Moore ve John Malkovich gibi ünlü isimlerin de eşlik ettiği geleneksel bir oda müziği festivaline dönüşmüştür.

Sonbahar Festivalleri

Dubrovnik Uluslararası Erken Müzik Festivali
Rector Sarayı'nın eşsiz atmosferinde sergilenen ve Dubrovnik'in kültürel geçmişini vurgulamak için düzenlenen bu festivalde Ortaçağ'daki Hırvat üst sınıf müzik zevkinin izlerini hissedebilirsiniz. Sonbaharın da habercisi olan bu müzik festivali her yıl 15-20 Eylül tarihleri arasında düzenlenmektedir.

Reçel ve Marmelat Festivali
Beş yılını geride bırakan ve her yıl 6-7 Kasım tarihleri arasında düzenlenen bu festival, yerli üreticilerin ekonomideki paylarını artırmayı amaçlamaktadır. Ülkedeki tüm Hırvat ilçelerinden otuzdan fazla katılımcı, taze ve organik ürünlerini festival boyunca sergilemektedir.

Uluslararası Koro Festivali
Cizvit Kilisesi ve Revelin Fort'ta düzenlenen festival hem bölgeden hem de Avrupa'nın çeşitli yerlerinden katılan koroların performanslarından oluşur. İki bölümde düzenlenen festivalin sonunda ise final yarışması yapılmaktadır. Etkinlik her yıl 13-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenmektedir.Saraybosna Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Başçarşı
Başçarşı

Saraybosna'nın merkezinde yer alan ve 16. yüzyılda kurulmuş bulunan meşhur Osmanlı çarşısıdır. Bugün hâlâ kullanımda olup Saraybosna'nın kalbi niteliğindedir. Başçarşı'nın dört tarafı İstanbul camilerinin mimari tarzında inşa edilmiş Osmanlı camileriyle çevrilidir.

Gazi Hüsrev Bey Camii
Gazi Hüsrev Bey Camii

Başçarşı'da yer alan Gazi Hüsrev Bey Camii, Osmanlı mimarisinin en göze çarpan eserlerinden biri olup, Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından 1531 yılında Mimar Sinan'a inşa ettirilmiştir.

Medjugorje Kilisesi
Medjugorje Kilisesi

Meryem Ana'nın her gün ziyarette bulunduğu rivayet edilen Medjugorje Kilisesi, kutsal ziyaretler açısından ülke turizminin temel taşıdır.

Mostar Köprüsü
Mostar Köprüsü

Eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Miras Listesi'ne eklenen Mostar Köprüsü, inşa edildikten sonra yakınındaki şehre ismini vermiş, şehirde ticareti canlandırmış ve zenginleştirmiştir. İlk yapıldığı dönemde geleneğe göre şehrin erkekleri, nişanlılarına cesaretlerini ispatlamak için düğün öncesinde köprüden atlarlardı. Ayrıca Mostar Köprüsü cesur sporcular tarafından yıllarca bir atlama platformu olarak da kullanıldı.

Saraybosna Katedrali
Saraybosna Katedrali

1863 ile 1868 yılları arasında Anreja Damjanovic tarafından inşa edilen Ortodoks Katedrali, Balkanlar'da yer alan en büyük Ortodoks katedrallerindendir. Saraybosna Katedrali, Gotik ve Roma mimari tarzlarıyla inşa edilmiş önemli bir mabettir.

Umut Tüneli
Umut Tüneli

Bosna savaşı sırasında kazılan ve o dönem Saraybosna'nın dünyaya açılan tek kapısı olan 800 metre uzunluğundaki tünel, savaş sonrası şehrin ziyaretçilerine açılmıştır. Tünelin sadece 25 metrelik bir bölümü ziyarete açıktır.Nereye Gidilir? • Neretva Nehri’nin üzerine Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiş tarihi Mostar Köprüsü’nü ziyaret edin ve muhteşem manzarasını izleyin.
 • Bosna Savaşı sırasında kentin dünya ile tek bağlantısı olan Umut Tüneli’ni gezerken savaşın izlerini görebilirsiniz.
 • Saraybosna’nın en merkezi ve tarihi yeri olan Başçarşı’da, Osmanlı mimarisini ve yüzyıllık atmosferi içinize çekin.
 • Osmanlı padişahı IV. Mehmet tarafından inşa ettirilen Konyiç Köprüsü’nü ziyaret edin.
 • Ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bahsettiği ve tarihi Başçarşı’da yer alan Morica Han’ı ve içerisindeki dükkânları gezin.
 • Bahçesinde her gün Meryem Ana’nın ziyaret ettiği söylentisi ile adını duyuran Medugorje Kilisesi’ni keşfedin.
 • I. Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden olan Avusturya Arşüdükü’nün ve eşinin suikasta uğradığı Latin Köprüsü’nü ve hemen karşısındaki müzeyi gezerek zamanda yolculuk yapın.
 • Mimar Sinan tarafından inşa edilen Gazi Hüsrev Bey Camii ve külliyesinin tarihi mimarisini keşfedin.
 • 19. Yüzyıl’ın sonlarına doğru inşa edilen ve ulusal kültürün en önemli parçalarının bulunduğu Bosna Ulusal Müzesi ile ülke yaşayışını daha yakından tanıyın.
 • Gotik ve Roma mimarisini aynı anda görebileceğiniz ve Balkanların en büyük Ortodoks kilisesi olan Saraybosna Katedrali’ni ziyaret etmeden dönmeyin.Ne Yapılır? • Neretva Nehri’nin çoşkun sularında rafting keyfini mutlaka yaşamalısınız.
 • Yerel mutfağın en güzel tatlarından olan Boşnak Böreği’ni tadın.
 • Avrupa’nın ilk tramvayı olan Saraybosna Tramvayı ile şehri gezin.
 • Sevdiklerinize ya da arkadaşlarınıza el işçiliğinin en güzel örneklerinden olan bakır eşyalardan ya da tahta kaşıklardan satın alın.
 • Saraybosna’ya 40 dakika uzaklıkta olan Bjelasnica ve Jahorina Dağları’nda kış sporları deneyimini yaşayın.
 • Moja Mala Kuhinja restoranının şefi Muamer Kurtagic’in lezzet şovlarını izleyin.
 • Latin Köprüsü’nün yakınlarındaki Sarajevo Brewery Bar’ın lezzetli biralarından yudumlarken harika dekorasyonu ile şehri izleyin.
 • Baghdad Cafe’nin ışıltılı atmosferinde Saraybosna gece yaşamını keşfedin.
 • Bosna’nın modern yüzlerinden Avaz Twist Tower’dan şehir manzarasının keyfini çıkarın.
 • Saraybosna Hayvanat Bahçesi ile doğal yaşamın keyfini çıkarın.Ne Alınır?Saraybosna’da alışveriş ya da hediyelik eşya satın almak için bakırdan yapılmış ürünler, kahve fincanları, tahtadan yapılmış kaşıklar, kilimler ve dantelleri tercih edebilirsiniz.  Bunun yanında yeni şehir tarafında onlarca alışveriş merkezinde birçok ünlü markanın mağazasını bulabilirsiniz. BBI Center, Alta Shopping Center ve Bosmal City Center şehrin en gözde ve modern birkaç alışveriş merkezinden bazılarıdır. Bunun yanında Butik Badem isimli mağazada taze baharat ve kuruyemiş bulabilirsiniz.

Bosnian Handicrafts
Kar amacı gütmeyen Bosnian Handicrafts’de mültecilere yardım amaçlı satılan hediyelik eşyaları ve örgü işlerini çok uygun fiyata satın alabilirsiniz.
Adres: Culhan 1 Baščaršija
Tel: 033 551 535

Stylish Oriental Shoes
M. Ahmed  Kalajdzisalihovic tarafından deriden tasarlanan geleneksel ve tamamen el yapımı ayakkabıları bulabileceğiniz mağazanın dekorasyonunda 19. Yüzyıl’dan bu yana gelen yerel kültürün izlerini de görebilirsiniz. Üstelik mağazanın ürünleri 25- 55 € gibi uygun fiyatlara satılmaktadır.
Adres: Saraci St. 15 – Bascarsija, Sarajevo

Galeri Nur
Renkli şapkalar, çantalar ve yöreye özgü etnik giysiler bulabileceğiniz Galeri Nur’da, alışveriş yaparken güleryüzlü çalışanları ile bir fincan kahve içip sohbet de edebilirsiniz.
Adres: Veliki Curciluk 35, Sarajevo
Çalışma Saatleri: 08.00 - 20.00, Cumartesi 08.00 - 15.00. Pazar günleri kapalıdır.

Tre Bicchieri Wine Store
Her biri birbirinden benzersiz lezzetteki 120 İtalyan şarabını bulabileceğiniz Tre Bicchieri, şehrin en şık mağazalarından biridir.
Adres: Čobanija 3,71000 Sarajevo.
Tel: +387 33 223 230

Springfield
Saraybosna sokak modasını belirleyen ünlü marka Springfield’de her mevsim farklı kreasyonlar ve her zevke hitap eden kıyafet ve aksesuar bulabilirsiniz.
Adres: Zelenih beretki, 71000 Sarajevo
Tel: +387 33 212 486Ne Yenir?Saraybosna’nın uzun yıllar boyunca Osmanlı hâkimiyetinde yaşamış olması zamanla yemek kültürünün de Türk damak zevkine benzemesine sebep olmuştur. Hatta öyle ki yiyeceğiniz çoğu yemeğin sadece isimlerinin değiştiğini fark edeceksiniz. Diğer benzer bir lezzet ise kahve olacaktır. Lokumla Türk Kahvesi servis edilmesi önemli bir gelenek haline gelmiştir. Başçarşı ya da civardaki tüm restoranlarda Cevapcici( köfte), Boşnak Böreği, Dolma, Begova Çorbası ve İncir tatlısı gibi yöresel lezzetleri bulabilirsiniz. 

Dveri
Samimi ve sıcak dekorasyonu ile adeta bir köy evini andıran Dveri restoranda ister bahçede açık havanın keyfini çıkararak isterseniz de bir köy mutfağını andıran kapalı bölümünde lezzetli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ev yapımı ekmekler, sarımsaklı ve baharatlı et yemekleri ile yerel şarapları deneyebilirsiniz.
Adres: Prote Baković 12 Baščaršija
Tel: 033 537 020

Aeroplan
Eski şehir’de bulunan Aeroplan, geleneksel Boşbak lezzetleri sunan bir restorandır. Gazi HüsrevBegova Caddesi’ne ve medreseye çok yakın bir mevkide bulunan restoranda dilerseniz teras katında servis alarak şehri seyredebilirsiniz.
Adres: Sarači 6, 71 000, Sarajevo
Tel: +387 33 535 690

Aščinica ASDŽ
Birbirinden farklı ezzette ve çeşitte ulusal yemeklerin sunulduğu restoranda sipariş vermekte zorlanacaksınız. Fiyatları ile de çok uygun bir yer olan Aščinica ASDŽ şehrin popüler lokantalarındandır. Gazi Hüsrev Camisi’ni ziyaret ettikten sonra nefis yemeklerle yorgunluğunuzu atabilirsiniz.
Adres: Mali Ćurčiluk 3 i Veliki Ćurčiluk 3
Tel: +387 33 238 500

Pizzeria Pinocchio
Boşnak yemek kültürünün yanında ülkede yaygın bir şekilde İtalyan yemeği kültürü hâkimdir. Özellikle pizza en çok tüketilen yiyeceklerdendir. Pizzeria Pinocchio’da ise kentin en güzel pizzalarını yiyebilirsiniz.
Adres: Trg diece Sarajeva 1, BBI Centar

Ćevabdžinica Kurto
Saraybosna yemek kültürünün belki de en bilinen yemeği Cevapcici’dir. Şehrin en güzel Cevapcicilerini tatmak istiyorsanız yolunuz mutlaka 1976’dan beri şehrin sembollerinden biri haline gelmiş Ćevabdžinica Kurto’ya düşmelidir.
Adres: Ćevabdžinica Kurto, 71 000Ne Zaman Gidilir?Her kültürden parçalar bulabileceğiniz bir kent olan Saraybosna’nın iklimi de, her mevsimi bünyesinde barındırmaktadır. Kışların hissedilir derecede soğuk, yazların da zaman zaman bunaltıcı olduğu şehrin kültürel zenginliklerini keşfetmek için en ideal zaman, havanın uzun yürüyüşler için elverişli olduğu ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.Eğlence ve Gece HayatıSaraybosna’da gece hayatı için onlarca farklı bar, club ya da pub seçeneğiniz bulunmaktadır. İçkilerin özellikle yerel şarapların çok uygun fiyata satılması Saraybosna gecelerini çekici kılan unsurlar arasındadır. Mekânlarda güvenliğin had safhada olmasıyla rahatça gece kulüplerinde dans edebilir ve içkilerinizi içebilirsiniz. Mekânların en dolu olduğu gün genellikle Cumartesi günleridir. Pazar günleri Sarabosnalılar genellikle evlerinde dinlenmeyi tercih ederler. Hafta içinde ise Çarşamba günü kalabalık artmaktadır. Ayrıca Çarşamba günü çoğu mekân kadın müşterilerine indirimli giriş, sınırsız içki gibi kampanyalar yapmaktadır.

Pink Houdini
Şehir merkezinde, Uluslararası Film Festivali’nin de yapıldığı mekâna çok yakın bir yerde bulunan Pink Houdini şehrin en gözde kulüplerinden biridir. Çok çeşitli kokteyleri ve şarapları bulabileceğiniz mekânda Dj’ler eşliğinde canlı müzik ya da jazz dinletileri yapılmaktadır.
Adres: Branilaca Sarajeva 31, 71 000
Tel: 063 640 542

Pussy Galore
Özenle hazırlanmış grafitilerle süslü duvarlarına karşılık sade masa ve sandalye dekorasyonu ile çok samimi bir atmosferi olan Pussy Galore aynı zamanda hayvan sever bir bardır. Gece boyunca küçük dostlarınızı da yanınıza alarak canlı müzik dinleme zevkini yaşayabilirsiniz.
Adres: Kundurdžiluk bb, 71 000
Tel: 061 482 464

Underground
Canlı müzik konserlerini dinlerken biralarınızı yudumlayacağınız ve en önemlisi sabahın erken saatlerine kadar temposundan hiçbir şey kaybetmeyen Underground’un geniş dans pistinde rahatça dans edebilirsiniz.
Adres: Maršala Tita 56, 71 000
Tel: +387 61 481 925

Cheers Pub
Oldukça geniş bira, viski çeşidi ve şarap mahzenini andıran dekorasyonuyla çok samimi ve sıcak bir atmosferi vardır.
Adres: Muvekita 4, 71 000
Tel: +387 62 476 476

Londoner Pub
Lezzetli Meksika usulü atıştırmalıkları ve onlarca farklı bira çeşidi sunan Londoner Pub, belki de bugüne kadar ziyaret ettiğiniz en eğlenceli mekânlardan biri olacak. Maket oyuncak dekorasyonları ise oldukça ilginizi çekecektir.
Adres: Radićeva 4a, 71 000
Tel: +387 61 246 935
Belgrad gezi rehberi bulunmamaktadır.


Ohrid gezi rehberi bulunmamaktadır.


Üsküp gezi rehberi bulunmamaktadır.

Sofya Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Aziz Alexandar Nevski Katedrali
Aziz Alexandar Nevski Katedrali

Sofya'nın en önemli turistik sembollerinden olan Aziz Alexandar Nevski Katedrali, Neo - Bizans tarzında inşa edilmiştir ve Balkan Yarımadası üzerinde bulunan ikinci en büyük katedraldir.

Bulgar Bilimler Akademisi
Bulgar Bilimler Akademisi

Ana binası Sofya'da bulunan ve 1869 yılında kurulan ülkenin en büyük bilim kuruluşudur.

İvan Vazov Halk Tiyatrosu
İvan Vazov Halk Tiyatrosu

1907'de Bulgar Milli Tiyatrosu'nun mabedi olarak inşa edilmiş tiyatro salonudur.

Milli Kütüphane
Milli Kütüphane

1878'de kurulan ülkenin en kapsamlı ve büyük kütüphanesidir.

Ulusal Tarih Müzesi
Ulusal Tarih Müzesi

Bulgaristan'ın tarihçesi hakkında tarih öncesinden günümüze kadar gelişim gösteren olayların sergilendiği müzedir.Nereye Gidilir? • Aziz Aleksander Nevski Katedrali
 • İvan Vazov Halk Tiyatrosu
 • Bulgar Bilimler Akademisi
 • Ulusal Tarih Müzesi
 • St. Nedelya Kilisesi 
 • Rotanda Kilisesi 
 • Sofya Üniversitesi
 • Rus Kilisesi 
 • NDK Ulusal Kültür Sarayı
 • Aya Sofya Kilisesi
 • Rila Manastırı
 • Sofya OrdueviNe Yapılır? • Teleferikle Vitosha Dağı’na çıkma keyfini yaşayın.
 • Borisova Gradina Parkı’nda yürüyüşe çıkın.
 • Bir Bulgar Tavernası’nda düzenlenen özel gecelere katılın.
 • Vitosha Bulvarı’nda alışverişe çıkın.
 • Shopska Salatası ve Teleshko Çorbası gibi yöresel lezzetleri tadın.Ne Alınır?Sofya’da hediyelik eşyadan, giyime, antikaya ve Sovyet Dönemi’nden kalan eşyalara kadar satın alabileceğiniz ürünler bulunmaktadır. Hediyelik eşya olarak el işi örme çoraplar, danteller, şehre ait magnetler ve süs müzik aletleri alabilirsiniz. Alışveriş için şehrin en lüks ve gözde caddesi Vitosha’daki lüks mağazaları, Alexander Nevsky Katedrali’nin yanında her gün 10.00 – 18.00 arasında kurulan bitpazarını, Grof Ignatiev Sokağı’nı, Pirotska ve Tsar Shishman Caddesi’ndeki alışveriş merkezi ve dükkânları da tercih edebilirsiniz. Özellikle şehrin günlük yaşantısına karışmak isteyen ve Doğu Avrupa ikonalarına ilgi gösterenler için Nevsky Katedrali’nin yanındaki bitpazarı çok enteresan bir deneyim olacaktır.

Tsum Retail Centre AVM
1956 yılında inşa edilen tarihi bir binaya kurulmuş olan Tsum Retail Centre, içerisinde giyimden aksesuara kadar birçok ürünün bulunduğu mağazaları ile toplam beş katlı bir alışveriş merkezidir. Sofya Metrosu’nun Serdika durağını kullanarak kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz bu alışveriş merkezinde oldukça uygun fiyata mücevherler ve parfümler satın alabilirsiniz.
Adres: Maria Luisa 2 Bulvarı, Sofya, Bulgaristan

Kraliyet Sarayı Halk ve El Sanatları Merkezi
Ul Parizh Caddesi’nde de bir şubesi bulunan bu hediyelik eşya dükkânı Kraliyet Sarayı’nın içerisinde hizmet vermektedir. El işi dokuma kilimler, ahşap ürünler, el işi danteller ve Bulgar müzik cdlerine kadar birçok ürünün satıldığı bu mağazadan sevdikleriniz için farklı hediyelikler bulabilirsiniz.
Adres: Battenberg Meydanı, Sofya, Bulgaristan
Tel: +359 988 64 16

Art Gallery Paris
Seyahat ettiğiniz şehirlerin yerel sanatçıları tarafından tasarlanmış sanat ürünlerine ilgi duyuyorsanız ya da galeri gezmekten hoşlanan biriyseniz Art Gallery Paris’e mutlaka uğramalısınız. Heykelden yağlı boya tabloya kadar birçok eser bulabilirsiniz.
Adres: Parizh 8 Caddesi, Sofya, Bulgaristan
Tel: +359 980 80 93

Antika Pazarı
Alexander Nevsky Katedrali’nin yanında kurulan bu antika pazarı hem şehrin tarihini yansıtan ürünler hem de Bulgarların günlük yaşantısını yakından tanıma fırsatı sunmaktadır. Pazarlık yaparak çok uygun fiyata Sovyet Dönemi’nden kalma eserler, kartpostallar ya da ikonalar alabilirsiniz. Pazar her gün 10.00- 18.00 arasında kurulmaktadır.
Adres: ploshtad "St.Aleksandar Nevski", Sofya, BulgaristanNe Yenir?Bulgarların geleneksel lezzetleri, klasik Osmanlı ve Türk Mutfağı’ndan hiç de uzak olmayan ve çoğu zaman sadece isim değişikliği olan yemeklerden oluşmaktadır. Şehirde her bütçe ve damak zevkine göre dünya mutfağından örnekler sunan restoranların yanında fast foof zincirleri ve Bulgar Tavernaları bulunmaktadır. Bu tavernalarda ya da cafelerde Shopska Salatası, Teleshko Çorbası, Banitsa, Sarmi, Meshana Skara, Srene Peyniri ve Topcheta Çorbası gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Pri Yafata
Bulgarların Mehana dedikleri geleneksel tavernalardan biri olan Pri Yafata, Doğu Avrupa lezzetlerini tadacağınız hoş bir mekândır. Kır hayatı temasının işlendiği dekorasyonu ile dikkat çeken lokantada canlı Bulgar müziği geceleri de yapılmaktadır. Vejetaryenler için de birçok seçeneğin bulunduğu Pri Yafata’da menüler de oldukça doyurucu ve büyüktür.
Adres: ul Solunska 28, Sofya, Bulgaristan
Tel: +359 2 980 17 27

Trops Kâshta
Bulgaristan’da birçok şubesi bulunan Trops Kâshta, atıştırmalık bir şeyler yiyebileceğiniz ya da bir yorgunluk kahvesi içebileceğiniz hoş bir cafe/restorandır. Moussaka, yerel çorbalar ve kebabche adı verilen lezzetler ise en popüler tatlar arasındadır.
Adres: Maria Luisa 26 Bulvarı, Sofya, Bulgaristan

Olive’s
Farklı dünya mutfaklarına ait lezzetler sunan Olive’s, vintage dekorasyonu ve hoş ambiyansı ile Sofya’da keyifli bir yemek yiyebileceğiniz yerler arasındadır. Restoranın özellikle biftek ve hamburger menüleri oldukça lezzetlidir.
Adres: Graf Ignatiev 12, Sofya, Bulgaristan

Manastirska Magernitsa
Sofya’nın en popüler mekânlarından biri olan Manastirska Magernitsa, modern ve evinizin sıcaklığını size sunacak bir mehanadır. Geleneksel Bulgar yemek ve mezelerinin hoş bir tarzla sunulduğu restoranda unutulmaz bir lezzet şöleni yaşayabilirsiniz.  19. Yüzyıl’da inşa edilmiş tarihi bir binada hizmet veren mekânın vintage unsurlarla yapılmış hoş dekorasyonu da oldukça hoşunuza gidecektir.
Adres: ulitsa "Han Asparuh" 67, 1000, Sofya, Bulgaristan
Tel: +359 89 994 94 00

Istanbul
Sofya’da Türk ve Hint yemeklerinin sunulduğu restoranlar genellikle etnik mutfaklar olarak adlandırılmaktadır. Damak zevkinden ödün veremeyen ya da yeni tatlarla arası çok iyi olmayan biriyseniz Türk ve Osmanlı Mutfağı’ndan menüler sunan ve etnik bir restoran olarak kabul edilen İstanbul restoran sizin için oldukça ideal olacaktır. 
Adres: 100 James Bouchier Bulvarı, Sofya
Tel: +359 2 9625341Ne Zaman Gidilir?Her başkent gibi, Sofya da ziyaretçilerine yılın her dönemi farklı alternatifler sunmakta. Yaz ayları, sıcaklıkların 25 dereceyi aştığı ve turistik tesislerin tam anlamıyla hizmet verdiği dönemken, sonbahar-ilkbahar mevsimi arasında düzenlenen orkestra konserleri, tiyatro ve opera gibi sanatsal etkinliklerle gezginlerin gözünde cazibesini arttırır. Sıcaklıkların sıfırın altına düştüğü kış ayları ise, şehrin çevresindeki kayak merkezlerinden yararlanmak için fırsat olarak değerlendirilebilir.Eğlence ve Gece HayatıBalkanların en eğlenceli gece hayatından birine sahip olan Sofya’da sabahın ilk saatlerine kadar dans edebileceğiniz disko ve clublardan rock ve piyano barlara kadar oldukça fazla seçenek bulunmaktadur. Perşembe, Cuma ve Cumartesi geceleri ise birbirinden eğlenceli partiler düzenlenmektedir. Vitosha Caddesi, Sofia Üniversitesi’nin civarında bulunan barlar ve parkın yanı sıra Tarihi Şehir’de bulunan gece kulüplerini de tercih edebilir ya da Bulgar Tavernaları’nda düzenlenen geleneksel Bulgar gecelerine katılabilirsiniz. Yöresel kıyafetler içerisinde ve Balkan müzikleri eşliğinde yapılan bu gecelerde ülkenin kültürünü yakından tanıyabileceğiniz gibi geleneksel yemekleri ve içecekleri de tatma fırsatı bulabilirsiniz.

Chervilo
Canlı müzik programlarından DJ playlistleri eşliğinde düzenlenen temalı partilere kadar Sofya gece hayatının nabzının attığı Chervilo, bir şeyler içip dans etmek ya da harika terasında açık havanın keyfini çıkarmak için ideal bir mekândır. Toplu taşıma araçlarından 9 numaralı otobüsü kullanarak Chervilo’ya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.
Adres: Tsar Osvoboditel Bulvarı, 9, Sofya, Bulgaristan

Buddha Bar
Sofya’nın en popüler mekânlarından biri olan Buddha Bar, modern ve trendy tarzı ile hoş bir mekândır. Her zaman kalabalık olmasına rağmen bir şeyler atıştırıp içmek ve dans etmek için idealdir. 10 numaralı tramvay hattını kullanarak oldukça kolay biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz.
Adres: Lege Caddesi, 15a, Sofya, Bulgaristan

Viva! Casino Sofia
Şans oyunları oynamaktan hoşlanıyorsanız ya da bir casinoda bir akşam geçirme deneyimini hep yaşamak istediyseniz Viva! Casino Sofia sizin için harika bir seçim olacaktır. Şehirde daha başka casinolarda bulunmasına rağmen bu casinonun hem merkezi olması hem de içerisindeki oyun seçeneklerinin diğerlerine nazaran fazla olması burayı daha cazip kılmaktadır.
Adres: 5 Sveta Nedelya Meydanı, Sofya
Tel: +359 2 981 57 47

Havana
1976 yılından bu yana Sofya’da hizmet veren Havana, Küba purolarını deneyebileceğiniz ve piyano barı sayesinde müzik dinleyip bir şeyler içmek için oldukça farklı bir mekandır. Sakin ve huzurlu bir gece geçirmek ve piyanonun sesinde kaybolmak istiyorsanız Havana’ya mutlaka yolunuz düşmelidir.
Adres: 27 Vitosha Bulvarı, Sofya, Bulgaristan
Tel: +359 894 354 661Festival ve EtkinlikSofya’da kültür ve sanat alanında birçok festival, yılbaşı, dini bayramlar ve Noel’e özel farklı kutlamalar bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında artan kültür sanat etkinlikleri arasında en dikkat çekenleri ise Bulgaristan Salsa Dans Festivali, Sofya Uluslararası Film festivali ve Nisan ayında düzenlenen Sofya Jazz Festivali’dir. Yılbaşı kutlamaları da oldukça eğlenceli olan Sofya’da halk Batenberg Meydanı, Tarihi Şehrin sokakları ve Knyaz Aklexander Meydanı’nda düzenlenen partiler ve konserler eşliğinde eğlenmektedir. Yeni yıla girildiği anda ise gösterişli havai fişek gösterileri yapılmaktadır.
Selanik gezi rehberi bulunmamaktadır.

Kavala Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Kavala şehir merkezi
Kavala şehir merkezi

1387'den 1912'ye kadar Osmanlı hakimiyetinde kalan bu tarihi şehir küçük bir liman kentidir. Eski Şehir bölgesi dar sokakları ve alçak evleri ile ünlüdür. Yeni Şehir bölgesi ise modern yapısı ile bir Avrupa kenti görünümündedir. Nereye Gidilir? • Mehmet Ali Paşa Külliyesi
 • Kavala Kalesi ve Su Kemerleri 
 • Kavala Belediye BinasıNe Zaman Gidilir?Kavala seyahati için tüm yıl seçilebilir fakat mayıs - eylül ayları arasındaki dönem en ideal zamanlarıdır.Budva Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Becici
Becici

Becici otel kompleksi ve plajı, Parisli uzmanlar tarafından 1935 yılında Akdeniz’in en güzel plajı olarak ilan edilmiştir. Budva şehrinin güneyinde, 2 kilometre uzaklıktadır. 1950 metre uzunluktaki kumsalı, sakin denizi ve eğlenceli plajlarının bolluğu, Becici bölgesini özellikle ailelerin tatili için ideal bir yer haline getirmiştir. Güney Adriyatik’in en güzel ve en büyük plajlarından biri olarak kabul edilir.

Catholic Church of Saint John
Catholic Church of Saint John

Budva’nın en eski kiliselerinden biridir. Yapı üç kısımdan oluşmaktadır: çan kulesi, kilise ve piskoposluk binası. Tarih içerisinde mimari değişiklikler yaşayan Church of St John the Baptist içerisinde şehrin tarihini gösteren figür ve resimler de görülebilir.

Church of St Sabas the Sanctified
Church of St Sabas the Sanctified

Budva gezilecek yerler listesinde yer alan eski kiliselerin en yenisidir. 1804 yılında inşa edilen kilisenin önünde ünlü yazar ve politikacı Stjepan Mitrov Ljubisa’nın mezarı bulunmaktadır. Kilisenin mimarisinde Church of the Assumption’dan esinlenilen noktalar bulunmaktadır.

Dans Eden Kız Heykeli
Dans Eden Kız Heykeli

Budva’nın en çok fotoğraflanan noktalarından biridir. Bir efsaneye göre Budva’da boğulan bir kızın heykeli olduğu söylenmektedir. Kimilerine göreyse sadece sıradan bir heykeldir. Old Town manzarası ile fotoğraflanası ve görülesi bir heykeldir. Heykele dokunmanın uğur getireceği yolunda söylentiler de vardır.

Hisar (The Citadel)
Hisar (The Citadel)

Budva’nın en yüksek noktasında bulunmaktadır. Yüzyıllar içerisinde genişletilip değiştirilen hisar günümüzde görsel önemini korumaktadır. 1836’da inşa edilmiştir. Giriş ücreti 2 Euro’dur.

Jaz Plajı
Jaz Plajı

Budva plajlarından en büyüklerinden biridir. Bin 200 metre uzunluğundaki Jaz Plajı, Budva’nın 2 bin 500 metre kuzeyinde yer almaktadır. Jaz Plajı’nda kumsal kısmı da deniz de kumludur. Ayrıca bu plaj 2000 tane yer seçeneği ile kampçıların da uğrak yeridir. 

Kale Kosmac
Kale Kosmac

Budva’ya gelen her turistin mutlaka çıktığı bu kale oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Kale, Budva şehri çevresinde Brajici köyü yakınlarındadır. 800 metre yüksekliktedir. 1841-1850 yılları arasında yapılmıştır. Avusturya-Macaristan ve Karadağ arasındaki sınırı oluşturur ve eskiden Avusturya kalesi olarak bilinir. Günümüzde ise Karadağ’ı ziyaret eden bütün turistler tarafından ziyaret edilir.

Mogren Plajı
Mogren Plajı

Birbirine kısa bir tünelle bağlanan iki plajdan oluşur ve toplam uzunluk 350 metredir. Old Town bölgesinden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Plaj olağanüstü güneş ışığı ve güney rüzgarına maruz kalmaktadır. Plajda St Anton adına adanmış bir kilise kalıntıları vardır. Çünkü efsaneye göre, korsanlar tarafından batırılan bir İspanyol Kalyonundan kurtulan bir denizci, plaja çıktığında, kurtulması anısına bu kiliseyi yapmıştır. 13 Haziran günü, burada ayin düzenlenmektedir. Kilise çok küçük olduğundan, ayin sahilde düzenlenir.

Old Town
Old Town

Budva’nın sembollerinden biri olan Old Town, aslında bir ada üstüne kurulur ve zamanla bir kanal oluşarak yarımada halini almıştır. Araştırmalara göre Old Town 2500 yıllık bir yerdir ve Adriyatik Denizi kenarındaki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Old Town’u çevreleyen duvarların büyük bir kısmı hala görülebilir ve turistik hale gelmiştir. 1667 ve 1979 yıllarında meydana gelen depremlerden etkilenmiştir. Fakat sonrasında günümüzdeki haline kavuşturulmuştur. Günümüzde Old Town dar sokakları, meydanları, Orta Çağ’dan kalma duvar ve kuleleri ile bir labirent görünümü sunmaktadır. Budva gezilecek yerler listesindeki hemen hemen tüm önemli yapılar burada yer almaktadır. Günümüzde birçok binanın giriş katı sanat galerisi, kafe, butik ya da mağazaya dönüştürülmüştür.

Petrovac
Petrovac

Deniz kenarında yer alan bir kasabadır. Budva ve Bar arasında yer alan Petrovac 600 metrelik kumlu bir sahile sahiptir ve popüler turistik bir yerdir. Petrovac’dan ilk olarak 18. – 19. yüzyılda bahsedilmiştir. Bu güzel yerleşim yeri çam ormanları ile çevrilidir. Bir zamanlar öncelikli geçim kaynağı balıkçılık olan Petrovac’da günümüzde gelir kaynağı turizm, çam ve zeytin işlemeciliğidir.

Santa Maria In Punta
Santa Maria In Punta

Yaklaşık 1200 yıl önce inşa edilmiş bir kilisedir. Bir efsaneye göre İspanyol denizcilerin Hz. Meryem heykeli bırakıp mum yaktıkları noktaya inşa edilmiştir. Budva’daki en eski kilise olan Church of St Mary of Punta bölgedeki en eski Roma dönemi öncesi yapılarındandır.

Sveti Stefan
Sveti Stefan

Budva’da yer alan bir ada köyüdür. Günümüzde yazlık yeri olması ile tanınmaktadır. Ana karaya bir hat ile bağlıdır. Bu nedenle 15. yüzyılda savunma amaçlı kullanıldığı olmuştur. O dönemde saklanma ve silahları ateşleme noktası olarak kullanılmıştır. Bu dönemde Türklere karşı kazanılan bir zafer sonucunda günümüzdeki haline gelmeye başlamıştır. Fakat o dönem birçok kez korsanlar ve Osmanlıların saldırılarına maruz kalmıştır. Bir balıkçı köyü olarak kullanılan Sveti Stefan birkaç kez baştan inşa edilmiştir. Adanın iç kısımlarına gidildikçe dar ve ilgi çekebilecek sokaklar görülebilir. Ayrıca küçük meydanlar, üç tane kilise ve apartmandan dönüştürülen oteller de mevcuttur.  Stefi Stefan günümüzde yazın ikamet edecek temiz ve egzotik bir yer arayanların uğrak yeridir. 19. yüzyılda 400 kadar kişinin ikamet ettiği ada zamanla değişime uğramıştır. Özellikle 1940’lardan sonra adayı turistik hale getirmek hedeflenmiştir. Böylece Sveti Stefan için yeni bir dönem başlamıştır. 20. yüzyılda altın günlerine ulaşmıştır. Bu kadar popüler olan Stevi Stefan 1972 yılında dünyanın en özgün turistik yeri olması nedeniyle ödüle layık görülmüştür. Ne Yapılır? • 15.yüzyıldda inşa edilen surlarla kaplı Old Town (Eski Şehir) tarihi dar sokakları, kuleleri ve anıtlarıyla açık hava müzesini andırıyor. Akdeniz kültür ve mimari izlerini taşıyan eski şehri keşfedin
 • Deniz kıyısında yer alan ve manzarasıyla ilgi çeken Budva Katedrali, Saint John Kilisesi, Holy Trinity Kilisesi ve Saint Sava Kilisesi’ni mutlaka ziyaret edin
 • Budva Rivierası'nın en büyük kumsallarından biri olan Jaz, Slovenska Plaza, 3 eşsiz plaja sahip Saint Nikola Adası, Sveti Stefan Adası'na 500 metre uzaklıktaki Queen's Beach başta olmak üzere tüm plajlarında deniz keyfini çıkarın
 • Budva’nın en çok ilgi gören yerlerinden biri olan Dans Eden Kız Heykeli’nin önünde sizin de bir fotoğrafınız olsun
 • Arkeoloji ve Etnografya Müzeleri’nde Budva’nın tarihini yakından inceleyin
 • Yürüyüş, yemek ve yüzme gibi aktivite seçenekleri sunan Marina’ya mutlaka vakit ayırın
 • Old Town ve çevresinde bulunan yerel restoran ve kafelerde Balkan mutfağından lezzetler tadın
 • Sanat, felsefe, hayat gibi konularda tartışmaların yapıldığı ruhani bir yer olan Open Art Studio’yu ziyaret etmeyi unutmayın
 • Budva’nın en yüksek noktasında bulunan Hisar’a çıkarak bu tarihi kentin muhteşem manzarasını bir de tepeden görün
 • Budva’nın hareketli gece hayatına dalın ve sabahın ilk saatlerine kadar eğleninNe Alınır?Budva’nın turistik bir mekân olması dolayısıyla şehir merkezinde hediyelik eşya alabileceğiniz çok sayıda dükkân mevcuttur. Ayrıca Old Town içerisinde bulunan butiklerden özel tasarım ayakkabı ve kıyafet de bulabilirsiniz. Ancak şehir merkezindeki fiyatlara göre çok daha yüksek bir fiyat ödemeniz gerekebilir. Kentte yer alan Flea Market, şehrin merkezinden biraz uzakta yer almasına ve eski şehir kısımlarında yer almasına rağmen oldukça popüler bir alışveriş mekândır. Flea Market en çok porselen eşya ve tarihi bozuk paraların bulunduğu bir yerdir. Bu kente uğradığınızda mutlaka ziyaret etmeniz gereken ve seramik ya da porselenlerinden almanız gereken bir yerdir. Ufak tefek süs eşyaları, pek çok farklı hediyelik eşyalar ve daha farklı tasarımlara sahip olan eski eşyaları da bulmanız mümkün. Yine Budva’da yer alan ve pek çok müşterisi olan diğer meşhur yer ise Tq Plaza’dır. Burası, adından da anlaşıldığı üzere büyük bir plaza yani alışveriş merkezidir. Enerjik, modern ve olağanüstü bir görünüme sahiptir. Çok fazla kafe ve restoran içermektedir. Mağazaları da gayet makul fiyatlarla müşterilerini beklemektedir.Ne Yenir?Turistik bir bölge olması nedeniyle Budva, sadece Balkan mutfağından lezzetler sunan restoranları değil, çok sayıda farklı ülkeye ait restoranlara da ev sahipliği yapmaktadır. Çin yemeğinden, deniz ürünlerine oldukça geniş bir yelpazede yemek önerisi sunan Budva’da yerel olarak Akdeniz mutfağının karakteristik özelliklerini taşıyan yemekleri de tadabilirsiniz. Kurutulmuş dana eti ile yapılan kastradina ve bir çeşit pide olan pogaeayı denemenizi öneriyoruz. Gün içinde atıştırmalık bir şeyler yemek isterseniz dilim pizza ve krep satan çok sayıda mekân hizmet veriyor Budva’da. Elbette ki Karadağ’ın nefis şaraplarını da yemeklerinizde bolca tadabilirsiniz. Daha çok sahil şeridinde ve liman kısmında yer alan restoranlar oldukça lezzetli deniz ürünleri sunuyor. Budva’da en çok beğenilen restoranlar ise şunlar:

Mozart ­Restoran: Old Town’ın hemen dışında yer alan kafe en çok Karadağ usulü yapılmış kahvesi ve lezzetli kekleri ile beğeni toplayan ve çok sayıda ödülün de sahibi olan bir mekândır.

Porto: Oldukça geniş olan menüsü ile dikkat çeken restoran deniz ürünleri ile ön planda yer alan bir restorandır, merkeze oldukça yakın olan konumu ile ulaşımı oldukça rahattır.

Jadran: Daha çok Akdeniz yemekleri ve deniz ürünleri dikkat çekmektedir.

Zeleni Gaj: Küçük ve oldukça şirin bir işletme lan Zeleni Gaj, yöresel tatları denemek için güzel bir seçenek.

Shanghai Chinese Restaurant: Olur da Budva’da canınız Çin yemeği yemek isterse ilk tercihiniz bu restoran olmalıdır.

Balkan: 35 yıllık tarihi ile oldukça köklü bir işletme olan Balkan yöresel yemeklerin yanı sıra uluslararası tatlarda da iddialı.Ne Zaman Gidilir?Sıcak ve ılıman bir iklimi olan Budva’da en çok yağış kış aylarında düşmektedir. Şehirde kışlar ılık ve yazlar sıcak ve kurak geçer. Temmuz ayında sıcaklık 30 derecelerin üstüne çıkar. Ocak ayında ise sıcaklık 2 derece civarındadır. Mayıs ve Ekim ayları arasında deniz suyu sıcaklığı ortalama 18 derecedir. Yüzme sezonu 10 Mayıs tarihinde başlar ve 8 Kasım tarihine kadar 182 gün devam eder. Yaz turizmi ile öne çıkan şehre Haziran­-Eylül döneminde gitmek en uygun zaman olmasına karşın Budva, kışın da ayrı bir güzelliğe bürünüyor.Eğlence ve Gece HayatıBudva nefes kesen tarihi ve sahillerinin yanı sıra hareketli geceleri ile de oldukça ün yapmış bir şehirdir. Yazlık bir mekân olduğu için kentte Uluslararası DJ’lerin pop, rock, tekno ve house tarzı müzik yaptıkları birçok kulüp, bar ve disko var. Budva’da gece hayatı konusunda popüler olan mekânlar şu şekilde:

Top Hill: Budva’nın en popüler mekânlarından biri olan Top Hill, hoş, eğlenceli, uygun fiyatların yer aldığı sevimli bir diskodur. Bar ve disko tarzlarının birleşiminden oluşan bu mekânda oldukça hoş vakit geçirebilirsiniz.

La Roca: Kentte yer alan diğer meşhur club ise La Roca’dır. Müziğin harika bir ortam oluşturduğu ve tasarımıyla müşterilerini en çok etkileyen yerlerden birisidir. Harika bir gece geçirebileceğiniz, atmosferin çok sıcak ve samimi olduğu La Roca’da fiyatlar ise oldukça makuldür.

Raffaello: Budva’nın en kaliteli mekanları arasında yer alan Raffaello, sınırsız eğlence sunmasının yanı sıra kentin tarih kokusunu derinliklerde hissetmenizi sağlıyor. Burası, içki fiyatları da oldukça makul durumdadır.Festival ve EtkinlikTarihi dokusu ile her yıl binlerce turistin uğrak noktası olan Budva’da yıl içinde birçok festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Budva’da yıl boyunca düzenlenen etkinlikler şu şekilde:

 • Mart: Turist Pazarı
 • Nisan: Bahar Maskeli Balosu Karadağ
 • Nisan: Hediyelik Eşya Fuarı
 • Mayıs: Budva Karnavalı
 • Haziran: Budva Müzik Festivali
 • Haziran: Uluslararası Dans Festivali
 • Temmuz: Budva Gecesi
 • Ağustos: Tiyatro Festivali
 • Eylül: Karadağ Tenis Turnuvası
 • Eylül: Bilgi Festivali Balıkçılık Festivali (Days of Sirun)
 • Aralık: Yeni Yıl Partisi

Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 16 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifi sunuyoruz

340’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyata 9 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit