Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Kurban Bayramı Romanya – Moldova – Ukrayna – Bulgaristan

Bükreş Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Bükreş Parlamento Binası
Bükreş Parlamento Binası

Sadece Bükreş’in değil, Romanya’nın en önemli bir o kadar da görkemli yapılarından biri olan  Parlamento Binası; dünyanın en büyük yapıları arasında üst sıralarda yer almaktadır. Heybetli olmasının yanı sıra oldukça gösterişli olan bu yapı diktatör lider Nikolay Çavuşesku tarafından inşa ettirilir. İnşası 1984 yılında başlayan ve 25 Aralık 1989’da tamamlanan sarayın yapımı sırasında bölgede bulunan 19 Ortodoks kilisesi, 6 sinagog, 3 Protestan kilisesi ve 30 bin tarihi yapı yıkılır ve sarayın çevresi inşaata uygun hale getirilir. 20 bin işçi ile 700 mimarın yapımında görev aldığı ve ülke için çok ağır bütçeli büyük saray; Guinness Rekorlar Kitabı'na dünyanın en büyük sivil yönetim binası olarak yer alır. Sarayın ismi Cumhuriyet Evi (Casa Republicii) olarak da bilinmektedir. Ülke vatandaşları ise buraya Halkın Evi (Casa Poporului) demektedir.  Yapıyı ziyaret için kapıda turistlerin pasaportlarını bırakması gerekiyor. Bu nedenle pasaportu olmayan turistlerin kesinlikle içeriye girmesine izin verilmiyor. Ayrıca içeriye 12-20 kişilik gruplar halinde gezmeye izin veriliyor ve bu grupların içerde dağılması yasak. 

Calea Victoriei (Zafer Yolu)
Calea Victoriei (Zafer Yolu)

Bükreş’in en eski caddelerinden biri olarak kabul edilen Zafer Yolu, aynı zamanda kentin en lüks ve elit yerlerinden biridir. Burası yılın her döneminde oldukça kalabalık olmakla birlikte, cadde üzerinde dünyaca ünlü markalara ait mağazalar ve klasik tarzda inşa edilen eski ve dikkat çekici bazı binalar yer almaktadır. Caddenin ismi 1878’deki Romanya Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından Zafer Yolu olarak değiştirilir. Şehri ziyaret eden her turistin mutlaka uğradığı bu popüler caddede Türk turistleri bekleyen bir de sürpriz var. 1911 yılında inşa edilen Odeon Tiyatrosu’nun hemen önünde bir Atatürk büstü yer almaktadır. O yüzden Bükreş’e gittiğinizde Zafer Yolu’nu gezmeli ve Atatürk büstünün önünde kesinlikle bir fotoğraf çekilmelisiniz.

Devrim Meydanı
Devrim Meydanı

Bükreş’in en eski ve en önemli caddesi Zafer Yolu üzerinde bulunan Devrim Meydanı ayrıca Saray Meydanı olarak da bilinir. Ancak 1989’da gerçekleşen devrimin ardından meydanın adı haliyle Devrim Meydanı olarak değiştirilir. Günümüzde Ulusal Sanat Müzesi olarak kullanılan kraliyet sarayının, konser salonunun ve Bükreş Üniversitesi Kütüphanesi’nin bulunduğu alan, rejim değişikliğine neden olan olaylara ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Alanın ortasında 1866’dan 1914 yılına kadar Romanya’ya hükmeden Kral 1. Carol’un heykeli de bulunuyor.

Herastrau Park
Herastrau Park

Bükreş’in doğal güzelliklerini en çıplak haliyle sunan tabiat parkı Herastrau Park; Londra’nın ünlü parkı Hyde ile kıyaslanabilecek güzelliktedir. Bu park hem yerli hem de yabancı turistlerin şehri gezerken mutlaka gidip, huzur doldukları bir alandır.  400 dönümlük alanıyla Bükreş’in en büyük parkı olan Herastrau Park; yemyeşil ve sakin dokusuyla gelenlerin güzel zamanlar geçirdiği, fotoğraf çekildiği, piknik yaptığı, bisikletle ya da yürüyerek tura çıktığı, dışarıdan getirdiklerini ya da restoranda oturup yemeklerini yiyebildiği bir yerdir. Ayrıca göl turuna çıkmak isterseniz bir sandal kiralayabiliyor ve dışarıdan gölü değil gölden yeşil alanı seyredebiliyorsunuz. Geniş bir alana yayılan parkın içerisinde bir de Michael Jackson anısına inşa edilen özel bir mevcuttur. Yine buranın haricinde park içerisinde heykeller, tenis sahası ve göl yer alır. Park özellikle Pazar günleri şehir halkının kaçış, dinlenme ve huzur bulma adresidir. Planınızı Pazar gününe denk getirmeniz halinde çocuğundan yaşlısına her yaşta ve oldukça sıcakkanlı olan Rumenler ile burada karşılaşabilirsiniz.

Köy Müzesi (Muzeul Satului)
Köy Müzesi (Muzeul Satului)

Bükreş için kültürel açıdan önemli bir yere sahip olan Köy Müzesi, doğal güzellikleri ile Bükreş’in bir köyünde, köy turu yapıyormuş gibi hissi veriyor ziyaretçilerine. Herastrau Parkı’nın bitişiğinde olan bu müze doğa turu sonrasında bir de köy kaçamağı yapabileceğiniz farklı farklı evlerin olduğu bir açık alanda yer alır. Müze 1936’da kraliyet kararnamesi doğrultusunda inşa edilen bu müze, 30 dönümlük alanıyla Avrupa’nın en büyük açık hava müzesidir. Müze içerisinde 50 yapı bulunmakta ve evler haricinde kilise, ahır, su değirmenleri gibi yardımcı oluşumlar da yer almaktadır. Romanya kültürüne ait yöresel kıyafetler, el sanat ürünleri ve daha fazlasının bulunduğu bu sunduğu alışveriş fırsatının yanı sıra ziyaretçilerine Rumen kırsal yaşantısını deneyimini en güzel haliyle sunuyor. Müze içerisinde Romanya’nın farklı bölgelerinden değişik tarzdaki evlerini ve kültüre uygun dekore edilen içlerini inceleyebilir, burada fotoğraf çekilebilir ve ardından hediyelik eşyalar ve ürünler satın alabilirsiniz.

Old Town (Tarihi Şehir)
Old Town (Tarihi Şehir)

Dambotiva Nehri kıyısında Prens Valad ya da diğer adıyla Kont Drakula tarafından 1459’da kurulan Bükreş’in Tarihi Şehir bölgesi, Bükreş’te görülmesi gereken önemli turistik noktalardan biridir. Bu tarihi şehrin etrafı ise prens için yapılan sarayın çevresinde yavaş yavaş büyüyüp, genişlenerek meydana gelir. Günümüzde ise Tarihi Şehir diğer bir adıyla Lipscani; kafelerin, restoranların, barların, eğlence yerlerinin, alışveriş dükkânlarının, antikacıların ve sanat galerilerinin sıralandığı trafiğe kapalı geniş bir alandır. Caddeye Lipscani isminin verilmesinin nedeni ise Bükreş’in en ünlü caddesinin isminin uygun görülmesinden kaynaklanmaktadır. Bükreş’in Doğu’nun Paris’i denmesinin bir numaralı nedeni olan Barok, Neo Klasik, Art Nouveau tarzlarındaki  yapılar, Tarihi Şehir bölgesinde yer almaktadır. Burada bulunan binaların bazıları devrim zamanında yıkılsa da ayakta kalan diğer binalar zamanla restore edilir. Ayrıca bölgede birçok anıt bulunmaktadır. Bir şehir haritası edinerek bu anıtları yürüyerek gezebilir ve bölgenin ara sokaklarını keşfedebilirsiniz. Türk turistler için ise güzel bir haber var; tarihi şehirde 2 adet Türk lokantası bulunmaktadır. Sizi özlediğiniz tatlarla buluşturan bu restoranlarda oturup yemeğinizi yiyebilir ardından başka bir mekânda güzel bir Bükreş limonatası içebilirsiniz. 

Romanian Patriarchal Cathedral
Romanian Patriarchal Cathedral

Prens Serban Basard’ın emriyle 1654-1658 yılları arasında inşa edilen Romanian Patriarchal Cathedral, zamanla tüm orijinal fresk ve heykellerini kaybetmiştir. Tarihsel anıt statüsünde koruma altına alınan bu dini yapıdaki freskler ise; 1923 yılında Dimitrie Belizarie tarafından yaptırılır. Katedralde korunan eserler arasında Aziz Demetrius’un emanetleri de bulunuyor.

Romanya Ulusal Sanat Müzesi
Romanya Ulusal Sanat Müzesi

Sadece Romanya’nın değil Avrupa kültürüne ait sanat eserlerini bünyesinde barındıran Romanya Ulusal Sanat Müzesi; oldukça geniş bir koleksiyona sahiptir. İçerisinde birbirinden güzel sanatsal yapıları barından bu önemli müzenin dışı da içerisi kadar görkemli ve görülmeye değerdir. Müze binası, çevresinde tarihi binaların yer aldığı meydanın en kıymetli yapısı olup, II. Dünya Savaşı öncesinde Kraliyet Sarayı olarak kraliyet ailesine hizmet etmesiyle ünlüdür. 1948’de inşa edilen müzede 15. ve 20. yüzyıllar arasında Rumen ve Avrupalı sanatçılar tarafından yapılan 100 binden fazla eser ile eski kraliyet koleksiyonu sergilenmektedir.Nereye Gidilir? • Zafer Takı
 • Romanian Atheneum (Opera Binası)
 • Stavropoleos Kilisesi
 • Köy Müzesi
 • Carol Park
 • Yahudi Tarih Müzesi
 • Cantacuino Sarayı
 • Eski Mahkeme Kilisesi
 • Doğal Tarih Müzesi
 • CEC Palace
 • Atatürk AnıtıNe Yapılır? • Şehir içi turları arasında bulunan Drakula ve Transilvanya Turu’na mutlaka katılın ve Drakula’nın şatosunu ziyaret edin
 • Heratrau Park’ta huzuru bulacağınız bir yürüyüşe çıkıp, huzuru bulun
 • Köy Müzesi’ni ziyaret edin, alışveriş yapın ve bolca fotoğraf çekin
 • Old Town bölgesinde bulunan kafelerden birinde mutlaka meşhur Bükreş Limonatası içmeyi sakın unutmayın
 • Bükreş’in en eski ve en elit caddelerinden Calea Victoriei’de yürüyüş yaptıktan sonra Atatürk büstü önünde bir fotoğraf çekin.
 • Çocuklarınızla tura katılıyorsanız; Bükreş Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etmelisiniz
 • Ulusal Müze’de başta Kraliçe Elizabeth’in tahtı olmak üzere kraliyet ailesine ait eşyaları yakından inceleyin
 • Eğer kış aylarında gittiyseniz, şehirde donan göller üzerinde ücretsiz buz pateni yapmayı unutmayınNe Alınır?Bükreş şehri için alışveriş diyarı dersek; pek de yanılmış olmayız. Bu şehirde alışveriş merkezlerin, küçük dükkânlardan, sanat galerilerinden, kitapçılardan, yerel ve uluslararası butiklerden alışveriş yapabilirsiniz.  Geleneksel ve yerel alışveriş ürünleri bulabileceğiniz dükkânların yanında şehirde çok fazla dünya markalarına ait mağaza da bulunmaktadır. Özellikle Calea Victorie Caddesi şehrin en önemli alışveriş yeridir. Burada hem mağazalar hem de alışveriş merkezleri hem yerel hem de evrensel ürünler yer aldığından her gelenin alışveriş için ilk tercihidir. Diğer yerler ise Bulevardul Magheru ve Piata Unirii ile civarındadır. Şehrin en ünlü alışveriş merkezleri ise: Unirea Shopping Center, Bucharest Mall ve Plaza Romania’dır. Ayrıca şehirde meyve ve sebze pazarları da vardır. Piata Obor bunlardan biri olup Str. Piata Amzei'de kurulmaktadır. Şehirden alabileceğiniz başlıca ürünler ise; antika eşyalar, seramikler, çömlekler, kristal ve cam bardaklar, el sanatı ürünler ve şaraptır. Calea Victoriei ve Historical Center (Tarihi Merkez)’deki sanat galerileri antika ve hediyelik eşyalar satın almak için en ideal yerlerdir. Ayrıca Köy Müzesi’nden de yöresel eşyalar satın alınabilmektedir.Ne Yenir?Türk, Yunan, Macar ve Rus mutfaklarının yanı sıra Romanya ve Avustralya mutfağı özellikleriyle bezenen Romanya mutfağına ait yemeklerin tadına bakabileceğiniz Bükreş’te geleneksel yemeklerin yapıldığı birçok restoran bulunmaktadır. Ayrıca Bükreş’te dünya mutfağına ait menüleriyle dünya çapında bilinen restoranlar da mevcut. Bu restoranların bazıları orta ve alt kesime hitap etmekte bazıları ise gayet şık ve lüks yerler olarak hizmet vermektedir. Bükreş mutfağında en çok kullanılan ürünler; et, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta ile meyvelerdir. Ayrıca şarap Rumen kültürünün bir vazgeçilmezidir. Dans eşliğinde yemek yemeyi seven Rumenlere ait mekânlardan bazılarında dans pisti bulunur. Bu nedenle hoş bir müzik eşliğinde dans eden çiftlerin içerisinde yemek yerseniz şaşırmayın ve ortamın keyfini çıkarın. 

The ARTIST: Rumen şarapları ile lezzetli bir akşam yemeği sunan bu restoran şehrin en nezih mekânlarından biridir. Adres: Strada Pictor Nicolae Tonitza, Sector 3, Bükreş 030111,Romanya Biomediterraneo

Bistro & Marché: Samimi bir o kadar da şirin olan bu restoran lezzetli yemekleriyle ünlüdür. Restoranda gevrek somon tercih edilebilir. Adres: 3A Ion Campineanu Street, sector 1, Bükreş 10031,Romanya Modigliani

Pasta e Carne: Romantik bir akşam yemeğiyse istediğiniz yer bu restoran en doğru tercih olabilir. Ayrıca restoranda her türlü kırmızı şarabı bulabilirsiniz. Adres: 4 Blvd Nicolae Balcescu | InterContinental Hotel,Bükreş 010051, 

Romania Beautyfood: Özellikle öğle yemeği atıştırmalıklarını en güzel şekilde sunmalarıyla ünlüdür. Adres: Jean Louis Calderon, 34, Bükreş 020033, 

Romanya La Pescaria Dorobantilor: Balık çorbasıyla ün kazanan bu restoranda yemeğin ardından mutlaka üzümlü tart yemelisiniz. Adres: 23 Tudor Stefan, Bükreş nr23, Romanya 
 Ne Zaman Gidilir?Karasal iklim özellikleri gösteren Bükreş’in yazları sıcak ve az yağışlı, kışları ise soğuk ve çok yağışlı geçmektedir. Yaz ayı sıcaklık ortalamaları 27-30 derece olan Bükreş’te kışları ise hava sıcaklığı ortalama  1 ila  4 dereceler arasında seyreder. Şehre gitmek için en uygun aylar ise Mayıs ve Eylül dönemi ve arasını kapsayan zamanlardır. Eğlence ve Gece HayatıRomanya’da gece hayatının kalbi Bükreş şehrinde atmaktadır. Renkli ve canlı bir gece hayatı olan Bükreş’te gece kulüplerinde, barlarda, şarap evlerinde, publarda ve sokaklarda akşamınızı ve gecenizi geçirebilirsiniz. Özellikle şehir merkezinde sıralanmış eğlence mekânlarından gözünüze hoş gelen birinde oturup hoş bir akşam geçirebilir, bol bol dans edebilir ve hoş müziklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Kentte bütçenize göre birçok mekân bulunuyor. Bütçe durumunuza göre eğleneceğiniz mekanı da belirleyebilirsiniz.  Ayrıca bazı restoranlar da dans pistleriyle hem ruhunuza hem de midenize hitap edecek şekilde dekore edilmişlerdir. Şehirde özellikle cumartesi geceleri çok hareketli ve kalabalık geçer. Yerel halkın da eğlenmek için seçtiği bu akşamı sosyalleşmek ve yeni insanlarla tanışarak geçirmek için değerlendirebilirsiniz.

GAIA Boutique Club: Normalde Bükreş’te bulunan tüm eğlence merkezlerine günlük kıyafetlerle girmenize izin verilirken, bu kulübe girmenize izin verilmiyor. Çünkü bu eğlence merkezinde hafta çeşitli konseptlerde etkinlikler yapılır. Örneğin; o gece sadece siyah giyilir, 90’lar, hizmetçi kıyafetiyle, hastane konsepti vb. etkinlikler olur. Adres: Strada Tuzla 50, Bükreş 023803, Romanya

BOA Club: Oldukça uygun fiyatlara sahip olan bu kulüp eğlenebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Kulturhaus: Fiyat olarak şehirdeki en uygun seçenekli kulüplerden birisi. Adres: Șoseaua Pavel Dimitrievici Kiseleff 32, Bükreş 014192, Romanya
MOJO: Karaoke ve canlı müzik ise tercihiniz MOJO’ya gitmenizde fayda var. Adres: Str. Gabroveni Nr. 14, Bükreş, Romanya

Happy Pub: Sohbet etmek isteyen ve kalabalıktan kaçanların adresi olabilecek bir pub. Adres:  Strada Caderea Bastiliei 40, Bükreş, Romanya. Festival ve EtkinlikBükreş'te yıl boyunca çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bu şehrin her köşesinde bir etkinliğe katılmanız mümkün. Bükreş’teki bazı önemli festivalleri şu şekildedir:

 • Ocak - Yeni Yıl Kutlamaları
 • Nisan - Bükreş Uluslararası Film Festivali
 • Mayıs - Eski Bükreş Festivali: 19 yüzyıla ait kostümlü geçit törenleri, eski müzikler ve geleneksel yemeklerle kutlanan bir festival.
 • Mayıs - EuropaFest: Yılın en büyük müzik festivali
 • Haziran - Bükreş Sokak Müzikleri Festivali
 • Haziran -Temmuz - Esnaf Fuarı: Köy müzesinde Romen sanatkârların el yapımı eserleri sergileniyor.
 • Eylül - George Enescu Festivali: 3 hafta süren müzik etkinlikleri ile şehrin en önemli bestecisi anılıyor.
 • Ekim - Uluslararası Caz Festivali
 • Aralık - Kış Hediye Festivali: Romen Peasant Müzesi’nde yılbaşı sezonunun başladığını gösteriyor. Bu festivalde el yapımı ürünler sergileniyor.Kişinev Gezi Rehberi


Kişinev gezi rehberi bulunmamaktadır.

Odessa Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Altın Çocuk Heykeli
Altın Çocuk Heykeli

Metalik kırık bir yumurtanın içinde oturan tombul bronz bir çocuğun heykeli marina bölgesinde yer alır. Heykelin, altın çağını sembolize ettiğine inanılır ve çocuğun ayağını tutan kişinin seyahatinin çok iyi ve güzel geçeceğine inanılır. Turistlerin en çok ziyaret ettiği özel yerlerden biri olan bu heykeli fotoğraflamayı kesinlikle unutmayın. 

Arcadia Plajı
Arcadia Plajı

Turunuzu yaz aylarına doğru planlıyorsanız, Ukrayna’nın en ünlü plajı Arcadia’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Arcadia ismini Odessa şehrinin kurucuları koymuş ve ileride başarılı bir tatil mekânı olacağını ümit etmişlerdir. Nitekim; günümüzde bu plaj şehre gelen her turist için ziyaret edilmesi gereken yerdir. Arcadia Plajı, hem gündüz plajı ve kafeleri hem de gece restoranları ve kulüpleriyle şehrin nabzının attığı önemli yerlerden biri haline gelmiştir. Buradaki gece kulüpleri Mayıs ile Eylül arasında faaliyet göstermektedir.

Deribasovskaya Caddesi
Deribasovskaya Caddesi

Odessa’nın en renkli ve en hareketli caddesi olarak kabul edilen Deribasovskaya Caddesi, sunduğu tüm alternatiflerle sadece şehre gelen turistlerin değil, aynı zamanda Odessa halkının uğrak noktalarından biridir. Cadde boyunca birbirinden çeşitli bar ve kafeler bulunur ve özellikle yazın ve sonbahar başlangıçlarında yürüyüş yapan insanlarla dolup taşar. Kentin en işlek caddesi olan Deribasovskaya’da hem alışveriş yapabilir hem de yerel yemekleri tadabileceğiniz restoranlar bulabilirsiniz. 

Duke de Richelieu Anıtı
Duke de Richelieu Anıtı

Potemkin Merdivenleri’nin en üstünde bulunan Duke de Richelieu Anıtı, Odessa’nın ilk başkanı Duke de Richelieu’nun heykelidir. Rusya Çarı tarafından Odessa yöneticisi olarak görevlendirilen Duc de Richelieu’nun şehri yönetmesiyle Odessa, kalkınmış ve bu nedenle halk onun anısına bu heykeli yaptırır. Primorski Bulvarı’nda yer alan Duke de Richelieu Anıtı ayrıca Odessa kentinde inşa edilen ilk anıt özelliğini taşımaktadır. 

Katakomblar
Katakomblar

Katakomb adıyla anılan yeraltı şehirleri ya da yeraltı labirentleri, Odessa’nın yaklaşık 70 kilometre dışında yer alır. Deniz seviyesinin 60 metre altına kadar inen bu yer altı tünellerinin oluşum nedeni taş madenciliğidir. Fakat daha sonra savaş sırasında bu gizli madenler ve tüneller cephanelik ya da saklanma yeri olarak kullanılır. İkinci Dünya Savaşı sırasında özellikle Sovyet partizanlarına saklanma yeri olarak hizmet eden bu Katakombları gezerek, geçmişte yaşanmış savaşların izlerine tanıklık edebilirsiniz. Unutulmaması gereken önemli bir ayrıntı da çok sayıda farklı yollara sahip bu tünellerde kaybolma olaylarının daha önce gerçekleşmiş olmasıdır. Şimdilik 2 bin 500 kilometre olduğu bilinen bu yer altı labirentlerinin haritaları tam olarak çıkarılamamaktadır. Bunun sonucunda da kaybolan insanların taş düşmeleri ya da susuzluktan ölmeleri gibi talihsiz olaylar geçmişte yaşanmıştır. Birçok yeri müze haline getirilen ve Katakomblara özel turlar düzenleniyor. İsterseniz 2,5 saat süren Usatovo ve Nerubayske köylerinin altında bulunan Katakombları isterseniz de diğer bir tur seçeneğiyle bu Katakomblarda bir gece konaklayabilirsiniz. 

Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu
Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu

Rönesans tarzında tasarlanan ve mimari yapısıyla dikkat çeken Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu, kentin en turistik noktalarından biridir. 1665 koltuk kapasiteli olan Opera ve Bale Tiyatrosu, şehrin tam merkezinde bulunuyor. Bu opera binası Avrupa’nın en güzel mimari eserlerinden biri olma düşüncesiyle inşa edilir. Kendine has akustik yapısıyla dikkatleri çeken bina, kubbe, kemer, kabartma ve mumlarıyla sanatseverleri büyülemeye ve ağırlamaya devam etmektedir. Eğer gitmişken bir oyun izlemek isterseniz biletleri salıdan pazara 11.00 ile 19.30 saatleri arasında operadan ya da internet sitesinden alabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir başka şey ise operanın bir kıyafet kuralı olduğudur, şort tişört ve spor ayakkabı gibi günlük kıyafetlerle girmeniz yasaktır.

Odessa Pasajı
Odessa Pasajı

Odessa'nın merkezinde yer alan pasaj tarihi yapısı ile göz kamaştırmaktadır. Şuan çalışmakta olan pasajda irili ufaklı hediyelik eşya satılan yerler mevcuttur. Odessa'ya ait biblolar alıp, koleksiyonunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Odessa Şehir Parkı
Odessa Şehir Parkı

Deribasavskaya Caddesi’nde bulunan şehir parkı, gürültüden uzak ıhlamur ve kestane ağaçlarıyla bezenmiş dinlenmeye yönelik bir yerdir. Parkın içinde bulunan küçüklü büyüklü kafelerde manzara eşliğinde Ukrayna'nın yöresel yemeklerinin tadına bakma imkânınız da var. Özellikle akşam saatlerinde parkın içinde yapılan gösterilere katılıp eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Potemkin Merdivenleri
Potemkin Merdivenleri

Odessa’da görülmesi gereken yerlerin başında şehrin sembolü olan Potemkin Merdivenleri yer alır. Primorskaya Caddesi’ni marinaya bağlayan bu merdivenler 192 basamaktan oluşmaktadır. 1837­-1841 yılları arasında yapılan bu merdivenler şehrin en önemli turistik noktalarından biridir. Potemkin Zırhlısı isimli film bu merdivenlerde çekilmiş olup, aynı zamanda bu merdivenler Avrupa’nın en dikkat çekici 10 merdiveni arasında yer almaktadır. Bu merdivenlerin bir başka önemli ve eşsiz özelliği ise tasarımında optik illüzyondan yararlanmasıdır. Şöyle ki, merdivenin en altından yukarı baktığınızda sadece yükselen merdiven basamaklarını görebilirsiniz ulaşacağınız son merdiveni ve devamını değil. Aynı şekilde eğer merdivenin en üst basamağındaysanız diğer basamakları göremezsiniz sadece son basamaktan sonra yer alan caddeyi görebilirsiniz. Bu ilgi çekici merdivenlerde güzel vakit geçirip, bolca fotoğraf çekebilirsiniz. 

Puşkin Müzesi
Puşkin Müzesi

Sanatseverlerin kaçırmaması gereken önemli müzelerden biri olan Puşkin Müzesi, ünlü Rus şair Alexander Puşkin’in pek çok önemli koleksiyonuna ev sahipliği yapar. Puşkin Müzesi olarak adlandırılan yer Puşkin’in 1823’te yaşadığı apartman dairesidir. Moskova’da sürüldüğü için Odessa’ya gelen Puşkin 13 ay kadar bu şehirde yaşamıştır. Edebiyat ile yakından ilgili olan turistler için Puşkin Müzesi oldukça ilgi çekici, özel bir yerdir. Hafta içi 10.00 ile­ 17.00 arası ziyaret edebileceğiniz bu güzel müze hafta sonları ise kapalıdır. Nereye Gidilir? • St. Nickolas Katedrali
 • Katakomblar
 • Spaso-Preobrazhensky Katedrali
 • Odessa Privoz
 • Arcadia Bölgesi
 • Doğu ve Batı Sanatları Müzesi
 • Odessa Arkeoloji Müzesi
 • Sabornaya Meydanı
 • Shevchenko Parkı ve Zafer Anıtı
 • Catherina Meydanı
 • Marina bölgesi
 • Odessa Flarmoni Binası
 • Odessa Belediye Binası
 • Aleksandr Pushkin Büstü
 • Chabanka Su Parkı
 • Konyak fabrikası
 • Yahudi MüzesiNe Yapılır? • Katakomblar yani yar altı şehirlerini mutlaka ziyaret edin
 • Günün erken saatlerinde Odessa Şehir Parkı’na gidin ve sağlıklı bir yürüyüş gerçekleştirin
 • Puşkin Müzesi’nde sergilenen eserleri yakından inceleyin
 • Odessa Pasajı’ndan yöresel hediyelikler alın
 • Şehrin geneline yayılan çok sayıdaki eğlence merkezinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenin
 • Kendinizi Arcadia Bölgesi’ndeki plajlara mutlaka atın
 • Avrupa’nın en dikkat çekici 10 merdiveni arasında gösterilen Potemkin Merdivenleri’nde zaman geçirin
 • Chabanka isimli aquaparkta eğlenceli anlara imza atın
 • Konyak Fabrikası’nda hem şampanya yapım sürecini ve brandy üretimini dinleyin ardından da tadım yapın
 • Şehrin en hareketli caddesi Deribasovskaya’da alışveriş yapın ve yerel bir restoranda Ukrayna mutfağından lezzetler tadınNe Alınır?Bir liman şehri olan Odessa Ukrayna’nın en büyük alışveriş yerlerinden biridir. Bunda bir liman şehri olmasının etkisi büyüktür. Deribavoskaya Caddesi’nde yol boyunca uzanan sağlı sollu çeşitli butikler bulunmaktadır. Pazar günleri şehirde kurulan antika pazarı da meraklıları için oldukça ilginç bir deneyim olabilir. Fakat unutmamak gerekir ki; elli seneden eski olan ürünleri ülke dışına çıkartmak kesinlikle yasaktır. Hediyelik eşya olarak elde boyanmış ve Sovyetlerin sembolü haline gelmiş iç içe geçmiş tahtadan olan matruşka bebekler çok sayıda satılmaktadır. Bunun yanında Ukrayna’dan en çok alınan hediyelik eşyaların başında votka gelmektedir. Liman kenti Odessa’da alışveriş yapabileceğiniz yerler hakkında tavsiyede bulunalım:

Odessa Privoz: En az 1 gün ayırmanız gereken bir adres. Yiyecek, içecek, giyecek, elektronik dahil olmak üzere bütün ihtiyaçlarınızı Privoz’dan karşılayabilirsiniz. Ayrıca birbirinden farklı yöresel lezzetleri bu mekânda tadabilirsiniz.

Comic Shop On the Bus: Birbirinden ilginç hediyelik eşya ve ürünleri bulabileceğiniz eğlenceli bir dükkândır. Alışveriş yapmasanız dahi burayı kesinlikle görmelisiniz.

Gapchinska Art Gallery: Oldukça güzel dekore edilen Gapchinska Art Gallery’de hem sergiyi gezebilir hem de alışveriş yapabilirsiniz. Sadece ziyaret etmek için bile gitmenizi tavsiye ediyoruz.

LaBanque: Odessa’dan ayrılmadan önce yerel ürünler satın almak isterseniz kesinlikle LaBanque’ye gitmelisiniz. Süs ve hediyelik eşyalar için en ideal dükkân burasıdır.Ne Yenir?Odessa mutfağı haliyle Ukrayna mutfağı ile benzer özelliklere sahiptir. Çok sıcak bir iklimin yaşanmadığı bölgede et yemekleri ve kök sebzeler mutfakta büyük yer tutuyor. Liman kenti olmasının verdiği özellikten bölgede balık ve diğer deniz ürünleri çok fazla yeniliyor. Odessa’da en sevilen çorba Ukrayna’nın da milli yemeği kabul edilen Borsç çorbası ile Varenyky adı verilen mantı yemeğidir. Esmer buğdaydan yaptıkları ekmek ise sofraların olmazsa olmazıdır. Odessa mutfağında süt ürünleri ve sütle yapılan yemekler çok fazla tercih ediliyor. Turşu ve reçel yapma kültürünü Odessa mutfağında da görmek mümkün. Bölge kış aylarında çok soğuk olduğundan patates ve lahana gibi bitkiler daha çok kullanılıyor. Odessa mutfağında masalarda bulunması gereken tatlar genelde aynı. Çorba ya da salata ile yemeğe başlayan halk daha sonra patates kullanılmış beyaz ya da kırmızı bir et yemeği, sonrasında da tatlıyı yiyerek yemeği noktalıyor. Ancak kentte elbette dünya mutfaklarıyla beslenen restoranlar da bulunuyor. Odessa’daki birkaç popüler restorandan bahsedelim:

Ukrainskaya Lasunka: Deribovoskaya Caddesinde yer alan ve sadece Ukrayna mutfağını müşterilerine sunan orijinal bir restorandır. Yerel halk bu restorana büyük rağbet gösterir. Adres: Novoselskoho vul. 2, Odessa 65029, Ukrayna

La Gioconda Restaurant: Gidenlerden hep tam not alan bu restoranın aynı zamanda harika bir deniz manzarası bulunmaktadır. Restoranda özellikle deniz ürünlerinden alternatifler tercih edebilirsiniz. Adres: 2nd Lermontovskiy Lane, Odessa 65014, Ukrayna

Steakhouse Meat & Wine: Adından da anlaşıldığı üzere özellikle et yemekleriyle adını duyuran bu restoran Odessa’nın en iyileri arasında gösterilmektedir. Ayrıca restoranda aradığının tüm şarap çeşitlerini bulabilirsiniz. Adres: Derybasivska Street, 20, Odessa, Ukrayna

Troubodour Brasserie: Hem uluslararası hem de yerel lezzetleri tatmak istiyorsanız gitmeniz gereken yerlerin başında burası gelmektedir. Adres: Zhukovs'koho St, 13, Odessa, UkraynaNe Zaman Gidilir?Odessa’da ılıman deniz iklimi hâkimdir. Yazlar ılık, kışlar serin ve yağışlı geçer. Kış aylarında hava sıcaklığı -10 derece civarında seyrederken, yaz aylarında hava sıcaklığı 20 derece civarındadır. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları seyahat için iklim koşulları nedeni ile daha uygundur.Eğlence ve Gece HayatıUkrayna’nın çoğu şehrinden olduğu gibi Odessa’da da eğlence ve gece hayatı son derece renkli ve canlıdır. Ülkemizden de birçok turistin ziyaret ettiği Odessa’da günün ilk saatlerini Deribavoska’ya Caddesi’ndeki kafelerde ya da parklarda geçirmeniz mümkün. Kent kültürel açıdan da birçok alternatif bulunduruyor. Şehirde çok sayıda tiyatro bulunuyor. Buralarda sezonun oyunlarını izleyebilir ya da operada da bir müzik dinletisi ile harika bir vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Odessa’nın çok güzel bir sahili var. Gece ise kenti ziyaret eden turistleri sınırsız bir gece hayatı bekliyor. Maddi olarak oldukça uygun seçenekleri barındıran Odessa’da birçok bar ve disko bulunuyor. Yalnız gecenin geç saatlerinde gitmeye karar verdiyseniz kapıda oluşan kuyruğu dikkate almanız gerek. Arcadia bölgenin gece hayatı ile ünlü caddesidir. Bölgede çok sayıda bar ve gece kulübü bulunuyor. Sadece bu bölgede değil Odessa’nın her yerinde geceleyin hemen hemen her yer bir eğlence mekânına dönüşüyor. Odessa’da bulunan önemli eğlence merkezlerinden bahsedelim…

Itaka: Arcadia bölgesinde bulunan Itaka, Odessa2nın en popüler barlarından biridir. Özel ışık şovları, gösterileri ile birlikte meşhur Rus sanatçılarının sahne aldığı bir eğlence merkezi olan Itaka’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Vechernyaya Odessa: Denizin tam içinde yer alan bu mekân, yaz aylarında açıktır. Bu mekânda plaj partileri düzenlenir. Vechernyaya sizleri kulüp havasından çok, deniz partisi havasına sokabilir.

Ibiza: Giriş ücreti diğer kulüplere göre daha pahalı olan Ibiza, sadece Odessa’nın değil, ülkenin de en meşhur gece kulübüdür. Odessa gece hayatının incisi olan bu mekânı mutlaka görün ve ziyaret ediniz. Sabahın ilk ışıklarına kadar açık olan Ibiza’da eğlence sizi bekliyor.

Faktura: Faktura, Odessa’da bulunan diğer gece kulüplerinden farklı bir konsepte sahiptir. Klasik veya caz müzik dinlemek isteyenlerin ziyaret edebileceği Faktura, farklı dekorasyonu ile ilgi çeken ve kaliteli bir mekândır.

Golfstream: Karaoke yapıp farklı şarapları tatmak istiyor ve yanında romantik bir akşam geçirmek istiyorsanız Golfstream tam size göre bir yer. Ayrıca mekânda canlı müzik performansı da sergileniyor.

“YO!” Club: Avrupa’nın en büyük gece kulüplerinden biri olan “YO!” club, gençlerin ve turistlerin en çok gittiği mekânlardan biridir. Oldukça kalabalık olan kulüpte DJ performansları sergileniyor. Festival ve EtkinlikUkrayna’nın diğer şehirleri festival ve etkinlik bakımından çok alternatif sunmasa da Odessa’da bu tam tersi. Yıl boyunca Odessa’da düzenlenen festival ve etkinlikler şu şekildedir:

 • Nisan - Odessa Humorina Festivali: Tüm dünya genelinde kutlanan 1 Nisan Şaka günü Odessa’da festival havasında kutlanır. Herkes eğlenceli ve komik kostümler giyerek kentin ana meydanlarını doldururlar.
 • Nisan - Uluslararası Müzik Festivali “2 Days and 2 Nights of New Music”
 • Mayıs - Odessa Müzeler Gecesi
 • Haziran - Uluslararası Motor Festivali
 • Temmuz - Odessa Uluslararası Film Festivali
 • Eylül - Odessa'nın Doğum günü: Bu tarih, yılbaşı kutlamaları kadar görkemli geçmektedir.
 • Eylül - Odessa Jazz FestivaliKöstence Gezi Rehberi


Köstence gezi rehberi bulunmamaktadır.

Varna Gezi Rehberi


Varna gezi rehberi bulunmamaktadır.

Burgas Gezi Rehberi


Burgas gezi rehberi bulunmamaktadır.Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 20 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifini biz sunuyoruz

440’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyatına 3 Taksit
Peşin Fiyatına 3 Taksit
  3 Taksit
Peşin Fiyatına 3 Taksit
  3 Taksit
Peşin Fiyatına 2+1 Taksit
BDDK yönetmeliğine göre yurt dışı seyahat harcamalarında 3’den fazla taksit yapılamamaktadır.