Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Ramazan Bayramı Romantik Yol Benelüx Nasıl rezervasyon yaparım?

Frankfurt Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Frankfurt Şehir Merkezi
Frankfurt Şehir Merkezi

Almanya'nın finans ve kültür merkezi olduğu gibi aynı zamanda Avrupa’nın da finans başkentidir. Oldukça modern bir yapıya ve yüksek gökdelenlere sahip olan şehir, lüks otelleri, restoranları ve kafeleriyle oldukça fazla seçenek sunmaktadır.Köln Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Çikolata Müzesi (Imhoff-Schokoladenmuseum)
Çikolata Müzesi (Imhoff-Schokoladenmuseum)

Çikolata düşkünüyseniz; Köln’deki Çikolata Müzesi, çikolata hakkındaki her şeyi size sunuyor. Ren Nehri kıyısında, Eski Şehir ile Rheinau limanının arasında yer alan Çikolata Müzesi’ne kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çikolata Müzesi’nde toplam dokuz farklı alan bulunmakla birlikte müze 4 bin metrekarelik bir alan kapsıyor. Sergilerde Maya ve Aztekler’deki çikolata kültüründen günümüzde neler yapıldığına kadar her şey anlatılıyor. Müzede ilk durak, özel olarak hazırlanan tropikal yeşil evdir. Burada kakaonun nasıl yetiştiğini ve ağaçları doğal ortamında görebilirsiniz. İkinci bölümde ise üretim sürecini temsili olarak anlatan figürler mevcut. Eğer siz de bu yapım sürecine dahil olmak isterseniz; müzede kurslara katılabiliyorsunuz. Sonraki bölümlerde çikolata ve kakaonun 4000 yıllık tarihi hakkında bilgileri öğrenirken, üretim ve diğer süreçlerde kullanılan objeleri yakından inceleyebiliyorsunuz. Son bölümde ise 1800’lerden beri çikolata üzerine çalışan ve müzeyi 31 Ekim 1993’te açan kurucu Dr. Hans Imhoff ve iş ortağı Lindt & Sprüngli hakkında bilgiler veriliyor. Müze içinde yapılan turun son noktasını, litrelerce sıvı çikolatanın aktığı çikolata pınarı oluşturuyor. Her ziyaretçiye, çikolataya batırılmış bir gofret veriliyor. 

Hohe Caddesi
Hohe Caddesi

Eski Kent içerisindeki Hohe Caddesi, ev sahipliği yaptığı restoranlar, alışveriş merkezleri ve kafelerle şehrin en önemli yerlerinden biri olarak gösterilmektedir. Caddenin tarihi Roma dönemine kadar uzanıyor. Şehrin en eski ve işlek caddesi olan Hohe Strasse, alışveriş meraklılarının oldukça hoşuna gidecek bir yer. Zira Ren Nehri’ne paralel uzanan Hohe Caddesi üzerinde dünyaca ünlü markaların mağazalarının yanı sıra uygun fiyatlı hediyelikler satan dükkânlara rastlamak mümkün. 

Köln Flora ve Botanik Bahçesi
Köln Flora ve Botanik Bahçesi

11.5 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan Köln Flora ve Botanik Bahçesi, hayvanat bahçesinin bitişiğinde yer alıyor. 10 bin civarında bitki türünü barındıran bahçe kompleksinin flora bölümü 3 yıllık yenilemenin ardından 2014 yılında yeniden açılmış. Bitki ve çiçekler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz tesis bünyesinde konferanslar, konserler, evlilik törenleri ve kutlamalar gerçekleştiriliyor.

Köln Hayvanat Bahçesi
Köln Hayvanat Bahçesi

Almanya’nın en eski hayvanat bahçelerinden biri olan Köln Hayvanat Bahçesi, çocuklu aileler için şehrin en popüler noktalarından biridir. 1860 yılında açılan hayvanat bahçesi, İkinci Dünya Savaşı döneminde iki yıl kapalı kaldı. 20 hektarlık alana sahip olan hayvanat bahçesinde 700 çeşitte yaklaşık 7000 hayvan yaşıyor. Burada sadece kara hayvanlarını değil, 1971 yılında eklenen dev akvaryum sayesinde su canlılarını da keşfetmek mümkün. Parka ayrıca 1985 yılında primat evi eklendi. Bu sayede burada cüce şempanzeleri, orangutanları, gorilleri ya da lemurları görmek mümkün. Hayvanat bahçesinin son eklentisi ise çok büyük bir fil parkı oldu. Tüm bu alanlarda ziyaretçilerin hayvanlarla daha yakın temas kurulabilmesi için besleme alanları da bulunuyor. Ana girişinde ve yan kapısında yer alan hediyelik eşya mağazası ise özellikle çocukların çok ilgisini çekiyor. Köln Hayvanat Bahçesi’nde ayrıca yemek yeyip çay kahve içebileceğiniz mekânlar da mevcut. Tüm yıl açık olan Köln Hayvanat Bahçesi’nde yıl boyunca çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Ayrıca önceden rezervasyon yaptırmak koşulu ile burada kamp yapmak da mümkün. Şehrin merkezinde, Riehler Straße’de yer aldığından yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Köln Katedrali
Köln Katedrali

Köln şehir merkezinde yer alan Köln Katedrali, ihtişamlı yapısıyla bu şehirde görülmesi gereken en önemli yerlerin başında gelir. Orijinal adı Kölner Dom olan katedralin yapımına 1248 yılında başlansa da yüzyıllar boyunca maddi sıkıntılardan dolayı ve eldeki diğer imkânsızlıklardan ötürü “bitirilemeyen inşaat” olarak nam salmıştır. 19. yüzyılda tekrar yapımına devam edilen katedralin tamamlanması toplamda 632 yıl sürer ve 1880 yılında hizmete açılır. Gotik tarzda inşa edilen Köln Katedrali, 7000 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. Çift kuleli katedralin yüksekliği ise 157 metreyi bulmaktadır. Sadece Köln’ün değil, Kuzey Avrupa’nın da en büyük Gotik kilisesi olarak kabul edilen katedral, 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul girmiştir. Papa XVI. Benedictus, 2005 yılında düzenlenen Dünya Katolik Gençleri Günü dolayısıyla Köln’e gidip, milyonlarca insana Köln’ün Hıristiyan alemi için hâlâ kutsal bir şehir olduğunu, bunda da yüzyıllardan bu yana kemikleri bu katedralde olan Üç Kutsal Kral’ın etkisinin olduğunu anlatmıştır. Hem Köln’ü ziyaret edenler hem de yerel halk için önemli bir yere sahip olan Köln Katedrali’ni günde ortalama 20 bin kişi ziyaret etmektedir. Katedral, Köln Merkez Garı’nın hemen yanındadır ve ulaşımı çok kolaydır.

Köln Teleferiği
Köln Teleferiği

Ren Nehri üzerinde işleyen teleferik şehri kuş bakışı görmek için oldukça ideal. Nisan ayından Ekim’e kadar kullanılabilen Köln Teleferiği, 1957 yılından beri hizmet veriyor. 935 metre yükseklikte işleyen toplu taşıma aracı düşük hızı sayesinde Köln Katedrali başta olmak üzere kentin birçok yerini seyretmek ve fotoğraflamak için uygun ortamı yaratıyor.

Kolumba Müzesi
Kolumba Müzesi

Köln’deki St. Kolumba Kilisesi’nin kalıntıları üzerine inşa edilen Psikoposluk Kilisesi’nin yeni yapısı olarak kabul edilen Kolumba Müzesi olarak 2007 yılında hizmete açılmıştır. 2003-­2007 yılları arasında İsviçreli ünlü mimar, mimarlık ve müzik eleştirmeni Peter Zumthor’un tasarladığı yapı, Roma dönemine ait kalıntıların yanı sıra 19. yüzyıl kilisesinin de kalıntılarının bulunduğu bölgeye yapılmıştır. Bu yapı sayesinde Zumthor, 2009 Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazanmıştır. Kolumba Müzesi, hem St. Kolumba Kilisesi’nin kalıntılarının ziyaret edilebileceği hem de Gottfried Böhm'ün 1950'lerde bölgeye inşa ettiği oktagonal bir şapel biçiminde “Kalıntılar İçinde Meryem” adlı eseri ile birleşecek şekilde tasarlanmış. Açılmış olan yarışma ile bağlantılı olarak, kalıntıların içinde ayrıca Richard Serra’nın “Boğulmuş ve Korunmuş” adlı eseri de mevcut. Müzede yağlıboya, çizim ve baskı eserler, heykeller, dekoratif sanat objeleri ve dini ikonalar görülebiliyor. Müze salı günleri kapalıdır.

Parfüm Müzesi
Parfüm Müzesi

Köln’de gezilmesi gereken bir nokta ise Parfüm Müzesi orijinal adıyla Duftmuseum’dur. Bu ilginç müze, Obenmarspforten Sokağı üzerindeki Farina Evi’nde ziyaretçilerini ağırlıyor. Tasarladığı parfüme yaşadığı şehrin adını veren Johann Maria Farina’nın heykelinin bulunduğu müzede parfüm üretiminin yapıldığı odaların yanı sıra sanat eserleri, tarihi resimler ve mobilyalar sergileniyor. Müze haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.

Roma-Germen Müzesi
Roma-Germen Müzesi

Şehrin merkezinde yer alan Roma-Germen Müzesi, kentin üzerine kurulduğu Roma yerleşimine ait arkeolojik eserlere ev sahipliği yapan önemli bir müzedir. Orijinal adı “Römisch­Germanisches Museum” olan müze, 1974 yılından bu yana şimdiki binasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müze bünyesindeki eserlerin tarihi paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Roma dönemine ait yerel üretim cam eserlerden oluşan dünyadaki en büyük koleksiyon Roma-­Germen Müzesi’nde bulunuyor. Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edilebilen müzede Roma döneminden cam ve seramikler, Germen döneminden mücevherler ve anıt mezarlar mutlaka görülmesi gereken eserler arasında yer almaktadır.

Schildergasse
Schildergasse

Schildergasse, şehri ziyaret eden gezginlerin Köln gezilecek yerler listelerine ekledikleri bir diğer alışveriş cenneti. Hohe’den sonra şehrin ikinci en eski caddesi olarak bilinen Schildergasse, başta giyim ve ayakkabı mağazaları olmak üzere parfüm, spor ürünleri ve cep telefonu satan dükkânlara ev sahipliği yapıyor. İsmi “kalkan” kelimesinden gelen popüler cadde üzerinde mağazaların yanı sıra St. Antonier Kilisesi ve Renzo Piano tarafından tasarlanan Weltstadthaus gibi ilgi çekici binalar bulunuyor. 

Wallraf-Richartz Müzesi
Wallraf-Richartz Müzesi

Alman Franz Ferdinand Wallraf ve Johann Heinrich Richartz’ın yaşamları boyunca sakladıkları eserlerden oluşan Wallraf-Richartz Müzesi, Köln’deki üç büyük müzeden birisidir. Müzede Orta Çağ döneminden 20. yüzyılın ilk evresine kadar olan eserler sergilenmektedir. 1861 yılında hizmet vermeye başlayan müze, Alman Mimar Oswald Mathias Ungers tarafından tasarlanmıştır. Dönemsel olarak farklı kişilerin koleksiyonlarının eklenmesiyle müzenin sahip olduğu değer artmaktadır. Gotik, Rönesans, barok ve empresyonist akımlarına ait eserlerin sergilendiği müzede pek çok değerli eser mevcut. Bu muhteşem müzeyi her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Nereye Gidilir? • Eski Şehir Meydanı
 • Gross St. Martin
 • Ludwig Müzesi
 • Hohenzollern Köprüsü
 • Köln Merkez Camii
 • Schnütgen Müzesi
 • 4711 House
 • Kölntriangle
 • Melaten-Friedhof
 • General Jan Won Wert Heykeli
 • St. Pantaleon’s Church
 • Altenberg Katedrali
 • Köln Belediye SarayıNe Yapılır? • Ren Nehri’nde mutlaka bir tura katılın ve bu mükemmel şehri bir de nehirden gözlemleyin
 • Tren ya da otobüsler ile şehrin biraz dışına çıkarak Almanya’nın en büyük tema parkı Phantasialand’ı ziyaret edin
 • Parfüm Müzesi’nde daha önce hiç koklamadığınız parfümlerle mest olun
 • Teleferikle şehri kuşbakışı izleyin
 • Şehrin geneline yayılan çok sayıdaki eğlence merkezinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenin
 • Bisiklet kiralayıp şehri turlayın
 • Çikolata Müzesi’nde daha önce hiç görmediğiniz ve tatmadığınız değişik çikolataları deneyimleyin
 • 7 bine yakın hayvanın bulunduğu Köln Hayvanat Bahçesi’nde eğlenceli anlara imza atın
 • Şehrin en hareketli caddesi Hohe’de alışveriş yapın ve yerel bir restoranda Alman mutfağından lezzetler tadınNe Alınır?Köln, birbirinden güzel alışveriş merkezleri ve dükkânları ile alışveriş anlamında zengin seçenekler sunuyor. Büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra dünyaca ünlü mağazaların yer aldığı Hohe Strasse, şehrin en popüler alışveriş duraklarından biridir. Alışveriş yapmak için bir diğer adres ise Schildergasse. Bu caddenin sonunda Olivandenhof ve Neumarktpassage adında iki ünlü alışveriş merkezi bulunuyor. Hohe Strasse’de dolaşırken birkaç Türk’e denk gelirseniz şaşırmayın. Türk nüfusunun yoğun olması sebebiyle Türklerin işlettiği birçok restoran ve market bulmanız mümkün. Şehrin en şık dükkânlarının bulunduğu Brüsseler Caddesi’ne uğramadan olmaz. Özel tasarım parçalara meraklıysanız, Brüsseler Parkı ve karşı sokağı boyunca bu tarz ürünler satan birçok butik bulabilirsiniz. Köln’de bulunan önemli alışveriş duraklarından bahsedelim…

Lego Store: Çocuklu ailelerin merakla inceleyeceği Lego Store, Köln çarşısının ortasında yer alan ve oldukça büyük bir dükkândır. Burada, yaş gruplarına göre ayrılmış reyonlar arasında yüzlerce çeşit lego bulunmaktadır. Orta kısımda çocukların özgürce oynayabileceği bir alanında bulunduğu bu dükkân, dikkat çeken alışveriş noktalarından bir tanesidir. Adres: Hohe Strasse 52- 58, 50667 Köln, Almanya

Robert Ley Outlet Köln: Her yerde olduğu gibi Köln’de de outlet seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Köln’de en çok tercih edilen mekânlardan bir tanesi olan bu yapıda, mutfak eşyalarındaki modadan ayakkabı ve giyim eşyalarındaki modaya kadar pek çok ürüne ulaşmak mümkündür. Adres: Otto Hahn Strasse 21, 50997 Köln, Almanya

Kolonaki Lifestyle Store: Yenilikçi alışveriş mekânları arasında olan Kolonaki Lifestyle; butiklerin, kuaförlerin ve kahve içerek dinlenmek isteyenler için oldukça popüler yerdir. Adres: Spichernstrasse 6, 50672 Köln, Almanya

Kölner Weinkeller: Almanya’ya gelindiğinde içki alarak ülkelerine dönmek isteyenlerin sayısının oldukça fazla olduğu bilinmektedir. Hem Almanya genelinde hem de diğer ülkelerdeki en ünlü şarapların bulunduğu, Kölner Weinkeller şarap mahzeni; içki konusunda alım yapmak isteyenlerin muhakkak görmesi gereken yerler arasındadır. Adres: Stolberger Strasse 92, 50933 Köln, AlmanyaNe Yenir?Köln mutfağı dünya mutfakları arasında oldukça hatırı sayılır bir yere sahiptir.  Buradaki yemekler her türlü damak zevkine hitap edecek niteliktedir. Köln’de öne çıkan lezzetlerden biri sosis ve patatestir. Yöresel lezzetlerin çoğunda bu iki malzeme kullanılır. Köln havyarı olarak bilinen, aslında soğanlı bir sosis türü olan Kölsher Kaviar, Patates ve elma püresi ile hazırlanan, gözlemeye benzer Rievkoche, Soğan, elma ve patates püresiyle hazırlanan bir sosis türü olan Himmel un Aad ve ünlü Köln Birası Kölsh şehre özgü tatlardandır. Köln’de geleneksel lezzetlerin dışında farklı damak zevkine uygun lezzetler bulmak mümkündür.

Beef Brothers: Leziz bir Hamburger’in tadına varmak istiyorsanız, gitmeniz gereken yer kesinlikle Beef Brothers. Şehrin en iyileri arasında yer alan mekânda burgerler hem göze hem damağa hitap ediyor. Adres: Aachener Str. 12, 50674 Köln, Almanya

Max Stark: Leziz et yemekleriyle öne çıkan bu restoranın en ünlü yemeği Köln usulü şinitzel. Porsiyonları yeterince büyük olan mekânda hem başlangıç hem ana yemek söylememenizi tavsiye ederiz. Adres: Unter Kahlenhausen 47, 50668 Köln, Almanya

Papa Joe’s Biersalon: Bohem havası ve sıcak atmosferiyle öne çıkan restoran, caz müziğini sevenler için biçilmiş kaftan. Haftanın her günü canlı caz müziği yapılan mekânda birayla beraber Alman mutfağına özgü lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Adres: Alter Markt 50-52, 50667 Köln, AlmanyaNe Zaman Gidilir?Almanya’nın geneline göre Köln’de daha ılıman bir hava hâkimdir. Yıl genelinde hava sıcaklığı 2 ile 26 derece arasında değişir. Kış aylarında kar yağışı görülür ama kısa sürer. Yazın ise yağışlar görülebilir. Nisan gibi ısınmaya başlayan hava sıcaklığı 15 derecelere kadar çıkar. Yılın en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos’ta ise 22-26 derece arasında seyreder. Hava koşulları nedeniyle Nisan-Eylül ayları arası şehri gezmek için en uygun zamanlardır. Ancak yağmurun ne zaman yağacağını kestirmek zor olduğundan yanınızda bir şemsiye bulundurmanızda fayda var.Eğlence ve Gece HayatıKöln’de gündüz hayvanat bahçesi ve eğlence parklarında, akşamları ise kentin her köşesinde yer alan bar ve kafelerde zamanınızı geçirebilirsiniz. Şehirde gece hayatının ilk durağı İngiliz barları ile birahane karışımı olan bira evleridir. Bunların dışında gece kulüpleri ya da daha farklı tip barlar da bulabilirsiniz. Şehrin birçok yerine yayılmış olan bu tip mekânlar için ilk olarak “Altstadt” ya da “Rudolfsplatz” ’a bakabilirsiniz. “Früh am Dom”, “Pepe”, “Rosebud” şehirde bar olarak öne çıkan yerler arasında yer alıyor. Daha hareketli bir gece için “Alter Wartesaal”, “Studio 672” ya da “Underground” a gidebilirsiniz. Canlı müzik dinlemek için ise gidilebilecek favori mekân “Lanxess Arena”.Festival ve EtkinlikKöln'de yıl boyunca çok sayıda festival düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır;

 • Şubat - Köln Karnavalı: Kostümlü geçit törenleri, partilerle kutlanıyor.
 • Haziran - Romen Yaz Festivali: Romen Kiliseleri ile ünlü Köln’de her iki senede bir bu kiliselerde klasik müzik dinletileri oluyor.
 • Temmuz - SummerJam: 3 gün boyunca reggae müzik performansları sergileniyor.
 • Temmuz - Müzikli Havai Fişek Gösterileri
 • Eylül - Köln Maratonu
 • Kasım - Kunstsalon Müzik Festivali
 • Kasım - Müze Geceleri
 • Kasım - Christmas MarketsAmsterdam Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Amsterdam Çiçek Pazarı
Amsterdam Çiçek Pazarı

1862 yılından bu yana hizmet veren Bloemenmarkt, Amsterdam’ın simgesi haline gelmiş lalelerin neredeyse her rengini ve lale soğanlarını bulabileceğiniz bu çiçek pazarında sevdiklerinize küçük hediyelik eşyalar da alabilirsiniz. Avrupa’nın çoğu şehrinde birçok çiçek pazarı bulunsa da Amsterdam’ın çiçek pazarını ayrıcalıklı kılan şey bu pazarın yüzüyor olmasıdır. Şehrin renkli turistik yanlarını keşfetmek isteyenlerin yolu mutlaka bu pazara düşmelidir.
 

Heineken Experience (Bira Müzesi)
Heineken Experience (Bira Müzesi)

Hollanda menşeli ünlü içecek markası Heineken’in eski bir fabrikasının müzeye dönüştürülmesiyle ziyarete açılan Heineken Experince, Amsterdam’ın en turistik merkezlerinden biridir. Müze içerisinde fabrika ve üretim ortamı tiyatral bir şekilde ziyaretçilere sunulmaktadır. Bunun yanında müze fabrikayı ziyaret ederken markanın tüm içecek çeşitlerini de tadabilirsiniz.
 

Madame Tussauds Müzesi
Madame Tussauds Müzesi

Merkezi Londra’da olan ve Amsterdam’da da bir şubesi bulunan Madame Tussaud Müzesi, Avrupa’nın en kaliteli balmumu heykellerinin bulunduğu bir kültür merkezidir. Müze içerisinde birçok ünlü ismin, film karakterlerinin ve devlet adamlarının heykellerini keşfedebilir ve gerçeğini aratmayan eserleri görebilirsiniz.
 

Museumplein (Müze Meydanı)
Museumplein (Müze Meydanı)

Museumplein, Amsterdam’ın güneyinde bir bölgenin adı olup 1883 yılında Uluslararası Koloni ve İhracat Fuarı’nın kurulduğu yerdir. Türkçesi Müzeler Meydanı olarak ifade edilebilecek olan Museumplein adını Rijks, Van Gogh ve Stedeijk Müzesi gibi şehrin en önemli üç kültürel merkezine ev sahipliği yaptığı için almıştır. Meydan 1999 yılında restore edilmiş ve şehrin en önemli yaşam merkezlerinden biri haline gelmiştir. Şehrin simgesi haline gelmiş olan “I Amsterdam” heykeli de bu meydanın tam ortasında bulunmaktadır. Meydanın bitiminde Concertgebouw adı verilen geniş bir konser salonu mevcuttur.
 

Red Light Caddesi (De Wallen)
Red Light Caddesi (De Wallen)

Red Light Semti, Amsterdam’ın dünyaca ünlü yetişkinlere yönelik eğlence merkezlerinden biridir. Uzun bir cadde boyunca barlar, gece kulüpleri, dans gösterilerinin yapıldığı vitrinler ve coffee shoplar bulunmaktadır. Eğlence ve müziğin sınırsız olduğu bu semt, Türkçe “Kırmızı Işıklı Evlerin Bölgesi” olarak ifade edilebilir. Yıllar önce Amsterdam Limanı’na demir atan denizcilerin eğlence mekânlarını ve bir şeyler içebileceği barları kolayca bulabilmeleri için bu bölgedeki evler kırmızı olarak ışıklandırılmış ve ismini buradan almıştır.
 

Rijksmuseum (Amsterdam Devlet Müzesi)
Rijksmuseum (Amsterdam Devlet Müzesi)

Hollanda’nın en büyük sanat ve tarih müzesi olan Rijsksmuseum, 31 Mayıs 1800 tarihinde kurulmuştur. Türkçesi Krallık Müzesi anlamına gelen Rijksmuseum 17. Yüzyıl Hollanda tarihi hakkında çok önemli detayların bulunduğu ve aynı zamanda Johannes Vermeer ve Rembrandt’ın da eserlerine ev sahipliği yapan önemli bir kültür merkezidir. 2013 yılında 2.2 milyon ziyaretçi sayısı ile Hollanda’nın en çok ziyaret edilen müzesi seçilmiştir. Rijksmuseum içerisinde 8000 tanesi tarih ve sanat ağırlıklı olmak üzere toplam 1 milyon eser bulunmaktadır. Müze binasının içerisi kadar çevresinde müzik yapan sokak sanatçıları da özel bir ilgiyi hak etmektedir.
 Nereye Gidilir?Red Light District
Red Light Semti, Amsterdam’ın yetişkinlere yönelik ve dünyaca ünlü eğlence merkezlerinden biridir. Uzun bir cadde boyunca barlar, gece kulüpleri ve dans gösterilerinin yapıldığı vitrinler bulunmaktadır. Eğlence ve müziğin kalbi kabul edilen semtin adı, Türkçe’ye “Kırmızı Işıklı Evler Bölgesi” olarak çevrilebilir. Tarihte, gemileri Amsterdam Limanı’na demir atan denizcilerin eğlence mekânlarını ve bir şeyler içebileceği barları kolayca bulabilmeleri için bölgedeki evler kırmızı lambalarla ışıklandırılmış ve bölge ismini bu uygulamadan almıştır.

Anne Frank’ın Evi
İkinci Dünya Savaşı sırasında yazdığı günlükleri ile adını duyurmuş olan Anne Frank’ın anısına yapılmış bu ev Amsterdam’ın Prinsengracht Kanalı civarında bulunmaktadır. İlk kez 1960 yılında, yapılan bağışlarla açılan ve bugün müze olarak hizmet veren bina aynı zamanda Anne Frank’ın Nazi işgali sırasında saklandığı ve günlüklerini yazdığı evdir. Müze içerisinde Anne Frank’ın kişisel eşyalarının yanı sıra yaşamını anlatan sinevizyonlar da bulunmaktadır.

Museumplein
Museumplein, Amsterdam’ın güneyinde bir bölgenin adı olup 1883 yılında Uluslararası Koloni ve İhracat Fuarı’nın kurulduğu yerdir. Türkçesi Müzeler Meydanı olarak ifade edilebilecek olan Museumplein adını Rijks, Van Gogh ve Stedeijk Müzesi gibi şehrin en önemli üç kültürel merkezine ev sahipliği yaptığı için almıştır. Meydan 1999 yılında restore edilmiş ve şehrin en önemli yaşam merkezlerinden biri haline gelmiştir. Şehrin simgesi haline gelmiş olan “I Amsterdam” heykeli de bu meydanın tam ortasında bulunmaktadır. Meydanın bitiminde Concertgebouw adı verilen geniş bir konser salonu mevcuttur.

Rijksmuseum
Hollanda’nın en büyük sanat ve tarih müzesi olan Rijsksmuseum, 31 Mayıs 1800 tarihinde kurulmuştur. Türkçesi Krallık Müzesi anlamına gelen Rijksmuseum 17. Yüzyıl Hollanda Tarihi hakkında çok önemli detayların bulunduğu ve aynı zamanda Johannes Vermeer ve Rembrandt’ın eserlerine de ev sahipliği yapan önemli bir kültür merkezidir. 2013 yılında 2.2 milyon ziyaretçiyi ağırlayarak Hollanda’nın en çok ziyaret edilen müzesi olmuştur. Rijksmuseum’un 1 milyon parçanın üzerindeki tarih ve sanat koleksiyonundan yaklaşık 8000 tanesi sergilenebilmektedir. Müze binasının içerisi kadar çevresinde müzik yapan sokak sanatçıları da özel bir ilgiyi hak etmektedir. 

Hortus Botanicus
1638 yılında kurulan Hortus Botanicus dünyanın en eski ve köklü botanik bahçelerinden biridir. Amsterdam’ın popüler turistik merkezlerinden biri olan Hortus Botanicus ilk zamanlarda doktorlar ve eczacılar için ilaçlara hammadde olacak bitkilerin yetiştirilmesi amacıyla kurulmuş ve Hollandalı denizciler tarafından Hint Okyanusu’na yapılan yolculuklar sayesinde hızlı bir gelişim göstermiştir. Bahçenin içerisine 1600’lerin sonunda “Kelebek Evi” adı verilen hoş bir köşk de inşa edilmiştir. Bahçe bugün 4000’in üzerinde bitkiye ev sahipliği yapmaktadır.

Koninklijk Paleiste Amsterdam (Amsterdam Kraliyet Sarayı)
Avrupa’nın en büyük yapılarından biri olan Amsterdam Kraliyet Sarayı, 17. Yüzyıl’da ilk olarak Belediye Binası olarak kullanılması amacıyla inşa edilmiş, sonraki dönemde sömürgelerden sağlanan altın gelirlerinin yardımıyla bugünkü görkemine kavuşturularak Kraliyet Ailesi’nin konutu halini almıştır. Mimar Jacop Van Campen tarafından inşa edilen sarayın dış cephesinde yer alan mitolojik canlı tasviri ve tanrı heykellerinin her biri ayrı birer sanat eseri niteliğindedir.

Heineken Experince
Heineken Experince, Hollanda menşeli ünlü içecek markası Heineken’in şehir merkezindeki eski fabrikasından uyarlanmış interaktif bir müzedir. Fabrika-müze içerisinde tüm üretim süreçleri etkileşimli olarak ziyaretçilere sunulmaktadır. Müzedeki ziyaretiniz boyunca markanın tüm içecek çeşitlerini tadabilirsiniz.

Madame Tussaud Balmumu Müzesi
Merkezi Londra’da olan ve Amsterdam’da da bir şubesi bulunan Madame Tussaud Müzesi, Avrupa’nın en kaliteli balmumu heykellerini bünyesinde barındırmaktadır. Müze içerisinde birçok ünlü ismin, film karakterlerinin ve devlet adamlarının gerçeği aratmayan heykellerini bulabilir ve hatta onlarla hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

Bloemenmarkt (Çiçek Pazarı)
1862 yılından bu yana hizmet veren Bloemenmarkt, Amsterdam’ın simgesi haline gelmiş lalelerin neredeyse her rengini bulabileceğiniz tarihi çiçek pazarıdır. Fakat Bloemenmarkt’ı Avrupa’nın diğer şehrinlerindeki çiçek pazarlarından farklı kılan şey laleleri değil, pazarın yüzüyor olmasıdır.

Nieuwe Kerk
Nieuwe Kerk, Amsterdam’ın Dam Meydanı’nda bulunan ve Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında Kraliyet Ailesi için neo-gotik tarzda inşa edilmiş bir kilisedir. İç dekorun sadeliğine tezat olarak kilisenin dış cephesi gösterişli ayrıntılarla bezenmiştir. 15.Yüzyıl’da inşa edilen kilise, tarihi ve mimari özelliklerine ek olarak düzenlediği kilise müziği konserleri ile de adını duyurmuştur.Ne Yapılır? • Amsterdam kanallarında bot turuna katılın.
 • Rembrandtplein’de eğlence dolu bir gece geçirin.
 • Amsterdam Dungeon’da geçmişe bir yolculuk yapın.
 • Kalverstraat’da alışveriş fırsatlarına göz atın.
 • Xtracold Ice Bar’da 4D buz deneyimini yaşayın.
 • Begijnhof (Hollanda Evleri) etrafında bulunan parkta ya da Vondelpark’ta güneşin keyfini çıkarın.
 • Nachttheater Sugar Factory’deki özel gösterilerden birini izleyin.
 • Çiğ Ringa Balığı’nı tadın.
 • Amsterdam’a özgü Genever Likörleri’nden mutlaka için.Ne Alınır?Hollanda peynirleri, tahta ayakkabılar, özel antika parçalar, kitaplar ve laleler Amsterdam’da alışveriş denildiğinde akla ilk gelen ürünlerdendir. Kendi başlarına yeterince ilgi çekici olan bu ürünler, vergilerden muaf tutulduğunuz “tax free” uygulaması sayesinde cazibesini bir kat daha arttırır.  Şehrin sembol ürünlerine ek olarak, dostlarınız için alabileceğiniz oldukça yaratıcı ve eğlenceli hediyelik eşyaları da bulabileceğiniz Amsterdam’da alışveriş için en iyi bölgeler ise şu şekildedir: De Negen Straatjes, Utrechtsestraat, Kalverstraat, Oud Zuid, Hooftstraat,  De Jordaan, Dam Square Area, Spiegelkwartier, Leidsestraat ve KNSM Island.

Hester Van Eeghen
Ünlü tasarımcı Van Eeghen tarafından açılan mağazada yünden yapılmış çantalar, cüzdanlar ve renkli derilerden tasarlanmış giysiler bulabilirsiniz. Mağazada bulunan ayakkabılar ise İtalya’dan özel olarak getirtilmektedir.
Adres: Hartenstraat 1,NL 1016 BZ Amsterdam, Diğer şubesi: Hartenstraat 37
NL 1016 CA Amsterdam.
Tel: +31 - 20 – 6269211 Web Sitesi: http://www.hestervaneeghen.com/

Albert Cuyp Markt
1904 yılından beri Amsterdamlılara hizmet veren Albert Cuyp Pazarı’nda aradığınız çoğu ürünü uygun fiyata bulmanız mümkün. Pazardaki 300’den fazla tezgâhta taze deniz ürünlerinden peynir çeşitlerine, lale tohumlarından kozmetik ürünlerine pek çok farklı ürün satılmakta. Gezi planınızı yaparken, turistler tarafından büyük ilgi gören Albert Cuyp Pazarı’nda cumartesi günleri yerel halkın da katılımıyla ciddi bir yoğunluk yaşandığını dikkate almayı unutmayın.
Adres: Albert Cuypstraat 67 /HS, 1072 CN
Tel: 020 201 8800

Lady Day
1940’lı yıllardan günümüze kadar her yılın modasına ait vintage ürünler bulabileceğiniz mağazada alışveriş yapmasanız dahi eğlenceli vakit geçirebilir, kostümlü partiler ya da özel geceleriniz için şık ve ilgi çekici parçalar bulabilirsiniz.
Adres: Hartenstraat 9, 1016 BZ Amsterdam, Hollanda
020 623 5820

Magna Plaza
Dam Meydanı’nda bulunan Magna Plaza alışveriş için önemli bir adres olmanın yanında, görülmeye değer bir tarihi yapıdır. Birçok ünlü markanın mağazasında alışveriş yapmanın keyfine varabilirsiniz.
Adres: Nieuwezijds Voorburgwal 182, 1012 SJ Amsterdam
Tel: 020 570 3570

Chocolatl
Amsterdam’ın tam kalbinde bulunan Chocolatl’da lezzetli çikolataları tattıktan sonra bu mağazadan asla ayrılmak istemeyeceksiniz.
Tel: 06 464 27 203Ne Yenir?Hayatın her alanında benzersiz keşifler sunan Amsterdam; dünyanın birçok kültürüne ev sahipliği yapması sayesinde yöresel Dutch (Hollandalı) Mutfağı’ndan Etiyopya Mutfağı’na kadar yüzlerce alternatifi bir arada bulabileceğiniz bir şehirdir. Peynir cenneti olarak da adlandırabilecek şehirde Kaas, Gouda, Edam ve ev yapımı keçi peyniri çeşitleri tadabileceğiniz lezzetler arasındadır. Bunun yanında sığır etinden yapılmış geleneksel Dutch yemekleri, pannekoeken ismi verilen ve bölgeye özgü krepler, Oliebol, Fransız usulü patates kızartması ve Rijsttafel adı verilen sebzeli deniz mahsullü pilav ülke mutfağının en bilindik yemekleri arasındadır. Bütçeniz ne olursa olsun, şehirde yemek yiyebileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır. Eğer yemek sizin için öncelik değilse, Albert Heijin isimli süpermarket zincirinde ekonomik hazır gıdalar ve sandviçler bulabilirsiniz. Farklı lezzet duraklarına uğramak için en ideal bölgeler ise Kalverstraat, Voetboogstraat, Red Light Bölgesi, Dam Meydanı, Rembrandtplein ve Leidseplein semtleridir.

Van Harte
Modern dekorasyonu, lezzetli yemekleri ve atıştırmalık sandviçleri ile şehir sakinleri arasında popüler olan ve turistler tarafından da sıkça tercih edilen restoranda keyifli öğünler yiyebilirsiniz.
Adres: Hartenstraat 24, 1016 CC
Tel: 020 625 8500

Moeders
Duvarları bakıldığında her insana kendi annesini anımsatacak tipik anne fotoğrafları ile dolu olan bu şirin restoranda Hollanda’nın en klasik “anne yemekleri” servis edilmektedir.
Adres: Rozengracht 251, 1016 SX
Tel:020 626 7957

Van Kerwijk
Ziyaretçilerine kapılarını öğlen sonuna doğru açsa da Wankerwijk, tipik bir Amsterdam kahvaltısı için ideal.  Restoranın sade ve samimi dekoru içinizi ısıtacak.
Adres: Nes 41, Amsterdam
Tel: 00 31 (0) 20 620 33 16

D’vijff Vlieghen
Amsterdam’ın köklü restoranlarından olan ve 17. Yüzyıla ait sanatsal öğelerle süslenmiş mekânda, lezzetli et yemeklerine enfes şarapların eşlik ettiği harika bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
Adres: Spuistraat 294-302, 1012 VX
Tel: 020 530 4060Ne Zaman Gidilir?Dünyanın en çok ziyaret edilen metropollerinden biri olan Amsterdam için ideal sezonun Nisan ortası veya Ekim ortası olduğunu söylemek mümkün. Amstel Irmağı’nın üzerine kurulmuş olan bu tarihi şehir, Temmuz ve Ağustos aylarında turist akınına uğrarken; bahar aylarını yılın diğer dönemlerine göre daha sakin geçirdiği söylenebilir. Eğlence ve Gece HayatıAmsterdam sıra dışı, yasaksız ve hiç bitmeyen gecelerin şehridir. Her tür eğlence anlayışına ve tüm farklı tercihlere hitap edecek alternatifi bir arada barındırmayı başaran şehirde hareket, sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Şehir, eğlence mekanları ve müzeleriyle de farklı deneyimlere fırsat tanımaktadır.

Escape
Işıltılı dekorasyonu, her tür müzik zevkine hitap eden müzik listeleri ile 80’lerden beri Amsterdam’da hizmet veren kulüp şehrin en ünlü eğlence mekânlarından.
Adres: Rembrandtplein 11, 1017 CT
Tel: 020 622 1111

Mazzo
Şehrin en eski ve köklü gece kulüplerinden olan Mazzo’da, dünya müziklerinin en kaliteli örneklerini muazzam ses sistemleri sayesinde rahatça dinleyebilir ve geniş pisti üzerinde sabaha kadar dans ederek bu müziklere eşlik edebilirsiniz.
Adres: Rozengracht 114, 1016 LV 
Tel: 020 3446402

Hash Marihuana Hemp
Amsterdam’ın en ünlü “coffee shop”larından biridir. Müzeye dönüştürülmüş olan alan her yıl dünyanın her bir köşesinden binlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Amsterdam’ı tam anlamıyla keşfetmek isteyenler için eşsiz bir deneyim olacaktır.
Adres: Oudezijds Achterburgwal 148, 1012 DV
Tel:020 624 8926

‘t Arendsnest, Dutch Beer Cafe
Hollanda’nın dört bira uzmanından biri olan Peter van der Arend’in sahibi olduğu cafe-bar, Hollanda bar kültürünün tüm detaylarını başarıyla yansıtmaktadır.
Adres:  Herengracht 90, 1015 BS
Tel: 020 421 2057

Casa Rosso
Erotik gösterilerin sanata dönüştürüldüğü Casa Rosso’da haftanın hemen her günü yaklaşık bir saat süren tiyatro gösterileri sahneye konmaktadır. Erkekler için olduğu kadar kadınlar için de farklı bir deneyim yaşama imkanı veren mekânlardan olan Casa Rosso biletlerini internet üzerinden de temin edebilirsiniz.
Adres: Achterburgwal 106 Amsterdam
Tel: 0031-020-6278954 Festival ve EtkinlikAmsterdam’da festival ve etkinlikler yıl boyu sürse de, baharın gelişi ve güneşin yükselmesiyle şehirde müzik, dans, edebiyat alanında düzenlenen etkinlikler hız kazanır. Özgürlüğün kentinin en belirgin etkinlikleri arasında başı, eşcinsellerin onur yürüyüşü ve kraliçenin doğum günü kutlamaları çeker. Tüm şehrin rengârenk giyinerek sokaklara döküldüğü bu keyifli etkinliklerin bir parçası olarak ömür boyu hatırlayacağınız keyifli hatıralar edinebilirsiniz .

Yeni Yıl Kutlamaları
Hollandalılar, yılın son gecesini genellikle aileleri ile evlerinde vakit geçirerek değerlendirirler. Ailecek yapılan 10’dan geriye doğru sayma seremonisinin ardından, zamanın tekrar ileriye doğru akmasıyla birlikte gerçek eğlence için hazırlıklar başlar. Leidseplein, Rembrandtsplein ve Nieumarkt meydanları beklenmedik bir hızla karnaval yerine dönüşür. Gecenin sonunda gökyüzüne atılan yüzlerce havai fişeklerle Hollandalılar, yeni yılın ilk gününü kendi ışıkları ve kendi renkleriyle çizmek ister gibidir.

Realizm Sanat Fuarı
Her yıl ocak ayının ortalarında düzenlenen fuar, kendine mekan olarak Merkez İstasyon’da bulunan yolcu terminalinin geniş salonunu seçmiştir. Özel eserlerin sergilendiği ve ulaşılabilirliği sayesinde sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği canlı bir fuardır.

Amsterdam Işık Festivali
Her yıl Aralık ayında başlayan festival yılbaşını da içine alarak ocak ayının sonuna kadar devam etmektedir. Şehrin baştan aşağı ışıklandırıldığı ve görsel bir şölene dönüştüğü anlarda sokaklarda vakit geçirmek çok eğlenceli bir deneyim olacaktır.

Grachten Festival
Işık festivali ile benzer zamanlara denk gelen festival Türkçe’de kanal festivali olarak ifade edilebilir. Klasik müzik konserlerinin verildiği etkinlik boyunca soğuk Amsterdam kışlarını eğlenceli ve huzurlu hale getirmek amaçlanmaktadır.

Ulusal Restaurant Haftası
Ekim ve Mart ayının ilk on gün boyunca Amsterdam’da ve Hollanda’nın tamamında bulunan restoranlar üç çeşit yemeği 25€ sabit fiyatla sunarlar. Lüks lokantaların imkânlarından ve özel tatlarından yararlanmak için inanılmaz bir fırsat.
 
Amsterdam Moda Haftası
Senede iki defa Ocak ve Temmuz ayında düzenlenen moda haftası, üst seviye bir etkinlik olma iddiasını kaybetmeden, tanınmış modacılarla genç tasarımcıları buluşturma amacı taşır. Etkinlik, dünyanın çeşitli bölgelerinden ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Koninginnedag
Kraliçe Günü olarak tercüme edilebilecek bu özel gün, her yıl 30 Nisan’da kutlanmaktadır. Kraliçenin çocukluğunda yakalandığı ölümcül bir hastalığı yenmesi üzerine ulusal bayram ilan edilen günde şehrin sokakları uçsuz bucaksız bir panayıra dönüşür. Günün ortak simgesi turuncu her yerdedir, kanallardaki botları tıklım tıklım dolar ve gecenin geç saatlerine kadar hep birlikte şarkılar söylenir. Bu keyifli günde Hollandalıların mutluluğuna ortak olurken, yerel tatları keşfedebilir, ya da evlerin önüne kurulan ikinci el tezgahlarından beğeninize uygun ürünleri oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

5 Days Off
Mart ayında düzenlenen müzik festivali, her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden elektronik müzik ve dans tutkunlarını bir araya getiriyor. Adından da anlaşılabileceği üzere, etkinlik kapsamında 5 gün boyunca kesintisiz müziğin ve dansın keyfini çıkarabilir, faklı bir müzik festivali deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kwaoke Festival
Kwaoke Festival, Temmuz ve Ağustos ayları boyunca her hafta sonu devam eden, aile odaklı bir etkinliktir. Dans, müzik, tiyatro, edebiyat ve sinema gibi sanat dallarından gösterilerin sergilendiği festivalde aileler bir yandan çeşitli atölyelere katılırken, bir yandan da açık alanda yaptıkları pikniklerle güzel havanın keyfini çıkartırlar.

Jordaan Festival
İşçi sınıfının çoğunluğu oluşturduğu mahallelerde bir sokak festivali olarak düzenlenen Jordaan Festivali, operadan davullu sokak geçitlerine ve bitpazarına kadar her şeyi kapsayan içeriğiyle Hollanda’daki alt kültürleri yakından tanımanızı sağlayacaktır.Volendam Gezi Rehberi


Volendam gezi rehberi bulunmamaktadır.

Bruges Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Bruges Beginaj Yapıları
Bruges Beginaj Yapıları

Beginaj, 13. ve 14. yüzyıllarda Flaman ülkelerinde ortaya çıkan Katolik cemaatinden kimselerin yaşadığı yerleşim yerleridir. Bruges Beginaj Yapıları, Belçika şehirleri içerisinde sadece en çok Bruges’de korunmuştur. Ancak artık Beguinler bulunmamaktadır ve yapı 1927’de Benediktin Tarikatı’na devredilmiştir. 1240’dan önce şehrin güneyinde dindar bir kadın topluluğu bulunmaktaydı (de Wingarde). Beginaj 1244’te Constantinople’ın Margaret’i (II. Margaret) tarafından kurulmuştur. Bu komplekste Gotik bir Beginaj kilisesi ve otuz beyaz renkli yapı bulunmaktadır. En yeni yapılar 16. 17. ve 18. yüzyıllara dayanır. Bruges Baginaj Yapıları aynı zamanda UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Bruges Tarihi Şehir Merkezi
Bruges Tarihi Şehir Merkezi

Bruges’e gelen tüm ziyaretçilerin mutlaka gittiği, Bruges Tarihi Şehir Merkezi, Orta Çağ’ın seçkin yerleşkelerinden biridir. Ortak bir Avrupa şehir kültürünün eseri olan Bruges merkezi uzun bir tarihe sahiptir. Jan van Eyck öncülüğünde gelişen Flaman Pirimitifleri ekolünün doğduğu yer olan bölge önemli bir mimari yapıya sahiptir. Özellikle Gotik stilde yapılan tuğla yapılar burada dikkat çekicidir. Bruges Tarihi Şehir Merkezi’nde bir zamanlar Karanlık Çağ olarak adlandırılan Orta Çağ’ın sıradan insanlarının günlük yaşantısı da dahil olmak üzere pek çok bilgi edinilebilir. Ayrıca bu tarihi şehir merkezi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Burg Meydanı
Burg Meydanı

Bruges kentinin yönetim merkezi olarak kabul edilen Burg Meydanı, turistlerin en çok zaman geçirdiği noktalardan biridir. Burada yan yana yükselen hükümet binaları, Gotik stildeki belediye binası ve The Holly Blood Bazilikası meydanı çevreleyen önemli yapılardır. Meydanda yükselen Sint­Donatius Katedrali Fransız Devrimi’nde tahrip edilmesine rağmen mimari güzelliğini günümüzde koruyor. Burg Meydanı kısacası şehrin kalbi olarak bilinir ve Rönesans ve Orta Çağ mimarisindeki yapıları ile dikkat çeker. 

Çan Kulesi (Belfort)
Çan Kulesi (Belfort)

Belçika’nın en tarihi çanlarından biri olan Belfort’un yapımı Orta Çağ’da 1240 tarihine dayanır. Bu çan kulesi şehrin en önemli sembollerinden biridir. Kule belediyeye ait bir arşiv hazinesine ev sahipliği etmekteydi ancak birçok yangının ardından bu arşivler büyük ölçüde kaybolmuştur. Çan kulesine çıkan merdiven oldukça dar ve diktir 83 metre yüksekliğindeki yapıya çıkmak için 366 adet merdiven basamağı bulunur. Kule pazar alanında yer alır. Bruges, Flaman kumaşının üretiminde önemli bir endüstri merkeziydi. 1280’de gerçekleşen yıkıcı yangın kulenin yeniden inşasına neden olur ve bu yangının ardından kulede saklanan tüm arşiv tahrip olmuştur. Çan Kulesi, bu Orta Çağ şehrinde kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. 

Çikolata Müzesi
Çikolata Müzesi

Çikolata severlerin oldukça ilgisini çeken Çikolata Müzesi orijinal adı ile Choco-Story‘de kakao ve çikolatadan yapılma eserleri yakından inceleyebilirsiniz. Ayrıca müzede uzmanlardan hem çikolata yapımı hem de tarihçesi ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz ve tadımlar yapabilirsiniz.

Eski St. John Hastanesi
Eski St. John Hastanesi

11. yüzyıla dayanan tarihi ile dikkat çeken Eski St. John Hastanesi, eski bir tıp merkezidir. Bu muhteşem yapı Church of Our Lady’nin yanında yer alır. Burası günümüzde ayakta duran Avrupa’nın en eski hastanesi olarak bilinir. Orta Çağ’da Avrupa’da çeşitli salgınlar nüfusu önemli ölçüde azaltmıştır. Bu dönemde hastaneler az ve tıp geleneksel yöntemlerle çalışmaktaydı. Ancak Orta Doğu’da Avrupa’ya oranla tıp bilimi oldukça gelişmişti. St. John Hastanesi böyle bir Avrupa tablosunun içinde büyük önem arz etmekteydi. Özellikle de Hıristiyan hacılar ve seyyahlar için. Yapı daha sonra yeni koğuşlarla genişletildi ve yapıya bir de manastır ilave edildi. Günümüzde bu tarihi kompleksin bir bölümü Hans Memling Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Grote Markt
Grote Markt

Tarihi şehrin merkezinde yer alan ve Bruges şehrinin kalbi olarak sayılan Grote Markt orijinal adıyla Büyük Meydan, Belfry Çan Kulesi‘nin de içinde olduğu pek çok tarihi yapıyı bünyesinde barındırıyor. Ayrıca ilgi çekici mimariye sahip dükkânları, kafeleri, restoranları bünyesinde bulunduran Büyük Meydan, hem gündüz hem de gece etkinlikleri ile turistlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Özellikle Christmas gibi önemli zamanlarda ve belli günlerde meydanda kurulan Christmas Market’lerde şehre özgü hediyelik eşyalara, Bruges çikolatalarına ve çeşitli yiyeceklere rastlayabilirsiniz. Özel aydınlatma efektleri ve müzik dinletileri ile geceleri mükemmel bir atmosfere bürünen Grote Markt’ta keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Gruuthusemuseum
Gruuthusemuseum

15 ve 19. yüzyıllar arasındaki zengin saray yaşamına ışık tutacak objelerin bulunduğu Gruuthusemuseum, önemli turistik yerler arasında yer alır. Gruuthuse krallarının zenginliğine ve lüks hayatına tanıklık etmek isteyenler için uygun bir müze olan Gruuthusemuseum; etkileyici şömineleri, süslü ahşap kirişleri, halıları ve diğer dekorasyon ögeleri ile dikkat çekiyor.

Kutsal Kan Bazilikası
Kutsal Kan Bazilikası

Kentin en önemli tarihi yapılarından biri olan ve Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı bazilikanın yapımı 12. yüzyıla dayanır. Bazilika önce bir şapel olarak tamamlanır. O zamanki Katolik cemaatin sayısına oranla yapı küçük bir şapel olarak inşa edilse de cemaatin büyümesi zamanla yapıyı yetersiz kılacaktı. 16. yüzyıla gelindiğinde tahrip olan şapel yeni ihtiyaçlar doğrultusunda yıkılıp yerine Gotik stilde bir bazilika yapılmıştır. 19. yüzyılda yapı yeniden düzenlenerek Neo­Gotik bir görünüm kazanması sağlanır. Bu dönemde eklenen 1845 tarihli vitray pencere, Kutsal Kitap’tan sahneleri aksettirmektedir.

Minnewaterpark
Minnewaterpark

Bruges şehrinin hemen girişinde olan ve doğa ile baş başa kalmak isteyenler için oldukça uygun bir yer olan Minnewaterpark; yeşilin tonları, gölü, kuğuları ve sessiz ortamı ile görülmeye değer. Ağaçlar ile çevrili olan ve “Aşk Gölü” olarak anılan bir gölün bulunduğu Minnewaterpark, romantik ve huzurlu ortamı ile ziyaretçilerini büyülüyor. Minna ile savaşçı sevgilisi Stromberg‘in trajik aşkının konu olduğu efsaneye göre gölün üstünde bulunan köprüden eşiniz ya da sevgiliniz ile birlikte geçerseniz sevdiğiniz kişiyle sonsuz bir aşk yaşayabilirsiniz. Efsanelere konu olan göl boyunca yürüyüş yapabilir, banklarda dinlenebilir, sakin ve huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

The Church of Our Lady
The Church of Our Lady

Şehrin en önemli yapılarından biri olan The Church of Our Lady’nin tarihi 14 ile 15. yüzyıllara kadar dayanır. Bu tarihi kulenin yüksekliği 122,3 metredir. Bu şehirdeki en uzun yapı olmasının yanı sıra aynı zamanda Almanya’daki St. Martin Kilisesi’nden sonra dünyanın en uzun tuğla kulesidir. Gotik stilde yükselen kulenin ana mekânı uçan payandalarla desteklenmiş ve kule piramidal külahla örtülmüştür. The Church of Our Lady kilisesinin en önemli yapısı ise ünlü sanatçı Michelangelo’nun yaptığı Brüj’lü Madonna adlı eserdir. Bu eser; Çocuk İsa ve Meryem’i tasvir eder. İtalya’da yapılan eser Alessandro Mocheroni tarafından 4 bin florine satın alınmıştır. Fransız İhtilali’nde eser devrimciler tarafından Paris’e götürülmüşse de Napolyon’un yenilmesinin ardından Bruges’e geri getirilmiştir. 1944 yılında Alman askerleri eseri Kızılhaç kamyonu ile kaçırmıştır. Ancak 2 yıl sonra bulunan eser tekrar Bruges’e getirilmiştir. 1979’da Pietà’ya saldırılmasının ardından eser tedbir amaçlı kurşungeçirmez cam arkasına konulmuştur. Ziyaretçilere açık olan esere 5 metreden daha fazla yaklaşmak yasaktır.Nereye Gidilir? • Historium Bruges
 • Belediye Sarayı
 • Aziz Salvator Katedrali
 • De Halve Maan Bira Fabrikası
 • Aşk Gölü
 • Bruges Town Hall
 • Grand Place
 • Beguinage Manastırı
 • Notre Dame Kilisesi
 • Yel Değirmenleri
 • Patates Müzesi
 • SteenstraatNe Yapılır? • Grote Markt’tan başlayarak tarihi bölgeleri keşfederek gezinize başlayın
 • Minnewater Gölü’nde kuğuların size eşlik ettiği bir tekne turuna katılın
 • Şehrin her köşesinden hissedeceğiniz muhteşem çikolatalardan alın ve sevdiklerinize götürün
 • Michelangelo’nun yaptığı Brüj’lü Madonna heykelini kesinlikle yakından görün
 • Slottskogen Hayvanat Bahçesi’nde doğa ile iç içe olun
 • De Halve Maan Bira Fabrikası’nda biranın tarihini öğrenin
 • Muhteşem manzaralar eşliğinde yel değirmenlerini ziyaret edin ve bolca fotoğraflar çekin
 • Steenstraat Caddesi’nde istediğiniz ürünleri bulabileceğiniz güzel bir alışveriş yapın
 • Avrupa’nın en eski hastanesi olan Eski St. John Hastanesi’ne ziyarette bulununNe Alınır?Belçika’nın en önemli şehirleri arasında bulunan Bruges alışveriş konusunda herkesin görmesi gereken yerlerden biridir. Kentin geleneksel çarşıları Tarihi Şehir Merkezi’nde yer alır. Burada sayısız çikolata dükkânı bulunmaktadır. Tarihi Şehir Merkezi bir anlamda çikolata ustalarının hünerlerini sergilediği bir yer olma özelliği taşır. Beyaz, siyah, kahverengi, kırmızı, yeşil, mavi ve pembe dilediğiniz renkte ve dilediğiniz aromada hazırlanmış çikolatalar kentten ayrılırken bavullarınızı doldurmanız için sizi bekliyor. Ayrıca Aralık ayında kurulan Christmas Market’leri oldukça meşhurdur. Bunların yanı sıra bu kentin dantelleri de bir hayli ünlüdür. Hepimizin evlerinde annelerimizden, anneannelerimizden kalma danteller var ama kalıcı ve şık bir hediyelik için dantel oldukça iyi bir seçenek. Özellikle dantelden yapılma şapkalara bayılacaksınız. Kısacası Bruges şehrinin; çikolata, hediyelik eşya, ahşap dekoratif ürünler, oyuncaklar, kırtasiye malzemesi ve dantelle ünlü olduğunu söyleyelim. Bruges’de alışveriş yapacağınız yerler şu şekildedir:

2be Beer Wall: Belçika’ya özgü olan her ürünü burada bulabileceğinizi garanti ediyoruz. Ten Ten’den Belçika çikolatalarına birçok ürün bu mağazada yer alıyor. Ayrıca bira raflarında daha önce hiç görmediğiniz biralar bulunuyor. Adres: Wollestraat 53, Bruges 8000, Belçika

The Old Chocolate House: Şehrin meşhur çikolatalarını bulabileceğiniz şirin bir dükkândır. Burada istediğiniz her türden çikolata bulabilir ve sevdiklerinize hediyelikler alabilirsiniz. Adres: Mariastraat 1, 8000 Bruges, Belçika

Käthe Wohlfahrt: Yeni yıl zamanı birçok insanın noel alışverişi için tercih ettiği bu mekân, bulundurduğu ürünlerle renkli görüntüler sunuyor. Noele dair her şeyi bu güzel mağazada bulabilirsiniz. Ayrıca dükkân mimari yapısı da oldukça ilgi çekicidir. Adres: Walplein 12, 8000 Bruges, Belçika

Jan De Clerck: Oldukça cana yakın insanların işlettiği bu mağazada şehre özgü birçok ürün ve oldukça lezzetli çikolatalar satın alabilirsiniz. Adres: Academiestraat 19, 8000 Bruges, Belçika

Farmer's Market: Adından da anlaşıldığı üzere bir çifti marketi olan bu dükkân oldukça şirin ve müşterilerine kaliteli ürünleri satmasıyla bilinir. Buradan hem alışveriş yapabilir hem de güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Adres: Bruges, BelçikaNe Yenir?Genel olarak çevre kültürlerden etkilenen Belçika mutfağının buna rağmen Orta Çağ’dan gelen bir yemek haznesi de vardır. Belçika çikolata ve birasıyla ünlü bir ülkedir. Bruges şehrinde hâkim olan Flaman kültürü kendine has bir yapıya sahiptir. İyi yemek, iyi şef ve iyi yaşamı ana felsefe yapan Flaman mutfağı lezzetli yiyecek ve içeceklere sahiptir. Waffle, patates kızartması, bira ve çikolata burada kendi karakterini oluşturmuş ve dünyaya yayılmıştır. Ayrıca Bruges bir liman şehridir haliyle deniz mahsulleri de burada oldukça popülerdir. Kuzey Denizi’ne özgü her türlü balık Bruges restoranlarında servis edilmektedir. Kısacası Bruges yemek alternatifi konusunda oldukça zengindir. Burada ister ayaküstü, isterseniz de muhteşem Bruges manzarası ve kokusu eşliğinde eşsiz yemekler yiyebilirsiniz. Bruges kentinde her tarza ve her bütçeye yemek bulabilirsiniz. Bruges’deki birkaç popüler kafe ve restoran şu şekilde:

Bocca: Genelde paket servis konseptinde işleyen bu restoran kente en popüler makarnacı olarak bilinir. Ancak restoranın içinde uzunca bir masa var ve ayrıca oturup burada yiyebiliyorsunuz. Pek çok makarna sosu var kendi hazırladıkları. Bunlardan seçip makarnanıza ekletiyorsunuz. Sosların içinde fıstık ezmeli pesto gibi ilginç tatlar da bulunuyor. Hemen kutuya koyup makarnanızı size veriyorlar. İstiyorsanız oturup isterseniz yürürken yiyorsunuz. Adres: Dweersstraat 13, 8000 Bruges, Belçika

L.E.S.S.: Restoranın adının anlamaı “Love Eat Share Smile” mottosunun kısaltmasıdır. Ülkenin ünlü şeflerinden Gert De Mangeleer’in katkı sağladığı, Michelin yıldızına sahip bir restoran. Menü, ağırlıklı olarak İber Yarımadası’nın deniz mahsullerini içeren otantik yemekleri son derece uygun fiyatlara sunuluyor. Adres: Torhoutse Steenweg 479 (Sint-Michiels), Bruges, Belçika

Zeno: Yerel, taze ve organik ürünlerle yapılan yemekler, Belçika mutfağının dünü ve bugününü bir arada yansıtıyor. Michelin yıldızı bulunan Zeno’da, menü fazla bir çeşitlilik arz etmiyor, fiyatlar da biraz yüksek fakat özel akşam yemekleri için gayet tercih edilebilir, sakin ve hoş bir atmosfere sahip. Adres: Vlamingstraat 53, Bruges, Belçika

Pomperlut: Yemeğinizi peri masallarından fırlamışa benzeyen son derece otantik döşenmiş, büyülü bir ortamda yemek isterseniz Pomperlut’a gitmelisiniz. Ahşaptan oyulmuş mantarlar ve cam bardaklarla süslü duvar rafları, koyu ahşap masalar, bembeyaz örtüler, duvarları kaplayan tarihi resimler, fotoğraflarla burası öncelikle yarattığı atmosferle insanları çeken bir restoran. Adres: Minderbroedersstraat 26, Bruges, BelçikaNe Zaman Gidilir?Bruges şehrinde yaz ayları hafif yağışlı geçer. Yılın en sıcak dönemi Haziran - Ağustos aylarıdır. Bu dönemde sıcaklık ortalaması 17 derece civarındadır. Bruges’e yapılacak turistik ziyaretler için en ideal zaman Ağustos ayıdır. Ayrıca kentteki birçok turistik etkinlik ve festival de Haziran - Ağustos arası gerçekleşir. Ayrıca şehrin bir açık hava müzesi olduğunu unutmayın. Bu nedenle sıcak dönemlerde gitmek daha mantıklı bir seçenek olabilir.Eğlence ve Gece HayatıOldukça tarihi bir yapıya sahip olan Bruges yaşlı bir şehir olsa da genç eğlence ve gece hayatına sahiptir. Günün ilk saatlerinde şehrin hemen hemen her yerinde bulunan bir tarihi mekânda zaman geçirebilir ya da Minnewaterpark’ta eğlenceli dakikalara tanıklık edebilirsiniz. Tarihi Şehir Merkezi, kentte gece hayatının da merkezi konumunda işlev görür. Burada ve çevrede yer alan barlar, kulüpler ve çeşitli ekollerdeki mekânlar etkin ışıklarla donatılmış ve yüksek kaliteli müzikle harmanlanmış Avrupai bir gece hayatı vadetmektedir. Kentte alkol fiyatlarının düşük olması bir yana özellikle bira fiyatlarındaki ucuzluk şaşırtıcı niteliktedir. İçki fiyatlarıyla doğru orantılı olan gece hayatı da kentte bilhassa makul fiyatlarda seyir eder. Bruges’de önerebileceğimiz 3 popüler mekânlar şu şekilde:

Le Trappiste: Meşhur Belçika biralarını deneyebileceğiniz bu mekân, yüzlerce çeşit biraya ev sahipliği yapıyor. Mahzeni andıran bir ortamın yanı sıra bu barın çok güzel bir ambiyansı var. 5'li bira tadımlık menülerini seçerek, sırayla çeşit çeşit kombinasyonlar denemek mümkün. Adres: Kuipersstraat 33 8000 Bruges, Belçika

T Brugs Beertje: Sadece Bruges şehrinin değil Belçika’nın da en popüler publarından biri olan Brugsbeertje, yerli halkın yanı sıra turistlerin de uğrak noktası olarak bilinir. Burada 300’ü aşkın bira çeşidi bulunuyor. Ayrıca mekânda akşam saatlerinde canlı müzik performansları sergileniyor. Adres: Kemelstraat 5, Bruges 8000, Belçika

Cactus Club: Bu mekânı Bruges şehrindeki diğer mekânlardan ayrı bir yere koyabilirsiniz. Genellikle kentteki eğlence yerleri oldukça sakindir anca Cactus Club, sabahın ilk saatlerine kadar açık olmasının yanı sıra DJ performanslarının sergilendiği bir yerdir. Adres: Sint-Sebastiaansstraat 4, 8200 Bruges, BelçikaFestival ve EtkinlikGöteborg’da tüm yıl çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır:

 • Ocak - Yılbaşı kutlamaları
 • Nisan - Inside Bruges
 • Mayıs - Red Rock Rally
 • Mayıs - Çikolata Festivali
 • Temmuz - Klinkers Festivali
 • Temmuz - MA Festival - Modern Times in Early Music
 • Ekim - Music in Mind
 • Ağustos - Benenwerk - Bruges BallroomBrüksel Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Atomium
Atomium

Brüksel'in bir diğer sembolü de Atomium ikonik yapısıdır. 1958 yılında Dünya Fuarı için Andre Waterkey tarafından inşa edilmiştir. Bir demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş halindeki bu yapı şehre gelen turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Atomium'un son katında bulunan restoranda şehrin muhteşem manzarası eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca bu yapının içerisinde zaman zaman kültürel etkinlikler düzenlenmekte ve süreli sergiler açılmaktadır.

Autoworld
Autoworld

Brüksel’de yer alan bir diğer dikkat çekici müze olan Autoworld‘de Avrupa ve Amerika kökenli yaklaşık 400 adet araç sergileniyor. Mercedes, BMW, Packard Old Mobile, Renaults, Ford ve Bugatti gibi markaların ünlü modellerini görebileceğiniz müzede eğlenceli vakit geçirebilir, burada yer alan dükkândan müzedeki araçların minyatürlerini satın alabilirsiniz. 

Belçika Kraliyet Sarayı
Belçika Kraliyet Sarayı

Palace Royal ya da Türkçe karşılığı ile Belçika Kraliyet Sarayı, Brüksel’in bir diğer önemli yapısı. Brüksel Park’ın önünde bulunan Place Royale yakınında bir meydan ve Palace of Nation federal parlamento binası bulunmaktadır. Kraliyet ailesi günümüzde burada değil de Brüksel merkezine uzak bir noktada olan Laeken Kalesi’nde yaşamaktadır.

Brüksel Çizgi Roman Müzesi
Brüksel Çizgi Roman Müzesi

Dünyadaki en ünlü çizgi roman ve karikatür müzelerinden biri de Brüksel’dedir. Orijinal ismi ile Centre Belge de la Bande Dessine müzesinde karikatürün yaradılışı, gelişimi ile ilgili çalışmaların yanı sıra Brüksel kökenli sanatçıların çalışmalarını görebilirsiniz. Brüksel’de gezilecek en eğlenceli yerlerden biri olan bu müzede özellikle TenTen ve Şirinler karakterlerinin çizimlerinin olduğu bölümler çok fazla ilgi görmektedir. Eğlenceli bu kültür turunun yanında aynı zamanda karikatür çizerliğine merakı olanlar için karikatür çizim aşamalarıyla ilgili workshoplara katılmak ve bu konuda bilgilenmek de mümkündür.

Brüksel Şehir Merkezi
Brüksel Şehir Merkezi

Brüksel’de her turistin görmesi gereken yerlerinin en başında ünlü meydanı Grand Place gelmektedir. Bu meydanda barok ve gotik mimari anlayışların dokunuşuna şahit olmak mümkündür. Yılın her dönemi kalabalık olan bu meydanda konserler ve kültürel organizasyonlar yapılmaktadır. Meydanın çevresindeki onlarca kafe ve restoranda hem Brüksel’e özgü lezzetleri deneyebilir hem de dünya mutfağından ünlü lezzetleri tadabilirsiniz. Yıl içerisinde bu meydanda yapılan festivalleri yazının devamında bulabilirsiniz. Meydanı çevreleyen ünlü tarihi yapılardan bazıları: Maison du Roi, Maison des Ducs de Brabant, Le Cornet, Hotel Ville, Everard’t Serclaes Heykeli, Maison de Boulangers'dir. Ayrıca Brüksel’in ünlü simgesi Manneken Pis Heykeli de bu meydana oldukça yakın bir konumdadır.

Cinquantenaire Parkı
Cinquantenaire Parkı

Sunduğu yeşil alan ile Brüksel’in en önemli parklarından olan Cinquantenaire Parkı, Belçika’nın özgürlüğün 50. yılı anısına düzenlenen sade bir parktır. 30 bin hektarlık bir alan üzerine 1880 yılında kurulan park içerisinde bahçeler, gölcükler, şelaleler, bitki çeşitleri ve değerli eserler bulunuyor. Kalabalık Belçika sokaklarından uzaklaşmak isterseniz bu parka kesinlikle gitmelisiniz. 

Galeries Royales de Saint Hubert
Galeries Royales de Saint Hubert

Diğer bir adıyla “Everything for everybody” ( Herkes için her şey) mottosu ile bilinen Galeries Royales de Saint Hubert, Brüksel’in en önemli galerilerindendir. 1846 yılında yapımına başlanan galeri Jean Pierre Cluysenaer tarafından yaklaşık bir buçuk yılda inşa edilmiştir. Galeries Royales de Saint Hubert'de dünyaca ünlü sanat eserlerini görebilirsiniz. Ayrıca sergi gezmek dışında Brüksel’e özgü çok güzel hediyelik eşyalar, yetenekli takı tasarımcılarının ürettiği takılardan ya da antika değeri olan ürünler satın alabilir, opera ve tiyatro izleyebilirsiniz. Kısacası Galeries Royales de Saint Hubert, size hem alışveriş alternatifi sunuyor hem de kültürel bir gezi. 

Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi
Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi

Şehrin merkezine oldukça yakın olan müzeye, kolayca ulaşabilmek mümkün. İçeride Waterloo Savaşından başlayan, 1. ve 2.Dünya Savaşları ile devam eden kara, hava ve denizle ilgili bir tarih var. Bu güzel müzeden çıkınca da parkta gezmeyi, dinlenmeyi ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz. Silah ve askeri konulara merakınız varsa Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi’ni ziyaret etmeden Brüksel’den ayrılmamalısınız. Ayrıca bu tarihi müzeye giriş için ödeme yapmıyorsunuz. Müze oldukça büyük bu nedenle vaktinizi doğru ayarlamanızda fayda var.

Manneken Pis
Manneken Pis

Manneken Pis Türkçe adıyla “İşeyen Çocuk Heykeli”, Brüksel’in sembollerinden biridir. 17. yüzyılda yapılan heykelin kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Neden yapılmış olabileceğine dair ise birden fazla rivayet bulunmaktadır. Çocuğun ajan olduğunu söyleyenler de vardır, çocuğun kaybolduğunu ve ailesinin anısına yaptırmış olabileceğini söyleyenler de. Ünlü heykelin bir de gardırobu vardır. Bu gardırop dünyanın her tarafından gelen ziyaretçiler tarafından kostümlerle donatılmasıyla bilinir. Özel günlerde işeyen çocuk bu kıyafetlerle giydirilir. Gittiğiniz dönemde festival dönemine ya da bir kutlamaya denk gelirseniz bu sevimli çocuk heykelinden akıtılan lezzetli Belçika birasından içebilir ve Grand Placa'ın neşeli kalabalığına katılabilirsiniz.

Mini Europe
Mini Europe

Avrupa’yı çok kısa sürede gezmeye hazır mısınız? Mini Europe, dünyaca ünlü bir minyatür parkıdır. Avrupa’da gezilip görülecek birçok muhteşem yapının minyatür hali burada yer almaktadır. Yaklaşık 350 dünyaca ünlü yapının minyatürünü bir arada bulabilirsiniz. İnsan boyutundaki Eyfel Kulesini geçtikten sonra Vezüv Yanardağına dokunabilmek Mini Europe dünyasında mümkündür. Bu eğlenceli hayal dünyası özellikle çocukların oldukça ilgisini çekmektedir. Mini Europe, çocuklarıyla Brüksel’e gidecek olanlar için kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Parkta yılın bazı dönemlerinde eğlenceli organizasyonlar da düzenlenmektedir. 

St. Michael ve St. Gudula Katedrali
St. Michael ve St. Gudula Katedrali

11. yüzyılda gotik mimari anlayışıyla yapılan kilise 20. yüzyılda katedral unvanını alır. Aziz Gudula’nın kutsal hazinesinin buraya getirilmesiyle bu ismi almıştır. Bu katedralde turistlerin gezmeden dönmediği yapılardan biridir. Kraliyet ailelerinin özel günlerini burada kutladığı bilinir. Belçika tarihinde bir gezintiye çıkmak isterseniz burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca bu muhteşem mimari yapıya giriş ücretsizdir. Nereye Gidilir? • Grand Sablon Meydanı
 • Basilique Nationale du Sacre-Coeur
 • Notre Dame de la Chapelle
 • Kakao ve Çikolata Müzesi
 • Horta Müzesi
 • Saint Jacques sur Coudenberg Kilisesi
 • Müzik Enstrümanları Müzesi
 • Bruparck
 • Oceade
 • Belvue Müzesi
 • Adalete Sarayı
 • Afrika Müzesi
 • Borsa
 • Belçika Bira Müzesi
 • Avrupa Birliği Binaları
 • Parlamentarium
 • Brusseis Casino Ne Yapılır? • Grand Place Meydanı'nı keşfederek gezinize başlayın
 • Belçika'nın muhteşem çikolatasını tatmadan Brüksel turunuzu kesinlikle bitirmeyin
 • Şehrin simgesi olan İşeyen Çocuk Heykeli’ni ziyaret edin ve bolca fotoğraf çektirin
 • İstanbul'daki Miniatürk parkının bir benzeri olan Mini Europe’de kısa bir Avrupa gezisine çıkın
 • Belçika Çizgi Roman Müzesi’nde Ten Ten, Şirinler ve Red Kit'in doğuşuna şahit olun
 • Hemen hemen çoğu kafe ve barda birbirinden değişik biraları bulun, Belçika'nın ünlü patates kızartması ve midyesi ile yudumlayın
 • Müzik Enstrümanları Müzesi’nde daha önce görmediğiniz enstrümanları keşfedin
 • Cinquantenaire Parkı’nda sağlıklı bir yürüyüş gerçekleştirin
 • Autoworld’de dünyaca ünlü markaların özel arabalarını yakından inceleyin
 • Grand Place’de yer alan yerel bir restoranda Belçika mutfağından lezzetli yemekleri deneyinNe Alınır?Belçika’nın başkenti Brüksel alışveriş konusunda ziyaretçilerine birçok alternatif sunuyor. Şehirde ünlü markaların lüks mağazalarını bulabileceğiniz gibi ara sokaklara kurulan gizlenmiş sokak pazarlarından da çok güzel hediyeler alabilir, antika parçalar bulabilirsiniz. En çok satılan yöreye özgü hediyelik eşyalar; Belçika çikolataları, bira, Ten Ten gibi ünlü çizgi karakterlere ait eşyalar ve işeyen çocuk simgeleridir. Bunlar dışında Belçika simgelerinin basılı olduğu tişörtler ve bardaklar şehrin birçok yerinde satılmaktadır. Brüksel’de alışveriş yapılabilecek bölge ve sokaklardan bazıları şu şekilde:

Avenue Louise: Boulevard de Waterloo yakınında bulunan bu sokak Belçika ve Brüksel menşeli tasarımcıların yoğun olarak bulunduğu bir yerdir. Mers du Zord, Zadig& Voltaire, Chine Collections ve Walt burada bulabileceğiniz tasarımcı markalarındandır. Bu sokakta kadın giyim ürünleri ve erkek takım ve ayakkabı ağırlıklı seçenekleri bulabilirsiniz. Kısacası; Avenue Louise, Brüksel’in Şanzelizesi olarak değerlendirilir.

Rue Neuve: Brüksel’deki en uzun alışveriş caddelerinden biridir. Özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır. Espirit, Zara, Mango, Celio, Morgan gibi Avrupa markalarının birçoğu Rue Neuve’de bulunabilir. Bu sokakta bulunan Media Markt ise elektronik ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir yerdir.

Boulevard de Waterloo: Brüksel’deki en ünlü alışveriş sokaklarından biridir. Louise Vuitton, Gucci, Feragarmo, Versace gibi dünya devi markalar yan yana bulunabilir.
 
Grand Place: Brüksel’de çikolata, dantel ve hediyelik alışverişi yapacaksanız size birçok seçenek sunan bölge Grand Place ve civarıdır. Hemen her bütçeye uygun seçenekleri burada bulmak mümkündür.

Galeries St. Hubert: 1847 yılında açılan Galeries St. Hubert Avrupa’nın ilk alışveriş merkezidir. Buraya Rue de la Colline’den ana girişine ulaşmanız mümkündür. Galeries St. Hubert içerisinde lüks giyim mağazaları, kafeler, tiyatro ve çikolata dükkânları bulunmaktadır. Ne Yenir?Brüksel yemek kültürü açısından çeşitli Avrupa lezzetlerini yansıtmaktadır. Şehirde yeme içme denince akla gelen ilk şeyler çikolata, waffle, patates kızartması, midye ve çilektir. Brüksel yemeği ihtiyaçtan öte tutku haline getiren bir yerdir. Şehirden 1500’den fazla restoran bulunmaktadır. Restoranların çoğu şehir manzaralıdır. Eğer Petite rue des ya da Bouchers sokaklarında şehir manzarası eşliğinde yemek yemediyseniz Brüksel’i görmüş sayılmazsınız. Restoranların birçoğunda rezervasyon şart değildir. Fakat kalabalık olması ihtimaline karşı yer ayırtmanızda fayda vardır. Farklı ve yerel tatları sevenlerdenseniz, Brüksel'e özgü lezzetleri de mutlaka denemelisiniz. Bu lezzetlerin en önemlileri; kuru üzümle yapılan tatlı bir ekmek çeşidi olan "couque de brussels", patates püresiyle yapılan özel bir sebze yemeği "stoemp", özel soslarla sunulan yılan balığı "eel" ve beyaz şarap ve safranın ayrı bir lezzet kattığı "balık çorbası"dır. Brüksel’deki birkaç popüler restorandan bahsedelim:

Chez Leon: Brüksel’in en lükse ve popüler restoranlarından olan Chez Leon’da tencere içinde pişmiş halde gelen kremalı, şarap soslu, ya da acı soslu midyeler ve sarımsaklı domates soslu tepsi servisini mutlaka denemelisiniz. Restoranın servisi oldukça hızlı ve akşam saatlerinde bu mekân çok kalabalıktır. Burada önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Adres: Rue des Bouchers, 18

La Belle Maraichere: Çarşamba ve perşembe günleri kapalı olan bu şık ve sıcak atmosferli aile işletmesinde, ödül kazanmış şefleri ile dikkat çeker. Sadece Brüksel’in değil, tüm Belçika’nın en favori restoranları arasında yer alıyor. Restoranda somon balığı, ahtapot ve midye favorilerdir. Adres: Place St. Catherine, 11A

Mokafe: Kahvaltı tabakları, kruvasanları, bol malzemeli omletleri, sabahın çok erken saatinde bile açık olması ve ücretsiz wi-fi ile herkesin tercihi. Çocuklu ailelere de önerebileceğimiz bir yer burası. Çünkü genelde Fransız mutfağının yaygın olduğu ve kahvaltıyı kahve ve kruvasan ile geçiştirdikleri bu ülkede peynir, zeytin, yumurta, salatalık, domates gibi Türk işi alışkın olduğumuz kahvaltı lezzetlerini bulabilirsiniz. Adres: Galerie Du Roi, 9

Maison Antoine: Patates denilince çok tercih edilen ve bilinen bir mekân. Ancak, Brüksel’in yerli halkı burayı turistler kadar cazip bulmuyor. Daha çok iş adamları, bürokratlar ve turistlerle doluyor. Adres: Place Jourdan, 1Ne Zaman Gidilir?Kışları soğuk yazları ise orta derecede sıcak olan Brüksel, İngiltere’nin başkenti Londra’dan daha fazla yağış alan bir yer. Yağışın en çok görüldüğü zamanlar Temmuz ortası ve Aralık ayı. Bu sebeple yağışın daha az olduğu Nisan ve Mayıs ayları ile Eylül-Ekim ayları şehri ziyaret için en uygun zamanlar. Kış aylarında sıcaklık 1 derecelere kadar düşerken yaz aylarında en fazla 23 derecelere kadar çıkıyor.Eğlence ve Gece HayatıYılın her döneminde bir festivale ev sahipliği yapan Brüksel’de eğlence ve gece hayatı bakımından birçok alternatif bulunuyor. Herhangi bir eğlence merkezi ya da bara gitmeseniz bile Brüksel sokaklarının her köşesinde şarkı söyleyen ya da gösteri yapan bir sanatçı görmeniz mümkün. Brüksel gece hayatı oldukça hareketli bir şehirdir.
Gece kulüpleri genelde saat 23.00 gibi açılır ve sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence tüm hızıyla devam eder. Dünyanın en iyi biralarını Brüksel’de içebilirsiniz. Trappist adı verilen manastır biralarının en iyilerinden Westmalle, Belçika’da altı manastırda keşişler tarafından yapılır. Ayrıca, Orval birasını da mutlaka denemelisiniz. Yine manastır geleneklerine ve isimlerine göre, ama manastırların dışında üretilen biralardan Maredsous ve buğday birası Hoegaarden mutlaka tadılması gerekenler arasındadır. Brüksel’de “Studio 44”, “Fuse”, “The Wood” ve “The Flat” şehrin en çok tercih edilen gece kulüpleridir. Rock, blues ya da caz gibi canlı müzik dinlemek isterseniz “Bizon” veya “Music Village” ’a uğramanızı tavsiye ederiz. Bunların dışında “Flagey” ve “Théâtre de la Monnaie” gibi şehrin en önemli iki konser salonunun programına da göz atabilirsiniz.Festival ve EtkinlikBrüksel’de tüm yıl çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır:

 • Ocak - Yılbaşı kutlamaları
 • Ocak - Antika ve Güzel Sanatlar Fuarı
 • Şubat - Müze Geceleri: Yaklaşık 20 kadar müze bu festivalde gece saat 01:00’e kadar açık oluyor.
 • Şubat - Anima Festivali: En son yapılan ve hatta henüz tanıtımı bile yapılmamış çizgi filmler, animasyonlar izleyebileceğiniz bir festival
 • Mart - Eurantica: 150 kadar antikacı ve sanat galerisinin katıldığı bu fuarda mobilyadan, saate; silahlardan seramik eşyalara kadar birçok şey bulabilirsiniz.
 • Nisan - Millenium Uluslararası Film Festivali
 • Mayıs - Kraliçe Elizabeth Müzik Yarışması
 • Mayıs- Les Nuits Botanique: Botanik bahçesinde gerçekleşen çeşitli konserler ve yiyecek stantları oluyor.
 • Mayıs - Belçika Onur Haftası: Şehir merkezinde gerçekleşen geçit törenleri, konserler ve gösterilerle kutlanıyor.
 • Mayıs - Euroferia: İspanya dışında gerçekleşen en büyük İspanyol kültürel festivali
 • Temmuz - Brüksel Plaj Festivali: Kanalın kenarı kumlarla kaplanıyor ve plaja dönüştürülüyor. Güneşlenenler, plaj voleybolu oynayanlarla yaz aylarında renkli bir ortama dönüşüyor. Bazı akşamlar canlı müzik bile oluyor.
 • Ağustos - Brüksel Yaz Festivali: Sokak tiyatroları, konserlerle geçen bir festival
 • Ağustos - Flower Carpet Festival: Şehrin ana meydanı Grand Place çiçeklerden oluşan dev bir halı ile kaplanıyor.
 • Kasım - Winter Wonders: Yılsonunun kutlandığı bu festivalde Grand Place meydanında büyük bir Christmas pazarı kuruluyor. Müzik ve ışıklandırmalarla renklendiriliyor.

Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 20 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifini biz sunuyoruz

440’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyatına 3 Taksit
Peşin Fiyatına 3 Taksit
  3 Taksit
Peşin Fiyatına 3 Taksit
  3 Taksit
Peşin Fiyatına 2+1 Taksit
BDDK yönetmeliğine göre yurt dışı seyahat harcamalarında 3’den fazla taksit yapılamamaktadır.