Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Her Gün Hareketli Stockholm Turu

Stockholm Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Alman Kilisesi
Alman Kilisesi

Bir diğer adı St. Gertrude Kilisesi olan kilisenin adı Alman Kilisesi olarak bilinir. Bu kilise, Gamla Stan’da yer alan önemli yapılardan bir tanesidir. Tyska Brinken, Kindstugatan, Svartmangatan ve Prästgatan sokakları arasındaki bölgede yer alan Alman Kilisesi’nin adı, Orta Çağ döneminde Almanlar tarafından hâkim olunan yerleşim alanının merkezinde olmasından geliyor. Kilisenin yapımı ise 14. yüzyıla denk geliyor. İç yapısında görülmesi gereken değerli altın işlemeler ve duvarlarında Hz. İsa’nın hayatından kesitlerin bulunduğu resimler yer almaktadır. Ana kulesinin sahip olduğu 96 metre yükseklik, eski şehir bölgesindeki en uzun yapı olma özelliğini sağlamaktadır.

Djurgarden
Djurgarden

Djurgarden Stockholm’ün göbeğinde sakin bir vaha gibidir. Bu park, geceleri kısa, gündüzlerin uzun olduğu yaz aylarında turistler ve yerlilerin sıkça gittiği bir mekândır. Bazı müzelere ve etkinliklere de ev sahipliği yapan park, piknik ve yürüyüş için de son derece uygundur. Parkta, kafeler, restoranlar barlar ve oteller de bulunmaktadır. Ormanda bisiklet turu yapmak isteyenler bisiklet, nehir yolculuğu yapmak isteyenler kano kiralayabilirler. Yeni açılan açık hava müzesi Abba ve Skansen ve Gröna Lund eğlence parkları da Djurgarden’ın içindeki diğer aktivite alanlarıdır. Parka gitmek için, Gamla Stan’dan T-Bana’ya ya da feribota binebilirsiniz. 

Fotografiska
Fotografiska

Stockholm’deki en başarılı, en “görmeden dönülmez” müzelerden biri olan Fotografiska, adından da tahmin edilebileceği üzere bir fotoğraf müzesi. Swedish Museum of Photography adıyla da duyabileceğiniz bu müzede gerçekten harika sergilere denk gelebilirsiniz ve bizce kesinlikle en az 1-2 saatinizi buraya ayırmalısınız.

Katarina Asansörü
Katarina Asansörü

Orijinal adı “Katarinahissen” olan Katarina Asansörü, aslında tamamen şehirde yaşayanların hayatını kolaylaştırmak için yapılmış olsa da, günümüzde Stockholm’ün muazzam manzarasını görmek isteyenlerin uğrak noktasıdır. 1881 yılında mühendis Knut Lindmark tarafından inşasına başlanan asansör, 19 Mart 1883’te hizmete açıldı. İlk ay günde ortalama 1.500 kişi asansörü kullanarak ulaşım sağladı. O dönemde yukarı çıkma 5, aşağı inmek ise 3 öre idi. Şimdilerde kullanılan asansör ise 1936 yılında yeniden inşa edilmiş versiyondur.

Kraliyet Sarayı
Kraliyet Sarayı

Bir diğer adıyla Stockholm Sarayı olarak bilinen Kraliyet Sarayı, İsveç hükümdarının resmi olarak ikametgâhı ve ana kraliyet sarayıdır. Ancak Kral XVI. Carl Gustaf ve ailesi, şehrin batı yakasındaki Ecker adasında bulunan Drottningholm Sarayı’nda yaşamaktadır. Fakat bu binada Kral XVI. Carl Gustaf’ın, İsveç Kraliyet Ailesi'nin diğer üyelerinin ve İsveç Kraliyet Divanı'nın makamları yer almaktadır. Saray, kral tarafından devlet başkanı sıfatıyla görevini icra ederken temsili amaçlı olarak kullanılmaktadır. Görkemli yapısıyla dikkat çeken sarayın 660'ı pencereli olmak üzere 1430 adet odası vardır. Halen özgün amacına uygun olarak kullanılan dünyadaki en büyük saraylardan biridir. Sarayın cephesi batı-doğu yönünde 115 metre (kanatlar hariç), kuzey-güney yönünde ise 120 metredir. Bu şehre gelen her turist bu ihtişamlı sarayı görmeden şehirden ayrılmıyor. 

Nobel Müzesi
Nobel Müzesi

Stockholm denince akla ilk gelen konulardan biri de Nobel Ödülleri’dir. Tam da bu sebepten şehirde bir Nobel Müzesi olması kaçınılmazdır. Nobel Müzesi, Stockholm’ün Glam Stan’daki en eski meydan olan Stortorget’te yer alıyor. Müze, 2001 yılında Nobel Ödülleri’nin 100. Yılı doğrultusunda hizmete açılmıştır. İçerisinde geniş bir salona sahip olan Nobel Müzesi, 1901 yılından bu yana verilen Nobel Ödülleri ile ilgili bilgilere yer verirken, ödül alan kişiler hakkında da pek çok şey bilgiler yer alıyor. Ve tabii ki Nobel Ödülleri’nin yaratıcısı Alfred Nobel (1833-1896) hakkında da çok sayıda doküman ve objeyi burada görmek mümkün. Müzenin en eğlenceli kısmı ise Nobel Ödülü alan kişilerle ilgili hazırlanmış alan. Burada ödül kazananların yaptıkları şeyler eğlenceli hikâyelerle anlatılıyor. Binada ayrıca İsveç Akademisi ve Nobel Kütüphanesi de yer alıyor. 

Skansen Stockholm Açık Hava Müzesi
Skansen Stockholm Açık Hava Müzesi

İsveç kültürünü en iyi yansıtan bu açık hava müzesi, şehirdeki en turistik noktalardan biridir. Ahşap bir kilise, çiftlik evi, değirmenler, dükkânlar ve ülkenin çeşitli bölgelerine ait yüzden fazla bina örneğini barındıran açık hava müzesinde ayrıca altın yaldızlı bir şato, fırın, kalay atölyeleri, el sanatları ve hediyelik eşya satan dükkânlar da bulunuyor. Özellikle çocukların ilgisini çeken bir de hayvanat bahçesi bulunan müzede, geyikler, yaban hayvanları da sergileniyor.

SkyView
SkyView

Stockholm’u bir de tepeden görmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en keyifli yöntem SkyView’i ziyaret etmektir. SkyView, sizi dünyadaki en büyük “yuvarlak yapı” olan Ericsson Globe’un tepesine çıkaracak oldukça enteresan bir deneyim sunuyor. 10 dakikada bir kalkıyor ve isterseniz içerideki restoranda bir mola verebiliyorsunuz.

​Gamla Stan (Eski Şehir)
​Gamla Stan (Eski Şehir)

Eski Şehir yerel dildeki adıyla Gamla Stan, dik beşik çatılı tipik Avrupa konutlarının arasında süzülen uzun ve dar sokaklarıyla bu şehre gelen her turistin ilk ziyaret ettiği bölgedir. Gamla Stan, Orta Çağ’ın tüm güzelliklerini yeniden yaşamanızı sağlayan bir atmosfere sahiptir. 13. yüzyıl döneminin mimari yapısının yaşatıldığı bu güzel bölge, şehre Riksgatan Caddesi üzerinden bir köprü ile bağlanıyor. Kraliyet Sarayı, Stockholm Katedrali, Parlamento Binası, Nobel Müzesi, Riddarholm Kilisesi bu tarihi bölgede yer alıyor. Ünlü caddeleri Vasterlanggetan ve Stora Nygatan’da dolaşırken hem mimarinin keyfini çıkarabilir, hem de sağlı sollu yer alan butik mağazalar ve hediyelik eşya dükkânlarından alışveriş yapabilirsiniz. Bölgenin ana meydanı Stortorget, pek çok tarihi binayla çevrili olduğundan güzel bir gezi alanı olarak ilgi çekiyor. Bu bölgede ziyaret edilmesi gereken önemli bir yer de, dünyanın en eski restoranı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Den Gyldene Freden adlı restoran. 1722 yılından beri hizmet veren restoranın adı Türkçe’de ‘Altın Barış’ anlamına geliyor.Nereye Gidilir? • Bonde Sarayı
 • Kraliyet Sikke Müzesi
 • Stockholm Katedrali
 • Kraliyet Opera Binası
 • Ulusal Müze
 • Tre Kronu-Three Crowns-Kale
 • Vasa Müzesi
 • SoFo
 • Södermalm
 • Vasterlanggatan ve Österlanggatan Caddeleri
 • Askeri Müze
 • Djurgården Kraliyet Parkı Adası
 • Gallleri Magnus Karlsson
 • Kanal TurlarıNe Yapılır? • Stockholm’de kanallar ve adalar turu turuna katılmayı unutmayın
 • Bu muhteşem şehri tarihi eski şehir Gamla Stan’dan keşfederek başlayın
 • Gamla Stan’da kahve dükkânlarına uğrayın ve burada kek ile birlikte bir kahve için
 • Dünya tarihinde önemli bir yerde olan Vikingler’in otantik gemilerini Viking Gemi Müzesi’nde çıplak gözle görün
 • Büyük Meydan’da dünyaca ünlü markaları bulabileceğiniz mağazalarda güzel bir alışveriş gerçekleştirin
 • Stockholm Kültürel Tarih Müzesi’nde Norveç kültürünü yakından tanıma fırsatı yakalayın
 • Djurgården Kraliyet Parkı Adası’nda doğa ile iç içe olmayı unutmayın
 • Vasterlanggatan ve Österlanggatan Caddeleri’nde yerel bir restoranda İsveç mutfağından güzel yemekler tadın
 • Orta Çağ şehri Stockholm’ü bir de tepeden görmek için SkyView’e gidinNe Alınır?Stockholm her ne kadar pahalı bir kent olsa da hem pazardan alışveriş yapmayı sevenler hem de alışveriş merkezlerinden alışverişi sevenler için çok sayıda opsiyonu bir arada bulunduruyor. Hamngatan’da bulunan Gallerian ve araç trafiğine kapalı Drottninggatan caddesindeki Ahlens City de oldukça güzel bir yer. Ayrıca Nordiska Kompaniet isimli mağaza da alışveriş meraklıları için iyi bir alternatif, burası da yine Hamngatan üzerinde. Cam işleme sanatı İsveç’te oldukça gelişmiştir. Çok sayıda camdan hediyelik eşya çeşidi bulabilirsiniz. Tahta atlar da yine buradan alabileceğiniz hediyeliklerden. Butik bulmak konusunda çok sorun yaşamayacaksınız, son trendlerin takip edildiği çok sayıda butik var. El yapımı süveterler de yine İsveç’in ünlü giysilerinden. Södernalm ve Vasastaden kıyafet arayanlar için önerebileceğimiz iki semt. Pazarda alışveriş yapmayı sevenler ise Östermalms ve Hötorgshallen semt pazarlarını tercih edebilir. Stockholm’de alışveriş yapacağınız yerler şu şekildedir:

Nordiska Kompaniet: 1912 yılından beri hizmet veren, Nordiska Kompaniet bilinen adıyla NK, İsveç'in en büyük alışveriş merkezi olarak bilinir. Burası sadece alışveriş için değil, mimari açıdan da görülmesi gereken bir yer. Tüm dünya markaları ve İsveç markalarını bir arada bulabilirsiniz. Üst kat da çok şık bir kafeterya var. Adres: 18-20 Hamngatan, Stockholm 111 77, İsveç

Gallerian: Şehir merkezinde yer alan bu alışveriş merkezi hafta sonları tıklım tıklım oluyor. Oldukça modern dizayn edilmiş Gallerian’da alışverişin yanı sıra lüks restoranlar da mevcut. Adres: 37 Hamngatan, Stockholm 111 53, İsveç

Emmaus Vintage Shop: Alışveriş için nostaljik bir yer arıyorsanız Emmaus Vintage Shop, sıcakkanlı çalışanlarıyla sizi bekliyor. Burada ucuz fiyatlara aradığınız çoğu şeyi bulabilirsiniz. Adres: Peter Myndes Backe 8, Stockholm, İsveçNe Yenir?İsveç ve yemek denildiğinde akla ilk gelen elbette; İsveç köftesidir. Ancak bu yemek İsveç’in kendine özgü mutfağını anlatmak için oldukça küçük bir örnek. Öncelikli olarak Stockholm’de yaşayanlar esmer ekmeği tercih ediyor. Onu da genelde kahvaltıda tüketiyorlar. Eskiden soğuğa karşı yağlı yiyecekleri tercih eden İsveç halkı şimdilerde bu konuda oldukça dikkatli davranıyor. Yağlı tercihlerini kuzeyde çıkan balıklardan yana kullanıyorlar. Özellikle somon ve hareng balıkları en çok tüketilen deniz mahsulleridir. Ayrıca tarçınlı keklerde bu şehirde çok ünlüdür ve kahve ile tüketiliyor. Şehir dünyanın her yerinden göç aldığından dolayı burada hemen hemen her ülkenin mutfağından örnekler bulabilirsiniz. Stockholm’daki popüler kafe ve restoranlar şu şekilde:

F12: Şehrin kraliyet sanat akademisi içinde yer alan bu restoran, Michelin yıldızına sahip ve müşterilerine birinci sınıf yemekler sunuyor. Mekânın dekorasyonu oldukça modern bir görünüme sahiptir. İsveç ve Avrupa tarzı yemek stilinde ayrıca Japon ve Tayland esintileri de var. Adres: Adres: Fredsgatan 12, 111 52 Stockholm, İsveç

Operakällaren: Altın yaldızlı meşe panelleri ve ışıldayan avizeleriyle tam bir klasik olan bu restoran sadece Stockholm’ün değil, İsveç’in de en iyilerinden. Geleneksel İsveç tarzı yemek için tercih edilebilecek en havalı restoranlardan. Mutfak şef Stefano Catenacci’ye emanet olan restoranın ayrıca pek çok ödülü var. Adres: Operahuset, Karl XII:s torg, 111 86 Stockholm, İsveç

Nytorget 6: Sıcak, sevimli, sade bir ortama sahip bu restoranda klasik İsveç tarzı yemekler bulunuyor. Bar atıştırmalıkları ve ana yemekler de mevcut. Patates ve béarnaise soslu antrikot en beğenilen meşhur yemeklerinden. Adres: Nytorget 6, 116 40 Stockholm, İsveçNe Zaman Gidilir?Bir Kuzey Avrupa şehri olan Stockholm'de karasal iklim hâkimdir. Ancak her ne kadar kuzeyde yer alıyor olsa da Stockholm, Paris ya da Londra gibi diğer Avrupa şehirlerinden çok daha fazla güneşli güne sahiptir. Hava sıcaklığının en soğuk olduğu dönem Şubat ayıdır. Kış aylarında ortalama sıcaklıklar -3 ila -1 derece arasındayken, bazı günlerde -20 derece hava sıcaklığı kaydedilebilmektedir. Şehrin havasının en sıcak olduğu dönem yaz aylarıdır. Ortalama sıcaklıklar 20-25 derece arasındadır. Ancak kimi zaman, özellikle akşam saatlerinde 13 dereceye kadar düşebilmektedir. 30 dereceye kadar çıktığı da olmuştur.Eğlence ve Gece HayatıStockholm, eğlence ve hareketli gece hayatı ile kendisini ziyaret eden turistlere müthiş alternatifler sunuyor. Şehir halkına ve turistlere klasik müzikten caza, rocktan geleneksel müziğe, opera-bale-tiyatro gösterilerinden festival etkinliklerine kadar geniş bir yelpaze sunuluyor. 1926 yılında Mimar Ivar Tengbom'ın tasarladığı ve Stockholm Kraliyet Filarmoni Orkestrası'nın konserlerini düzenlendiği Konserthuset, muhteşem akustiği ile klasik müzik severleri bekliyor. Bale ve opera eserlerinin sunulduğu İsveç Kraliyet Operası ise, hem mimari güzelliği, hem de sergilenen eserlerle görsel şölen sunuyor. Stockholm'de gece hayatının kalbi ise Djurgarden bölgesinde atmaktadır. Barlardan gece kulüplerine kadar pek çok alternatif sunan Stockholm'de mekânlar çoğunlukla sabah 4'e kadar açıktır. Stockholm’de önerebileceğimiz popüler mekânlar şu şekilde:

II Conte: Stockholm gece yaşamına yeni eklenmiş olan II Conte, Östermalm’ın en ünlü İtalyan restoranı olmasının yanı sıra ayrıca bar özelliğini taşımaktadır. İçi karanlık ve ağırbaşlı bir zarafet taşıyan II Conte’ye özellikle kokteylleri için gitmelisiniz. Adres: Grevgatan 9, 114 53 Stockholm, İsveç

Absolut Ice Bar: Kelimenin tam anlamıyla Stockholm’ün en havalı mekânı olan Absolut Ice Bar, tamamen buzdan yapılmış olup yıl boyunca sıfırın altında sıcaklıktadır. Sıcak bir ceket ve eldiven ödünç veren mekânda, yetişkinlere cam bir kapta (buzdan yapılmış) buzlu votka ikram edilir. Adres: Vasaplan 4, 111 20 Stockholm, İsveç

The White Room:  Bembeyaz boyanmış ve taze çiçeklerle süslenmiş The White Room, ferah ve modern bir görünüme sahiptir. Aslında bir gece kulübünden çok bir restorana benzer. Ancak gece 1 civarında mekân parti için hazırdır. The White Room, kısa zamanda genç ve elit kesimin gözdesi oldu. Adres: Jakobsbergsgatan 29, 111 56 Stockholm, İsveçFestival ve EtkinlikStockholm’de tüm yıl çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır:

 • Ocak - Yılbaşı kutlamaları
 • Mayıs - Stockholm Pride / Gurur Festivali
 • Haziran - Klasik Müzik Festivali
 • Haziran - Smaka på Stockholm / Yemek Festivali
 • Haziran - Summerburst Stockholm
 • Temmuz - Stockholm Maratonu ve Stockholm Stiletto Run Spor Festivali
 • Temmuz - Stockholm Sokak Festivali
 • Temmuz - Wira Spelen / Sokak Tiyatrosu Festivali
 • Ağustos - Stockholm Müzik ve Sanat Festivali
 • Ağustos - Stockholm Kültür Festivali
 • Eylül - Stockholm Uluslararası Film Festivali
 • Ekim - Oktoberfest
 • Kasım - Stockholm Uluslararası Caz ve Blues Festivali
 • Aralık - Nobel Ödül Töreni 

Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 17 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifini biz sunuyoruz

440’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit