Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Her Gün Hareketli Romantik Almanya & Orta Avrupa (Nurnberg, Münih, Viyana, Prag, Berlin)

Nurnberg Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Nurnberg Şehir Merkezi
Nurnberg Şehir Merkezi

 Münih Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Munih Şehir Merkezi
Munih Şehir Merkezi

Bavyera eyaletinin başkenti olan Münih, Almanyanın en büyük üçüncü kentidir. Birası, tarihi yapıları, büyük meydanları ile her dönem turistlerin gezi listelerinin en üst sıralarında yer alır.Nereye Gidilir? • Karl Platz
 • Fraunkirche
 • Belediye Binası
 • Dachau Toplama Kampı
 • Türk Caddesi
 • Marien Platz
 • BMW Müzesi
 • İngiliz Bahçesi
 • Nymphenburg SarayıNe Yapılır? • Frankfurt’taki Haptwache’de alışverişe çıkın
 • Apfelwein isimli elmalı içkiyi tadın
 • Münih’in en ışıltılı caddesi Maximilianstrasse’yi ve Viktialienmarkt Pazarı’nı keşfedin.
 • Dünyaca ünlü alman biraları ve sosislerinin çeşitlerini mutlaka deneyinNe Alınır?Avrupa’nın en canlı kentlerinden biri olan Münih, tarihi eserleri ve müzeleri kadar alışveriş imkânları ile de oldukça önemli bir şehirdir. Münih’te alışveriş denildiğinde akla ilk gelen yerler Kaufinger ve Maximilan Caddeleri’dir. Özellikle lüks mağazaları ile sosyetenin uğrak mekânlarından olan Maximilan Caddesi’nde alışveriş yapmasanız dahi ışıltılı vitrinleri ve hareketli şehir yaşamını görmek için de dolaşabilirsiniz. Kaufinger Caddesi’nde ise Almanların ünlü mağaza zincirlerinden olan Kaufhof ve Himmer departman mağazalarında çok güzel ürünler bulabilirsiniz. Hediyelik eşya, yiyecek, taze meyveler ve şarap gibi gastronomi alışverişleriniz içinse 19. Yüzyıl’dan bu yana şehrin en klasikleşmiş pazarı olan Viktualienmarkt’a uğrayabilirsiniz. Viktualienmarkt aynı zamanda dünyaca ünlü bira festivali olan Oktoberfest’e ev sahipliği yapmasıyla da ün kazanmıştır.Ne Yenir?Almanya’da yeme ve içme konusunda birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Hem geleneksel Alman Mutfağı, Bavyera spesiyalleri hem de başta Fransız, İtalyan ve Çin yemekleri olmak üzere birçok dünya mutfağından lezzetli örnekler bulabilirsiniz. Yeni tatlarla arası iyi olmayanlar için ise neredeyse her semtte Türk Mutfağı’ndan örnekler sunan fast food dükkânları bulunmaktadır. Alman Mutfağı’nın en ön plana çıkan lezzetleri patates kızartması ve wurts adı verilen sucuklar ve biradır. Münih’te dönercilerin yanı sıra Bavyera Mutfağı ön plana çıkmaktadır. Spatzle, soğanlı rosto, Bretzel ismi verilen geleneksel çörek, hamur ve karaciğerden hazırlanan bir tür çorba olan Leberknödelsuppe ve Knödel isimli patates yemeği tadabileceğiniz lezzetler arasındadır. Yemek yemek için şehrin her yerinde restoran ve kafeleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle tarihi mekânlara yakın olarak Marienplatz’ı ve Freihneit Bölgesi’ndeki mekânları tercih edebilirsiniz.
 Ne Zaman Gidilir?Münih'de sene boyunca bir çok festival ve kültürel aktiviteler gerçekleştiğinden seyahat etmek için her mevsim uygun olsa da en ideal dönem mayıs - ekim arası aylarıdır.Eğlence ve Gece HayatıAlmanya gece hayatı, ülkenin her kentinde gece hayatının farklı bir yönü gelişmiş olup disko ve gece kulüplerinde danstan tiyatro ve operaya kadar geniş bir eğlence kültürü bulunmaktadır. Münih gece hayatı özellikle yaz aylarında hareketlenmektedir. Kunstpark Ost ve şehrin ünlü Maximilan Caddesi’nde bulunan gece kulüplerinde çeşitli Alman biralarını deneyebilir, dans edebilir ya da birbirinden yetenekli sokak müzisyenlerinin parçaları eşliğinde şehrin sokaklarını gezebilirsiniz. Bunun yanında Münih Avrupa’nın kültür ve sanat etkinlikleri açısından en gelişmiş kentlerinden biridir. Seyahatinizden önce yapacağınız rezervasyonlarla şehir opera ve tiyatrolarında bir gösteri izleyerek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.Festival ve Etkinlik • Münih Bira festivali (oktoberfest) – (17 Eylül – 3 Ekim)
 • Winter Tollwood Festivali – (27 kasım)
 • Sommerfest Olympiapark  (ağustos)
 • Isarinselfest (31 ağustos – 2 eylül)
 • Theatron müzik festivali  (28 temmuz – 21 ağustos)
 • Magdalenenfest  (14 – 22 temmuz)
 • Münih Opera Festivali (haziran sonu -  temmuz başı)
 • Stadtgrüdungs Festivali (haziran)
 • Münih film festivali (haziran)
 • Starkbierzeit Festivali  (Strong Beer Festivali, 9 mart – 25 mart)Viyana Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Arsenal Müzesi
Arsenal Müzesi

Avrupa'daki en büyük Osmanlı savaş malzemesi kolleksiyonuna sahip olan ve 16. ve 20. yüzyıl ile ilgili savaş araç ve gereçlerinin sergilendiği bir müzedir.

Augarten Parkı
Augarten Parkı

Daha önceleri İmparatorluğun özel av alanı olan park, Viyana'nın barok stilde düzenlenmiş en eski bahçesi ve parkıdır.

Aziz Stephan Katedrali
Aziz Stephan Katedrali

Viyana’nın şehir merkezi olarak kabul edilen St. Stephen Katedrali’nin, M.S 1147 yılında inşasına başlanmış olup 137 metre uzunluğu ile uzunca bir süre Avrupa’nın en yüksek dini yapısı olarak kabul edilmiştir. Katedralin en belirgin özelliği devasa boyuttaki çatısı ve uzun kuleleridir. Gothik mimarisine uygun olarak inşa edilen kuleler ancak Ortaçağ’da bitirilmiştir. Katedralin içerisinde sanat harikası birçok eser bulunduğu gibi birçok imparatorun da görkemli mezarı bulunmaktadır. 

Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı, ünlü Savoy Prensi Eugene tarafından Barok mimarisinde ünlü yapmış J.L von Hildebrant isimli bir mimara inşa ettirilmiştir. Muhteşem bir park içerisine iki blok olarak kurulmuş olan saray, inşa edildiği yıllarda askeri savunma amacıyla yaptırılmış olsa da bugün Viyana’nın 3. Bölgesinin sınırlarında yer alarak şehrin içine dâhil olmuştur. Belvedere Sarayı’nın iç ve diş dizaynı Rokoko stilinin tipik özelliklerini yansıtmakta olup günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Özellikle üst saray olarak bilinen binada 19. Ve 20. Yüzyıl’a ait ünlü yağlı boya eserleri sergilenmektedir.

Ernst Happel Stadyumu
Ernst Happel Stadyumu

1931 yılında açılan ve yalnızca Avusturya Milli Futbol Takımı'nın kullandığı stad, Avusturya'nın en büyük stadyumudur.

Hofburg İmparatorluk Sarayı
Hofburg İmparatorluk Sarayı

Hofburg Hanedanlığı’na çok uzun yıllar ev sahipliği yapmış olan Hofburg Sarayı, mimari bir harika olmanın yanında içerisindeki 4 milyondan fazla eserle de önemli bir müzedir. 13. Yüzyıl’da inşası tamamlanan ve daha çok kış sarayı olarak kullanılan Hofburg’un oldukça iyi düzenlenmiş bir bahçesi de bulunmaktadır. Hatta bu bahçe içerisinde 19. Yüzyıl’da Viktor Trlgner tarafından yapılmış bir Mozart heykeli ve çiçeklerden yapılmış bir sol anahtaru mevcuttur. Avusturyalıların bugün hala büyük bir sempatiyle andığı Kraliçe Elizabeth de (Daha çok Sisi olarak bilinir) uzun yıllar bu sarayda yaşamıştır. Bugün Sisi’nin kişisel eşyalarının da sergilendiği saray UNESCO Dünya Mirasları kapsamında koruma altına alınmıştır.

Hundertwasser Evi
Hundertwasser Evi

Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser ile mimar Joseph Krawina’nın ortak bir eseri olan Hundertwasser Evi, şehrin Landstrasse Semti’nde yer alan ve farklı tasarımıyla dikkat çeken bir yapıdır. Dış cephesi renkli pencereler, sarmaşıklar ve küçük çalılıklarla süslenmiş binanın en dikkat çeken yanı zıtlık ve orantısızlıkların kendi içinde ahenkli bir bütünü yansıtmasıdır. Bina günlük yaşamın devam ettiği bir mekân olup içerisinde 52 apartman dairesi, 4 ofis, 16 özel teras, 3 ortak teras ve toplam 250 ağaç ile çalılıktan oluşmaktadır. Avusturya’nın kültürel mirası olarak kabul edilen Hundertwasser Evi, aynı zamanda şehrin en çok ziyaret edilen binasıdır. 

Josefstadt Tiyatro Salonu
Josefstadt Tiyatro Salonu

1788'de kurulmuştur ve Viyana'nın en eski tiyatrosudur. Ünlü bir geçmişe sahip olan tiyatroda, Ludwig van Beethoven, Richard Wagner oyun yazıp yönetmişler, Johann Nestroy, Ferdinand Raimund birçok oyunda sahne almışlardır ve ayrıca Johann Strauss II ise tiyatroda kemanı ile birçok tek kişilik konserler vermiştir.

Karl Kilisesi
Karl Kilisesi

1576-1578 yıllarındaki cüzzam salgınında hastalanan kişilerin umudu olmuş Kardinal Karl Borromaeus adına yaptırılmış bir kilisedir.

Leopold Müzesi
Leopold Müzesi

2001 yılında açılan ve 5000'den fazla esere ev sahipliği yapan müzede 20.yüzyılın ilk yarısına ait sanat eserleri sergilenmektedir.

Lihtenstayn Sarayı
Lihtenstayn Sarayı

Barok stildeki sarayın odaları günümüzde Lihtenştayn Hanedanlığı'nın kendine ait dünyadaki en büyük ve en zengin özel kolleksiyonları olan tablolarının ve çeşitli zamanlara ait eşyalarının sergilendiği bir müze olarak hizmet vermektedir.

Prater Eğlence Alanı
Prater Eğlence Alanı

Büyük bir bölümü ormanlık araziden oluşan dinlenme ve eğlence alanıdır.

Raimund Tiyatrosu
Raimund Tiyatrosu

Adını, Avusturyalı ünlü drama sanatçısı Ferdinand Raimund’tan almış olan ve açılışını 1893’de aynı kişinin yazdğı "Die gefesselte Phantasie" (Tutsak Fantazi) adlı oyunu ile yapmış tiyatrodur.

Schönbrunn Sarayı
Schönbrunn Sarayı

Viyana’nın en önemli simgelerinden biri olan Schönbrunn Sarayı, geniş ve peyzaj mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz bahçesi ve saray binasıyla şehirdeki en önemli kültürel yapılardandır. Barok mimarisine uygun olarak inşa edilen Schönbrunn Sarayı, Habsburg Hanedanlığı’nın en büyük siyasi rakibi Fransa’da yapılan Versay Sarayı’ndan daha görkemli bir bina olması için yaptırılmıştır. Mimar Johann Benhard Fisher von Erlach ve Nicolaus Pacassi tarafından tasarlanan saray binası ve bahçesine 1752 yılında dünyanın ilk hayvanat bahçesi de eklenmiştir. Toplam 186 hektarlık bir alana kurulmuş olan Schönbrunn Sarayı, 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları kapsamında koruma altına alınmıştır.

Secession Sanatçılar Birliği Binası
Secession Sanatçılar Birliği Binası

Otto Wagner’in öğrencisi Joseph Maria Olbricht tarafından inşa edilmiş olan Secession, kelime anlamı itibariyle 1Ayrılış” demek olup sanatçının kurduğu aynı isimli birlik ile Viyana Sanat Akademisi’nden kopuşu ve klasik sanata karşı duruşu temsil etmektedir. Çatısında altın yaprakların oluşturduğu bir küre bulunmakta ve müzenin girişinde “dönemin kenti sanatı, sanatın kendi özgürlüğü” yazmaktadır. Müze günümüzde özelleştirilmiş olup bir sanat galerisi olarak hizmet vermektedir.

Theater An Der Wien
Theater An Der Wien

1801 yılında inşa edilen ve 1962 yılından beri her yıl mayıs ve haziran aylarında düzenlenen ve beş hafta süren Kültür ve Sanat Festivalinin (Wiener Festwochen) merkezi olarak kullanılan tiyatrodur.

Viyana Mimarlık Merkezi
Viyana Mimarlık Merkezi

 Avusturya'nın ana mimarlık merkezidir. Mimarlık ve binalara ilgi duyan herkes için bir buluşma yeridir.

Viyana Şehir Merkezi
Viyana Şehir Merkezi

Serin bir bahar akşamında, burnunuza usul usul dokunan taze kahve kokusu eşliğinde bir Mozart senfonisinin içinde gezmek istemez miydiniz? Cevabınız evet ise pusulanız, imparatorluklara ev sahipliği yapmanın görkemini, büyük sanatçılar yetiştirmenin ilhamını, ve defalarca dünyanın en yaşanılır kenti seçilmenin keyfini taşıyan güzel Avrupa kenti Viyana’yı gösteriyor demektir.

Viyana Tarihi Sanat Müzesi
Viyana Tarihi Sanat Müzesi

1891 yılında açılan müzenin, dekoratif sanatlar ve güzel sanatlar alanlarında dünyada önemli bir yeri vardır.

Votiv Kilisesi
Votiv Kilisesi

İmparator I. Franz Joseph’e Macar Janos Libenyi tarafından yapılmış saldırıdan kurtulduğu için Tanrı'ya şükran amacı ile yaptırılan kilise, dünyada ki sayılı yeni gotik stilde yapılmış nadir kiliselerdendir.Nereye Gidilir?Schönbrunn Sarayı
Viyana’nın en önemli simgelerinden biri olan Schönbrunn Sarayı, geniş ve peyzaj mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz bahçesi ve saray binasıyla şehirdeki en önemli kültürel yapılardandır. Barok mimarisine uygun olarak inşa edilen Schönbrunn Sarayı, Habsburg Hanedanlığı’nın en büyük siyasi rakibi Fransa’da yapılan Versay Sarayı’ndan daha görkemli bir bina olması için yaptırılmıştır. Mimar Johann Benhard Fisher von Erlach ve Nicolaus Pacassi tarafından tasarlanan saray binası ve bahçesine 1752 yılında dünyanın ilk hayvanat bahçesi de eklenmiştir. Toplam 186 hektarlık bir alana kurulmuş olan Schönbrunn Sarayı, 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları kapsamında koruma altına alınmıştır.

St. Stephen Katedrali
Viyana’nın şehir merkezi olarak kabul edilen St. Stephen Katedrali’nin, M.S 1147 yılında inşasına başlanmış olup 137 metre uzunluğu ile uzunca bir süre Avrupa’nın en yüksek dini yapısı olarak kabul edilmiştir. Katedralin en belirgin özelliği devasa boyuttaki çatısı ve uzun kuleleridir. Gothik mimarisine uygun olarak inşa edilen kuleler ancak Ortaçağ’da bitirilmiştir. Katedralin içerisinde sanat harikası birçok eser bulunduğu gibi birçok imparatorun da görkemli mezarı bulunmaktadır. 

Beethoven’ın Evi
1792 yılında Viyana’ya taşınan Beethoven esasen ölümüne değin Viyana’da dört farklı evde yaşamıştır. Bunlardan birincisi 1804-1815 yılları arasında yaşadığı ve ünlü Fidelio Operası ve Für Elise’yi yazdığı Pasqualati Evidir. İkincisi 1803 yılında 3. Senfonisi Eroica’yı bestelediği Eroica Evi’dir. 1802 yılında Heiigenstad Testament’i yazdığı evden sonra son olarak öldüğü ve Schwarsspanier Caddesi’ndeki evde yaşamıştır. Bugün bu ev anıtsal bir müze ve sanat galerisi olarak kullanılmakta, ünlü bestecinin kişisel eşyaları sergilenmektedir.

Viyana Opera Evi
1861-1869 yılları arasında August von Sicardsburg ve Eduard von der Nüll tarafından inşa edilen Viyana Opera Binası, Kärntnerstrasse’nin bittiği noktada yer almaktadır. İtalyan Rönesans mimarisinin özelliklerini taşıyan bina II. Dünya savaşında bombalandıktan sonra Neo-Rönesans stili ile restore edilmiş ve şehrin mili simgesi haline gelmiştir. Viyana Operası’nda izleyeceğiniz bir gösteri ile bambaşka bir deneyim yaşayabilceğiniz gibi dünyanın en büyük ve en kaliteli enstrümanlarının kullanıldığı Viyana Orkestrası’ndan bir resital izleme ayrıcalığına erişebilirsiniz.

Kutsal Haç Manastırı
Dünyanın en eski ikinci manastırı olan Kutsal Haç Manastırı (Heiligenkreuz) aynı zamanda günümüze kadar etkinliğini sürdüren köklü bir manastırdır. 1333 yılında St. III. Leopold’ün evi olarak Viyana Ormanı’nın ortasına şehir merkezinden 15 km uzaklıkta inşa edilmiştir. Gothik, Barok ve Neo-gotik mimarinin izlerini taşıyan manastırın bahçesi de küçük yürüyüşler için idealdir. Farklı bir deneyim için öğleden sonra saat beş gibi başlayan kilise korosunu dinleyebilirsiniz.

Hundertwasser Evi
Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser ile mimar Joseph Krawina’nın ortak bir eseri olan Hundertwasser Evi, şehrin Landstrasse Semti’nde yer alan ve farklı tasarımıyla dikkat çeken bir yapıdır. Dış cephesi renkli pencereler, sarmaşıklar ve küçük çalılıklarla süslenmiş binanın en dikkat çeken yanı zıtlık ve orantısızlıkların kendi içinde ahenkli bir bütünü yansıtmasıdır. Bina günlük yaşamın devam ettiği bir mekân olup içerisinde 52 apartman dairesi, 4 ofis, 16 özel teras, 3 ortak teras ve toplam 250 ağaç ile çalılıktan oluşmaktadır. Avusturya’nın kültürel mirası olarak kabul edilen Hundertwasser Evi, aynı zamanda şehrin en çok ziyaret edilen binasıdır. 

Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı, ünlü Savoy Prensi Eugene tarafından Barok mimarisinde ünlü yapmış J.L von Hildebrant isimli bir mimara inşa ettirilmiştir. Muhteşem bir park içerisine iki blok olarak kurulmuş olan saray, inşa edildiği yıllarda askeri savunma amacıyla yaptırılmış olsa da bugün Viyana’nın 3. Bölgesinin sınırlarında yer alarak şehrin içine dâhil olmuştur. Belvedere Sarayı’nın iç ve diş dizaynı Rokoko stilinin tipik özelliklerini yansıtmakta olup günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Özellikle üst saray olarak bilinen binada 19. Ve 20. Yüzyıl’a ait ünlü yağlı boya eserleri sergilenmektedir.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi
Viyana Doğa Tarihi Müzesi, şehrin farklı bir cazibe merkezi olup içerisinde 250 yıl öncesine ait eserler bile bulunmaktadır. Dünyanın en eski, en geniş ve kayda değer doğa tarihi müzesi olan binanın inşası 1889 yılında tamamlanmıştır. Müze içerisindeki koleksiyonlar Maria Theresa’nın eşi İmparator Franz Stephan tarafından 1750 yılında toplanmaya başlanmıştır. Muhteşem iç dizaynı ve tavan süslemeleriyle toplam 40 farklı sergi salano bulunan müzede fosillerden değerli taşlara ve hayvan koleksiyonlarına kadar 30 milyondan fazla eser sergilenmektedir.

Hofburg Sarayı
Hofburg Hanedanlığı’na çok uzun yıllar ev sahipliği yapmış olan Hofburg Sarayı, mimari bir harika olmanın yanında içerisindeki 4 milyondan fazla eserle de önemli bir müzedir. 13. Yüzyıl’da inşası tamamlanan ve daha çok kış sarayı olarak kullanılan Hofburg’un oldukça iyi düzenlenmiş bir bahçesi de bulunmaktadır. Hatta bu bahçe içerisinde 19. Yüzyıl’da Viktor Trlgner tarafından yapılmış bir Mozart heykeli ve çiçeklerden yapılmış bir sol anahtaru mevcuttur. Avusturyalıların bugün hala büyük bir sempatiyle andığı Kraliçe Elizabeth de (Daha çok Sisi olarak bilinir) uzun yıllar bu sarayda yaşamıştır. Bugün Sisi’nin kişisel eşyalarının da sergilendiği saray UNESCO Dünya Mirasları kapsamında koruma altına alınmıştır.

Secession
Otto Wagner’in öğrencisi Joseph Maria Olbricht tarafından inşa edilmiş olan Secession, kelime anlamı itibariyle 1Ayrılış” demek olup sanatçının kurduğu aynı isimli birlik ile Viyana Sanat Akademisi’nden kopuşu ve klasik sanata karşı duruşu temsil etmektedir. Çatısında altın yaprakların oluşturduğu bir küre bulunmakta ve müzenin girişinde “dönemin kenti sanatı, sanatın kendi özgürlüğü” yazmaktadır. Müze günümüzde özelleştirilmiş olup bir sanat galerisi olarak hizmet vermektedir.Ne Yapılır? • Viyana usulü şinitzel yiyin.
 • Grinzig Meyhaneleri ve keman eşliğinde akşam yemeği.
 • Melange Kahvesi için.
 • Fayton ile şehir gezisi.
 • Opera Evi’nde Figaro’nun Düğünü gösterisini izleyin.
 • Dünya’nın en eski hayvanat bahçesi Tiergarten’i gezin.Ne Alınır?Viyana’da alışveriş için hem bütçenize hem de beğenilerinize göre çok farklı mekânlar ve bölgeler bulunmaktadır. Eğer lüksü seviyor ve ünlü markalara yüksek meblağlar ödemekten çekinmiyorsanız Graben ve Mariahilfer Caddesi’ni tercih edebilirsiniz. Bunun yanında eski şehrin bulunduğu bölgede birçok butik ve hediyelik eşya satan mağazayı bulabilirsiniz. Viyana’da mağazalar hafta içi 18.30, hafta sonu Cumartesi günleri ise 17.00’ye kadar açıktır. Pazar günleri tüm şehir adeta tatilde olduğundan alışveriş günlerinizi önceden ayarlamanızda fayda vardır. Cumartesi günleri ise yolunuz mutlaka Nacshmarkt isimli şehrin en büyük pazarına düşmelidir. Viyana’dan ne alınır sorusunun yanıtı ise çok çeşitlidir. Viyana porselenleri, el yapımı küçük bebekler, el işi örgü ve danteller ile mücevher en fazla satılan hediyelik eşyalardandır. Sanat ve mimarinin gelişmiş olması şehirde koleksiyonerleri mutlu edecek sayısız antikacı dükkânının açılmasına da vesile olmuştur. Bu sayede Avrupa’nın en iyi antika parçalarını satın alabilirsiniz.

Gasometer
Viyana’nın 11. Bölgesi’ndeki Simmering’de yer alan dört eski gaz deposunun Viyanalı mimarlar tarafından restore edilmesiyle alışveriş merkezine döndürülen Gasometer, şehrin en ünlü yaşam merkezlerindendir. Öğrenci yurtlarından iş yeri ofislerine kadar birçok alana ayrılmış gasometer şehirde uygun alışverişin de merkezlerinden olmuştur.
Adres: Guglgasse 6, 1110 Vienna, Austria

Naschmarkt
Viyana’nın en ünlü marketlerinden olan Naschmarkt’da, taze sebze ve meyveleri bulabilirsiniz. Wien Nehri’nin kenarına çok geniş bir alana kurulan pazar özellikle Cumartesi günleri en canlı halini yaşamaktadır.
Adres: 4, Linle und Rechte Wienzeile 
Metro ile Ulaşım: U1, U2, U4 Karlplatz.

Time Travel Antiques Market
Her ayın ikinci ya da dördüncü pazarı Ringstraßen Galerien’de, birinci ve üçüncü Pazar günü de Ekazent Hietzing’de kurulan bu antika pazarında kitaptan halıya ve mücevhere kadar her şeyi bulabilirsiniz. 
Adres: Ringstraßen Galerien, Kärntner Ring 11-13, 1010 Viyana

Flo Vintage
Vintage giyim meraklıları için büyük bir hazine olan Flo Vintage’de, Viyanalı tasarımcıların, giyim ve aksesuar tasarımlarını bulabilirsiniz. Özel ya da temalı partilere katılırken giymek üzere 50, 60 ve 70’li yıllara ait çok şık gece elbiseleri satın alabilirsiniz.
Adres: Schleifmühlgasse 15a, 1040, Viyana, Avusturya
Tel: 586 07 73

Piamia
Stil sahibi ve şık giyinmeyi sevenler için özel tasarımlar yapan Piamia’da, giyim ve aksesuar üzerine aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.
Adres: Schönbrunnerstrasse 65 05, Viyana, Avusturya
Tel: 01890 44 72

Austrian Delights
Yerel üreticilerin ürettiği şarap, bal, likör ve küçük şekerlemeler bulabileceğiniz dükkanda, gazlı ve gazsız olarak üretilen Schilcher Şarapları’nı satın almadan önce tadabilirsiniz. Austrian Delights şehrin en iyi ve başka hiçbir yerde bulamayacağınız tatları size sunmaktadır.
Adres: Judengasse 1a 01, Viyana, Avusturya
Tel: 532 16 61Ne Yenir?Viyana’da çok gelişmiş bir yemek, tatlı ve kahve kültürü bulunmaktadır. Yemekler bol kalorili ve Türk damak zevkine de çok yakındır. Viyana’da yemek denildiğinde akla ilk gelen elbette ki Viyana usulü şnitzel olacaktır. Bunun yanında soğan ve peynirle hazırlanan Käsespätzle de bol tüketilen yiyecekler arasındadır. Gün arasındaki molalar ya da uzun akşam yemeklerinden sonra ise sırada tatlılar bulunmaktadır. Hotel Sachertorte ile özdeşleşmiş Sachertorte, bir çeşit elmalı tart olan Apfel Strudel, yine öğütülmüş haşhaştan yapılmış Mohnstrudel ve yerel bir kahve olan Melange ile en sık tüketilen tatlılardır. Kahve kültürünün ise 17. Yüzyıl’a dayanan uzun bir tarihi bulunmaktadır. Kahvenin Viyana’ya ilk gelişiyle ilgili iki hikâye anlatılmaktadır. Bunlardan birincisi, II. Viyana Kuşatması sonrası esir düşen Türk askerlerinin Viyanalılara yanlarında kalan kahve ile kahvenin nasıl pişirileceğini Viyanalılara öğretmesiyle başladığıdır. Diğeri ise 1685’te Johannes Diadato ismindeki bir Osmanlı Ermenisi’nin, Viyana’da ilk kahvehaneyi açmasıyla şehirdeki ilk kahve kültürünün atılmış olduğudur. Her iki hikâyeden hangisi doğru bilinmez ama bugün sayısız kafe ve kahve çeşidiyle Viyana’da çok gelişmiş düzeyde olan bu kahve ve tatlı kültürünün ürünlerini mutlaka denemelisiniz. 

Café Bräunerhof
Şehrin en gözde ve klasikleşmiş kafe-restoranlarından biri olan Bräunerhof, ünlü yazar Thomas Bernhard’ın uğrak mekânlarından olmasıyla da adını duyurmuştur. Habsburg Şehir Sarayı’nın yakınlarında çok merkezi bir alanda bulunan kafenin Cumartesi günleri yaptığı sanatsal aktiviteler ve canlı müzik konserleri de çok ünlüdür.
Adres: Stallburggasse 2, 1010 Viyana, Avusturya
Telefon:+43 1 5123893

Palmenhaus Cafe- Brasseire-Bar
Hofburg Sarayı’nın bahçesinde kapalı bir botanik bahçesi olarak inşa edilen Palmenhaus zamanla şık bir restorana dönüştürülmüştür. Günün her öğünü için özel menüler bulabileceğiniz Palmenhaus Cafe’de, lezzetli şaraplar da tadabilirsiniz.
Adres: Burggarten 1, 1010 Viyana, Avusturya
Telefon:+43 1 5331033

Cafe Amacord
Viyana'nın yerel mutfağını, İtalyan makarnaları ve köri sosuyla hazırlanan geniş salata menüsü ile lezzetli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Huzur verici dekorasyonu ile de kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz.
Adres: Rechte Wienzeile 15 05, Viyana, Avusturya
Tel: 1 587 47 09

Hollmann Salon
Heiligenkreuzerhof'un sıra dışı güzelliğinde yer alan Hollman Salon, Viyana'daki yeni nesil bistrolardandır. Yemeklerinde kent kültürü ile kırsalın organik tatlarını birleştiren restoranda tavşan filetolu yemekleri ve ev yapımı kekleri mutlaka denemelisiniz.
Adres: Grashofgasse 3 01, Viyana, Avusturya
Tel: 961 19 60 40

Weingut am Reisenberg
Heurigen'in modern yüzlerinden olan Weingut am Reisenberg, gerek stil sahibi dekorasyonu gerekse de muhteşem Viyana manzarası ile dikkat çekmektedir. Avusturya, İtalyan Mutfağı ve vejeteryanları düşünen menüsü ile şehir gürültüsünden uzak huzurlu bir yemek isteyenlerin uğrak mekânlarından olmuştur. 
Adres: Oberer Reisenbergweg 15, 1190 Viyana, Avusturya
Telefon:+43 1 320 93 93

Zawodsky
Elma ağaçları ve şarap çiftliklerinin içerisine yerleştirilmiş piknik masaları ile geçmiş zaman atmosferini hissedebileceğiniz Zawodsky’de,  sıcak soğuk yemek çeşitleri ve geniş bir salata bar bulunmaktadır. Açık havada içeceğiniz lezzetli şaraplarla da hoş vakit geçirebilirsiniz.
Adres: Reinischgasse 3, Viyana, Avusturya
Tel: +43 1 320 79 782

Kent Restaurant
Yurtdışında alışılagelmiş damak zevkinden pek fazla taviz veremeyenler için bir zincir haline gelmiş olan Kent Restaurant, klasik Türk Mutfağı’nın lezzetli örneklerini sunmaktadır. Şiş Kebab, ıspanaklı börek ve tavuk sote gibi yiyecekleri menülerinde rahatlıkla bulabilirsiniz.
Adres: 
1.    Kent 16: Brunnengasse 67, 1160 Wien, Tel: 01 405 91 73
2.    Kent 15: MärzStraße 29, 1150 Wien, Tel: 01 789 80 38
3.    Kent 10: GudrunStraße 120, 1100 Wien, Tel: 01 60 21 407Ne Zaman Gidilir?Tipik bir Avrupa başkenti olarak Viyana, en çok ziyaretçiyi sıcak yaz aylarında ağırlamaktadır. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri, hem aktivitelerin bolluğu, hem de şehrin hareketliliği konularında yazı aratmaz niteliktedir. Fakat Viyana’yı diğer tatil destinasyonlarından ayrı kılan en önemli özelliği, kasım-aralık aylarında kurulan noel pazarları ve bu kapsamda gerçekleştirilen etkinliklerdir.Eğlence ve Gece HayatıViyana’da gece hayatı sürekli bir devinim ve kendini yenileme akışı içerisindedir. Özellikle son yıllarda elektronik müzik ve dans konusunda dünya çapında yeniliklere imza atan birçok bar, gece klübü gece hayatına damgasını vurmuştur. Şehrin genç ve öğrenci nüfusunun fazlalığı da bu gelişime katkı sağlamakta ve parti kültürü giderek yaygın eğlence anlayışı haline gelmektedir. Bira ve şarap kültürünün yaygın olması ve içki fiyatlarının cazip oluşu da Viyana’daki gece hayatını daha cazip bir hale getirmektedir. Bunun yanında klasik müzikseverleri ve opera düşkünlerini en iyi şekilde tatmin edecek programları Viyana’daki opera ve tiyatrolarda izleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Rote Bar- Volkstheater
Viyana’nın gece hayatında yükselen trendlerinden biri de abartılı komedi olarak tabir edebileceğimiz burlusque şovlarıdır. Rote Bar’da, düzenli olarak sahneye koyulan şovları, 1920 ile 50’lilerin kostümlü revü programlarını izleyerek farklı bir gece geçirebilirsiniz.
Adres: Neustiftgasse 1, 1070, Viyana, Avusturya
Tel: +43 699 1 501 50 14

Club Roxy
Viyana’nın hip-hop, house ve disco tarzında en iyi müziğinin yapıldığı mekânlardan biri olan Club Roxy’nin dekorasyon temasındaki 1960’lar havası ise mekâna gidenlerin çok hoşlandıkları bir detaydır.
Adres: Operngasse 24 / Faulmanngasse 1040, Viyana, Avusturya
Tel: +43-681 / 2 030 70 88

Porgy & Bess
Daha çok jazz müzik ağırlıklı programlara odaklanan Porgy& Bess hem Avusturya'dan hem de uluslararası ünlü birçok jazz sanatçısını ağırlamasıyla adını duyurmuş bir müzik kulüptür. Programlar için önceden bilet almanız gerekmektedir.
Adres: Riemergasse 11, 1010, Viyana, Avusturya
Tel: +43 1 512 88 11

U4
Viyana'da tecno-music kültürünün ilk doğduğu ve geliştiği bir gece kulübü olan U4, geniş dans pisti ile genellikle genç nüfusun uğrak mekânlarından biridir.
Adres: Schönbrunner Strasse 222 12, Viyana, Avusturya
Tel: 1 817 11 92

Flex Club
Avrupa’nın en iyi gece kulüplerinden biri olarak seçilen Flex’te çok kültürlü ve çok farklı tarzlarda müzik çeşidi ile dans etme imkânınız bulunmaktadır. Gerek mükemmel ses sistemi gerekse hemen yanında bulunan Flex Cafe ile gece hayatınızı renklendirecek bir yerdir.
Adres: Augartenbrücke 1, 1010 Viyana, Avusturya
Telefon:+43 1 5337525

Heaven Vienna
London Super-Club'ın Viyana'daki şubesi diyebileceğimiz Heaven Vienna, bir gay bardır. Avrupa'nın birçok yerinden gaylerin özel partilere geldiği mekân toplum baskısından kaçmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu söylüyor.
Adres: Produktionsbuero, Günthergasse 3/5a, Viyana, Avusturya
Tel: +43 1 402 10 22Festival ve EtkinlikOcak- Şubat

Karnaval
Şubat ayının sonuna kadar süren karnaval mevsimi boyunca insanlar özel kulüp partilerinde ya da sokaklarda kostümleriyle dolaşır ve bol alkol tüketilerek sarhoş olmak bir gelenek haline gelmiştir.

Opernball
Viyana’da çok gelişmiş bir opera kültürü bulunmaktadır. Bu kültürün uzantısı olarak her yıl Ocak ve Şubat ayı içerisinde birçok opera gösterisi ve balo, Staatsoper’da düzenlenmektedir. Bu iki etkinlik dâhilinde birçok insanı sokaklarda baloya özel ışıltılı gece elbiseleri ile görebilirsiniz.

Mart-Nisan

Uluslararası Akordeon Festivali
Kış uyuşukluğunun yavaşça atılıp şehir baharı karşılamaya başlarken Balkanlardan, Avusturalya’ya kadar her coğrafyadan gelen akordeon virtüözleri konserleriyle şehrin havasını değiştirmektedir.

Frühlings Festival ( Bahar Festivali)
1992 yılından bu yana her yıl kutlanan bahar festivali, genellikle Mart sonundan Nisan ayı başına kadar müzik kulüplerinde ve konzerhauslarda klasik müzik konserleri ile kutlanmaktadır.

Argus Bisiklet Festivali
Her yıl Nisan ayıyla beraber şehirdeki bisiklet sezonu açıldığında Rathausplatz’da iki gün boyunca bir fuar düzenlenmektedir. Etkinlik dâhilinde bisiklet şovları, yedek parça ve yeni model elektrikli bisiklet satışları yapılmaktadır.

Osterklang Festivali
Viyana Filarmoni Orkestrası’nın “Doğu’nun Sesleri” temalı konserleri şehrin birçok ünlü tiyatro ya da konser salonunda performanslarını sergilemektedir. Bunun yanında dünyanın birçok yerinden oda orkestraları da etkinliğe katılmaktadır.

Mayıs&Haziran

Viyana Maratonu
Yaklaşık 30 yıldır düzenlenen maratonda erkek ve kadın atletlerin kıyasıya yarıştığı koşular renkli görüntülere sahne olmaktadır. Her yıl Mayıs ayı içerisinde düzenlenmektedir. Ayrıntılı bilgi için www.vienna-marathon.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Eşcinsel- Kimlikler Film Festivali
Viyana’nın ikinci büyük film festivali olan Eşcinsel- Kimlikler Film Festivali, dünyanın çeşitli bölgelerinden eşcinsel temalı filmlerin gösterildiği bir etkinliktir. Her yıl Haziran ayının ilk haftası düzenlenmektedir.

Viyana Bağımsız Kısa Film Festivali
Yedi gün boyunca süren etkinlik çoğunlukla Almanca konuşan ülkelerde çekilen kısa filmlerden oluşmaktadır. Etkinlik her yıl Mayıs ayı içerisinde düzenlenmektedir.

Donauinselfest Rock Müzik Festivali
Rock, Pop ve Folk müzik tarzında performans gösteren onlarca grubun üç gün boyunca sahne aldığı festival Viyana’nın ünlü müzik festivallerindendir. Özellikle genç jenerasyon arasında hayli popüler olan etkinlik her yıl Haziran ayı içerisinde düzenlenmektedir.

Temmuz&Ağustos

Viyana Jazz Festivali
Yaz sıcakları Viyana’da başladığında şehir sakinleri Stadtsoper’de Jazz, Blues ve Soul müzik tınıları ile serinlemeye başlamaktadır. Etkinlik genellikle Temmuz ayının başında düzenlenmektedir.

Impulstanz
Museumsquartier ve Volkstheater’da özel gösterilerilerle birlikte her yıl Temmuz sonu Ağustos başı gibi düzenlenen Impulstanz, avangart bir dans festivalidir.

Müzik-Film Festivali
Rathausplatz’da güneş gökyüzünün en tepesine ulaştığında şehre bir karnaval havası getiren MüzikFilm Festivali ile Viyanalılar opera, operat ve konserlerle klasik müzik ziyafeti yaşamaktadır. Ücretsiz olarak düzenlenen konserleri izlemek için tek yapmanız gereken iyi bir koltuk kapmak olacaktır. Etkinlik Temmuz ve Ağustos ayı boyunca düzenlenmektedir.

Eylül&Ekim

Uzun Müze Geceleri
Ekim ayının ilk Cumartesi günü yaklaşık 500 müzenin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik dâhilinde müzeler akşam saat 6’dan gece yarısı saat 1’e kadar kapılarını halka açmaktadır. Alacağınız bir biletle etkinliğe katılan tüm müzeleri gezebilirsiniz. Şansınızı zorlarsanız bir gecede seksen kadar müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Viennale Film Festivali
Şehrin çeşitli bölgelerinde bulunan sinemalarda gösterime konulan ve dünyanın birçok ülkesinden yönetmenin bağımsız filmleriyle katıldığı festival her yıl Ekim ayı başlarında düzenlenmektedir.

Kasım&Aralık

Viyana Modern Festivali
Konzerthaus’da düzenlenen klasik ve avangart müzik konserlerinden oluşan Viyana Modern Festivali, klasik müzikte yeni bir tını yakalama amacıyla her yıl Kasım ayı içerisinde düzenlenmektedir.

Silvester
Şehir Meclisi tarafından Yeni Yıl’ın gelişini kutlamak amacıyla Innere Stadt’da düzenlenen dev gösteriler, kostümlü geçitler ve havai fişek gösterileriyle görkemli bir şekilde Yeni Yıl karşılanmaktadır.Prag Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Astronomik Saat
Astronomik Saat

Prag’ın simgelerinden biri haline gelmiş olan Astronomik Saat, şehri ziyaret edenlerin en çok dikkatini çeken eserlerden biridir. 15 Yüzyıl’da inşa edilen saat aynı zamanda dünyanın en eski ve hala çalışan ilk saatidir. Prag’ın tarihi şehir meydanında bulunan saatin etrafına aziz ve iskelet figürleri ile dini konular tasvir edilmiştir. Örneğin saat çevresindeki iskelet figürü, ölümü simgeler ve her saat başı görünerek insana her an ölebileceği anlatılmak istenmiştir. Saatin alt kısmında bulunan çember kısımda ise bir takvim bulunmaktadır. Ve bu takvimin figürleri de oldukça dikkat çekicidir.

Charles Köprüsü
Charles Köprüsü

Prag’ın simgesi haline gelmiş ve Vlata Nehri üzerinde kurulmuş olan Charles Köprüsü, üzerindeki 40’tan fazla heykel ile gerçek bir sanat eseridir. Günün her saati harika manzaralar sunan köprüden özellikle geceleri ışıklı şehir silüetini izlemek benzersiz bir deneyimdir. 12. Yüzyıl’da inşasına başlanan Charles Köprüsü dönemin astronomi biliminden de oldukça yararlanılarak yapılmıştır. Anlatılanlara göre köprünün mimarı Otto, eserinin her bir evresini astronomik devinimlere göre inşa etmiştir.

Dans Eden Ev
Dans Eden Ev

Hollandalı bir firma tarafından 1996 yılında mimar Frank Gehry’e inşa ettirilen bina esasen 19. Yüzyıl’da neo-rönesans tarzında inşa edilmiş ancak savaşta zarar görmüş bir binanın replikasıdır. Binanın eklektik mimarisi sayesinde hareket ediyor imajını oluşturmasıyla esere dans eden ev ismi takılmıştır. Prag’ın klasik görünümüne tezat oluşturan bir yapısı olsa da özellikle turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yapıdır.

Mala Strana Bölgesi
Mala Strana Bölgesi

Türkçesini “Küçük Semt” olarak ifade edebileceğimiz Mala Strana, Prag şehrinin en eski ve tarihi yerleşim yerlerinden biridir. Vlata Nehri’nin sol tarafında kalan bu mahalle, Ortaçağ’dan bu yana Alman Kültürü’nden oldukça etkilenmiştir. 13. Yüzyıl’da Bohemya Kralı II. Ottor tarafından Prag Kalesi’nin etrafına Alman zanaatkâr ve tüccarların ikamet edebilmesi için inşa ettirilmiştir. Bu semtte tarihi evler, şehir kapıları ve geniş alanlar bulunmaktadır. 

Prag Kalesi
Prag Kalesi

Prag Kalesi inşasına ilk kez 870 yılında başlanan ve yüzyıllar boyunca kale kompleksi içine eklenen saray, kilise, bahçe ve meydanlarla bugün dünyanın en büyük kalesi haline gelmiş muhteşem bir yapıdır. 70.000 metrekarelik dev bir alana kurulan kale bu özelliği ile ismini Guinnes Rekorlar Kitabı’na da yazdırmıştır. Mimari özellikleri ile neredeyse Avrupa’nın her sanat tarzını yansıtan kale kompleksindeki yapılarda barok, gotik ve romanesk mimarisinden örneklerle doludur. Kale içerisinde birçok müze, harika düzenlenmiş bahçe ve geniş meydanlar bulabilirsiniz.

Prag Şehir Merkezi
Prag Şehir Merkezi

Avrupa’nın en iyi korunmuş şehirlerinden olan Prag, bu özelliğini 2. Dünya Savaşı’nda hiç zarar görmemesine borçlu. Hitler bile bu güzel şehre kıyamamıştır ve bombalamamıştır. Prag, katedralleri, sivri kuleleri, köprüleri ve tarih kokan sokaklarıyla her sahnesinden ayrı bir kartpostal çıkaracak güzellikte bir şehirdir.

Sedlec Ossuary Katedrali
Sedlec Ossuary Katedrali

Sedlec Ossuary, Çek Cumhuriyeti’nde bir banliyö olan ve 1995 yılında UNESCO koruması altına alınan Kutna Hora’da yer alan bir şapeldir. Azizler Mezarlığı’nın içerisinde yer alan yapıyı diğer kilise yapılarından ayıran yönü, bina dekorasyonunun tamamının gerçek insan kafatasından yapılmış olmasıdır. Ortalama 40.000 ile 70.000 bin insana ait kafatasının bulunduğu şapel, ölüm ve şeytan tasviri açısından oldukça başarılı bir mimari eser olup birçok romana da esin kaynağı olmuştur. Binanın dekorasyonunda kullanılan bu kemiklerin akıbeti üzerine birçok efsane bulunmaktadır. Yaygın inanış ise zamanında Kudüs’ten getirilen kutsal toprağın kilise üzerine serpilmesiyle birçok zengin ve soylu insan cennete gidebilmek için buraya gömülmek istemiştir. Ortaçağ’daki veba salgınına bağlı olarak artan ölümlerle de mezarlıkta zamanla gömülecek alan kalmamış ve fazla kemikler kilisenin dekorasyonunda kullanılmıştır.

Strahov Manastırı
Strahov Manastırı

12. Yüzyıl’ın ortalarında Prag Başpiskoposu John ve Dük Vladislav tarafından inşa ettirilen Strahov Manastırı, romanesk mimarinin izlerini hissedebileceğiniz ve Prag’ın hoş bir tepesinde harika manzarası olan bir mimari yapıdır. Şehirdeki en eski ikinci dini yapı olan Strahov Manastırı’nın teoloji alanında oldukça geniş kaynakları bulunan ve harika freskolarla süslenmiş bir de kütüphanesi bulunmaktadır. Bunun yanında Meryem Ana Bazilikası, İlginçlikler Kabinesi ve Felsefe Salonu bölümleri de görülmeye değerdir.

Wenceslas Meydanı
Wenceslas Meydanı

Prag’ın yeni ve modern şehir kısmında bulunan Wenceslas Meydanı, şehrin ticari ve kültürel yaşantısının yoğun olduğu bir konuma sahiptir. Şehirde yapılan her türlü gösteri, festival ve özel gün kutlamalarının vazgeçilmez buluşma noktası olan Wesceslas Meydanı, UNESCO’nun da Dünya Mirasları arasındadır. Meydan içerisinde Ulusal Müze, Wenceslas Anıtı ve birçok heykel bulunmaktadır. Prag’ı keşfederken ya da Ulusal Müze’yi gezmeden hemen önce biraz yürüyüş yapmak ve temiz hava alarak şehrin günlük yaşantısına kapılmak için Wesceslas Meydanı iyi bir deneyim olacaktır.Nereye Gidilir?Prag Kalesi
Prag Kalesi inşasına ilk kez 870 yılında başlanan ve yüzyıllar boyunca kale kompleksi içine eklenen saray, kilise, bahçe ve meydanlarla bugün dünyanın en büyük kalesi haline gelmiş muhteşem bir yapıdır. 70.000 metrekarelik dev bir alana kurulan kale bu özelliği ile ismini Guinnes Rekorlar Kitabı’na da yazdırmıştır. Mimari özellikleri ile neredeyse Avrupa’nın her sanat tarzını yansıtan kale kompleksindeki yapılarda barok, gotik ve romanesk mimarisinden örneklerle doludur. Kale içerisinde birçok müze, harika düzenlenmiş bahçe ve geniş meydanlar bulabilirsiniz.

Astronomik Saat
Prag’ın simgelerinden biri haline gelmiş olan Astronomik Saat, şehri ziyaret edenlerin en çok dikkatini çeken eserlerden biridir. 15 Yüzyıl’da inşa edilen saat aynı zamanda dünyanın en eski ve hala çalışan ilk saatidir. Prag’ın tarihi şehir meydanında bulunan saatin etrafına aziz ve isketl figürleri ile dini konular tavir edilmiştir. Örneğpin saat çevresindeki iskelet figürü, ölümü simgeler ve her saat başı görünerek insana her an ölebileceği anlatılmak istenmiştir. Saatin alt kısmında bulunan çember kısımda ise bir takvim bulunmaktadır. Ve bu takvimin figürleri de oldukça dikkat çekicidir.

Sedlec Ossuary Katedrali
Sedlec Ossuary, Çek Cumhuriyeti’nde bir banliyö olan ve 1995 yılında UNESCO koruması altına alınan Kutna Hora’da yer alan bir şapeldir. Azizler Mezarlığı’nın içerisinde yer alan yapıyı diğer kilise yapılarından ilginç kılan yönü, bina dekorasyonunun tamamının gerçek insan kafatasından yapılmış olmasıdır. Ortalama 40.000 ile 70.000 bin insana ait kafatasının bulunduğu şapel, ölüm ve şeytan tasviri açısından oldukça başarılı bir mimari eser olup birçok romana da esin kaynağı olmuştur. Binanın dekorasyonunda kullanılan bu kemiklerin akıbeti üzerine birçok efsane bulunmaktadır. Yaygın inanış ise zamanında Kudüs’ten getirilen kutsal toprağın kilise üzerine serpilmesiyle birçok zengin ve soylu insan cennete gidebilmek için buraya gömülmek istemiştir. Ortaçağ’daki veba salgınına bağlı olarak artan ölümlerle de mezarlıkta zamanla gömülecek alan kalmamış ve fazla kemikler kilisenin dekorasyonunda kullanılmıştır.

Mala Strana Bölgesi
Türkçesini “Küçük Semt” olarak ifade edebileceğimiz Mala Strana, Prag şehrinin en eski ve tarihi yerleşim yerlerinden biridir. Vlata Nehri’nin sol tarafında kalan bu mahalle, Ortaçağ’dan bu yana Alman Kültürü’nden oldukça etkilenmiştir. 13. Yüzyıl’da Bohemya Kralı II. Ottor tarafından Prag Kalesi’nin etrafına Alman zanaatkâr ve tüccarların ikamet edebilmesi için inşa ettirilmiştir. Bu semtte tarihi evler, şehir kapıları ve geniş alanlar bulunmaktadır. 

Wenceslas Meydanı
Prag’ın yeni ve modern şehir kısmında bulunan Wenceslas Meydanı, şehrin ticari ve kültürel yaşantısının yoğun olduğu bir konuma sahiptir. Şehirde yapılan her türlü gösteri, festival ve özel gün kutlamalarının vazgeçilmez buluşma noktası olan Wesceslas Meydanı, UNESCO’nun da Dünya Mirasları arasındadır. Meydan içerisinde Ulusal Müze, Wenceslas Anıtı ve birçok heykel bulunmaktadır. Prag’ı keşfederken ya da Ulusal Müze’yi gezmeden hemen önce biraz yürüyüş yapmak ve temiz hava alarak şehrin günlük yaşantısına kapılmak için Wesceslas Meydanı iyi bir deneyim olacaktır.

Wallenstein Bahçesi
Prag’ın Mala Strana Bölgesi’nede yer alan Wallerstein Sarayı’na ait bahçe düzenlemeleri en az saray kadar görkemlidir. 16. Yüzyıl’da Mecklenburg Dükü tarafından inşa ettirilen saray, Barok mimarisinin güzel örneklerinden biridir. Küçük havuzlar, heykeller ve geniş alanların bulunduğu bahçe kısmında keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Bunun yanında bahçe sonunda Çek Ulusal Müzesi’nden eserlerin ziyaretçilere takdim edildiği eski bir binicilik okulu da bulunmaktadır.

Strahov Manastırı
12. Yüzyıl’ın ortalarında Prag Başpiskoposu John ve Dük Vladislav tarafından inşa ettirilen Strahov Manastırı, romanesk mimarinin izlerini hissedebileceğiniz ve Prag’ın hoş bir tepesinde harika manzarası olan bir mimari yapıdır. Şehirdeki en eski ikinci dini yapı olan Strahov Manastırı’nın teoloji alanında oldukça geniş kaynakları bulunan ve harika freskolarla süslenmiş bir de kütüphanesi bulunmaktadır. Bunun yanında Meryem Ana Bazilikası, İlginçlikler Kabinesi ve Felsefe Salonu bölümleri de görülmeye değerdir.

Sigmund Freud Heykeli
Prag’ta farklı ve sıra dışı heykel tasarımları ile ismini duyuran sanatçı David Cerny’e ait olan “Tutunan Adam” diğer yaygın kullanışıyla Sigmund Freud Heykeli şehrin Husova adlı bir caddesinde bulunmaktadır. Bir binanın tepesinde direğe asılı bir biçimde duran bu heykel modern psiko analizin kurucusu olan Sigmund Freud’e adanmış olup 21. Yüzyıl!ın entelektüel yönüne vurgu yapmaktadır. Prag’ın sakin ve romantik sokaklarının aksine heykelin önünde uzun kuyruklara rağmen bu eseri şehri ziyaret ederken mutlaka görmelisiniz.

Charles Köprüsü
Prag’ın simgesi haline gelmiş ve Vlata Nehri üzerinde kurulmuş olan Charles Köprüsü, üzerindeki 40’tan fazla heykel ile gerçek bir sanat eseridir. Günün her saati harika manzaralar sunan köprüden özellikle geceleri ışıklı şehir silüetini izlemek benzersiz bir deneyimdir. 12. Yüzyıl’da inşasına başlanan Charles Köprüsü dönemin astronomi biliminden de oldukça yararlanılarak yapılmıştır. Anlatılanlara göre köprünün mimarı Otto, eserinin her bir evresini astronomik devinimlere göre inşa etmiştir.

Dans Eden Ev
Hollandalı bir firma tarafından 1996 yılında mimar Frank Gehry’e inşa ettirilen bina esasen 19. Yüzyıl’da neo-rönesans tarzında inşa edilmiş ancak savaşta zarar görmüş bir binanın replikasıdır. Binanın eklektik mimarisi sayesinde hareket ediyor imajını oluşturmasıyla esere dans eden ev ismi takılmıştır. Prag’ın klasik görünümüne tezat oluşturan bir yapısı olsa da özellikle turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yapıdır.

Yahudi Mahallesi
Prag’ta Josefov olarak da bilinen Yahudi Mahallesi, Old Town Meydanı ve Vlata Nehri’nin arasında yer almaktadır. Tarihi 13. Yüzyıl’a dek uzanan semt, Yahudilerin kendilerine has bir yaşam alanı oluşturduğu bir yerdir. Bölge içerisinde 6 sinagog ve Prag mimarisi ile harmanlanmış birçok tarihi ev bulunmaktadır. 

 Ne Yapılır? • Petrin Tepesi’nden ya da kulesinden şehir manzarasını izleyin.
 • Vlata Nehri üzerinde tekne turu keyfi.
 • Karlovy Vary Kaplıcaları’nın sıcak sularında yüzün.
 • Svarak adlı verilen sıcak şaraplardan tadın.
 • Prag’ın ünlü cam ve kristal eşyalarına mutlaka göz atın.
 • Kolac adı verilen Çek keklerinin tadına bakın.
 • Sevdiklerinize ünlü Prag kuklalarından hediye edin.
 • Düzenlenen Ortaçağ Geceleri’ne katılarak zamanda yolculuk yapın.
 • Astronomik Saat gösterilerini izleyin.
 • Şehri kiralayacağınız bisikletlerle keşfedin.Ne Alınır?Seyahatleri sırasında o bölgeye özgü hediyelik eşyaları satın almaktan hoşlanan biriyseniz Prag, bu alışveriş deneyimi için en uygun kent olacaktır. Şehrin hemen hemen her yerinde bulabileceğiniz bu hediyelik eşyaların başında Çek Kukları gelecektir. 18. Yüzyılda yapımı yaygınlaşan kuklaların kökeni bizdeki Hacivat- Karagöz gibi tiyatroya dayanmaktadır. Bunun yanında içeriğinde diğer kristallere göre kurşun oranı düşük olan ünlü Bohemya Kristalleri ya da camın çeşitli hayvan formlarına sokulduğu ürünlerini tercih edebilirsiniz. Çeklerin meşhur içkisi Becherovka, tahta oyuncaklar, matruşkalar ve Czech Garnet adı verilen koyu kırmızı lal taşları da satın alınabilecek alternatifler arasındadır. Alışveriş yapabileceğiniz mağazaların ve AVM’lerin çoğu ise Pařížská Caddesi, Mala Strana, Vaclav Meydanı, Na prikope ve Narodni gibi yerlerde bulunmaktadır.

Oc letňany
Hem Çek Cumhuriyeti’nin hem de Prag’ın en büyük alışveriş merkezi olan Oc letňany, aynı zamanda çoğu ihtiyacınızı karşılayabilecek bir yaşam merkezidir. Birçok ünlü mağazanın yanında çocuklar için kurulmuş oyun parkı, spor aktiviteleri için yüzme havuzu, fitness ve tenis sahası gibi alanları da içerisinde barındırmaktadır.
Adres: Veselská 663, Praha 9
Tel: +420 221 741 111

Havelske Trziste
Havelske Trziste, Old Town’a çok yakın bir alanda kurulan halk pazarıdır. Turistik mevkide bulunması dolayısıyla satın almak istediğiniz çoğu hediyelik eşyayı rahatlıkla bulabilirsiniz. Pazar her gün 07.00 ile 18.30 saatleri arasında kurulmaktadır.
Adres: Havelske Caddesi, Old Town

Arzenal
Modern tasarımlarla Çek Kristallerini daha ileri bir forma taşıyan Arzenal’da çok renkli ve şık ürünler bulabilirsiniz. Bořek Šípek tarafından tasarlanan ürünler adından sıkça söz ettirmektedir.
Adres: Valentinská 11, Praha 1
Tel: 224 814 099

Manufactura Abram Kelly
Küçük bir atölyede geleneksel yöntemle kâğıt üreten Manufactura Abram Kelly firması, üretilen bu kâğıtlardan yapılan tebrik kartı, iş kartı gibi ilginç tasarımlarını sunuyorlar. Ya da dilerseniz antik yazılı eserlerinizi ya da fotoğraflarınızı bu kâğıtlara basıyorlar.
Adres: Senovážné náměstí 16
Tel: 224 233 282

Pavla&Olga
Pavla ve Olga Michalková kardeşlerin şapka, aksesuar tasarımları zamanla giyim alanına kadar büyümüş ve bugün Prag’ın en gözde moda markalarından biri haline gelmiştir. Prag’a has modayı merak edenler ve ilgilenenler için ideal bir mağaza.
Adres: Karoliny Světlé 30, Praha 1
Tel: +420 728 939 872

Starožitnosti V. Andrle
Avrupa’nın neredeyse her yerinden toplanmış mücevher, saat, seramik ve altından yapılmış antikaların satıldığı Starožitnosti V. Andrle koleksiyonerler için bir hazine olarak değerlendiriliyor. Eğer siz de antikaya meraklı biriyseniz buraya mutlaka uğramalısınız.
Adres: Křížovnická 1 Staré Město, Praha 1
Tel: 222 311 625Ne Yenir?Hem et yemekleri hem de içkileriyle Prag Mutfağı farklı lezzetler tatmak isteyenler için çok geniş bir menü sunmaktadır.  Dana, domuz, geyik, ördek ve deniz mahsullerine kadar her türlü et yemeği ile aslında damak zevkimize çok da uzak olmayan bir lezzet anlayışı var Prag’da ancak bunun yanında vejetaryenler içinde birçok restoran bulunmaktadır. Tatlı kültürü ise genellikle krep ile kremalı dondurmaların karışımlarından yapılmaktadır. Hamur işi daha çok yemeklerde garnitür olarak kullanılır. Yemek fiyatlarının uygun ya da pahalı olması hususunda söylenebilecek şey ise turistik bölgede bulunan restoran ve kafelerin çok daha pahalı olduğudur. Eğer uygun fiyata kaliteli ve lezzetli yemek istiyorsanız turistik bölgenin yani Old Town’un dışında kalan bölgeleri tercih etmelisiniz. Unutmayın 10 bölgeden oluşan bir şehirde binlerce farklı seçeneğiniz olacak.

U Modré Kachničky
Bohemya’nın ünlü av yemeklerinin yapıldığı restoranda, 1930’ların av köşkü stilinde dekorasyonu eşliğinde romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Özellikle erik soslu patatesli kreplerini mutlaka denemelisiniz.
Adres: Nebovidská 460/6, 118 00 Praha-Malá Strana, 
Telefon:+420 257 320 308

Cowboys Steak& Cocktails Restaurant
Lezzetli et ve balık ızgaralarının yanında geniş bir şarap menüsü bulunan Cowboys, Dolce&Gabbana tarzı sığır derisi koltuklarıyla da farklı bir mekân. Tarihi Mala Strana bölgesinde yer alan restoran şık ve kaliteli hizmet sunuyor.
Adres: Nerudova 223/40, Praha-Malá Strana
Tel: 296 826 107

Kavárna Slavia
19. Yüzyıldan bu yana kafe kültürü giderek artan Prag’da bir zamanlar en ünlü edebiyatçıların ve entelektüellerin gittiği bu kafeye belki de sadece tarihi değeri için gidilmelidir. Zira ünlü yazar Franz Kafka ve Rainer Maria Rilke zamanlarının büyük çoğunluğunu burada geçirmişlerdir. 
Adres: Národní třída 1, Nové Město, 110 00 Praha
Tel: +420 224 218 493

U Sádlů
Çek mutfağının en lezzetli yemeklerinin bulunduğu sayılı restoranlardan olan U Sádlů, Ortaçağ teması ile de Çek Kültürü’nün dekorasyonla yaşatıldığı geleneksel bir mekândır.
Adres: Klimentská 1203/2, 110 00 Praha 1-Nové Město
Tel: +420 224 813 874

Zahrada V Opeře
Geleneksel Çek yemeklerinin yanında Güney Asya ve Afrika yemeklerine de yer veren hatta haftanın belirli günleri sushi geceleri düzenleyen restoran menüsü ve çağdaş dekorasyonu ideal bir mekân. Üstelik bol ve doyurucu menüleri de gayet uygun fiyata satılmaktadır.
Adres: Legerova 75 Vyšehrad, Praha 1
Tel: 224 239 685Ne Zaman Gidilir?Prag seyahatiniz için en ideal zamanı mı arıyorsunuz? Manolya ağaçlarının yeşermeye ve Güneşin ısıtmaya başladığı Nisan ayı başlarında, Prag size en güzel yüzünü gösterecektir. Sakin bir tatil hayal ediyorsanız, Christmas ve Noel gibi şehrin kalabalık olduğu tatil dönemleri yerine sezon öncesinde kalan bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Eğlence ve Gece HayatıPrag için ucuz ve farklı tatlarda onlarca biranın cenneti demek yanlış olmayacaktır. Bira menüsünün genişliği eğlence programlarının sayısıyla doğru orantılı olarak artan Prag’da, dilerseniz bazı barlarda çok büyük miktarla olmamak kaydıyla kumar da oynama imkânınız vardır. Canlı müzik yapan barlar, sabaha kadar açık diskolar, Prag gece yaşamında büyük bir öneme sahip striptiz barlar, kilise ve kültür merkezlerinde düzenlenen konserler gece yaşamının renkliliğini ve canlılığını göstermektedir. Kültür ve sanat yönünden çok gelişmiş olan Prag’da bir klasik müzik konserine katılmak mutlaka yapmanız gereken aktivitelerin içerisinde yer almalıdır.

Jáma
Duvarların Led Zeppelin'den Shaina Twain'a uzanan isimlerin rock konserlerinde çekilmiş fotoğraflarının bulunduğu ve Amerikan tarzı bir bar olmasına rağmen yerel Çek biraları ve kokteylleri servis eden hoş bir bardır. Bunun yanında güler yüzlü personeli ve tavuk, biftek ve hamburger gibi lezzetli atıştırmalıkları da Jáma'yı seçmek için iyi bir nedendir.
Adres: V Jámě 7, Praha 1
Tel: 224 222 383

Karlovy Lazne Club
Avrupa’nın en büyük gece kulüplerinden olan Karlovy Lazne, beş ayrı konsepte beş ayrı diskoyu içermektedir. 60’lardan günümüze kadar her türlü müzik türünün çalındığı kulüpte dilediğinizce dans edebilirsiniz. Özellikle hafta sonları bina önünde uzun kuyruklar oluşur ve beklemek istemiyorsanız saat 10’dan sonra gitmeli ya da rezervasyon yaptırmalısınız.
Adres: Smetanovo Nabrezi 198, 100 00, Praha 1
Tel: +420 222 220 502

Lucerna Music Bar
Lucerna Sarayı’nda yer alan ve Prag’ın en kaliteli canlı müzik yapılan mekânıdır. Art Noveau tarzında mimarisi ile de dikkat çeken Lucerna Sarayı, şehrin ünlü ailesi Haveller tarafından yaptırılmıştır. Jazz, pop, soul ve rock tarzında konserlerin düzenlendiği müzik barda hafta sonları da nostaljik gösteriler yapılmaktadır.
Adres: Vodičkova 704/36, 110 00 Prag, Çek Cumhuriyeti
Telefon:+420 224 217 108

Riegrovy Sady Beer Garden
Prag’ın en popüler açık hava mekânlarından biri olan Riefrovy Sady, güneşli bir günde biranızı alıp nehir manzarasına karşı keyif yapabilirsiniz. Ancak bu keyfi sadece barın hizmet verdiği Nisan ve Ekim ayları içerisinde tadabilirsiniz.
Adres: Riegrovy sady, Vinohrady Vinohrady

Darling Kabare
Prag’ın ünlü meydanı Wencaslas’a çok yakın bir mesafede bulunan Darling Kabare, Prag gece hayatı ve striptiz kulüplerin içinde en ünlüsüdür. İçerisinde dört farklı bölüm ve barlar bulunan mekânda meraklıları için özel şovlarda yapılmaktadır.
Adres: Ve Smečkách 32, Praha 1
Tel: +420 732 248 082Festival ve EtkinlikYeni Yıl 
Gencinden yaşlısına her yaş grubuna hitap eden farklı programlarla Prag Yeni Yıl’a görkemli bir şekilde giren Avrupa kentlerindendir. Vlata Nehri’nde romantik tekne gezintilerinden, Old Town’daki meydanlarda yapılan havai fişek gösterilerine ve Mala Strana’da bulunan bar ya da restoranlarda yılbaşına özel yemek programlarına katılmak, Prag’ın gelenekselleşmiş yeni yıl kutlamalarındandır.

Uluslararası İnsan Hakları Belgesel Film Festivali
Dünyada İnsan Hakları ile ilgili bir festival için atılan ilk adım olan bu film festivali her yıl Şubat ayının sonlarına doğru düzenlenerek uluslararası öneme sahip bir etkinlik haline gelmiştir.

Pražské Jaro
Uluslararası öneme de sahip olan ve Prag’ın Bahar Festivali olarak bilinen Pražské Jaro, her yıl Nisan ayında düzenlenmektedir. Klasik müzik ve opera konusunda gelişmiş bir kültüre sahip olan Çekler için çok önemli bir festivaldir. Etkinlik dâhilinde dünyanın birçok yerinden ünlü oda orkestraları ve senfoni orkestraları kiliselerde ve kültür merkezlerinde konserler vermektedir. Festival programlarını tourist information binalarından rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Prag Uluslararası Kısa Film Festivali
Kültür ve sanat etkinliklerinin neredeyse yılın her ayı devam ettiği Prag’da diğer önemli bir film festivali ise Haziran ayı içerisinde düzenlenen kısa film festivalidir. Etkinlik dâhilinde 30 dakikalık ve birçok ünlü yönetmenin de çektiği kısa filmler seyirci ile buluşuyor.

Tanec Praha
Prag’ın Yaz festivali dâhilinde ilk kez 1989 yılında festivale modern dansçıların da dahil edilmesiyle ayrı bir festival haline gelen Tanec Praha, 89’dan bu yana modern dans festivali olarak Prag’ın önemli kültürel etkinliklerinden biri haline gelmiştir.

Agharta International Jazz Festival
Her yıl Ekim ayı boyunca 20. Yüzyıl’dan itibaren ortaya çıkmış modern müziklerin konserlerine yer verilen etkinlik, zamanla ağırlıklı olarak Jazz müziğin ön plana çıktığı bir festivale dönüşmüştür. Avrupa’nın ilk jazz festivallerindendir.Berlin Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Alexanderplatz Meydanı
Alexanderplatz Meydanı

Alexanderplatz, Berlin’in tarihi merkezi Mitte ilçesinin en merkezi meydanıdır. Spree Nehri ve Berlin Katedrali’nin yakınlarında bulunan meydan, şehir yerlilerinin buluşma noktasıdır ve yerliler tarafından “Alex” olarak adlandırılmaktadır. Alexanderplatz, tarihi bir meydan ve ulaşım noktası olmasının yanı sıra Berlin’i 360 derecelik açıdan seyredebileceğiniz “Berliner Fernsehturm” (Televizyon Kulesi)’ni de içinde barındırmaktadır. Gece 00.00’a kadar kuleye çıkma imkanı mevcut. Bunların yanında, Alexanderplatz civarında şehre özgü bir yemek olan currywurst satan dükkanlar ve “Alexa” isimli bir alışveriş merkezi de bulunmaktadır.

Altes Müzesi
Altes Müzesi

Müze adası karşısında Am Lustgarten olarak bilinen bölgededir. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edilerek koruma altına alınmıştır. Burası eski müze olarak bilinir ve 1823-1830 yılında, Karl Friedrich Schinkel tarafından kurulmuştur. Müzede Prusya kraliyet ailesinin sanat koleksiyonu sergilenmektedir. Zaten, müzenin asıl kuruluş amacı 1826 yılında Prusya kraliyet ailesinin değerli koleksiyonlarını sergilemektir. 1998 yılından bu yana müzenin zemin katında Eski Eserler Koleksiyonu sergileniyor. Müzenin ikinci katında ise, özel sergiler var. En önemli bölüm ise, 2005 yılında Mısır Müzesi’nin buraya taşınması ile gelişmiştir. Mısır Müzesi, Mısır uygarlığının önemli eserlerinin sergilendiği, bu konuda dünyanın sayılı müzelerinden birisidir. Müzede, Mısır uygarlığına ait çok sayıda ilgi çekici eser bulunmaktadır.

Berlin Duvarı
Berlin Duvarı

Berlin Duvarı, 1961 yılında Doğu Almanya bölümü tarafından yaptırılmıştır. Duvarın doğu bölümünde işaretli alana girenlerin ölüm riski vardı. 13 Ağustos 1961 tarihinden itibaren şehrin iki bölümü arasındaki ilişki tamamen kesilmiştir. Toplum uzunluğu 155 kilometre olan duvarın 45 kilometrelik bölümü, şehir içinden geçmektedir.1961-1989 yılları arasında duvar, tüm göçleri engellemiş ve kaçmaya çalışan yaklaşık 5000 kişiden, 100-200 arasındakiler açılan ateş sonucu öldürülmüşlerdir. 9 Kasım 1989 tarihinde şehrin doğu bölümündeki kalabalıklar, hep birlikte duvara tırmanmaya başlamışlar ve şehrin batı bölümünde ise, büyük şenlik atmosferi yaratılmıştır. Aynı gün duvar yıkılmıştır. Duvar yıkıldıktan sonra duvar parçaları, coşkulu bir halk ve hediyelik eşya satıcıları tarafından ele geçirilmiştir. Daha sonra, 3 Ekim 1990 tarihinde, her iki Almanya birleşmiş ve birleşik Almanya Federal Cumhuriyeti kurulmuştur.

Berliner Dom
Berliner Dom

Berlin’in görkemli sembollerinden Berlin Katedrali, 1700lü yıllarda barok stilinde tasarlanmış, 1822 yılında yeniden modellenmiş ve 1894’te II. Willhelm’in yıkılarak yeniden yapılmasını emretmesiyle neo – barok tarzda tasarlanarak 1905 yılında inşa edilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda büyük hasar gören yapı, 1981 yılında restore edilmiştir. Bu etkileyici yapının içindeki merdivenlerden en tepeye çıkıldığından panoramik Berlin manzarası görülmektedir. Belirli zamanlarda konserlerin gerçekleştiği Berliner Dom’da klasik müzik konserine gidebilirsiniz.

Bode Müzesi
Bode Müzesi

Mimar Ernst von Ihne tarafından tasarlanmış ve 1904 yılında tamamlanmıştır. Önceki yani ilk kurulduğundaki ismi “İmparator Friedrich Müzesi” dir. 1956 yılında ise müzenin gelişimine büyük katkısı olan “Wilhelm von Bode” isimli şahsın onuruna müzenin ismi değiştirilmiştir. Müze, 2006 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede sergilenen koleksiyon içinde özellikle Bizans dönemine ait heykeller, sanat eserleri, madeni paralar ve madalyonlar bulunuyor. Müzenin arşivinde yaklaşık 50 bin civarında eser bulunduğu söyleniyor. Bu müzede “Flora” büstü denilen bir eser bulunuyor. 1910 yılında Flora tarafından satın alınan büst, günümüzde bu müzede bulunmakta olup, Leonardo da Vinci tarafından yapıldığına inanılmaktadır. Ancak, İngiliz heykeltıraş Richard Lucas tarafından yapılma olasılığı da vardır. Berlin Müzesi Prusya Sanat Koleksiyonları genel müdürü Wilhelm von Bode, Londra’da bir galeride büstü görmüş ve satın almıştır. Günümüzde, bu tartışma götürür büst, Bode müzesinde bulunmaktadır.

Brandenburg Kapısı
Brandenburg Kapısı

Orijinal adıyla Brandenburger Tor, şehrin en önemli sembollerinden ve Berlin’in en fazla ziyaretçi çeken bölgelerinden biridir. 1788 – 1791 yılları arasında inşa edilen kapı, Soğuk Savaş süresince Sovyetler Birliği kontrolünde bulunan Doğu Almanya bölgesinde kalmıştır. Brandenburg Kapısı’nın önünde bulunan, ıhlamur ağaçlarıyla ünlü Unter den Linden caddesinde yürümek oldukça keyiflidir. Brandenburg Kapısı’nın hemen kuzeyinde de mutlaka görmek isteyeceğiniz Reichstag bulunur. Hem şehrin merkezi, hem de ana sembollerinden olması nedeniyle Brandenburg Kapısı, Berlin’i ziyaret edenlerin ilk uğradığı turistik noktadır.

Charlottenburg Sarayı
Charlottenburg Sarayı

Şehir merkezinde Spandauer Damm bölgesinde yer alan saray, Hohonzollern hanedanının tek ikametgâhıdır. Sarayın 17’nci yüzyılda inşa edilmiş ve 18’nci yüzyılda genişletilmiştir. İç dekorasyon barok ve rokoko tarzındadır. II. Dünya Savaşı’ndaki bombalamalarda saray büyük ölçüde hasar görmüştür. Ancak, daha sonra 1950 yılında aslına sadık kalınarak yeniden inşa edilmiştir. Sarayın avlusunda büyük bir atlı heykeli yer alıyor ve heykel, Friedrich Wılhelm’e aittir. 1696-1700 yılları arasında Andreas Schüter tarafından yapılmıştır. Bu sarayın en ilginç yönü 1800 yılında Heinrich Schlieman tarafından gerçekleştirilen Troya kazılarında bulunan ve çalınarak Anadolu dışına kaçırılan bir kısım kalıntının burada bulunmasıdır. Yani bu sarayın bir de müze bölümü var. Müze bölümünde Tarih öncesi ve Erken Tarih dönemlerine ait kalıntılar sergileniyor. Sarayın bahçeleri ücretsiz olarak ziyarete açıktır. Özellikle, Troya’dan çalınan kalıntıların sergilendiği bölümü oldukça ilgi çekicidir. Sarayın hemen yanında güzel bir açık hava mekânı var. 

Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie, Doğu Berlin ve Batı Berlin arasındaki ana geçiş noktasıdır. Savaş yıllarında, aradaki geçişlerin engellenmesi açısından bir zamanlar bu noktada Amerikan ve Sovyet askerleri nöbet tutmuştur. Kısaca burası için bir kontrol noktası diyebiliriz. Bu noktanın içinde savaş döneminde kaçmak için kullanılan enteresan tekniklere dair birçok görsel var. Günümüzde şehrin en önemli turistik bölgelerinden biri olan buraya giderseniz, Alman Nazi üniforması giymiş Alman gençleriyle fotoğraf çektirebilirsiniz.

Deustches Historiches Museum
Deustches Historiches Museum

Türkçe karşılığı Alman Tarih Müzesi, ilk olarak Berlin şehrinin kuruluşunun 750’nci yılı anısına 1987 yılında açılmış ve kuruluşundan bu yana, çok sayıda geçici sergiye ev sahipliği yapmıştır. Bina, Çinli-Amerikalı mimar Pei tarafından tasarlanmış olup, cam ve çelikten sarmal bir merdiven ile girilen ve geniş bir fuayesi bulunan yapıdır. Müzede 10’ncu yüzyıldan başlayarak günümüze kadar olan süreçte Alman tarihine damga vurmuş kişiler ve olaylar hakkında ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Müzenin bir başka önemli yanı ise, Nazilerin yarattığı yıkımın korkunç boyutlarının da sergileniyor olmasıdır. Müzede 8000 eserden oluşan kendine ait bir tablo koleksiyon bulunuyor. Bu daimi koleksiyon, geçici koleksiyonlar ile zenginleştirilerek, ziyaretçilerin görüşüne açılıyor.

East Side Gallery
East Side Gallery

Berlin Duvarı’nın 1.3 kilometrelik bölümü buradadır. Galeri, 1990 yılında dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar tarafından 105 resim yapılarak süslenmiştir. Sonuç olarak burada dünyanın en büyük ve en uzun ömürlü açık hava galerisi ortaya çıkmıştır. Resimlerde genellikle değişim zamanı ve dünyadaki tüm insanlar için daha iyi ve güzel bir gelecek için coşku ve umutlar resmedilmiştir. Ancak resimlerin büyük çoğunluğu: erozyon sonucu zarar görmüş ve 2000 yılında yapılan bir çalışma ile restore edilmiştir.

Fernsehturm-Tv Kulesi
Fernsehturm-Tv Kulesi

1965-1969 yılında yapılan kulenin yüksekliği 365 metredir. Berlin şehrinin en yüksek yapısıdır. Aslında yapıldığında, Avrupa’nın en yüksek kulesi olarak tasarlanmıştır. Ancak Moskova Kulesi’nden sonra, ikinci sıradadır. Kulenin üstünde açık ve puslu olmayan bir havada, yaklaşık 40 kilometrelik çevre görülmektedir. Almanya’nın en yüksek yapısıdır. Kulenin üstünde bir ziyaretçi platformu ve bir kürenin ortasında döner restoran var. Bu döner restoran, her 30 dakikada bir tam tur yapmaktadır. Kulenin asansörleri ile 200 metre yüksekliğe 40 saniyede seyir terasına çıkılabiliyor. Gözlem güvertesi, yerden 203 metre ve restoran ise, 207 metre yüksekliktedir. Bu zarif kuleyi yıllık 1 milyon civarında insan ziyaret etmektedir. Kulenin en tepesinde 140 paslanmaz çelik kesimden oluşan bir kubbe bulunuyor. Bu kubbe, güneş vurup parladığında genellikle bir “haç” yansıması ortaya çıkıyor. 2006 yılında Haziran ayında Dünya Kupası Futbol Şampiyonası sırasında, dev bir gümüş ve kırmızı renkli futbol topuna dönüştü. Yani, Dünya futbol olayının mükemmel bir sembolü haline gelmiştir. 

Holocaust Memorial
Holocaust Memorial

Adından da anlaşılacağı gibi savaşta hayatını kaybeden Yahudilere adanmış bir anıttır. Yaklaşık 19.000 metrekarelik devasa bir alana yayılmıştır. Nazi döneminde, şehirde 180 bin civarında Yahudi bulunuyormuş. Nazilerin katliamından bunlardan yalnızca 5 bin kişi kurtulabilmiştir. 1989 yılında yaptırılan anıt, değişik boylardaki 2700 anıtın sıralanmasıyla oluşmuştur. Bu anıtların boyutları; uzunlukları 2.38-0.20 metre, genişlikleri ise 4.8-0.95 metredir. Buradaki steller kafa karıştırıcı bir atmosfer yaratmak amacıyla tasarlanmıştır. Anıt içinde yer alan Yahudi Müzesi, mimar Daniel Libeskind tarafından 1 Nisan 2003 tarihinde yani iki Almanya birleştikten sonra yapılmış ve aynı yılın 12 Mayıs günü ziyarete açılmıştır. Mimari bakımdan son derece etkileyicidir. Binanın tasarımı, sergideki çarpıklık Yahudi soykırımının ağırlığını tüm dehşetiyle yaşatır. Ses ve müzikle desteklenmiş karanlık koridorlardan geçerken, bir mimari eserin insan üzerinde ne derece etkileyici olduğunu görebilirsiniz. Bölge açıldığı ilk yılda 3.5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Hatta bu ziyaret edenlerin % 40 kadarının Alman olmadığı da belirlenmiştir.

Kaiser Wilhelm Kilisesi
Kaiser Wilhelm Kilisesi

Kilise yapısı 1890 yılında yapılmış savaşın yarattığı acıların ve sıkıntıların sembolü olarak, restore edilmeden günümüze kadar korunmuştur. 1943 yılındaki bombaların hedeflerinden biri olan yapının hemen yanına, 1959-1963 yılları arasında 113 metre yüksekliğinde modern bir çan kulesi yapılmıştır. Hava saldırısında yıkılan kilisenin ancak bir parçası olan giriş holü kurtulmuştur. Bu giriş holü 7 Ocak 1987 tarihinde takdis edilerek ziyarete açılmıştır. Burada mozaik zemin üzerinde bir Başmelek Mikail ve kendisiyle mücadele eden bir ejderha görülmektedir.

Kreuzberg
Kreuzberg

Türkler arasında “Klein İstanbul”, yani “küçük İstanbul” olarak adlandırılan Kreuzberg ilçesinde Türk nüfusu oldukça fazladır. Berlin’in tarihi bölgelerinden biri olan ilçede Birinci ve İkinci Dünya Savaşı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği müzeler bulunmaktadır. Kreuzberg ilçesinden trenle Oranienburg’a geçerseniz, 1936 ve 1945 yılları arasında faaliyet göstermiş olan Sachsenhausen Toplama Kampını da ziyaret edebilirsiniz. Son yıllarda, kendi içinde popüler kültürün bir alt kültürünü oluşturan Kreuzberg, Berlin’in alternatif noktası haline geldiğinden turistler tarafından ilgi görmektedir.

Nikolaikirche-Aziz Nicholas Kilisesi
Nikolaikirche-Aziz Nicholas Kilisesi

Mitte bölgesinde, Nikolaiviertel mahallesinde yer alan bu ihtişamlı kilise, şehrin en eski yapılarındandır. Kilise yapısı: 1220-1230 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapıldığı ilk yıllarda, Roma Katolik kilisesi olarak hizmet vermiştir. 1691-1705 yılları arasında ise, Lutheran kilisesi olmuştur. II. Dünya savaşı sırasında, yapı bombalamalar sonucu tahrip olmuştur ve 1949 yılında, tamamen çökmüştür. 1981 yılında, yapı, Demokratik Almanya idaresi tarafından yeniden yapılmıştır. Günümüzde, yapı, bazen kilise ve bazen de konser mekânı olarak kullanılmaktadır.

Olympiastadion (Berlin Olimpiyat Stadyumu)
Olympiastadion (Berlin Olimpiyat Stadyumu)

Şehrin doğu tarafında bulunan Olimpiyat Stadyumu, Berlin’in dikkat çeken yapılarındandır. 1936 yılında olimpiyat oyunları için yapılan stadyum 74.000 oturma kapasitesi, 112.000 m² genişliğindeki çim alanı, 78 m yüksekliğindeki çan kulesi ve Waldbühne isminde 25.000 kişilik açık hava eğlence merkezine sahiptir. 1936 Yaz Olimpiyatları, 1974 FIFA Dünya Kupası gibi önemli organizasyonlara ev sahipliği yapan stat, 2006 FIFA Dünya Kupası final maçına da imza atmıştır.

Pergamonmuseum
Pergamonmuseum

Adından da anlaşıldığı üzere Bergama Müzesi, 3 bölümden oluşuyor: Klasik Antik Çağlar Koleksiyonu, Eski Yakın Doğu Müzesi ve İslam Sanatı Müzesi. Bu bölümler kapsamında türlü türlü kalıntıların bulunmasının yanı sıra, inanılmaz etkileyici bir “Zeus Sunağı” var. İçinde Türkçe seçeneği de olan audio guidelardan birini alarak, uzun bir sürenizi burada geçirebilirsiniz. Yapının mimarisi de oldukça ilgi çekici ve ihtişamlıdır. Müzenin bulunduğu yapı, 1910-1930 yılları arasındaki 20 yıllık süreçte inşa edilmiştir. Bergama evleri gibi orijinal boyutlarda inşa edilen anıtsal yapılar ile birlikte burada Bergama Sunağı/Altarı ve Milet Pazar kapısı sergilenmektedir ve tüm bunlar Türkiye’den taşınan bölümlerden oluşmaktadır. Her yıl, 1.5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 

Postdamer Platz
Postdamer Platz

Berlin’in en meşhur meydanlarından biri de tarihi şehir merkezi Mitte’ye 3 kilometre uzaklıktaki Postdamer Platz, Berlin’in modern yüzünü simgeleyen meydanda sokak sanatçıları performans gösterilerini izleyebilir ve açıkhava sergilerini ziyaret edebilirsiniz. Berlin Duvarı’ndan kalan birkaç parçayı içinde barındıran meydanda bir gelenek olarak duvarın parçalarına sakız yapıştırılır. Mağazaları, restoranları, lüks suitleri, Film Müzesi, sinema salonları ve Legoland’i ile ünlü Sony Center da Potsdamer Platz’da yer almaktadır. 

Reichstag
Reichstag

Berlin’de görülmesi gereken turistik noktalardan biri olan Reichstag, Alman Parlamento Binası'dır. Bu şekilde söylendiğinde ilgi çekici bir yanı yokmuş gibi görünse de, bu yapıyı görmeye değer kılan özelliği cam kubbesidir. 1882 yılında parlamento binası için düzenlenen yarışmayı kazanan mimar Paul Wallot tarafından tasarlanan binanın yapımı, 1894 yılında tamamlanmıştır. Bu ilgi çekici yapı, sunduğu şehir manzarasıyla da ziyaretçilerini kendine çekmektedir. Tepesindeki cam kubbesiyle bir tasarım harikası olan Reichstag, kubbeye vuran ışığı aynalar aracılığıyla parlamento salonuna yansıtmaktadır. Yağmur suyunu arıtıp kullanabilen, güneş panelleri ile elektrik üretebilen bu bina son derece işevsel şekilde tasarlanmış. Ancak hatırlatmakta fayda var, Reichstag’in cam kubbesine çıkmak istiyorsanız mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, aksi halde yer bulmanız oldukça zordur. 

Schloss Bellevue Sarayı
Schloss Bellevue Sarayı

Günümüzde Alman Cumhurbaşkanı’nın konutu olarak kullanılan yapı, yaz ikametgâhı olarak 1786 yılında yapılmıştır. Saray yapısı yaklaşık 20 hektarlık park alanı ile çevrilidir. 1928 yılında yapı, konuk evi olarak restore edilmiştir. Ancak II. Dünya savaşındaki bombardıman sırasında hasar görür ve 1950 yılında önemli ölçüde yenilenir. 1994 yılından sonra ise, Almanya Cumhurbaşkanı ikametgâhı olarak kullanılmaya başlanır.

Tiergarten
Tiergarten

Mitte ilçe merkezinde bulunan bu muhteşem park, 1830’larda tasarlanmıştır. Park alanı, gerek 1933 yılındaki yangın ve gerekse 1943 yılındaki hava saldırılarında büyük hasar görmüştür. 1944 yılından sonra, parkta büyük ölçüde ormansızlık görülmeye başlandı. Günümüzde, Alman Cumhurbaşkanı konutu park içinde bulunmaktadır. Ayrıca park alanı içinde çok sayıda heykel bulunuyor. Burada göle karşı oturabilir adeta bir cennet parçasına tanıklık edebilirsiniz. Kısacası bu park, şehrin ortasında bir ormandır.

Zoologischer Garten-Berlin Hayvanat Bahçesi
Zoologischer Garten-Berlin Hayvanat Bahçesi

Hardenberg Pplatz bölgesinde, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen hayvanat bahçelerinin başında gelmektedir. Burada 1000 civarında hayvan barınağında 15 bin civarında hayvan bulunmaktadır. Ayrıca, bir akvaryum ve kuşhane bölümleri de bulunuyor.Nereye Gidilir? • Reichstag (Parlamento Binası)
 • Charlottenburg Sarayı
 • Brandenburg Kapısı
 • Berlin Duvarı Anıtı
 • Berlin Belediye Binası
 • Berlin Katedrali
 • Soykırım Anıtı
 • Müze Adası
 • Potsdam Kalesi
 • Kreuzberg Türk MahallesiNe Yapılır? • Şehrin en önemli sembollerinden Brandenburger Tor’u ziyaret ederek şehri keşfetmeye başlayın.
 • Küçük İstanbul olarak bilinen ve Türk nüfusunun oldukça fazla olduğu Kreuzberg’de Graffiti Turu ve Workshop’una katılın.
 • Kentin birçok bölgesinde yer alan pazarlarda, ikinci el vintage ürünler satan tezgahları ve replika vintage ürünleri satan dükkânları gezin.
 • Doğu ve Batı Berlin mimarisini Soğuk Savaş odağında karşılaştırabileceğiniz 3 saatlik bir yürüyüş rotası belirleyerek tarihi bir serüvene çıkın.
 • Köstebek olup, yerin altındaki Berlin sırlarını inceleyin.
 • Pergamonmuseum başta olmak üzere müzeler şehri Berlin’in önemli müzelerini ziyaret etmeyi unutmayın.
 • Şehir merkezinde yer alan önemli parkları ziyaret edin ve huzurlu saatler geçirin.
 • Alman Parlamentosu’nun resmi merkezi olan Reichstag binasının tepesi Berlin’i seyretmek için ideal bir nokta. Reichstag’in tepesine çıkıp yemyeşil alanlarla dolu şehri yukardan izleyebilir, bu eşsiz manzarayı fotoğraflayabilirsiniz.Ne Alınır?Almanya’nın en önemli kenti Berlin’de birçok alışveriş caddesi bulunuyor. Bunlardan en önemlileri Kurfürstendamm şehrin en önemli alışveriş caddesidir. Her türlü markayı ve şehrin en iyi mağazalarını burada bulabilirsiniz. Merkezin bir diğer alışveriş caddesi de birçok mağazaya ev sahipliği yapan Friedrichstraße. Genç ve bağımsız tarzda modayı sevenler için en iyi mağazalar da Berlin’de bulunuyor. Mitte’de özellikle Neue Schönhauser ve Hackesche Höfe caddelerinde en trend butikleri bulabilirsiniz. Ayrıca görülmeye değer bir diğer yer ise Wittenbergplatz’da ki Farmer’s Market. Eğer aralık ayında gelmişseniz noel alışverişi yapmayı sakın unutmayın, kaçırılmayacak indirimler sunabiliyorlar. Bu alternatiflerin yanı sıra Ka De We’de, isterseniz içinde 200’e yakın mağaza bulunan Alexa alışveriş merkezini ziyaret edebilirsiniz. Ne Yenir?Berlin, yemek kültürü ile öne çıkan bir şehir olmasa da damak tadınıza uygun lezzetleri bulabileceğiniz bir şehirdir. Berlin mutfağının menüsüne patates ve domuz eti hakimdir. Ayrıca hamburger, sosisli sandviç ve herkesin bildiği üzere bira, bu topraklarda doğmuştur. Yemek çeşitliliğinin az olması, yemeklerinin görüntüsünün pek cezbedici olmaması gibi nedenlerle Alman mutfağı, yabancılar tarafından pek fazla ilgi görmemektedir. Ancak Berlin’de yaşayan Türk nüfusun çokluğu nedeniyle hemen her yerde Türk damak zevkine hitap eden tatlar bulmanız mümkündür. Berlin’in en meşhur yemeği, kızarmış sosisin üzerine ketçap ve köri serpilerek hazırlanan ve yanında patates kızartması ile servis edilen Currywurst’dir. Berlin’e özgü diğer bir lezzet olan Berliner’i de denemenizi öneririz. Sığır eti ve sebze geleneksel kent mutfağının önemli bileşenleridir. Patates salatası, kızartılmış ya da ham kıymalı ekmek ve siyah puding kentin ünlü yemekleri arasındadır. Birçok bira fabrikasına ev sahipliği yapmasının doğal bir sonucu olarak Berlin’de sayısız bira çeşidi bulunur. Berlin’de, şiir gibi atmosferleriyle çeşit çeşit lezzetlerin, kahvaltıların ve mükemmel Berlin pizzasının sunulduğu çok sayıda restorana rastlayacaksınız. Berlin’de önerebileceğimiz popüler restoranlar şu şekilde:

Dóttir: Atmosferi, ruhu ve mutfağında Nordik esintileri taşıyan restoran, İzlandalı şef Victoria Eliasdóttir’in deniz mahsulleri ve balık ağırlıklı gurme lezzetlerini sunuyor.  Adres: Mittelstraße 40/41, Mitte.

Bandol sur Mer: Duvarları günlük lezzetleri yazan karatahtalar ile kaplı, bembeyaz tavanları ve tavan dolapları ile loş ve karanlık bir bistro olmaktan son anda kurtulmuş, sadece 7 masalı ufacık bir restoran. Parizyen ruhlu restoran, rahat ve samimi görüntüsünden beklenmeyecek şekilde, rafine ve sofistike gurme Fransız lezzetleri sunuyor. İster a-la-carte isterseniz de 5 tabaklık tadım menüsünü eşleşen şarapları ile tadabilirsiniz. Adres: Torstraße 167, Mitte.

Dudu 31: Berlin restoran sahnesine damgasını vuran Dudu’nun yeni kardeşi Bleibtreu 31 otelin içinde açılmıştır. Yeni Dudu’nun menüsü de atmosferi de biraz daha yetişkin, olgun, ağırbaşlı. Adres:  Bleibtreustr. 31, Charlottenburg.

Grill Royal: Spree nehri üzerinde yer alan bu gözde et restoranı, açıldığı günden oldukça popüler mekânlar arasında yer almıştır. Leonardo DiCaprio, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Karl Lagerfeld gibi ünlüleri ağırlayan restoran Berlin sosyelitlerinin ‘in’ mekanı. Etlerin yanı sıra balık çeşitleri de sunuyor. Görmek ve görünmek için ideal. Adres: Friedrichstrasse 105, Mitte.

Bosco: Harika tasarımlı retro bir kantin atmosferindeki restoran, sofistike ve rafine lezzetler sunuyor. Hindistan cevizi sütü ile çiğ ton balığı, burrata, lime ve bottarga ve  ‘Sottobosco autunnale’ tatlısı özellikle tavsiye olunur. Adres: Wrangelstr 42, Kreuzberg.Ne Zaman Gidilir?Berlin, Türkiye’ye göre kuzeyde bulunduğundan hava şartları Türkiye’ye kıyasla zorludur. Bir Orta Avrupa şehri olan Berlin’de, hava her an soğuyabilir. Kış aylarında şehri ziyaret etmeyi düşünüyorsanız sıfırın altına düşen hava şartlarını göz önünde bulundurmalısınız. Soğuk ve sert kışlar geçiren Berlin’de yaz ayları da serin ve zaman zaman yağışlı geçmektedir. Yaz aylarında en çok yağış temmuz ayında gerçekleşir. Berlin’in en az yağış aldığı dönem ise, Mart ayıdır.Eğlence ve Gece HayatıSabaha kadar açık mekânları ile ünlü Berlin’de geceler uzundur. Sayısız bar, pub ve gece kulübünün olduğu şehirde eğlenmek için bir mekân mutlaka bulabilirsiniz. Terk edilmiş gibi görünen, eskiden fabrika olarak kullanılan yapıların günümüzde bar ve gece kulübü olarak kullanıldığını görünce şaşırabilirsiniz. Bazı mekânları girerken giriş ücreti ödemeniz gerekir, ancak bu ücret diğer Avrupa şehirlerindeki giriş ücretlerinin neredeyse yarısı civarındadır. Sanat ve eğlencenin başkenti Berlin’de sokak sanatçılarının performanslarına ve opera gösterilerine de rastlayabilirsiniz. Kentteki popüler mekânlar şu şekilde: Berghain Panaroma, Chalet, Sisyphos, Prince Charles, KitKat Club, Watergate.  Festival ve EtkinlikBerlin’de yıl içinde önemli etkinlik ve festivaller düzenlenir. Önemli etkinlik ve festivaller şu şekilde:

 • Berlin Film Festivali (Berlinale) - Şubat
 • Carnival of Cultures (Karnival der Kulturen) - Temmuz
 • Berlin Müzik Festivali - Yaz mevsiminin gelişi kutlanır
 • Love Parade - Temmuz: Elektronik, trance ve techno müzik festivalidir.
 • The Long Night of the Museums - Ağustos
 • Berlin Stiletto Run - Ağustos
 • Pyronale Festivali - Eylül
 • Berlin Marathon - Eylül
 • Berlin Fetish Ball - Ekim
 • Berlin Jazz Festival - Kasım
 • Festival of Lights - Ekim
 • Berlin Fotoğrafçılık Festivali - Ekim
 • Berlin Tattoo Convention - Aralık

Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 17 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifini biz sunuyoruz

440’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit